Стивен Кинг

Член од
25 јуни 2013
Мислења
22
Поени од реакции
9
Еден од моите омилени автори.За оние што не се запознаени (бидејќи кај нас имаат само една книга преведено), Стивен Кинг е автор на хорор,фантастични приказни,најплодниот писател од овој жанр.Многу од неговите дела се екранизирани како Carrie,Misery,The Shining,Firestarter,Christine и уште многу други.Дали сте читале нешто од овој автор?Мене омилени ми се Salem's lot и It :)
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.760
Поени од реакции
10.693
Ќе ме познаеш по аватарот и потписот ;)

It се спремам долго време да ја читам, бидејќи филмот го имам гледано пред повеќе од 10 години и ми е еден од омилените хорори, обавезно ќе ја земам и книгата, само сакам да го поседувам првиот изваден принт од 1986та со тврди корици.
Претходната година го комплетирав серијалот Dark Tower (аватарот и потписот), 7 книги се, а после тоа излезе и една меѓу-книга да ја наречам, поврзана со настани од средината на овој серијал, фактички 8ма книга од серијалот е тоа. Мене лично ми се допаѓа серијалов, па нека не те чуди ако гледаш за некоја година и филмска екранизација од истиот.
Планирав уште многу наслови од типов да земам но во меѓувреме имам доста други книги за читање па нив кога ќе ги комплетирам ќе се обновам со уште нешто од Стивен Кинг.
Типот знае да раскаже и да осмисли приказна, не за џабе е таму кадешто е :)
 
Член од
25 јуни 2013
Мислења
22
Поени од реакции
9
Немам ништо читано од серијалот Dark Tower.Ќе треба да ги купам.На српски ги купувам и се доста скапи по 600-700 ден. па и повеќе. а знам дека сите делови се преведени на српски.После твојов коментар обавезно ги купувам.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.760
Поени од реакции
10.693
Немам ништо читано од серијалот Dark Tower.Ќе треба да ги купам.На српски ги купувам и се доста скапи по 600-700 ден. па и повеќе. а знам дека сите делови се преведени на српски.После твојов коментар обавезно ги купувам.
Да, на српски ги купував и јас, па зависи се движеа од 400 до кај 700 денари, во зависност од обемноста на книгата ;) Иначе првично сакав да ги купувам на англиски, малце поскапи се, но во тој момент кецот и двојката ги немаше нигде па не ми се чекаше и ги почнав на српски.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.804
Поени од реакции
2.898
Немам книги од Стивен Кинг ама сум гледал филмови Кери,Кристина и др. не ми текнува и посебно ми се допаѓа филмот Кристина значи Стивен Кинг има бујна и мрачна фантазија кое е за восхит :)
 
Член од
19 март 2012
Мислења
1.439
Поени од реакции
3.811
Ќе ме познаеш по аватарот и потписот ;)

It се спремам долго време да ја читам, бидејќи филмот го имам гледано пред повеќе од 10 години и ми е еден од омилените хорори, обавезно ќе ја земам и книгата, само сакам да го поседувам првиот изваден принт од 1986та со тврди корици.
Претходната година го комплетирав серијалот Dark Tower (аватарот и потписот), 7 книги се, а после тоа излезе и една меѓу-книга да ја наречам, поврзана со настани од средината на овој серијал, фактички 8ма книга од серијалот е тоа. Мене лично ми се допаѓа серијалов, па нека не те чуди ако гледаш за некоја година и филмска екранизација од истиот.
Планирав уште многу наслови од типов да земам но во меѓувреме имам доста други книги за читање па нив кога ќе ги комплетирам ќе се обновам со уште нешто од Стивен Кинг.
Типот знае да раскаже и да осмисли приказна, не за џабе е таму кадешто е :)


Имаш нешто друго читано од него? Ме интресира затоа што одамна се спремам да го почнам Dark Tower серијалот, ама ми имаат кажано дека баш овој серијал е најмалку типичен за стилот на Кинг, па споредба мегу другите негови книги и Dark Tower би ми била добредојдена :) И плус, каде може да се најдат првите принтови од неговите книги?

Инаку, тешко ми е да одберам омилена книга од него. Shining ја читав на три пати и во тој процес на испрекинато читање имав голема мака да се туширам со навлечена завеса преку кадата :D Црна куќа беше првата книга која ја прочитав од него, пред да сфатам дека всушност е продолжение на Талисман, а свеедно уживав додека ја читав. Bag of bones ја препорачувам на кој стигнам,а екранизацијата на истата веќе 2 години ми дреме во компјутер и страв ми е да ја гледам, заради Лисина прича едно време не јадев портокали навечер. Роуз Медер ми беше напорна и прекрасна во исто време, Долорес Клаиборн ја прочитав за ден ипол.

Од секоја негова книга обавезно (ненамерно) ми останува по една фраза во глава и ми се врти уште долго време откако ќе ја завршам книгата.

Следна на листа ми е Salem's Lot :)
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.760
Поени од реакции
10.693
Velvet She

Да, и јас пред да почнам со Темната Кула читав дека е доста различна од неговиот стил но влегов ентузијастички, кога читав нешто поврзано со неа осеќав дека се работи за нешто моќно, антологиско. Впрочем и самиот Кинг спомнува на многу места дека серијалов е нешто поразлично од тоа што го прави тој и дека баш ова е неговото омилено дело, зашто првата книга од серијалов е уствари првата книга што воопшто ја напишал. Па после по долго размислување и после некои преправки се решава да ја издаде, а претходно веќе издал други книги, но оваа долго време му стоела во фиока ;)
Немам читано друго од него, а прва на ум ми беше баш Bag of Bones, и The Stand.
Иначе први изданија се наоѓаат од интернет од страни што продаваат книги на старо, користени, на пр. www.abebooks.com од оваа имам купувано.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.229
Сте ги спомнале повеќе од неговите книги кои ми се омилени. Би додал и Cell, која е типична зомби приказна, но многу добро напишана, како навистина да си дел од целиот нов луд свет.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Стивен Кинг, еден од најпознатите американски писатели, има напишано многу работи. Немам претстава колкав дел од тоа што го напишал имам прочитано (не сум броел), но се доволно за да можам да изнесам (малку набрзина, без поголемо продлабочување) некакво мислење за опусот на Царов.
Кинг е добар раскажувач, може да создаде интересна приказна со мноштво ликови, со убедливи дијалози и монолози. Со цел да се согледа целосно и повеќестрано делото на авторов, многу е важно да се спомне за крајно успешната и долга соработка на Кинг со филмските студија, па многумина имаат добро/лошо мислење само врз основа филмовите снимени врз основа на некоја негова книга. Ако е филмот добар/лош таква е и книгата. На пример, недоволно е познато дека Стивен не бил презадоволен од Сјаењето на Кјубрик. Повеќе симпатии има кон поновата екранизација на истиот роман. Иако темава е за литературното творештво, предложувам оние кои досега не го направиле тоа, да ги гледаат и двете екранизации, да ја прочитаат книгата и да изведат заклучок.
Темите во делата на Кинг, и покрај големиот опус, не се многу. Имаме измислени или реални гратчиња, најчесто во Мејн, малограѓанска средина со сите нишани и со сите можни ликови на кои во такви места можете да налетате. Затворот е мошне застапен. не само оној класичен затвор, како во Зелената милја или во Искупувањето, туку и други видови изолација - Мизери, Under the Dome, Магла итн. Дури и тие мали гратчиња се обременети со затвореноста, карактеристична за руралните подрачја, кои кај него често се осудени на големи искушенија или пак на пропаст - Salem's Lot, Needful Things). Бездруго Кинг е носталгично опседнат и со минатото, пред се` со неговото, со времето на неговото детство и на младоста, со Америка во тие времиња. Оттаму ќе произлезат приказните како It, како Срца во Атлантис, или пак, донекаде, Dreamcatcher, и уште многу други.
Проклетите, чудни места и предмети - најчесто куќи и коли (Кристина, From a Buick 8) се исто така присутни. Забелешкиве, секако, не кажуваат ништо што би можело да го оцрни Кинг како автор, ниту пак целосно доминираат во неговото творештво.
Иако Кинг важи за хорор писател, имам впечаток, не само јас, дека хоророт и натприродното во повеќе случаи (и во најдоброто што го напишал) има посредна важност, служат како помошно средство, или пак, воопшто и ги нема.
Моите забелешки во врска со Кинг се однесуваат најмногу на една работа - повторливоста. Не којзнае што оправдувањето дека големиот опус неизбежно наметнува репетитивност. Доблест е да знаеш кога да застанеш и да направиш пауза. Подолг период Кинг нема напишано нешто би можело да се спореди со неговите најдобри творечки децении 70-те и 80-те и првата половина од 90-те. Секако дека оттогаш имал неколку книжевни подвизи, но тие не се многу.
 
Член од
25 јуни 2013
Мислења
22
Поени од реакции
9
Заборавивме да спомнеме дека во некои книги се работи и за животни (Cujo,Pet Sematary) само не знам што точно пошо не ми се читани.И не знам дали сте приметиле ама во најголем дел главните јунаци се писатели.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.536
Поени од реакции
14.669
пет семетери е добра. ИТ е исто така добра, не ме бендиса онаа буик 8
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Јас му немам прочитано ниту една книга :(
Аууу премногу непрочитани книги имам, животот е премногу краток :(

Сепак, да ја спомнам неговата најнова книга, огромен хит, која се вика 11/22/63. Според описот на Амазон, станува збор за патување низ време, тема која јас ја обожавам. Е сега, според истиот опис, темата е убиството на Кенеди. Америчка политичка историја е нешто што не може помалку да ме интересира.

И уште нешто да спомнам. Џо Хил да му бил син на Стивен Кинг бе. Од него ја имам читано Кутија во облик на срце и не ми се допадна. А гледам дека годинава ќе се снима филм според неговата книгата Horns, со Даниел Редклиф (Хари Потер) во главна улога.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Јас му немам прочитано ниту една книга :(
Аууу премногу непрочитани книги имам, животот е премногу краток :(

Сепак, да ја спомнам неговата најнова книга, огромен хит, која се вика 11/22/63. Според описот на Амазон, станува збор за патување низ време, тема која јас ја обожавам. Е сега, според истиот опис, темата е убиството на Кенеди. Америчка политичка историја е нешто што не може помалку да ме интересира.

И уште нешто да спомнам. Џо Хил да му бил син на Стивен Кинг бе. Од него ја имам читано Кутија во облик на срце и не ми се допадна. А гледам дека годинава ќе се снима филм според неговата книгата Horns, со Даниел Редклиф (Хари Потер) во главна улога.

Е ако де, не е нешто што не може релативно брзо да се надомести, ако се има желба. Сакам да кажам, Кинг најчесто брзо се чита. Би можела, на пример, да почнеш со „Зелената милја“, кој не е обемен, а кој најверојатно ќе ти се дападне.
Инаку, ова со децата на познати писатели, глумци и сл. кои со многу ветар одзади :sneaky: напнуваат, речиси со сила сакааат да се наметнат, не е нов тренд и мене никогаш не ми се допаѓал многу.
Уште полошо е кога ќе се обидат буквално да ги заменат своите поталентирани родители, како што е на пример синот на Френк Херберт, кој упорно произведува просечни продолженија на „Дина“.
 
Член од
22 ноември 2012
Мислења
25
Поени од реакции
32
Prvo edno golemo izvinenie za fontov posho neam makedonska podrska na laptopov moram vaka...Inace jas sum bajagi opsednat so Stephen King i dobar del gi imam procitano, vaka ko sho go gledam gore dolu site istite knigi gi spomvite, pa jas malce ke se zdrzam na drugive sho ne se spomnati, pa mozda ke go zainteresirat na nekoj,vi gi preporacvam Duma Key,Under the Dome, 11/22/63 mislam deka so ovie knigi King imat pak se vrakat na starite pateki od 80-tite inace, delumno se slozvam so @Сабазиј deka imase edni dobri 10-tina 15 godini bez nekoja posebno dobra kniga, do dusa ne bese losa Dreamcatcher ta bi samo mi ostavi poseben vpecatok.
Nekoj vikaat deka od koga ke ja procitas The Dark Tower isto ko site knigi da mu gi imas procitano mene ne mi e bash taka iskreno bash naprotiv uste pojke se zaljubiv vo stilot negov. Sepak se e do vkus. Jas imam nekolku knigi od King na angliski pa ako sakat nekoj da citat mojt ke mu pozajmam.
Јас му немам прочитано ниту една книга :(
Аууу премногу непрочитани книги имам, животот е премногу краток :(

Сепак, да ја спомнам неговата најнова книга, огромен хит, која се вика 11/22/63. Според описот на Амазон, станува збор за патување низ време, тема која јас ја обожавам. Е сега, според истиот опис, темата е убиството на Кенеди. Америчка политичка историја е нешто што не може помалку да ме интересира.

И уште нешто да спомнам. Џо Хил да му бил син на Стивен Кинг бе. Од него ја имам читано Кутија во облик на срце и не ми се допадна. А гледам дека годинава ќе се снима филм според неговата книгата Horns, со Даниел Редклиф (Хари Потер) во главна улога.
Momentalno ja citam neso pojke od pola ja imam procitano i stvarno e mnogu dobra, nemat bash mnogu mnogu politika vo knigava, imat momenti od tipot kako bilo za vreme na Kubanskata kriza, so politika nemat mnogu ako ja najdes da ja citas nema da se razocaras.
--- надополнето: 28 август 2013 во 17:14 ---
 

Kajgana Shop

На врв Bottom