Среќа

Violet girl

пепелашка од наше маало
Член од
9 февруари 2010
Мислења
17
Поени од реакции
1
Ок...нема проблем......:smir:......:)...се е во ред
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
8.785
Поени од реакции
1.554
Среќата е на прво место.Ако немаш малце среќа џабе имаш се.:smir::smir:
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Ова е една од темите која секогаш ми имала доза на етеричност. Некако не сум знаела дали постои или не... како Петар Пан.. :smir:
Да речеме, на факултет имаме класичен случај: некој се убива од учење и паралелно со него положува некој со научени 3 лекции. Среќа или не?
Многу пати си велев: е среќлија значи, мајка не раѓа таков!
Или не? По повторно разгледување на ситуациите ми текна дека можеби на нив повеќе им „сече“ па умеат да искористат максимум од прочитаното...
Поразително за мене но инспиративно за здравиот разум! Има објаснение, не патам од недостаток на среќа!
 
O

okej

Гостин
Многу пати сум пробала да си одговорам на ова прашање, али никогаш не сум дошла до правиот одговор.
Каде би можел некој да ја најде својата среќа? Дали воопшто може да се најде или пак таа треба да не најде нас? Дали парите имаат врска со неа? Сепак парите се нужно зло и средство за живот. Но среќата е нешто повеќе. Човекот е сепак над парите. Уште кога сите би биле свесни за тоа, би било подобро и се би било поинаку. Меѓутоа, самите сме си направиле една слика за животот каде што парите играат главна улога. Кога ќе размислам подобро, самите им дозволуваме на парите да ни бидат господари, а со тоа им дозволуваме и да ја условуваат нашата среќа....
Значи, што всушност е среќата?
без пари..без ништо..само таа што ја сакам да е до мене и ништо повеќе..не среќен..ПРЕСРЕЌЕН СУМ...ко зрела тиква у бавча со бумбари..:back::back::back:...
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
среќата не треба да е бара, колку повеќе ја бараш и трчаш по неа таа ти бега, а среќен е оној човек кој има нешто што посакува во животот и го достигнува, истото порано или покасно, без разлика што и да е... секој има своја слика за среќата,

за мене среќа е искрена љубов, а парите се само споредна работа, која како викаат се нужно зло за опстанок... мене ми даваат некое чувство на сигурност но не и среќа.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
одлично!!!!!!! :smir: се е кажано- што све е потребно да човек биде среќен
формула за среќа :vozbud:

 
Член од
22 декември 2010
Мислења
290
Поени од реакции
204
Многу пати сум пробала да си одговорам на ова прашање, али никогаш не сум дошла до правиот одговор.
Каде би можел некој да ја најде својата среќа? Дали воопшто може да се најде или пак таа треба да не најде нас? Дали парите имаат врска со неа? Сепак парите се нужно зло и средство за живот. Но среќата е нешто повеќе. Човекот е сепак над парите. Уште кога сите би биле свесни за тоа, би било подобро и се би било поинаку. Меѓутоа, самите сме си направиле една слика за животот каде што парите играат главна улога. Кога ќе размислам подобро, самите им дозволуваме на парите да ни бидат господари, а со тоа им дозволуваме и да ја условуваат нашата среќа....
Значи, што всушност е среќата?
Вака сега!Парите немаат врска со среќата.Среќата како таква не може да се дефинира(или пак многу е тешко тоа да се направи).Сепак ние треба да си ја бараме среќата.Не може таа така да не удри.Сите викаат немам среќа на бинго,не играм веќе.Па ако не играш веќе како сакаш да добиеш?!
Среќа има,ама треба секој во животот да се потруди да ја најде,секој има свои пет минути!

И вујко ми викаше-Кој знае да игра карти има среќа,тој што не знае нема

...sigurni li ste deka parite imaat vrska so srekjata... i sto barate...srekja ..., kako cuvstvo ili srekja kako sostojba...plitka e srekjata sto parite ja pruzaat , pa i najbogatite lugje na svetot imaat problemi i ne se srekjni ... zatoa i postojat seriite od tipot ...i bogati placu ...
poz!
 

Shity User Name

Is Shitty
Член од
24 декември 2010
Мислења
83
Поени од реакции
8
Среќата е смислата за иронија на универзумот(или господ, flying spaghetti monster или што го знам така нешо)
 
Член од
20 ноември 2009
Мислења
8.150
Поени од реакции
8.893
За среќа се нема дефиниција,широк поим е. Иначе секој човек на планетава има среќа. :wink:
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Парите не се среќа.. Ама парите учествуваат во наоѓање на среќата.. Во многу ситуации се потребни ама во многу и не се..
 
Член од
22 декември 2010
Мислења
290
Поени од реакции
204
Среќата е смислата за иронија на универзумот(или господ, flying spaghetti monster или што го знам така нешо)
За среќа се нема дефиниција,широк поим е. Иначе секој човек на планетава има среќа. :wink:
Парите не се среќа.. Ама парите учествуваат во наоѓање на среќата.. Во многу ситуации се потребни ама во многу и не се..

srekjata so pari ne se kupuva .. stara pogovorka , ne e za nisto kazana... ne ja vrzuvajte srekjata so parite ili so bilo sto ili kogo , taka se vrzuvate i ogranicuvate sebe si ... prvo li treba da imame srekja za da dobieme ili zarabotime pari ili treba da imame pari za da bideme ili za da imame srekja... razmislete...
 
A

Auditore

Гостин
Среќата постои, таа е содржана во големи и мали нешта, среќата со пари не се купува али се добива тоа чувство кое е краткотрајно..
Вистинската среќа е онаа која ги претставува малите нешта кои се подзаборавени, секој се раѓа со некоја доза на среќа(среќна ѕвезда), некој помалку некој повеќе..
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
srekjata so pari ne se kupuva .. stara pogovorka , ne e za nisto kazana... ne ja vrzuvajte srekjata so parite ili so bilo sto ili kogo , taka se vrzuvate i ogranicuvate sebe si ... prvo li treba da imame srekja za da dobieme ili zarabotime pari ili treba da imame pari za da bideme ili za da imame srekja... razmislete...
а кој рече дека среќата се пари? или сам со себе си збориш :vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom