Среќа

Член од
22 декември 2010
Мислења
290
Поени од реакции
204
nemav namera da ja zamram temava..interesna e , ne li barate, prasuvate , ne li sakate da znaete sto i kako da se dojde do ona sto go vikame srekja, a da ne zavisi od parite, od drugite ili takvo nesto , kako da dojdeme do toa, kade da barame i mozno li e toa... ajde , davajte idei , ako ste tragaci i ako ve interesira, zaedno sme posilni...i vnimanie , ..pravilno postaveno prasanje nosi i polovina odgovor... :)
 
Член од
22 декември 2010
Мислења
290
Поени од реакции
204
...hm.. taka i si pomisliv , ama vikam aj mozda gresam , ne sum vo pravo , ama ... ama ustvari , sum...ova gore stoi napisano vekje nekolku dena, ...srekja... da ja barame , ako ste tragaci, imam iskustvo, i skromno znaenje koe bev spremen da go spodelam , so onie koi navistina baraat SREKJA , a ne pari, vrska, nekoj ili nesto... spremen bev da postavam patokazi , na onie koi gi interesira , a tie samite da go pronajdat patot do toa sto go baraat, a kako li ke go najdat ako baraat pogresna rabota , toa sakav da ukazam , a ne da ja zamram temata...ocigledno sum go pogresil forumot...
...edinstveno sto mozam da vi kazam vo momentov e deka treba da ja barate srekjata vo slobodata, slobodata od misli i od zelbi, samo toa moze da dovede do trajna srekja, se drugo e lazno i minlivo

pozdrav od mene!
 
Член од
13 август 2010
Мислења
956
Поени од реакции
1.099
...hm.. taka i si pomisliv , ama vikam aj mozda gresam , ne sum vo pravo , ama ... ama ustvari , sum...ova gore stoi napisano vekje nekolku dena, ...srekja... da ja barame , ako ste tragaci, imam iskustvo, i skromno znaenje koe bev spremen da go spodelam , so onie koi navistina baraat SREKJA , a ne pari, vrska, nekoj ili nesto... spremen bev da postavam patokazi , na onie koi gi interesira , a tie samite da go pronajdat patot do toa sto go baraat, a kako li ke go najdat ako baraat pogresna rabota , toa sakav da ukazam , a ne da ja zamram temata...ocigledno sum go pogresil forumot...
...edinstveno sto mozam da vi kazam vo momentov e deka treba da ja barate srekjata vo slobodata, slobodata od misli i od zelbi, samo toa moze da dovede do trajna srekja, se drugo e lazno i minlivo

pozdrav od mene!
Сите сме трагачи по среќата, сите копнееме да бидеме среќни и да ја пронајдеме нашата среќа. Среќата е широк поим и може да се разгледува од повеќе аспекти. Секој различно ја сваќа среќата, за едни е едно, за други е друго. Можеби треба среќата да ја бараме во слободата, но слобода од мисли и желби, не. Треба да знаеме што сакаме, што може да не направи среќни , инаку цел живот безуспешно ќе талкаме по среќата. Можеби за некој е тоа среќа да биде слободен од се, да не се замара со ништо, да достигне некој вид на совршенство. Да среќата зависи од парите, работа, врска, или од некој и нешто. Тоа е тоа што не опкружува во нашето секојдневие, тоа се работите кои се неопходни да функционираме во општеството, едно со друго се надоплонува и нас не исполнува и не прави среќни на некој начин.
 

insence

VendettaQ
Член од
30 јануари 2011
Мислења
193
Поени од реакции
12
Самото постоење,животот,љубовта-се среќа!
Клучот на нашата среќа секогаш се крие во нашите срца и души,
а се останато е само производ на реалноста.
 

milky

битолчанка
Член од
20 август 2009
Мислења
39
Поени од реакции
2
Па ако си ситна душа ништо нема да те направи среќен, па било што и да имаш во животот, а големите души се среќни со тоа што го имаат и што самите го постигнале!:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom