Србија и Косово ќе разменат територии ?

Член од
18 мај 2008
Мислења
7.557
Поени од реакции
17.484
Косово е држава со најдемократски Устав и народ. Не ми се верува ова Албанците да го направиле на своја рака, веројатно Српски служби се замешани тука за да ги прикажат Албанците во лошо светло.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.169
Поени од реакции
872
1989г -после демонстрациите читав во некој весник дека стоката ја кошташе југ 1 миљон долари (365 миљони годишно(на ден во тоа време,а денес соседите фрлаат 1 миљарда евра само да ги заштитат своите браќа плус на Папиру еден дел од сметките за Косово и Метохија Србите ги плаќаат.Камен око врата.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.224
Поени од реакции
7.272
Харадинај се закани дека ако не влезат во НАТО и ОН ќе формираат Голема Албанија


Ако не влеземе во ОН и НАТО, ќе се приклучиме на Албанија, се заканува косовскиот политичар Рамуш Харадинај.Претседателот на Алијансата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај оваа идеја ја отвора повторно во јавноста.

„Ако не добиеме заслужено место во ООН и НАТО, нема да останеме сами, нема да останеме без семејства, ние сме албанска нација, ќе се приклучиме на нашето албанско семејство“, рече Харадинај.

Вели дека Косово има долга историја, и Косово им припаѓа на неговите граѓани илјада години. Тој и претходно се закануваше дека ако за неколку години не напредуваат, ќе формираат Голема Албанија. На ова реагираа од Европа, и кажаа дека ваквите идеи не се конструктивни за регионот.
Ако ви ги пуштат србите од синџир тек тогаш ќе биди ептен голема шќиперија :pos:
 
Член од
25 март 2012
Мислења
7.256
Поени од реакции
3.066
1616956790014.png
Очекував некаква критика на редовните критичари на тие со сонови за Големи држави, ама ништо, сигурно во подрум биле.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.557
Поени од реакции
17.484
Прегледај го приврзокот 289787
Очекував некаква критика на редовните критичари на тие со сонови за Големи држави, ама ништо, сигурно во подрум биле.
Кај гледаш тука голема држава? Тоа е признатата во ОН територија на Република Србија. Тоа е како некој Албанец да објави слика со територијата на Албанија и на нејзе да е нејзиното знаме или па слика на Македонија, ЦГ итн.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
7.256
Поени од реакции
3.066
Кај гледаш тука голема држава? Тоа е признатата во ОН територија на Република Србија. Тоа е како некој Албанец да објави слика со територијата на Албанија и на нејзе да е нејзиното знаме или па слика на Македонија, ЦГ итн.
Државата во која живееше и цицаш пари ја има признаено независноста на таа држава.
Србите наместо да се извинуваат тие уште провоцираат, тие немаат намера да ја закопат секирата, камоли да ја уништата.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
12.832
Поени од реакции
22.595
Државата во која живееше и цицаш пари ја има признаено независноста на таа држава.
Србите наместо да се извинуваат тие уште провоцираат, тие немаат намера да ја закопат секирата, камоли да ја уништата.
Тоа што држави како нашата признале нешто, само по себе треба да ти е доволно да сфатиш дека тоа нешто, не е тоа што треба да биде.

Таа територија да требаше да е држава во која народот сам ќе си ја решава судбината, до сега ќе беше тоа.
Немаше да биде тренинг центар за ИСИС воден од нарко картели и воени злосторници.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.557
Поени од реакции
17.484
Државата во која живееше и цицаш пари ја има признаено независноста на таа држава.
Србите наместо да се извинуваат тие уште провоцираат, тие немаат намера да ја закопат секирата, камоли да ја уништата.
Не коментирам јас за мојата држава што направила. Туку само констатирам за наводната слика од Голема држава. Големи држави се тие кои опфаќаат туѓи територии. Оваа мапа објавена од Вучиќ не задира во туѓи територии, туку се работи за меѓународно признатите граници во ОН на Р.Србија.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
34.137
Поени од реакции
51.807
Србија го ставила Косово на своја мапа, Албанците си ја стаиле Западна Македонија на своја мапа, или Чемерија.

Не му објаснувајте зашто не е исто. Не стигнува неговото сфаќање до Советот за Безбедност и одлуките на тоа ниво. Тоа се превисоки инстанци за неговиот ум.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
3.170
Поени од реакции
2.876
Државата во која живееше и цицаш пари ја има признаено независноста на таа држава.
Србите наместо да се извинуваат тие уште провоцираат, тие немаат намера да ја закопат секирата, камоли да ја уништата.
За ова ли зборуваш?

1617102204357.png

1617102256832.png
 

Византиецот

Злобен Пич
Член од
14 март 2021
Мислења
483
Поени од реакции
1.475
сонови за Големи држави.
Само ова ти се мотка в'глава, кога и да те видам само грандиозни идеи спомнуваш.
Не бе чекај сега и Епирус ќе им го земете на Грците? Прво Косово, после западна Македонија, па Епир? Шќиперије над сите, муслиманска суперсила во Европа, главна над сите на Балканот. Бехемот.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
34.137
Поени од реакции
51.807
Објективно, на Македонија не и одговара независно Косово, од безбедносен, од аспект на национални интереси и долгорочна национална стратегија.
Од економски аспект и одговара.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
7.256
Поени од реакции
3.066
И да е вистина ова, а не е, нема врска со независноста на Косово.
Не мора да е историско право независноста, туку пред се е потреба на тоа население за да се одлепи од таа држава затоа што не биле еднакви, биле репресирани, избркани, омаловажувани.
Автоматски споено мислење:

Не коментирам јас за мојата држава што направила. Туку само констатирам за наводната слика од Голема држава. Големи држави се тие кои опфаќаат туѓи територии. Оваа мапа објавена од Вучиќ не задира во туѓи територии, туку се работи за меѓународно признатите граници во ОН на Р.Србија.
Независноста е незапирлив процес, кад тад ќе биде признаено и од ОН.
Но да бидеме реални не е причина тоа што вие не ја прифаќате реалноста.
Автоматски споено мислење:

Тоа што држави како нашата признале нешто, само по себе треба да ти е доволно да сфатиш дека тоа нешто, не е тоа што треба да биде.

Таа територија да требаше да е држава во која народот сам ќе си ја решава судбината, до сега ќе беше тоа.
Немаше да биде тренинг центар за ИСИС воден од нарко картели и воени злосторници.
Треба време за да се гради држава, немам некои илузии дека тоа ќе се прави преку ноќ, задоволно би било да се оди напред.
Косово е признаено од западот, не е доволно секако, ама е илјада проценти подобрување од времето на СФРЈ.
 
Последно уредено:
Член од
19 септември 2009
Мислења
4.673
Поени од реакции
4.168
Државата во која живееше и цицаш пари ја има признаено независноста на таа држава.
Србите наместо да се извинуваат тие уште провоцираат, тие немаат намера да ја закопат секирата, камоли да ја уништата.
Како ти падна на памет сега да копаме секири... правно или де јуре космет е српска територија, тоа ти се допаѓа или не, де факто е шипт арска територија тоа моментално ми се свиѓало или не, но реалноста е таа... исто така реалноста е дека 500 години било под турци па пак биднало српско, така да неверувам вие да траете 500 години, односно не вие туку вашите спонзори, а за рата, рата биќе данас, сутра незнам, али ќе да буде.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom