Србија и Косово ќе разменат територии ?

Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.328
Поени од реакции
3.520
После долги години преговори и договори меѓу Србија и Косово под меѓународно посредство, се појави идеја да овие две држави ги разменат териториите, со тоа што северот на Косово би се припоил кон Србија, додека Прешевската долина кон Косово.

За оваа идеја веќе се отвори широла дебата како во овие две држави, така и во останатите. Од Сад дојдоа гласини дека тие ќе прифатат сето тоа што ќе се договорат Србија и Косово.
Германија е против, исто како што е и опозицијата на Косово, но и држави како Црна Гора и Македонија, кои се плашат од можен домино ефект.

Албанските лидери од Прешевската долина веќе беа на состанок во Албанија, а денеска беа и на прием во Косово кај претседателот Хашим Тачи кој што е најголем подржувач-промотор на размената на територии, иако тој го нарекува корекција на границата.

Во следните 2-3 месеца се очекува да се одлучи за тоа дали ќе има размена или не.

Србија е заинтересирана за влез во ЕУ, но не може таму без нормализирање на односите со Косово, без демаркација на границата ... или ќе го признаат Косово во постоечките граници или ќе се разграничат поново.

Мене некако не ми се верува дека ова ќе пројде, освен ако се крие некој поголем интерес тука.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.040
Поени од реакции
2.270
Србиja ако оди ком размена, нема да се лиши от коридорот 10 и тоа предпоставувам е стратегическа цел за Србиja. Како цело тоа е опасен процес - размена на територии за државите на Балканот,заштото може да доjде утре република Србска, Македониja или некоja трета држава.
Много поедноставно и траjно ке биде размена на население, но е потежко како процес.
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.546
Поени од реакции
786
Ако силно не бидат притисната двете страни од некоја голема сила не верувам дека ќе се согласат на овакво решение.
Она што е одземено со крв не може така лесно да се заборави.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.353
Поени од реакции
19.102
Прешевска долина е поклон од СР Македонија на СР Србија после војната во времето кога Видое. Во рамките на оваа територија е и манастирот Св. Прохор Пчињски, во кој е одржано првото заседание на АСНОМ.
Идејата не е нова и станува збор за поделба на Косово, кое Албанците го преиначија во размена пошо се познати како народ со повеќе од просечен широк алчен анус.
И после толкаво насилство, ш иптарите не успеаа да го исчистат. Штрпце, Грачаница, Косовска Митровица и уште неколку помали места уште имаат српско население. Србија инвестира тешки милиони во меѓународниот коридор 10, на големо се гради во Грделичката клисура и жими стојан дека ќе се нафатат да праат размена со небитен терен со планини северно од Ибар.
Интересно е што и покрај тоа што успеаа да ја лапнат Трепча и таков ветар во грб имаат љочките, пак не успеаа да обезбедат енергетска стабилност за украдената територија. Ваљда 80-ти години планирале да живеат у пештери и уште да пасат овци по планините.
Северно од Приштина има вештачка акумулација од која уште зависат од производство на струја и вода за наводнување....ама тоа ти е, кога учкарски кољачи имаат мерак да водат политика, па и на Косово и кај нас мора тие да се главни, иако грам памет немаат у тоа главите.
Инаку „идејава“ е чисто да се напраи притисок врз нас пред реферндумот и е скоро неверојатно да се реализира. Американците приватизираа тоа што им требаше, ги лапнаа сите автопати да им ги градат - многу тешко дека ќе се бават со уште една авантура да вршат агресија врз Србија и за ова.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
34.755
Поени од реакции
52.953
Западните сили се обидуваат да го стабилизираат јужното крило на НАТО. Името, Косово, Босна.
Црна Гора и Албанија, ги решија. Косово е полесно да се реши од Босна, таму е покомплицирано. Но, веќе со Косово се случи преседан со менување на границите, повторно да биде тоа, не гледам како на нешто невозможно. Можда поместувње граници ќе биде и решението во Босна, на крајот.
Ако Македонија влезе во НАТО, нема тука сигурно тоа да го има.
 
Член од
23 април 2014
Мислења
347
Поени од реакции
1.016
Што има да се разменуваат територии од иста држава?

Косово е Србија.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
1.928
Поени од реакции
2.670
Што има да се разменуваат територии од иста држава?

Косово е Србија.
Никогаш повеќе. Господ е голем и казнува. :) Македонија је Грчка ил Српска бајо мој?
Да Бог да и Војводина стане независна држава. Најпроклет народ се, после нас.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
4.700
Поени од реакции
4.201
Прешевска долина е поклон од СР Македонија на СР Србија после војната во времето кога Видое. Во рамките на оваа територија е и манастирот Св. Прохор Пчињски, во кој е одржано првото заседание на АСНОМ.
Идејата не е нова и станува збор за поделба на Косово, кое Албанците го преиначија во размена пошо се познати како народ со повеќе од просечен широк алчен анус.
И после толкаво насилство, ш иптарите не успеаа да го исчистат. Штрпце, Грачаница, Косовска Митровица и уште неколку помали места уште имаат српско население. Србија инвестира тешки милиони во меѓународниот коридор 10, на големо се гради во Грделичката клисура и жими стојан дека ќе се нафатат да праат размена со небитен терен со планини северно од Ибар.
Интересно е што и покрај тоа што успеаа да ја лапнат Трепча и таков ветар во грб имаат љочките, пак не успеаа да обезбедат енергетска стабилност за украдената територија. Ваљда 80-ти години планирале да живеат у пештери и уште да пасат овци по планините.
Северно од Приштина има вештачка акумулација од која уште зависат од производство на струја и вода за наводнување....ама тоа ти е, кога учкарски кољачи имаат мерак да водат политика, па и на Косово и кај нас мора тие да се главни, иако грам памет немаат у тоа главите.
Инаку „идејава“ е чисто да се напраи притисок врз нас пред реферндумот и е скоро неверојатно да се реализира. Американците приватизираа тоа што им требаше, ги лапнаа сите автопати да им ги градат - многу тешко дека ќе се бават со уште една авантура да вршат агресија врз Србија и за ова.
А пред Србија да го добие тој поклон, другарот јошка создал држава под назив СР Македонија и тоа на сметка на Србија, која територија се нарекувала, јужна бановина, стара србија...

Инаку, треба да си луд да прифатиш овој или нешто сличен договор а да си на чело на Србија.
Прво Србија тука ништо не добива, секако северот на Косово го контролира Србија, што би добила кога веќе фактички го има, додека би изгубила уште територија и контрола врз коридорот десет.
Друго, ако ова се случи утре ке им текне на Рашка ( по турско Санџак) и тие да се раазграничуваат со Србија, па на Маѓарите во Војводина и тој домино ефект би се пренел и во Македонија и во Босна и во Црна Гора.
Така да све у свему ова би било најлошо сценарио за Србија, мада пичкоустастиот каков кретен е и психопат од него не би ме изненадило ништо.

Мое мислење, бидејќи Србија не е војно моќна да се спротистави на една светска сила, треба да вложи дипломатски напори и пари да се задржи ова статус кво додека не се сменат геополитичките односи во светот, моментално шкондрациве повеќе неможат да гураат напред ја немаат таа подршка како рецимо од пред 15 години, не се котат како зајци и истите бегаат од Косово, со што имаат и притисок од западните држави каде што работат да се откажат од едно државјанство за да би добиле Австриско, Немачко..., со што треба да ес вложат напори за блокирање во сите меѓународни институции и задржување како што реков на статус кво како што е сега, се додека не се сменат геополитичките односи и кога ке дојде време се знае „силом отето, силом се враќа“.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.353
Поени од реакции
19.102
А пред Србија да го добие тој поклон, другарот јошка создал држава под назив СР Македонија и тоа на сметка на Србија, која територија се нарекувала, јужна бановина, стара србија...
Со вакви шешељизми го добивате најжестокиот воен, политички и секаков друг вид генг-бенг последниве 30-40 години.
Продужете така и Србија ќе остане "кантон Београд-Панчево" од Србија.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
4.700
Поени од реакции
4.201
Со вакви шешељизми го добивате најжестокиот воен, политички и секаков друг вид генг-бенг последниве 30-40 години.
Продужете така и Србија ќе остане "кантон Београд-Панчево" од Србија.
Не е шешељизам,туку историски факт ти се свиѓал или не, Србија постола, постои и ке постои, некогаш како империја, некогаш како пашалук се зависи од геополитичките односи на светот, додека тебе што сметаш дека србија ти е непријател, а по мене македонците и србите имаат заеднички непријател, треба да се чукнеш во зељката каков генг бенг добива твојата држава и народ од истите тие сили од кои добива и Србија.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.353
Поени од реакции
19.102
Не е шешељизам,туку историски факт ти се свиѓал или не, Србија постола, постои и ке постои, некогаш како империја, некогаш како пашалук се зависи од геополитичките односи на светот, додека тебе што сметаш дека србија ти е непријател, а по мене македонците и србите имаат заеднички непријател, треба да се чукнеш во зељката каков генг бенг добива твојата држава и народ од истите тие сили од кои добива и Србија.
Тоа што у некој историски момент било така како што збориш не значи дека тоа е вечна космичка вистина. Србија била дел од отоманската империја - ај да се вратиме таму, а? Или како тебе ти одговара у муабетот?
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
4.700
Поени од реакции
4.201
Тоа што у некој историски момент било така како што збориш не значи дека тоа е вечна космичка вистина. Србија била дел од отоманската империја - ај да се вратиме таму, а? Или како тебе ти одговара у муабетот?
Па ти кажувам, секогаш биле некој фактор на балканот со оглед дека се над 9 милиони во сите држави, биле под турци се ослободиле со борба, додека македонската официјална историја за нивното ослобосување од турци вели " се дигна народот и се ослободи"...
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.353
Поени од реакции
19.102
Па ти кажувам, секогаш биле некој фактор на балканот со оглед дека се над 9 милиони во сите држави, биле под турци се ослободиле со борба, додека македонската официјална историја за нивното ослобосување од турци вели " се дигна народот и се ослободи"...
Од тоа шо сте "некој фактор" станавте тоа што сте....ете ние сме "се дигнале и сме се ослободиле".
Со среќа!
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
34.755
Поени од реакции
52.953
А пред Србија да го добие тој поклон, другарот јошка создал држава под назив СР Македонија и тоа на сметка на Србија, која територија се нарекувала, јужна бановина, стара србија...
Во тој момент, Македонија, Босилеград и Цариброд биле во Србија не подолго од 30-тина години. Пред тоа биле подолго време во рамките на Бугарија и Турција.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom