Србија и Косово ќе разменат територии ?

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
9.604
Поени од реакции
11.849
Косово е добар пазар за Македонија, само недостасува автопат а не улица за во село.
У право беше Пуњо, извини.
Стварно би бил добар пазар Косово+Албанија за Македонија. Само зависи како би се испазариле нашиве колку територија би успеале да задржат.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
33.907
Поени од реакции
51.327
"На прашањето дали и понатаму сака целосно извинување, признание и отштета од Белград, Курти кажа дека тоа е неопходно, како и дека е неопходно Белград што побрзо да се оддалечи од Русија и Кина. "

Aко Србија сака нормализирање на односите, треба да не бара ништо у замена за Косово и треба да се дистанцира од Русија и Кина. Тоа се барањата на Албин Курти. Он да ја крои надворешната политика на Србија. Не може Србија така, како ќе и прдне да одржува односи со трети земји без да го праша Косово. Што е логично ако Косово е дел од Србија.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.490
Поени од реакции
17.151

Ај да видиме како САД и ЕУ ќе нападнат. Внатрешно све има поклопено овој-2-3 пратеници има опозицијата(Албанци од Прешево), па ќе им биде тешко да го сменат.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
33.907
Поени од реакции
51.327
Aко го стаат Харадинај за претседател, тоа ќе биде многу добра работа за Србија во преговорите, но најверојатно нема толку глупи да бидат и само спикер ќе го стават, а Вјоса и Албин ќе бидат претседател/премиер.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
33.907
Поени од реакции
51.327
само плачат
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
3.744
Поени од реакции
10.569
само плачат
Го имаат најјакиот светски играч на своја страна, имаат се и сешто таму + коалиционен партнер кој нон стоп е приклонет код власта (нешто налик на дуи во нашава држава) и пак кукаат.
Автоматски споено мислење:


Автоматски споено мислење:

Инаку не знам како под радар пројде, ама уште еднаш српската листа однесе убедлива победа од преку 99%. Злобниците би рекле како да го гледаат примерот на александар вучиќ.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
33.907
Поени од реакции
51.327
Се премислија, сега не е Ерусалим главен град на Израел и можда ќе ја повлечат амбасадата од Ерусалим, под притисок на Турција. Се мења влада и одма се мења за 180 надворешна политика. Тоа ти е држава.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
33.907
Поени од реакции
51.327
И што викате, добра одлука е да го дупиш Израел у здрав мозок вака?
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
3.744
Поени од реакции
10.569
КЕ биде занимЉиво, искрено чекам да видам што ке каже Големиот брат.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.490
Поени од реакции
17.151
Се премислија, сега не е Ерусалим главен град на Израел и можда ќе ја повлечат амбасадата од Ерусалим, под притисок на Турција. Се мења влада и одма се мења за 180 надворешна политика. Тоа ти е држава.
Ердо може само да лае. САД се прашува за амбасадата.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
33.907
Поени од реакции
51.327

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
33.907
Поени од реакции
51.327
Се пишманија.
Паметен потег. Ако треба со некој да се скараш, боље со Турција, неголи со Израел.

Трамп малку ги насанка и двете (и Приштина и Белград), за дневнополитички личен ќар.
(можат сега, од завчера и со Чешка да се вадат)"Денес Турција најостро ја осуди одлуката на приштинските институции да ја отворат својата амбасада во Ерусалим.

Министерството за надворешни работи на Турција соопшти дека со ваков потег, Приштина ја прекршила резолуцијата на ООН за статусот на Ерусалим и му нанела штета на мировниот процес за решавање на израелско-палестинскиот конфликт.

Анкара смета дека Приштина предизвикала штета со кршење на статусот на Ерусалим како дел од мировниот процес и визијата за решавање на конфликтот со создавање палестинска држава."
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
3.744
Поени од реакции
10.569
Па да не се правиме наивни како француски собарици, се знае кои им даде независност, а сега со извинение да им турат кур е исто како да си пукаат во здраво колено.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
33.907
Поени од реакции
51.327

Претседателот на Србија Александар Вучиќ присуствуваше денес на одбележувањето на Денот на сеќавањето на 17 март 2004 година – погромот на Косово и Метохија.

Според проценките на УНМИК, на 33 локации во погромот, кој траеше два дена, учествувале околу 60.000 Албанци. Дури 900 куќи биле уништени, а 35 цркви и манастири биле осквернавени, запалени или урнати.

Станува збор за претходно испланиран симултан напад на Албанците за време на кој се протерани 4.012 Срби, убиени се 21 лице (десет Срби убиле Албанците, а 11 Албанци меѓународните безбедносни сили), додека две лица се водат како исчезнати.

Повредени биле најмалку 950 луѓе, од кои 150 Срби и десетици припадници на меѓународните сили кои се судриле со локалните Албанци штитејќи ги Србите и нивниот имот.

Урнати биле над 900 српски куќи, оштетени десет општински згради како и 100 верски објекти, од кои биле запалени 35, вклучувајќи 18 споменици на културата.

„Можеби има време во кое сме немоќни да ја спречиме неправдата, но за злосторството не молчиме кога и да го направил некој. Не може да постои причина за пресметка со припадници на цел еден народ“, кажа на почетокот на одбележувањето српскиот претседател Александар Вучиќ.

„Погромот ги надминува сите останати злосторства, бидејќи не е само чин, туку и намера и план да се исчисти некоја територија од припадници на некоја нација или вера“.

„Палењето на куќите, уништувањето на црквите прецизно зборуваат за намерите. По 17 март не само што не требаше да има Срби на Косово, туку не требаше да постои ништо каде што би можеле да се вратат. Со оган и меч – така требаше во 2004 да се заврши со Србите на Косово“, кажа тој.

„Србија има право да се грижи за својот народ, и не го прави тоа тропајќи со оружје. Но тоа не значи дека Србија ќе дозволи да се повтори 17 март“, додаде Вучиќ. „Косово не е нашето бреме, туку нашиот крст“, кажа Вучиќ на крајот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom