Соседите се вооружуваат како за нова балканска војна!

Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
ПА нели читаш дека ке почне со воздушни напади.Нели пишав дека одреден дел од територијата ке се жртвува.Дај малку читајте бе луѓе.Шо они со БМв м5 ке фураат до СК?Ке нема нели затегнување на односи и други индикации?Турција нема да не предупреди?Или Америка?Де бре да му се сневиди така се војувало.
Кои се сличностите а кои разликите со Грузија-Русија?

Како би комуницирала војската меѓу себе? Дали грците би имале начин да ја пресечат комуникацијата пошто на Грузинците тоа им беше главен проблем?
 
C

cige

Гостин
лее
ако турците ги запукаат јужниве цигани
и ние ќе им приплеснеме по некој шамар у гужвата
па може јубилејно во 2013 да си го вратиме ЕГЕЈ:baeh:
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Кои се сличностите а кои разликите со Грузија-Русија?

Како би комуницирала војската меѓу себе? Дали грците би имале начин да ја пресечат комуникацијата пошто на Грузинците тоа им беше главен проблем?
Тоа ке бидат првите удари по комуникациите.Но некогаш и да бидеш мал е предност.Што мислиш колку малку опрема ке ни треба за да комуницираме?Има мобилни радио уреди со мал домет а земјата ни е мала.Не беше проблемот тој само на Грузијците.Проблемот беше што тие се коцкаа!Распоредот на единиците беше таков што без комуникации се се претвори во катастрофа.Они пробаа со американски стил да победат.Ни на крај памет не им беше оти Русија ке се дрзне да нападне.Нив им дала амин УСА.Тоа е тотално друга тема.

Написа некаде десант по Преспанското езеро?
Ме заебаваш?Ке се удават во калта бе.Што кажа сеа?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Кои се сличностите а кои разликите со Грузија-Русија?

Како би комуницирала војската меѓу себе? Дали грците би имале начин да ја пресечат комуникацијата пошто на Грузинците тоа им беше главен проблем?

Руските паравоени единици веќе беа на Грузиска територија.

Инцидентот дојде од Руска страна, т.е. постојано се провоцираше Грузиската армија.
На Русија и требаше повод само.

Не е точно дека Русите успеале којзнае колку брзо да ги преместат трупите и да реагираат.
Туку Русите веќе пола година беа на самото место на готовост за акција.

Во Абхазија и Ј.Осетија има многу малку цивилно население, повеќето се воени платеници кои се финансирани од Русија.

Од темата за Грузија:

Тешко дека ваков тренд на отцепување територии во поширока смисла може да продолжи.

Во Јужна Осетија како и на Косово имаше реални предуслови за такво нешто. Пред се благодарение на силните криминални подземја.

Што е всушност Јужна Осетија, кои се тие “руси“ што живеат таму?
Руското “малцинство“ во Осетија е всушност квази војска предводена од поранешни руски генерали и високи функционери во КГБ, во соработка со тамошните Осетиски криминални шефови.

Нивната примарна цел е превземањето на што поголеми финансии од Москва за борба со Грузијските власти. Сепаратисти е најдобриот збор.

Предводени се од Ананотолиј Баранов шеф на локалното КГБ кој претходно раководел со Руската Федерална Служба за Безбедност, потоа Михаил Минџајев поранеш шеф на внатрешните служби во Ј.Осетија под раководство на Москва.
Василиј Луњев министер за одбрана на Осетија, поранешен комисар на Руската армија. Анатолиј Баранкиевич исто поранешен воен функционер.

Власта на Ј.Осетија нема никакви стратегиски цели како таква, нивните делувања добиваат во смисла само во наплаќање големи суми пари за тоа што го вршат.
Само од новиот гасовод добиваат годишно по 570 милиони долари.

А буџетот за водење постојана битка, изнесува околу 800 милиони долари годишно.

Во денешна Ј.Осетија нема повеќе обични жители, нема цивили, тоа е посебна парамилитарна форма каде што статусот на жители го преземаат уфрлени мобилизирани платеници, бивша војска.

Значи благодарение на тамошните криминални структури и “бивши“ Руски генерали и агенти на КГБ , Русија одржува свое Косово во Грузија.


Информации од опозициониот руски сајт
[URL="http://ej.ru/?a=note&id=8288"]http://ej.ru/?a=note&id=8288[/URL]
.Они пробаа со американски стил да победат.Ни на крај памет не им беше оти Русија ке се дрзне да нападне.Нив им дала амин УСА.Тоа е тотално друга тема.
Според мене САД одработиле за Русија, во замена за Косово.

Ги навеле Грузијците да нападнат,а притоа не им ја дадоа поддршката.
 
Член од
6 април 2007
Мислења
375
Поени од реакции
11
Ајде сага малку озбилно да ја разгледаме темата. Ако има војна со Грција ќе не изгазат. Парчиња ќе не напрат за два дена. Без да влезат копнено, ќе ги погодат касарните, мостови, други патишта, Рек Битола. Со други зборви ќе не парализират за 12 сати. Не дека се по храбри-далеку од тоа тие се СУПЕРИОРНИ со техника и оружје. Наше ни останува да се организираме во помали паравоени формации па да дајме отпор шо ќе дајме. Ама сум видел млазњак грчки кај шо ми врви над глава на Ниџе, па хеликоптери и други срања. Ќе не смачкат од воздух пред да им го видиме суратот педерски. А помош и војна со Турција е сосема друга работа. Само Турција е смрт за грција. Плус тоа тука е и Србија!!! Тоа треба да се има на памет дека само ние на балканот немаме сојузник.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Ајде сага малку озбилно да ја разгледаме темата. Ако има војна со Грција ќе не изгазат. Парчиња ќе не напрат за два дена. Без да влезат копнено, ќе ги погодат касарните, мостови, други патишта, Рек Битола. Со други зборви ќе не парализират за 12 сати. Не дека се по храбри-далеку од тоа тие се СУПЕРИОРНИ со техника и оружје. Наше ни останува да се организираме во помали паравоени формации па да дајме отпор шо ќе дајме. Ама сум видел млазњак грчки кај шо ми врви над глава на Ниџе, па хеликоптери и други срања. Ќе не смачкат од воздух пред да им го видиме суратот педерски. А помош и војна со Турција е сосема друга работа. Само Турција е смрт за грција. Плус тоа тука е и Србија!!! Тоа треба да се има на памет дека само ние на балканот немаме сојузник.
А досега се зезавме ли?Добро ај како ке реагираат медиумите кога они ке го уништат РЕК?Какои ли ке се оправдаат.
После дур не бомбардираат кој ке ги штити од Турција?Кој ке им ги надокнади бомбите дур не набават нови?Абе што ја мислите вие Атина?Дека е НАТО.Божем ова НАТО србија....
 
Член од
6 април 2007
Мислења
375
Поени од реакции
11
Јас реков озбилно да подискутираме малку а не децки муабети. Шо бомбардирање треба за нас??? 5 мин.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Дипломациja на владата?Ком кого ке се обрни за помошт?Международни реакции?Реакции на балкан и во европа?
 
Член од
6 април 2007
Мислења
375
Поени од реакции
11
Абе кој меѓународни реакции. Уште не ви е јасно дека Европа нас православните не мрази. Се бореа католици-доброволци на сите фронтови па и во Арачиново, Тетово...и ќе се борат и понатаму. Видовте што остана од Србија...Ништо. Кајма тука меѓународни реакции??? Ама јас бев првиот што реков-така треба за нив, не ви признаваме црква, Јужна Бановина....ама тоа е лошото што сами си ги вадиме очите, постои нацинализам погрешно усмерен кој не доведе до ова
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Луѓе луѓе, зарем нам ни требаат авиони и тенкови?

И да ги имаме, залудно ќе биде сето оружје ако решат да пукаат од дистанца, со голем досег.
Според мене тоа и ќе го сторат, доколку се оствари еветуалново сценарио.


Меѓутоа, Грците се ранливи, а доколку на форумов нема доволно храбри и пожртвувани Македонци, јас барем знам каде има и знам дека можам да сметам на нив.
Нивните објекти од витално значење, ќе бидат наш приоритет.

А доколку се навратиме на терористичките акции, според мене нема попогодна почва од Атинската. Посебно ако се земе густината на населението во главниот им град.
Али ај, работава не дошла до таму, но кога би ми зеле скоро се', не би се штедел.
 
Член од
6 април 2007
Мислења
375
Поени од реакции
11
Луѓе луѓе, зарем нам ни требаат авиони и тенкови?

И да ги имаме, залудно ќе биде сето оружје ако решат да пукаат од дистанца, со голем досег.
Според мене тоа и ќе го сторат, доколку се оствари еветуалново сценарио.


Меѓутоа, Грците се ранливи, а доколку на форумов нема доволно храбри и пожртвувани Македонци, јас барем знам каде има и знам дека можам да сметам на нив.
Нивните објекти од витално значење, ќе бидат наш приоритет.

А доколку се навратиме на терористичките акции, според мене нема попогодна почва од Атинската. Посебно ако се земе густината на населението во главниот им град.
Али ај, работава не дошла до таму, но кога би ми зеле скоро се', не би се штедел.
Ашклсн Гемиџијо, аферим. Јас бев првиот шо на сред јадење изјавив дека ако нас не нападнат Грците, јас ќе се саморазнесам со 100кг тнт на сред Солун. Гледам и ти си тука негде до мене...ама знајш шо ќе ми биди криво??? Шо за тоа време педерите кафе ќе пијат на кеј...ко во 2001 дури ние од Битола пукавме...
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Ашклсн Гемиџијо, аферим. Јас бев првиот шо на сред јадење изјавив дека ако нас не нападнат Грците, јас ќе се саморазнесам со 100кг тнт на сред Солун. Гледам и ти си тука негде до мене...ама знајш шо ќе ми биди криво??? Шо еден куп педери на кеј кафе ќе пијат и ќе речат будала бил... ко во 2001...

Ќе си го цитирам другарот Сердарот:

..nema so da izgubime, ni zedoa se skoro, uste zivotot i samopocituvanjeto ostanaa ...

Така да, секој ќе си ја најде инспирацијата и утехата во животот.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Ќе има војна :tv:
Ви се истрошија темите на муабет па почнавте да трипате.
 
Член од
12 јуни 2008
Мислења
260
Поени од реакции
6
Grcite vo slucaj na vojna za 12 saati se vo skopje.Kle imaat zagubi po pat.Heindrich ubavo kaza od kaj ke vlezat samo nesto zgresi.Nema da ja bombardiraat infrasturkturata-paistata posto nivni vozila tenkovi i btr treba da pominuvaat po tie patista.Vojnata posle okupacijata pocnuva- se sozddava otpor.I neveruvam grcija da vleza vo vojna a bugarij i turcija pa i srbija da sedat so skrsteni race.Zasto celiot kolac da pripadne na grcija.Taka da ke bideme vojno pole kade interesi i armii moze da se sudrat.Grcija sigurno ne i treba vojna,toa oruzje sto go kupuva go kupuva poradi strav od turcija,imaat mnogu nerascisteni raboti i pricina za vojna a im treba povod.Mislam deka jasno kaza turcija deka e dosta bliska so makedonija i so albanija
vo vrska so grcite.A inaku voeno se mnogu po nadmokni.sepak vojna e nme a da pominat bez zrtvi edinstven nacin da se porazat e otporot.
Amerikancite ja pregazija irackata vojska.Posle zavrsuvanjeto na vojnata-liberation iraq izgubija poveke vojnici negoli za vreme na borbite so iraq.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom