Соседите се вооружуваат како за нова балканска војна!

R

RAYTHEON23

Гостин
da fmi tocno bugarija giima ne osporuvam FAKTI nikogas igrcija ima c-300(pmu2)ako znaes koja verzija e bugarskata te molam kazi bi cenel...a inaku za protiv oklopnite raketni sistemi(PORS) irak koristese konkurs i rpg-29 pa ne unisti mnogu tenkovi.osven sto imase penetracija od rpg-29 vrz britanskiot celinjer(no bese pogoden vo predniot dolen del kade sto oklopot e najslab
a sto se odnesuva do unistuvanjeto na merkava vcera postirav deka bese pogoden vo kupolata i toa odzadi kade nema sendvic oklop nitu pak reaktiven sistem eve sega videte




pa posle komentirajte ova inaku e prviot unisten merkava a sto se odnesuva do javelin mislam deka e taman za nasata armija-imeno nie imame 8000 vojska aktiven sostav ne mora da kupime 1000

i da napomenam javelinot za razlika od zastarenite(veke se) ima lek za reaktivniot oklop imeno 30-40-santimetri ispusta slaba eksplozija koja go aktivira sistemot a potoa sleduva glavniot udar pa tuka ni merkava ne moze:nenene: inaku kako se probiva oklopot sega ke vi kazam kaj mnozina od raketite pri eksplozijata se stvara 2-4milimetarski mlaz koj se dvizi so brzina od 6 do 8000 m/sekunda-da ne ve cudat pogolemite dupki na tenkovite...tie se od topenjeto i fragmentite...inaku ne bi sakale da bidete vo takva situacija oti pritisokot se kacuva(znaci od mlazot)od 100 do 300 atmosferi..nema sansi da se prezivee

heindrih za grcite si vo pravo turcija odma ke ja iskoristi sansata za fakanje ostrovi kako i kopnen napad i ne veruvam deka grcija ke ne sramnela brzo zarem nie ke vikame"dete daj samo topla voda"plus toa terenot ni odgovara za zasedi kade se gubat zivoti a i grcite koristat leopard tenkovi koi se dobri no isto ako go pogodite vo zadniot del na kupolata ke raznese se okolu sebe oti tamu mu e municijata a plus toa mali se sansite za vojna pomegu nas i grcite oti 20-30%od kapacitetot ke treba nda go koristat proyiv nas pa kako ke se branat ako cemerija se pobuni ili bugarija posaka san-stefanska granica da izleva na more lancan proces e i bplje je sorabotka ama nalet..nema druga drzava so tolku losi sosedi kako makedonija(delumno) osven izrael:toe:

Site sosedi se vooruzuvaat samo nie se razoruzuvame:toe:
tocno duri gi unistivme recisi site mini..tenkovite(iako zastareni)barem kako mamki mozea da sluzat a i aktivno da se upotrebuvaat T-55)
a zgora na se potpisnici sme na deklaracija protiv sirenje hemisko oruzje sto ne mi se dopaga bugarija ima raketi so golem dostrel no moznosta za nuklearna boeva glava e otstraneta no ne i za sarin,soman i dr...isto i srbija ima hemisko oruzje a nie se pravime majka tereza abe aj......:jaj:
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
52 IDF Merkava tanks were damaged during the war against Hizbullah in Lebanon. 50 tanks were hit by anti-tank missiles and two were damaged by roadside bombs, according to the Ministry of Defense Merkava tank program administration.

One lesson from the war is need to quickly provide Merkava tanks with active protection systems able to destroy incoming missiles. The Merkava tank program administration and IDF Ground Forces Command, which is responsible for weapons procurement, are monitoring two active protection systems for armored fighting vehicles: Israel Military Industries Ltd.’s (IMI) Iron Fist, and Rafael Armament Development Authority Ltd.’s Trophy.
According to Merkava tank program administration figures, missiles penetrated 22 tanks, killing 23 crewmen. The missiles in these cases were heavy Russian-made RPG 29, Kornet E, Metis-M, and Concourse missiles, used by Hizbullah. These are tandem missiles, with a double warhead that can penetrate the Merkava’s reactive armor and steel plates 70-90 cm thick.

Tests conducted on the damaged tanks indicated that Hizbullah had full information needed to identify the Merkava’s weak spots.

18 of the damaged tanks were the most modern Merkava Mark IV. Eight of the tanks were still serviceable, despite being hit.

The Merkava tank program administration said five of the damaged tanks cannot be returned to service, including two Merkava Mark II and one Mark III. The two tanks damaged by roadside bombs were a Mark II and Mark IV, which will not be returned to operational use. The Mark IV tank was equipped with underside armor, which prevented a large number of casualties among its seven-man crew; only the one soldier was killed.

18 of the 23 crewmen killed were in five tanks hit, half of them in clashes in Wadi Salouki. The Merkava tank program administration noted that when counting the tank casualties, it should be taken into account that some of the tanks hit were carrying additional troops in addition to their four-man crews, which increased the potential casualties.
The tanks protected 90% of the soldiers they were carrying.
http://www.globes.co.il/serveen/glob...127813&fid=942

Дај оладете со Меркавата.

Точно дека тенкот е дизајниран да биде тврдина ама дајте со хвалоспевкиве малку.
Ова се официјални (читај одобрени) бројки од таа војна.Лично јас би ја помножил бројката со 3 од многу причини но еве ке се задржам на извештајов.Бројките ви се горе.Значи се пробива оклопот и тоа како.За тенк како Меркавата и најмала поправка како и кај Абрамсот мора да се вврати во фабрика и фактички да се направи одново.Значи надвор од строј.50+ тенкови се голема бројка.

http://www.liveleak.com/view?i=ae8_1230235617&c=1

Либан
 
R

RAYTHEON23

Гостин
i sto se odnesuva natie 50 unisteni znam pa dobivam reviews od military tehnology sites ama REKOV DEKA TOA E PRVIOT UNUSTEN I DA ZNES POGODUVANI se VO SLABATA TOCKA a i odnapred slicno kako chalenger oti znaat kaj da gi naveduvaat raketite neli i

i armorot ne e thick tuku composzite(plastic ceramika i nikeli malce celik isto taka ima i vozdusni jebovi a i T>N slopped armour(toa se vertikalno postaveni ploci a i ima plus COMPOZITE MATRIX) a tretiot ima duri i uranium infovogo dobiv preku E-mail i zatoa znam tlku inaku da bil drug tenk ke ispoginel cel ekipaz neli)ako znaes vo merkava ekipazot e postaven vo sredina a motorot napred

U PRAVO SI dosta so MERKAVA:salut:
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Ептен е лесно за време на престрелка на одалеченост до 100+ метри,да му испаднеш на тенк и полека нежно да размислиш кој му се слаби точки па да се наместиш да нацентрираш и пред се да го погодиш точно во слабата точка.И притоа нормално непријателот ке седи и ке чека да го погодите во слабата точка.
Да просто е.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Ептен е лесно за време на престрелка на одалеченост до 100+ метри,да му испаднеш на тенк и полека нежно да размислиш кој му се слаби точки па да се наместиш да нацентрираш и пред се да го погодиш точно во слабата точка.И притоа нормално непријателот ке седи и ке чека да го погодите во слабата точка.
Да просто е.
DEFINITIVNO se slozuvam a za pogolemi dalecini laserskoto naveduvanje pomaga:smir:
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
Другар, петричко-струмишкиот за тебе македонски е или не? Ного ме чудите. Поздравувам сите македонци за Нова година на тоја диалект и добивам казнени поени. Нештто противоречие има.
И второ, никогаш не сме били пријатели со малјаците. Никогаш не сме ги сакале. Ваков не ти требува ни за пријател, ни за душман.
А ако се сбори за нивната армија - има наи модерна опрема от сите армии на балканот. За жал.
Ајде бре...оди види што пишуваат другите „земајци“ по форумов, може и да си го смениш мислењето, сега сте браќа со грците...
Петричани се Македонци...баба ми е од Петрич...пра дедо ми Иљо од Петрич се борел за Македонија , а за жал и во Петрич имало и има предавници...ми се чини не си Македонец , да?
За дијалекти и фонтови не ми кажувај...ја;шт; ги нема во Македонскиот јазик а ниту пак во Струмичкиот дијалект.
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
активно учествував и преживеав во една војна како исае шоидабиде,нек си вадат очи сите комшии само нас нека не остават на мира!! само будала и оној кој небил во војна може да сметаат дека тоиа е добро нешто
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
352
Поени од реакции
3
Neemo е нај прав от всички. Не ни требват војни доста вече сме се тепали на балканот. А иначе нормално ако грција ви нападне нема да минат леко нештата. Надали веднага ке ги нападнем ние но до неколко дена и това ке стане. Всеки којто е агресор ште го уништат. Истото важи и за Турција ако нападне грција. И според тоа кој е агресор избираме страната на заштитника и САД. Но пак кажувам - дано нема војни оти веке совсем сме изостанали от другите држави во Европа. :nesum:
 
Член од
10 септември 2008
Мислења
140
Поени од реакции
2
abe sho vi se ovie filmojve vojska mojska dovolno e makednija da nabavit edna atomska bomba ili raketa (ilegalno naravno sigurno nikoj nemat da ni prodajt ) bilo shto i site ke ni chutet nikoj nishto ne ke ni mojt :pos2:
 
Член од
4 септември 2008
Мислења
951
Поени од реакции
18
Ајде бре...оди види што пишуваат другите „земајци“ по форумов, може и да си го смениш мислењето, сега сте браќа со грците...
Петричани се Македонци...баба ми е од Петрич...пра дедо ми Иљо од Петрич се борел за Македонија , а за жал и во Петрич имало и има предавници...ми се чини не си Македонец , да?
За дијалекти и фонтови не ми кажувај...ја;шт; ги нема во Македонскиот јазик а ниту пак во Струмичкиот дијалект.
Оште малко ке излеземе сограгани. Може и роднини. А какви са петричани, оди прашаи ги на место. Ке ти кажат. Jaс сум роден и учил средно образование тамо. Моите са доидени од егеиско.
А за грците. Во добрососедски односи сме. Бизнесот оди. Ама како луге и земја не познавам човек овде дека ги сака. Можеш ли да разбереш или да пишувам по бавно?:smir:
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
Neemo е нај прав от всички. Не ни требват војни доста вече сме се тепали на балканот. А иначе нормално ако грција ви нападне нема да минат леко нештата. Надали веднага ке ги нападнем ние но до неколко дена и това ке стане. Всеки којто е агресор ште го уништат. Истото важи и за Турција ако нападне грција. И според тоа кој е агресор избираме страната на заштитника и САД. Но пак кажувам - дано нема војни оти веке совсем сме изостанали от другите држави во Европа. :nesum:
Не немојте да не браните и ослободувате ве молам:vozbud: пошо секој знае како завршуваат нештата кога, други ја бранат македонија а особено кога бугарите ја бранат!! а вие со турците и со грците ебетеси мајката и нас оставетене еднаш за секогаш на мира!! Нема генерација во моето семејство а да немала,активно учество во некоја војна дали балканска светска или локална само се надевам дека,нема ниеден од моето семејство нема да мора да види војна во Македонија а уште помалку да учествува вонеа! бидејки од секогаш Македонецот и во секоја војна се борел за туѓи интереси никогаш за својте и за Македонија
 
Член од
12 јуни 2008
Мислења
260
Поени од реакции
6
Balkanska vojna ako ostatokot od svetot ne bese do dega oci ke si izvadevme.posto tuka e amerika koja od vreme na vreme so stap gi udir po lava balkanskite drzavi i im vika miren miren miren.Zatoa samo politcki se prepukuvaat.Sto e dobro neli nema civilni zrtvi.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom