Сообраќајни прекршоци и казни

Т

Триптико

Гостин
Vozam taksi, zastanav na pat pred pesacki i kruzen tek normalno kolku sto mozev do trotoar tuka sakaa da slezat patnicite, ja otvora levata zadna vrata patnikot i ja sobira vratata.
Koj e vo slucajov poveke kriv?
Ти! Кој управува со возилото? И не се застанува баш каде ќе им прдне на патниците. Затоа ќе јадете казни на секое.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
81.523
Поени од реакции
182.560
Ти! Кој управува со возилото? И не се застанува баш каде ќе им прдне на патниците. Затоа ќе јадете казни на секое.
да се надоврзам, се јавуваат патници во такси компанија се бунат зошто таксистиве возеле 50-60, побрзо требало. Знам дека таксистиве се кој од кој во глобала ама ова е претеризам.
 
Член од
10 август 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
По лева сообракајна лента насока Центар- нас. Лициче на крстосницата со ул. Никола Карев семафорите не работат. Застанувам и пропустам возила што се движат по булевар 3-та Македонска Бригада (крстосницата кај амбуланта Пролет ...)Навлегувам лево кон ул Никола Карев (кон Нова железничка станица) и во тој момент во десната страна ме удира кола се вртам 2 пати од ударот удирам во трето возило. Во записникот место вртење двапати полицаецот пишува се занесе и на моето прашање зошто не пишува дека колата двапати се заврте од ударот ми вели дека е тоа вообичаен термин. Возачот што ме удри во записникот тврди дека јасум го удрил, а кај мене оштетени се двете десни врати кровот десниот праг и задното десно крило. Се активира перничето.. Возилото што ме удри има оштетено преден браник, десен фар, предна хауба, предна украсна маска. За возилото што ме удри полицијата што го правеше увидот ми рече дека не е битно со која брзина се движело и што нема траги од кочење. Во предвид се зема правило на десна страна и може било лоша проценка но јас сум бил крив. Ваше мислење. Удрен сум во средина од возилото што јасно се гледа од фотографиите што ги имам и не ми е јасно како во средина на кола некој те удира од десна страна а тврди дека ти си го удрил. Зошто ме убедуваа дека за ситуацијата „се вртев двапати„ вообичаено е да се напише „се занел„. Јас го почитував правилото на десна страна затоа и пропуштив возила што доаѓаат од мојата страна но во мојот видик го немаше возилото кога вртев. Јас веке бев длабоко навлезен која го почуствува ударот. По ударот со брзина на светлоста возачот што ме удри се развртеа по телефони и пред да дојде увидната полиција без алко тест дојде возило и ги однесоа некаде. Наводно во болница каде е направен алко тест инаку возачот работи во здравство. Уште еден куриозитет времето во записникот 22 часот а сообракајката се случи околу 21 часот. Мојот мобилен беше празен. Ги молев тројцата полицајците што дојдоа веднаш по несреката да ми дадат мобилен да се јавам дома да дојде моето семејство и не сакаа да ми дадат да се јавам. Срека случајно помина жена која се смилува и ми позајми телефон да се јавам дома. Ве мола за совет.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
4.013
Поени од реакции
3.352
По лева сообракајна лента насока Центар- нас. Лициче на крстосницата со ул. Никола Карев семафорите не работат. Застанувам и пропустам возила што се движат по булевар 3-та Македонска Бригада (крстосницата кај амбуланта Пролет ...)Навлегувам лево кон ул Никола Карев (кон Нова железничка станица) и во тој момент во десната страна ме удира кола се вртам 2 пати од ударот удирам во трето возило. Во записникот место вртење двапати полицаецот пишува се занесе и на моето прашање зошто не пишува дека колата двапати се заврте од ударот ми вели дека е тоа вообичаен термин. Возачот што ме удри во записникот тврди дека јасум го удрил, а кај мене оштетени се двете десни врати кровот десниот праг и задното десно крило. Се активира перничето.. Возилото што ме удри има оштетено преден браник, десен фар, предна хауба, предна украсна маска. За возилото што ме удри полицијата што го правеше увидот ми рече дека не е битно со која брзина се движело и што нема траги од кочење. Во предвид се зема правило на десна страна и може било лоша проценка но јас сум бил крив. Ваше мислење. Удрен сум во средина од возилото што јасно се гледа од фотографиите што ги имам и не ми е јасно како во средина на кола некој те удира од десна страна а тврди дека ти си го удрил. Зошто ме убедуваа дека за ситуацијата „се вртев двапати„ вообичаено е да се напише „се занел„. Јас го почитував правилото на десна страна затоа и пропуштив возила што доаѓаат од мојата страна но во мојот видик го немаше возилото кога вртев. Јас веке бев длабоко навлезен која го почуствува ударот. По ударот со брзина на светлоста возачот што ме удри се развртеа по телефони и пред да дојде увидната полиција без алко тест дојде возило и ги однесоа некаде. Наводно во болница каде е направен алко тест инаку возачот работи во здравство. Уште еден куриозитет времето во записникот 22 часот а сообракајката се случи околу 21 часот. Мојот мобилен беше празен. Ги молев тројцата полицајците што дојдоа веднаш по несреката да ми дадат мобилен да се јавам дома да дојде моето семејство и не сакаа да ми дадат да се јавам. Срека случајно помина жена која се смилува и ми позајми телефон да се јавам дома. Ве мола за совет.
Крив си, да си го почитувал правилото од десна страна немало да дојде до сообраќајна несреќа, во овој случај под претпоставка дека не си бил пијан, имаш положено и автомобилот ти е регистриран ке пројдеш само со штетата на твоето возило и прекршочна или кривична санкција зависи од штетата и повредите на учесниците.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
2.237
Поени од реакции
2.217
Дали смее да се шлепува неисправно возило до сервис со друга кола?
 
Член од
13 април 2010
Мислења
17
Поени од реакции
1
Казната е 300 е, за возење со брзина 30 км над дозволеното. Поени не може да се впишат бидејќи ќе бидат над 100. Прашањето ми е дали може да се плати само пола сума?
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.661
Поени од реакции
2.618
Koi se kaznite ako te fatat so neregistrirana kola ?

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
30.623
Поени од реакции
42.571
Казната е 300 е, за возење со брзина 30 км над дозволеното. Поени не може да се впишат бидејќи ќе бидат над 100. Прашањето ми е дали може да се плати само пола сума?
Мислам дека може, ако ја платиш во одреден временски рок. Ќе ти каже сеа ваљда некој кој е поупатен.
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
562
Поени од реакции
387
Ok fala, nema nekoj zakon ti davaat nekoj den da ja registriras ili greska sum ?
I do 27 mi e denska ako me zastanat nema da pravat problem neli ?

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
Нема да ти прават проблем, регистрацијата ти трае до 23:59 часот. Ќе те предупредат дека ти истекува.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
6.412
Поени од реакции
3.961
Како може да проверам колку ми изнесуват казните за сообраќајни прекршоци?
 
На врв Bottom