Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
29 јуни 2014
Мислења
13.497
Поени од реакции
17.670


Ај малку да разјасниме... 15ката што ја пуштија, со БУГАРСКИ ТАБЛИ (Софија)... по која основа наплаќаат и го возат?
Па не е на јсп тој бус, туку фирмата што ги произведува им го има дадено да го пробаат, електричен ваков имаше и на двојка релација мислам, можда е истиот автобус.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.468
Поени од реакции
6.114


Ај малку да разјасниме... 15ката што ја пуштија, со БУГАРСКИ ТАБЛИ (Софија)... по која основа наплаќаат и го возат?
Што ти пречи сега таблата? Не е битно да стигнеш од X до Y релацијата? И убаво кажаа дека овие се пробни возила во наредните 6 месеци.
 

Wizz.

TheBest
Член од
27 септември 2009
Мислења
260
Поени од реакции
69
Има некој воопшто излезено на крај со пајациве од ПОЦ? Паркиран бев на судска спроти Тродат после 18:00 и ја собрале. На записникот пишува паркиран на тротоар (што апсолутно нема врска, местото е само песок). Освен тоа, утнал полицаецот и место Леон, ми ја пишал како Ибица колата. Си платив 2500 нормално и ја земав колата ама прашање ми е дали некој успеал да ја извади правдата до крај или џабе да се трудам да поднесувам жалби.

Паркиран бев баш кај што е големата стрелка.
 
И

Име И Презиме

Гостин
Има некој воопшто излезено на крај со пајациве од ПОЦ? Паркиран бев на судска спроти Тродат после 18:00 и ја собрале. На записникот пишува паркиран на тротоар (што апсолутно нема врска, местото е само песок). Освен тоа, утнал полицаецот и место Леон, ми ја пишал како Ибица колата. Си платив 2500 нормално и ја земав колата ама прашање ми е дали некој успеал да ја извади правдата до крај или џабе да се трудам да поднесувам жалби.

Паркиран бев баш кај што е големата стрелка.
Имав пример на близок каде е пишана казна за не давање првенство на минување .Собраќаецот пишал сосема погрешни улици од 2 населби .Не го потпишал записникот возачот и беа на суд.Собраќаецот не ни забележал дека има утка со улиците , и судот одличи во корист на возачот. Кај тебе е друга ситуација , би можел да се вадиш со утнато возило но се е џабе сега бидеки возилото било кренато од пајак и си го подигнал .Инаку со поц ни господ не излегол на крај .
 

Wizz.

TheBest
Член од
27 септември 2009
Мислења
260
Поени од реакции
69
Имав пример на близок каде е пишана казна за не давање првенство на минување .Собраќаецот пишал сосема погрешни улици од 2 населби .Не го потпишал записникот возачот и беа на суд.Собраќаецот не ни забележал дека има утка со улиците , и судот одличи во корист на возачот. Кај тебе е друга ситуација , би можел да се вадиш со утнато возило но се е џабе сега бидеки возилото било кренато од пајак и си го подигнал .Инаку со поц ни господ не излегол на крај .
А ти даваат да го подигнеш возилото ако не го потпишеш записникот? Немав време да се расправам со полицијата на железничка. А да го оставам да ми стои возилото таму не е опција.
 
И

Име И Презиме

Гостин
А ти даваат да го подигнеш возилото ако не го потпишеш записникот? Немав време да се расправам со полицијата на железничка. А да го оставам да ми стои возилото таму не е опција.
Мора да се плати казната во твојот случај .А сега нема да можеш да се објасниш и докажеш .Зборував за евентуално ако ти пишеле казна само за погрешно паркирање (или си се погодел во моментот таму ) и ти пишат погрешно возило сигурен сум дека би паднале на суд .
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
4.709
Поени од реакции
6.171
Од кога тоа ако не ја носиш возачката книшка со тебе, 100 евра казна??? :facepalm:
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
4.709
Поени од реакции
6.171
Одамна е тоа само кој да го прочита законот
Па ја ако ја носам у новчаник ко порано... (пошто две коли, службена и моја) од книшката нема ништо да остане, цела ќе избледее. Па нели нови возачки ку *рци палци... само за пари, та книшка, та меѓународна -.-
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.215
Поени од реакции
1.733
Па ја ако ја носам у новчаник ко порано... (пошто две коли, службена и моја) од книшката нема ништо да остане, цела ќе избледее. Па нели нови возачки ку *рци палци... само за пари, та книшка, та меѓународна -.-
Све е то логика, ќе избледее ке ваѓаш нова и така одново, некој мислел и за тоа, од негде мора пари да се соберат.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.351
Поени од реакции
5.015
Од кога тоа ако не ја носиш возачката книшка со тебе, 100 евра казна??? :facepalm:
Мора да ја носиш, тоа не е ништо ново, со години е веќе таа сообраќајна регулатива !
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
4.709
Поени од реакции
6.171
те пишаа или само сега разбра дека мора да ја имаш со себе ако возиш?
Ме запре, не ми побара ни сообраќајна ни возачка, дирекно ме праша дали го носам картончето за поени.

Му реков дома ми е, и ми рече требало да се носи, 100 евра казна бла бла... му кажав дека не знам, и ми го покажуваше законот... и на крај му реков ако си решил да ме казниш пиши ми 40 поени.

И се откажа, ме пушти.

Во секој случај тоа е глупост, си мислиш здравствени книшки носиме со нас... и демек нема начин да провери, плус нели модерни возачки имаме... нек им купат апарат за проверка.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
7.044
Поени од реакции
6.178
Ме запре, не ми побара ни сообраќајна ни возачка, дирекно ме праша дали го носам картончето за поени.

Му реков дома ми е, и ми рече требало да се носи, 100 евра казна бла бла... му кажав дека не знам, и ми го покажуваше законот... и на крај му реков ако си решил да ме казниш пиши ми 40 поени.

И се откажа, ме пушти.

Во секој случај тоа е глупост, си мислиш здравствени книшки носиме со нас... и демек нема начин да провери, плус нели модерни возачки имаме... нек им купат апарат за проверка.
и јас ја иам таа мука со две возила
затоа у новчаник, каква е таква е шо да праам


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
27 јули 2018
Мислења
3
Поени од реакции
0
Pred 2 nedeli me sopre policija na avtopat kaj Demir kapija za brzo vozenje. Me fatija so novite radari. Mi pisha kazna 300 eur ili 50 kazneni poeni. E sega prashanjata se sledni:
1. Dokolku ja platam kaznata dali avtomatski mi se racunaat i peonite (zatoa shto veke imam 2x25 boda od 2015).
2.ako se racunaat poenite taka pravam 100 i ke mi se odzeme vozacka - dali mozam neshto da prevzemam okolu toa
3. Shto mozam da pravam koga ke me povikaat na sud za da ne mi stavat zabrana za upravuvanje so motorno vozilo zatoa shto rabotata mi e povrzana so vozenje
 

Kajgana Shop

На врв Bottom