Сообраќајни прекршоци и казни

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.291
Поени од реакции
13.495
Ми стигна пресуда за забрана за возење 3 месеци + 1000ден судски трошоци. После колку дена станува правосилна пресудата? Колкави се шансите ако возам да проверат дали имам забрана ако ме сопре сообраќајец?
Ќе добиеш покана за да ти стаат печат во книшка и да те стаат у нивна евиденција.
Пошо си обичен смртник и очигледно немаш врски, би те советувал да ја почитуваш, пошо на такви како тебе (и мене) се фокусирани џандарите. Штом еднаш те застанале, не глеам зошто не би го напраиле тоа пак. Ќе пуниш буџет само...
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.116
Поени од реакции
2.846
Што си направил за да ти ја земат дозволата?
 

sickjoce

Ненормален
Член од
30 јуни 2007
Мислења
1.208
Поени од реакции
279
мислам треба да ја одесеш у станица возачката или да чекаш да ти стигне писмо дека треба да ја однесеш
е од тогаш ке стане правосилна пресудата


Sent from my iPhone using Tapatalk
На пресудата не пишува ништо такво. Што ако не сум во земјата/ не ја однесам? Ако има некој официјален линк од законот/ детално објаснување. Фала[DOUBLEPOST=1546973347][/DOUBLEPOST]
Што си направил за да ти ја земат дозволата?
Брзо Возење.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
5.830
Поени од реакции
4.600
На пресудата не пишува ништо такво. Што ако не сум во земјата/ не ја однесам? Ако има некој официјален линк од законот/ детално објаснување. Фала[DOUBLEPOST=1546973347][/DOUBLEPOST]
Брзо Возење.
нема сеа линкови минкови
јас ти кажувам за реално искуство
оди до станица распрашај се нема да те затворат


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2019
Мислења
4
Поени од реакции
1
Здраво дечки,

Пред 2-3 дена поминав семафор на жолто ама беше во таа пола секунда кога се менува од зелено во жолто а не од жолто во црвено. Претпоставив дека ќе се смени во жолто но проценив дека е побезбедно да поминам од колку да пробам да застанам.

Позади од некаде ме видела патрола полиција, ме стигна на следниот семафор ми даде знак да застанам, застанав.Ме прашува полицаецот знаеш ли што прекршок направи? Јас му велам поминав на жолто? Да, според новите измени не можело да се поминува на жолто...

Ми побара документи му дадов, возачка, сообраќајна, лична карта и замина во кола.Како да видов дека разговараше на телефон дали се распрашуваше за мене во станица, не сум сигурен поради одблесокот на стаклото.После некое време ме викна, нешто запишуваше во тефтерот ми кажа казната за поминување на жолто била 300 евра и одземање на возачката??му кажувам не сум знаел..
Е сега после некое време ми ги дава документите и ми вели ова ти е опомена сега знаеш за друг пат, така нешто..
Некако многу беше лут кога го кажа тоа и пишуваше во тефтерот за да биде само опомена?
Не ми кажа да потпишам некаде, не ми даде никакво ливче.. Не ме казниле до сега и немам искуство, но не треба ли да ми даде нешто како опција да платам за 7-8 дена и да биде казната на пола, да потпишам записник ??
Фала
 
Член од
15 март 2010
Мислења
4.981
Поени од реакции
4.161
Забрането минување на жолто? Па тогаш треба да има милијарда казни на дневно ниво... сигурно намерата му била за на црвено да те казни, или гледал дали имаш појас/опрема.... увидел дека нема за што да те казни па те пуштил...
 
Член од
9 јануари 2019
Мислења
4
Поени од реакции
1
Забрането минување на жолто? Па тогаш треба да има милијарда казни на дневно ниво... сигурно намерата му била за на црвено да те казни, или гледал дали имаш појас/опрема.... увидел дека нема за што да те казни па те пуштил...
Тоа ми е страв..Да не напишал црвено, па да ми стигне некоја честитка ама не ми се верува, имав другар со мене кој виде дека поминавме на жолто, го слушна муабетот што го правевме. Појас имав.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.291
Поени од реакции
13.495
За да те викнат на судење у прекршочен мора да има записник кој ќе го потпишеш или они ќе запишат дека си одбил да го потпишеш. Веројатно те пуштил, ама со свињите никогаш не си на чисто.
 
Член од
9 јануари 2019
Мислења
4
Поени од реакции
1
Прашав друг полицаец што го знам истото ми го кажа. Може да си направи записник и да напише сум одбил да го потпишам.. Треба да си не знам колку расипан ова да го направиш.. Е после сум можел да барам соочување со него на суд да кажел дали сум одбил...Некако ова ми е научна фантастика за нашава држава.. ќе каже кога сум казнувал на сите им давам да потпишат и готово..
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.654
Поени од реакции
1.356
Забрането минување на жолто? Па тогаш треба да има милијарда казни на дневно ниво... сигурно намерата му била за на црвено да те казни, или гледал дали имаш појас/опрема.... увидел дека нема за што да те казни па те пуштил...
Така прават. Чекаат колона на семафор и последните 1/2 коли што поминуваат на прагот на жолто ги застануваат и казнуваат,не е ништо ново. Ако си сигурен дека не си во прекршок, вреди и те како да одиш и да си бараш правдата до крај, во спротивно казна не ти бега. Тоа чекаат тие, да ќутиш и да ти натоварат дека на црвено си поминал.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
5.830
Поени од реакции
4.600
Така прават. Чекаат колона на семафор и последните 1/2 коли што поминуваат на прагот на жолто ги застануваат и казнуваат,не е ништо ново. Ако си сигурен дека не си во прекршок, вреди и те како да одиш и да си бараш правдата до крај, во спротивно казна не ти бега. Тоа чекаат тие, да ќутиш и да ти натоварат дека на црвено си поминал.
иам слично искуство
која црна правда, у внатрешна кога идеш да го пријавиш ти вика крени раце, неговиот збор против твојот, плус колегата ке сведочи дека си одбил да потпишеш сигурно и па као попче на крај ке платиш
копилоњата ги мрзи некад на терен да идат и оп ке си ги пуштат ваквите казни
ке си исполнат они норма


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2019
Мислења
4
Поени од реакции
1
Така прават. Чекаат колона на семафор и последните 1/2 коли што поминуваат на прагот на жолто ги застануваат и казнуваат,не е ништо ново. Ако си сигурен дека не си во прекршок, вреди и те како да одиш и да си бараш правдата до крај, во спротивно казна не ти бега. Тоа чекаат тие, да ќутиш и да ти натоварат дека на црвено си поминал.
Денес на два семафори што почекав минимум 5 поминаа на жолто и 1-2 на црвено...За колку би требало да ми стигне ако пишал од прилика, претпоставувам различно е за секого
иам слично искуство
која црна правда, у внатрешна кога идеш да го пријавиш ти вика крени раце, неговиот збор против твојот, плус колегата ке сведочи дека си одбил да потпишеш сигурно и па као попче на крај ке платиш
копилоњата ги мрзи некад на терен да идат и оп ке си ги пуштат ваквите казни
ке си исполнат они норма

Sent from my iPhone using Tapatalk
Се согласувам дека во оваа гнила држава правда тешко ќе добиеш и на крај плус ќе си платиш... Тоа е, нешто лошо сме правеле во минатиот живот па Господ не ставил овде :)
Значи не може да се знае за колку би ми стигнало ако пишал, претпоставувам кај секого различно?
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
5.830
Поени од реакции
4.600
Денес на два семафори што почекав минимум 5 поминаа на жолто и 1-2 на црвено...За колку би требало да ми стигне ако пишал од прилика, претпоставувам различно е за секого


Се согласувам дека во оваа гнила држава правда тешко ќе добиеш и на крај плус ќе си платиш... Тоа е, нешто лошо сме правеле во минатиот живот па Господ не ставил овде :)
Значи не може да се знае за колку би ми стигнало ако пишал, претпоставувам кај секого различно?
брат може нема да ти ја пушти а за жал нит можеш тоа да го провериш
ама немај гајле ке имаш можност упола тогаш да платиш ако ти е за утеха
ае со господ напред може ке куртулиш


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
10.483
Поени од реакции
10.452
Не знам од каде ова правило, пример вози 55 да речеме и одеднаш почнува да трепка, што треба да направи? У место да укочи да го учука некој од позади? Какви им се овие правила безвезни
 
На врв Bottom