Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
6 ноември 2018
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво за а2 категорија уште во 2017 се збореше дека е воведена уште нема ништо а и неможе да се полага за истата? Некое инфо
 

RadE_Strongest

Field Marshal
Член од
31 март 2009
Мислења
632
Поени од реакции
294
Здраво за а2 категорија уште во 2017 се збореше дека е воведена уште нема ништо а и неможе да се полага за истата? Некое инфо
неам информации ама чисто сумјам дека ке воведат А2 воопшто , многу замарање им e :) а и полагај си дирекно за А што се замараш нека ти седи ќе си имаш за сите типови мотори во иднина ако ти текне...
 
Член од
13 јуни 2017
Мислења
2
Поени од реакции
1
"Казната е 300 е, за возење со брзина 30 км над дозволеното. Поени не може да се впишат бидејќи ќе бидат над 100. Прашањето ми е дали може да се плати само пола сума?"


Kazna za brzo vozenje moze da iznesuva 300€ samo vo sluvaj koga ja prekoracuvas dozvolenata brzina dvojno " na pr.ako dozvolenata brzina e 50km/h a ti vozis 100km/h" vo sprotivno kaznata se presmetuva sprema toa kolku si ja "preteral" za pomalo prekoracuvanje kaznata e pomala,za pogolemo prekoracuvanje kaznata e pogolema i taka..a za negativni poeni i da si ja prekoracil brzinata dvojno i da treba da platis 300€ nemoze da ti se pisat poveke od 100 negativni poeni posto granicata e 100 negativni i toa bi znacelo avtomatski odzemanje na vozackata (shto ne e taka) tuku za dvojno prekoracuvanje ke dobies 60 negativni ili ako ja platis kaznata vo rok od 8 rabotni denovi kaznata iznesuva 150€..
P.S. treba da vnimavas koga ti pisuvaat prijava treba da te prasaat dali sakas da ja platis kaznata ili sakas da ti se vpisat negativni poeni taka da ke treba togas da odlucis dali imas 150€ a nemas povekje mesto vo novcanik ili imas mesto (prazna ti e) vo knishkata za negativni poeni
 
Последно уредено:

sickjoce

Ненормален
Член од
30 јуни 2007
Мислења
1.229
Поени од реакции
335
Ме фатија на автопат со возење над 50км/ч (53 км/ч повеќе од дозволеното, 133/ на 80). Ми стигна покана за суд за одземање на право за возење. Не сум од Скопје и не ми се иде на "судењето". Дали има шанса да не изречат забрана ако ја доставам одбраната писмено (прв прекшок, автопат, автомобилот ми треба за работа..) или ако нема шанса да не се ни трудам? Има разлика во очите на судијата дали ке се појавам лично или писмено? Благодарам
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
370
Поени од реакции
277
Ме фатија на автопат со возење над 50км/ч (53 км/ч повеќе од дозволеното, 133/ на 80). Ми стигна покана за суд за одземање на право за возење. Не сум од Скопје и не ми се иде на "судењето". Дали има шанса да не изречат забрана ако ја доставам одбраната писмено (прв прекшок, автопат, автомобилот ми треба за работа..) или ако нема шанса да не се ни трудам? Има разлика во очите на судијата дали ке се појавам лично или писмено? Благодарам
Види ја еднаш спасив 150€ од 300€ ако ги платиш во рок од осум дена и само ми ја земаа дозволата на 3 месеци.Прекршокот ми беше непропуштање пешак на пешачки премин а оправдувањето ми беше смртен случај на близок кога ме фатија утрото.Да не се појавев пред судиката сигурно и парично ќе бев казнет.
 

sickjoce

Ненормален
Член од
30 јуни 2007
Мислења
1.229
Поени од реакции
335
Види ја еднаш спасив 150€ од 300€ ако ги платиш во рок од осум дена и само ми ја земаа дозволата на 3 месеци.Прекршокот ми беше непропуштање пешак на пешачки премин а оправдувањето ми беше смртен случај на близок кога ме фатија утрото.Да не се појавев пред судиката сигурно и парично ќе бев казнет.
Да дополнам, запишав казнени поени, прашувам дали е возможно да не изречат забрана за управување на возило?
 

RadE_Strongest

Field Marshal
Член од
31 март 2009
Мислења
632
Поени од реакции
294
на радар ме застанаа во автокоманда после 11 саат и возев со 60км, полицаецот виде набрзинка сообраќајна и возачка ( возач почетник сум уште пола година - не смеам да возам после 11 , ништо не ми кажа за ова) ми ги врати и ме праша дали знам некој во полиција - реков не (колку што знам ова е шифра за да фатиш врки пред да ти пишат казна..)

рече пријатно си отиде и после 5 секунди ми мавта да си одам.. прашањето ми е да не стигаат нешто сега автоматски казните без да ми каже полицаецот и без да потпишам ништо?
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
562
Поени од реакции
387
на радар ме застанаа во автокоманда после 11 саат и возев со 60км, полицаецот виде набрзинка сообраќајна и возачка ( возач почетник сум уште пола година - не смеам да возам после 11 , ништо не ми кажа за ова) ми ги врати и ме праша дали знам некој во полиција - реков не (колку што знам ова е шифра за да фатиш врки пред да ти пишат казна..)

рече пријатно си отиде и после 5 секунди ми мавта да си одам.. прашањето ми е да не стигаат нешто сега автоматски казните без да ми каже полицаецот и без да потпишам ништо?
Си го фатил станат на десна нога :) Немаш казна.
 

sickjoce

Ненормален
Член од
30 јуни 2007
Мислења
1.229
Поени од реакции
335
Ми стигна пресуда за забрана за возење 3 месеци + 1000ден судски трошоци. После колку дена станува правосилна пресудата? Колкави се шансите ако возам да проверат дали имам забрана ако ме сопре сообраќајец?
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Ми стигна пресуда за забрана за возење 3 месеци + 1000ден судски трошоци. После колку дена станува правосилна пресудата? Колкави се шансите ако возам да проверат дали имам забрана ако ме сопре сообраќајец?
Ако те допре сообраќајна сигурно ќе те проверат за забраната
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
6.168
Поени од реакции
5.072
Ми стигна пресуда за забрана за возење 3 месеци + 1000ден судски трошоци. После колку дена станува правосилна пресудата? Колкави се шансите ако возам да проверат дали имам забрана ако ме сопре сообраќајец?
мислам треба да ја одесеш у станица возачката или да чекаш да ти стигне писмо дека треба да ја однесеш
е од тогаш ке стане правосилна пресудата


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
На врв Bottom