Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
24 април 2010
Мислења
1.134
Поени од реакции
1.675
Pred 2 nedeli me sopre policija na avtopat kaj Demir kapija za brzo vozenje. Me fatija so novite radari. Mi pisha kazna 300 eur ili 50 kazneni poeni. E sega prashanjata se sledni:
1. Dokolku ja platam kaznata dali avtomatski mi se racunaat i peonite (zatoa shto veke imam 2x25 boda od 2015).
2.ako se racunaat poenite taka pravam 100 i ke mi se odzeme vozacka - dali mozam neshto da prevzemam okolu toa
3. Shto mozam da pravam koga ke me povikaat na sud za da ne mi stavat zabrana za upravuvanje so motorno vozilo zatoa shto rabotata mi e povrzana so vozenje
Imas opcija ili 300 evra ili poeni, ne dvete, tie sto gi imas 2x25 se.brisat za tri godini od denot na vnesuvanje, koga ke naprais 100 poeni ne ti stavat zabrana tuku ti se brise taa kategorija so koja si gi naprail prekrsocite, i ke tereba pak odnovo na avto skola
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
565
Поени од реакции
395
Pred 2 nedeli me sopre policija na avtopat kaj Demir kapija za brzo vozenje. Me fatija so novite radari. Mi pisha kazna 300 eur ili 50 kazneni poeni. E sega prashanjata se sledni:
1. Dokolku ja platam kaznata dali avtomatski mi se racunaat i peonite (zatoa shto veke imam 2x25 boda od 2015).
2.ako se racunaat poenite taka pravam 100 i ke mi se odzeme vozacka - dali mozam neshto da prevzemam okolu toa
3. Shto mozam da pravam koga ke me povikaat na sud za da ne mi stavat zabrana za upravuvanje so motorno vozilo zatoa shto rabotata mi e povrzana so vozenje
1. Не се рачунаат автоматски и поените. Или ја плаќаш паричната вредост или впишуваш поени. Ти бидејќи имаш веќе 50 негативни поени мора да ја платиш казната . Бидејќи поените ти се од 2015 , провери дали поминале 3 години од кога ти ги впишале. Имаш 30 дена да внесиш поени од казната.

2. Не можиш ништо да превземиш.

3. Ќе ти ја одземат возачката, бидејќи си возел сигурно 170 км/ч или 50 до 70 км/ч повеќе од дозволената брзина. За овај прекршок се одзема возачката 3 до 12 месеци.
 
Член од
27 јули 2018
Мислења
3
Поени од реакции
0
1. Не се рачунаат автоматски и поените. Или ја плаќаш паричната вредост или впишуваш поени. Ти бидејќи имаш веќе 50 негативни поени мора да ја платиш казната . Бидејќи поените ти се од 2015 , провери дали поминале 3 години од кога ти ги впишале. Имаш 30 дена да внесиш поени од казната.

2. Не можиш ништо да превземиш.

3. Ќе ти ја одземат возачката, бидејќи си возел сигурно 170 км/ч или 50 до 70 км/ч повеќе од дозволената брзина. За овај прекршок се одзема возачката 3 до 12 месеци.
Благодсра
1. Не се рачунаат автоматски и поените. Или ја плаќаш паричната вредост или впишуваш поени. Ти бидејќи имаш веќе 50 негативни поени мора да ја платиш казната . Бидејќи поените ти се од 2015 , провери дали поминале 3 години од кога ти ги впишале. Имаш 30 дена да внесиш поени од казната.

2. Не можиш ништо да превземиш.

3. Ќе ти ја одземат возачката, бидејќи си возел сигурно 170 км/ч или 50 до 70 км/ч повеќе од дозволената брзина. За овај прекршок се одзема возачката 3 до 12 месеци.
Благодарам на информациите.
За прашање 3. Дали можам нешто да сторам да ми ја одземат барем на 3 месеци а не на година. Возев 55км/час повеќе од дозволено на автопат. :(
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
565
Поени од реакции
395
Благодсра

Благодарам на информациите.
За прашање 3. Дали можам нешто да сторам да ми ја одземат барем на 3 месеци а не на година. Возев 55км/час повеќе од дозволено на автопат. :(
Најчесто даваат 3 месеци забрана за управување на моторно возило освен кога прекршокот е за управување под дејство на алкохол, ќе му кажиш на судијата дека работата ти зависи од тоа.

Ама чекај има време дур да дојди за на суд 1 година ќе помини сигурно.
 
Член од
26 мај 2015
Мислења
431
Поени од реакции
224
дали некој има искуство со европски извештај... ми се заби една жена у кола и нормално попунив европски и она се потпиша дека е виновна и се. арно ама сеа ми кажуваат дека треба во нејзината компанија да одам за оштета или како веќе многу измешано ова знае некој поточно како што?јас сум во eurosig она е у albsig
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
1.928
Поени од реакции
2.501
дали некој има искуство со европски извештај... ми се заби една жена у кола и нормално попунив европски и она се потпиша дека е виновна и се. арно ама сеа ми кажуваат дека треба во нејзината компанија да одам за оштета или како веќе многу измешано ова знае некој поточно како што?јас сум во eurosig она е у albsig
Треба заедно да отидете во нејзината компанија. Да ги види колите нивни проценител.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
6.268
Поени од реакции
5.174
дали некој има искуство со европски извештај... ми се заби една жена у кола и нормално попунив европски и она се потпиша дека е виновна и се. арно ама сеа ми кажуваат дека треба во нејзината компанија да одам за оштета или како веќе многу измешано ова знае некој поточно како што?јас сум во eurosig она е у albsig
ке одите у албсиг, ке ги предадете документите и ке ги наместат колите како при сударот да ги сликаат
иначе за албсиг многу лоши искуства, ептен време треба да помине за да исплатат оштета


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.506
Поени од реакции
3.197
ако те ѕвекни некој на паркинг, а немаш докази.... заминал, имаш право на осигурање и да ти покријат штета?
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.367
Поени од реакции
109
Da prasam

Zastanat na pat, zadnata vrata ja otvaraat i ja sobiraat. Koj e kriv vo slucajov?
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.367
Поени од реакции
109
Vozam taksi, zastanav na pat pred pesacki i kruzen tek normalno kolku sto mozev do trotoar tuka sakaa da slezat patnicite, ja otvora levata zadna vrata patnikot i ja sobira vratata.
Koj e vo slucajov poveke kriv?
 

Govinda

Божански Магарац
Член од
20 април 2014
Мислења
3.487
Поени од реакции
3.726
Vozam taksi, zastanav na pat pred pesacki i kruzen tek normalno kolku sto mozev do trotoar tuka sakaa da slezat patnicite, ja otvora levata zadna vrata patnikot i ja sobira vratata.
Koj e vo slucajov poveke kriv?
Patniko e najveke kriv. Ne smee da otvara vrata bez da gleda situacija!
 
Член од
3 декември 2010
Мислења
167
Поени од реакции
77
На експресен пат од контра страна ме сопира полиција и ме казнува, од кога така?
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
6.268
Поени од реакции
5.174
На експресен пат од контра страна ме сопира полиција и ме казнува, од кога така?
ако има основ за казна мање битно што биле од друга страна на патот


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
На врв Bottom