Соларни колектори за топла вода за домашна употреба

И таман кога бев да решен да земам затворен систем од "камел солар" , се јавив у "теко солар" чисто за еден муабет и за совет плус , па ми понудија нешто невообичаено , комбинација измегу отворен и затворен систем , со тоа што бојлерот ми е на кров како отворениот , а плус вика низ системов циркулира антифриз , си имаш пумпа за притисок , нема опасност од мрзнење зимно време, ниту мешање на топла со ладна вода , е сеа пак, зимно време би требало пак да ја оддава топлината пошо е изложен бојлеров на надворешни услови , што не е како затворениов.
Згора ми дава добра гаранција од 10 години и убава цена накај 28.000 за 150л бојлер и 15 вакум цевки.
Што мислите за понудава стручњаци ?
Ne sum strucnjak,ama mislam deka ne razbiras sto e otvoren a sto zatvoren sistem.
Najverojatno ke prasas iste 100 lige za mislenje,i na kraj ke otides vo nekoja batal prodavnica i nekoe dete so 2 nedeli raboten staz ke ti uvali nekoj "poluavtomatski" sistem sto "gree i ladi" ili imame slucaj na takanarecen "pisman efendi".
Ne stavaj solar,ke se zaebes
 
Ne sum strucnjak,ama mislam deka ne razbiras sto e otvoren a sto zatvoren sistem.
Najverojatno ke prasas iste 100 lige za mislenje,i na kraj ke otides vo nekoja batal prodavnica i nekoe dete so 2 nedeli raboten staz ke ti uvali nekoj "poluavtomatski" sistem sto "gree i ladi" ili imame slucaj na takanarecen "pisman efendi".
Ne stavaj solar,ke se zaebes
Зошто бе се заебал ? Дај образложи ? Луѓето соларните системи ги користат веќе 50 години, само ние сме многу паметни и затоа ги избегнуваме ?
 
Зошто бе се заебал ? Дај образложи ? Луѓето соларните системи ги користат веќе 50 години, само ние сме многу паметни и затоа ги избегнуваме ?
Zosto vakvi pisman luge, sto i da napravi posle se kae, pa site mu se krivi itn.
Za investicija od 500 eur ke prasa na 20 forumi, ke pravi anketi, ke prasa po site prodavnici, i na kraj pak ke mu go "zacukaat" i ke kupi nekoe kinesko s..nje zatoa sto bilo 500 denari poevtino od drugite.
Podobro nisto neka ne pipka nisto, struja si e struja, ne mu trebaat dopolnitelni stresovi
 

aleksandarreal

Sport fanatic
Zosto vakvi pisman luge, sto i da napravi posle se kae, pa site mu se krivi itn.
Za investicija od 500 eur ke prasa na 20 forumi, ke pravi anketi, ke prasa po site prodavnici, i na kraj pak ke mu go "zacukaat" i ke kupi nekoe kinesko s..nje zatoa sto bilo 500 denari poevtino od drugite.
Podobro nisto neka ne pipka nisto, struja si e struja, ne mu trebaat dopolnitelni stresovi
Covek ja za sovet te prasuvam ti me napagas , eve prasaj u teko da vidis sto nudat pa posle napagaj , fala ti na iscrpniot odgovor
Prasuvam poso ima razlika u cenata od zatvoren 80.000 ili otvoren okolu 25.000 , i vakov sistem ko sto mi nudat u teko nakaj 30.000.
 
Covek ja za sovet te prasuvam ti me napagas , eve prasaj u teko da vidis sto nudat pa posle napagaj , fala ti na iscrpniot odgovor
Prasuvam poso ima razlika u cenata od zatvoren 80.000 ili otvoren okolu 25.000 , i vakov sistem ko sto mi nudat u teko nakaj 30.000.
Jas ti dadov sovet,a i mnogu drugi pred mene pisuvale prednosti i nedostatoci na sistemite,a ne znam zosto voopsto prasuvas koga si resil da kupis toa sto e evtino.
Zosto voopsto si go trosis i tvoeto i naseto vreme?
Eve ti sovet:najdi bojler star,izvadi ja izolacijata,ofarbaj go crn,stavi go na krov i prikluci mu dovod na ladna voda i izlez za topla voda. Ke te kosta 50 eur. I kazi mi dali e zatvoren ili otvoren sistem
 

LustingVertigo

Puppets. I pull their strings,they dance.
Има некој поврзано соларни колектори со парно и можи да сподели искуство колку помага ова и на каков вид на парно му е поврзано?
 
Zdravo. Staviv solarno od 300l. Problemot e sto ne diga poveke od 68 stepeni. Ne e problemot vo sonceto bidejki postojano gree. Nekoi velat deka bilo golemo i zatoa ne diga poveke do 99 stepeni, sto jas ne se soglasuvam so toa. Dali nekoj znae sto e problemot?
 
Zdravo. Staviv solarno od 300l. Problemot e sto ne diga poveke od 68 stepeni. Ne e problemot vo sonceto bidejki postojano gree. Nekoi velat deka bilo golemo i zatoa ne diga poveke do 99 stepeni, sto jas ne se soglasuvam so toa. Dali nekoj znae sto e problemot?
Отворениот систем крева до 99 ( кај мене 200л), а комшииве што имаат затворен систем сум ги слушнал исто до 68 степени.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Zdravo. Staviv solarno od 300l. Problemot e sto ne diga poveke od 68 stepeni. Ne e problemot vo sonceto bidejki postojano gree. Nekoi velat deka bilo golemo i zatoa ne diga poveke do 99 stepeni, sto jas ne se soglasuvam so toa. Dali nekoj znae sto e problemot?
не пиша каков систем си ставил.

имаш можност да го полниш половично (или до процент) ?
 

Маркетинг

Нови теми

На врв