Соларни колектори за топла вода за домашна употреба

Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
510
И таман кога бев да решен да земам затворен систем од "камел солар" , се јавив у "теко солар" чисто за еден муабет и за совет плус , па ми понудија нешто невообичаено , комбинација измегу отворен и затворен систем , со тоа што бојлерот ми е на кров како отворениот , а плус вика низ системов циркулира антифриз , си имаш пумпа за притисок , нема опасност од мрзнење зимно време, ниту мешање на топла со ладна вода , е сеа пак, зимно време би требало пак да ја оддава топлината пошо е изложен бојлеров на надворешни услови , што не е како затворениов.
Згора ми дава добра гаранција од 10 години и убава цена накај 28.000 за 150л бојлер и 15 вакум цевки.
Што мислите за понудава стручњаци ?
Ne sum strucnjak,ama mislam deka ne razbiras sto e otvoren a sto zatvoren sistem.
Najverojatno ke prasas iste 100 lige za mislenje,i na kraj ke otides vo nekoja batal prodavnica i nekoe dete so 2 nedeli raboten staz ke ti uvali nekoj "poluavtomatski" sistem sto "gree i ladi" ili imame slucaj na takanarecen "pisman efendi".
Ne stavaj solar,ke se zaebes
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.743
Поени од реакции
968
Ne sum strucnjak,ama mislam deka ne razbiras sto e otvoren a sto zatvoren sistem.
Najverojatno ke prasas iste 100 lige za mislenje,i na kraj ke otides vo nekoja batal prodavnica i nekoe dete so 2 nedeli raboten staz ke ti uvali nekoj "poluavtomatski" sistem sto "gree i ladi" ili imame slucaj na takanarecen "pisman efendi".
Ne stavaj solar,ke se zaebes
Зошто бе се заебал ? Дај образложи ? Луѓето соларните системи ги користат веќе 50 години, само ние сме многу паметни и затоа ги избегнуваме ?
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
510
Зошто бе се заебал ? Дај образложи ? Луѓето соларните системи ги користат веќе 50 години, само ние сме многу паметни и затоа ги избегнуваме ?
Zosto vakvi pisman luge, sto i da napravi posle se kae, pa site mu se krivi itn.
Za investicija od 500 eur ke prasa na 20 forumi, ke pravi anketi, ke prasa po site prodavnici, i na kraj pak ke mu go "zacukaat" i ke kupi nekoe kinesko s..nje zatoa sto bilo 500 denari poevtino od drugite.
Podobro nisto neka ne pipka nisto, struja si e struja, ne mu trebaat dopolnitelni stresovi
 

aleksandarreal

Sport fanatic
Член од
15 мај 2009
Мислења
898
Поени од реакции
276
Zosto vakvi pisman luge, sto i da napravi posle se kae, pa site mu se krivi itn.
Za investicija od 500 eur ke prasa na 20 forumi, ke pravi anketi, ke prasa po site prodavnici, i na kraj pak ke mu go "zacukaat" i ke kupi nekoe kinesko s..nje zatoa sto bilo 500 denari poevtino od drugite.
Podobro nisto neka ne pipka nisto, struja si e struja, ne mu trebaat dopolnitelni stresovi
Covek ja za sovet te prasuvam ti me napagas , eve prasaj u teko da vidis sto nudat pa posle napagaj , fala ti na iscrpniot odgovor
Prasuvam poso ima razlika u cenata od zatvoren 80.000 ili otvoren okolu 25.000 , i vakov sistem ko sto mi nudat u teko nakaj 30.000.
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
510
Covek ja za sovet te prasuvam ti me napagas , eve prasaj u teko da vidis sto nudat pa posle napagaj , fala ti na iscrpniot odgovor
Prasuvam poso ima razlika u cenata od zatvoren 80.000 ili otvoren okolu 25.000 , i vakov sistem ko sto mi nudat u teko nakaj 30.000.
Jas ti dadov sovet,a i mnogu drugi pred mene pisuvale prednosti i nedostatoci na sistemite,a ne znam zosto voopsto prasuvas koga si resil da kupis toa sto e evtino.
Zosto voopsto si go trosis i tvoeto i naseto vreme?
Eve ti sovet:najdi bojler star,izvadi ja izolacijata,ofarbaj go crn,stavi go na krov i prikluci mu dovod na ladna voda i izlez za topla voda. Ke te kosta 50 eur. I kazi mi dali e zatvoren ili otvoren sistem
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
16.509
Поени од реакции
13.391
Некој да препорача мајстор за монтажа на соларен систем?
 

LustingVertigo

Puppets. I pull their strings,they dance.
Член од
1 декември 2017
Мислења
226
Поени од реакции
99
Има некој поврзано соларни колектори со парно и можи да сподели искуство колку помага ова и на каков вид на парно му е поврзано?
 
Член од
29 ноември 2014
Мислења
29
Поени од реакции
1
Zdravo. Staviv solarno od 300l. Problemot e sto ne diga poveke od 68 stepeni. Ne e problemot vo sonceto bidejki postojano gree. Nekoi velat deka bilo golemo i zatoa ne diga poveke do 99 stepeni, sto jas ne se soglasuvam so toa. Dali nekoj znae sto e problemot?
 
Член од
6 април 2014
Мислења
124
Поени од реакции
152
Zdravo. Staviv solarno od 300l. Problemot e sto ne diga poveke od 68 stepeni. Ne e problemot vo sonceto bidejki postojano gree. Nekoi velat deka bilo golemo i zatoa ne diga poveke do 99 stepeni, sto jas ne se soglasuvam so toa. Dali nekoj znae sto e problemot?
Отворениот систем крева до 99 ( кај мене 200л), а комшииве што имаат затворен систем сум ги слушнал исто до 68 степени.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
Zdravo. Staviv solarno od 300l. Problemot e sto ne diga poveke od 68 stepeni. Ne e problemot vo sonceto bidejki postojano gree. Nekoi velat deka bilo golemo i zatoa ne diga poveke do 99 stepeni, sto jas ne se soglasuvam so toa. Dali nekoj znae sto e problemot?
не пиша каков систем си ставил.

имаш можност да го полниш половично (или до процент) ?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
24.089
Поени од реакции
38.085
Термосифонски соларен систем и соларен систем со пумпа?
 
Член од
2 септември 2014
Мислења
182
Поени од реакции
188
Ke moze nekoj da mi objasni sto moze da bide problemot na solarnata ako vodata se zagreva odlicno preku struja a za od sonce eden da se izbanja i nema poveke topla voda a nadvor sonce puka... inaku imam dva paneli so bojler od 150 litri postaven pred 12 godini
 
Член од
25 март 2012
Мислења
6.960
Поени од реакции
2.921
Ke moze nekoj da mi objasni sto moze da bide problemot na solarnata ako vodata se zagreva odlicno preku struja a za od sonce eden da se izbanja i nema poveke topla voda a nadvor sonce puka... inaku imam dva paneli so bojler od 150 litri postaven pred 12 godini
Каков систем имаш?
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.415
Поени од реакции
756
Си зимаш 150литарски, кинески, за 200еур.
Го користам 5год, пријател мој веќе 10год.
Нормален болјер немам уклучено од кога го имам овој, 2 месеца макс у зимо само го догревам
Нема нешто подобро за парите ...
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
2.560
Поени од реакции
3.944
Ke moze nekoj da mi objasni sto moze da bide problemot na solarnata ako vodata se zagreva odlicno preku struja a za od sonce eden da se izbanja i nema poveke topla voda a nadvor sonce puka... inaku imam dva paneli so bojler od 150 litri postaven pred 12 godini
Пред 12 години? Па викни си мајстор истерајте пајаците од системот, сменете вентилчиња, доставете антифриз, може и ќе проработи!
 
На врв Bottom