Соларни колектори за топла вода за домашна употреба

Член од
11 јули 2011
Мислења
1.723
Поени од реакции
1.994
Најверојатно горе имаш проблем со сондата... Пробај да ја извадиш и провериш дали е добра... Можно е да е полн бољерот со бигор
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
417
Поени од реакции
618
Danke, majstorut ke dojde utre, rece odprilika znae zasto se raboti.....ke investam odprilika da ne bilo drugo....
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
417
Поени од реакции
618
Da. Sega ja namesti sondata, I go prasav zosto koga ke pustam prvo topla voda vo kujna tece gore od solarnata voda... bile zagadeni filterite na site cesmi ispadna pesok zrnca sekade.... Sega ima I pojak mlaz, ja isprazniv do dekda svirne I ja polnam pak, se izgleda normalno za Sega... samo nova sonda 1800 naplati.mu dadov 2000 bese mosne lubezen pak ke go povikam kako da imas kontakt od majstor....
 
Член од
16 ноември 2021
Мислења
14
Поени од реакции
15
во саботата монтиран сончев бојлер отворен тип 200 литри без пумпа со добар притисок по слободен пад.во купатило не се меша со системот од бојлерот ставена е друга батерија за топла ладна од сончевиот бојлер.проверено испитано се функционира контолер сонда електромагнетен вентил.во неделата во 16 часот имасе температура на водата од 70 степени.со таа количина на вода и температура успеавме да се истушираме само дваица би рекол повеќе зајачко туширање на брзина одколку нормално туширање и системот се испразни дојде на 20 посто и почна да свири.некој со слично искуство за совет и помош
 
Член од
21 април 2008
Мислења
243
Поени од реакции
109
во саботата монтиран сончев бојлер отворен тип 200 литри без пумпа со добар притисок по слободен пад.во купатило не се меша со системот од бојлерот ставена е друга батерија за топла ладна од сончевиот бојлер.проверено испитано се функционира контолер сонда електромагнетен вентил.во неделата во 16 часот имасе температура на водата од 70 степени.со таа количина на вода и температура успеавме да се истушираме само дваица би рекол повеќе зајачко туширање на брзина одколку нормално туширање и системот се испразни дојде на 20 посто и почна да свири.некој со слично искуство за совет и помош

во реалност тие 200л се околу 140/150л бидејки пеесетина литри остануваат во цевките горе.
Тоа што почнало да свири се сигнал дека си влегол во последните 25 проценти,ништо страшно. Значи сте потрошиле околу 100литри за туширање топла вода од 70степени . Сега колку брзо ке истечат зависи со колку топла вода се тушираш дали ке биде разладена или не .
 
Член од
9 март 2018
Мислења
5
Поени од реакции
1
Здраво,наместив соларно 200л пред 3 месеци,и нова термостатска туш батерија со чешма.Кога е свртена на 0° (на ладна вода)
горе од вентилот на бољерот течи премногу
зошто ја враќа водата дали некој знај?
Ви благодарам однапред
 
Член од
12 март 2010
Мислења
206
Поени од реакции
70
Дали поради жешкото време кога не сте дома го празните системот? Моментално е нон стоп од 90 до 99 степени на дисплејот.На пример кога одите на одмор и кога нема кој да ја троши водата.
 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
733
Поени од реакции
995
се мислам дали да ставам соларен бојлер гледам има отворен затворен пумпи треба, чистење од бигор да плакаш горе да се качува,
да не е подобро колектори да ставам за струја, и бојлерче у купатило од таму да влече струја кога има, кога е пун бојлерот за др ке се користи струјата ?
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.220
Поени од реакции
4.555
Дали поради жешкото време кога не сте дома го празните системот? Моментално е нон стоп од 90 до 99 степени на дисплејот.На пример кога одите на одмор и кога нема кој да ја троши водата.
Не му прави никаков проблем, не се секирај.
Автоматски споено мислење:

се мислам дали да ставам соларен бојлер гледам има отворен затворен пумпи треба, чистење од бигор да плакаш горе да се качува,
да не е подобро колектори да ставам за струја, и бојлерче у купатило од таму да влече струја кога има, кога е пун бојлерот за др ке се користи струјата ?
Стави отворем систем, со пумпа која се командува кога тече вода, истовремено стави си електровентил до бојлерот на струја кој се вклучува кога ќе го вклучиш бојлерпт во ситуации кога немаш сонце. Ова ти е најефтина варијанта.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.882
Поени од реакции
6.006
Screenshot_20231104-162456_Messenger.jpg
Mi pokazuva non stop leakage sto vo prevod znaci protekuvanje no nikade nemozam dq najdam ni cevi,sonda nitu odkaj greaco da protekuva, go proveriv i ventilot nema nisto, nekoj so slicen problem so kinesko solarno?
 
Член од
13 август 2023
Мислења
256
Поени од реакции
551
За да видиш дали ти загрева ќе го пуштиш ноќе, температурата ти е сосем небитна.
99% сум сигурен дека ти расипан поради тоа што и мене ми се деси истото, го сменив на 1 март годинава, кошташе 1400 денари нов, за истиот да ми се расипа пак пред 2 недели.
Веројатно напаметно е да го користам без греач, едино така ќе ја вратам инвестицијата која е тотално промаршување.
Ова со греачот е проблем и кај мене откако ставив соларно, во 7 години 2 пати се пробива. Ми кажаа дека од презагреаната вода ( на лето доаѓа 90+ степени) страда греачот.
Автоматски споено мислење:

Дали поради жешкото време кога не сте дома го празните системот? Моментално е нон стоп од 90 до 99 степени на дисплејот.На пример кога одите на одмор и кога нема кој да ја троши водата.
Кај мене има опција на компјутерот кога не сум дома подолг период ( пример 10-15 дена), се става на програма cold каде антифризот циркулира и не му дава на водата да загрева.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.046
Поени од реакции
8.469
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.659
Поени од реакции
9.776

Kajgana Shop

На врв Bottom