Соларни колектори за топла вода за домашна употреба

Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.958
Поени од реакции
1.233
За зимно време обично се мести соларното вечерно време да се пали автоматски кога температурата во соларното ќе падне под 30 степени, ноќно време ефтина тарифа практично за џабе. Мене ми е подесено во 5 часот наутро да топли до 55 степени, во 14 часот до 60 степени и во 22.00 часот повторно до 55 степени, ова за во зимно време. Значи се на ефтина тарифа, плус некогаш и нема потреба да топли затоа што и во зима има доста сончеви денови. Греачот е 1.5 кв. И да најдобра опција е 200 литарски, ни помалце ни повеќе.
 
Член од
11 јули 2011
Мислења
1.723
Поени од реакции
1.994
За зимно време обично се мести соларното вечерно време да се пали автоматски кога температурата во соларното ќе падне под 30 степени, ноќно време ефтина тарифа практично за џабе. Мене ми е подесено во 5 часот наутро да топли до 55 степени, во 14 часот до 60 степени и во 22.00 часот повторно до 55 степени, ова за во зимно време. Значи се на ефтина тарифа, плус некогаш и нема потреба да топли затоа што и во зима има доста сончеви денови. Греачот е 1.5 кв. И да најдобра опција е 200 литарски, ни помалце ни повеќе.
Дали е добро 200 литарски бољер за 3 члено семејство? Муабетот ми е колку поголема литража, потешко да се загрее, или можеби сум грешка? Не се разбирам многу, сега читам и разгледувам понуди сакам периодов да наместам...

И ако може совет од некој што има од кинеските бољери како е задоволен, не знам од која фирма дојде еден ел. Инж. и ме убедуваше дека не се добри, дека не ги монтираат тие, за година - две ќе сум имал проблем и т.н.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.958
Поени од реакции
1.233
150 е малце, 300 е тешко за затоплување, 200 е таман.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Дали е добро 200 литарски бољер за 3 члено семејство? Муабетот ми е колку поголема литража, потешко да се загрее, или можеби сум грешка? Не се разбирам многу, сега читам и разгледувам понуди сакам периодов да наместам...

И ако може совет од некој што има од кинеските бољери како е задоволен, не знам од која фирма дојде еден ел. Инж. и ме убедуваше дека не се добри, дека не ги монтираат тие, за година - две ќе сум имал проблем и т.н.
150-200 за да имаш добра оптимизација и искористеност.
 
Член од
12 март 2010
Мислења
206
Поени од реакции
70
Можеби има некаква електроника која без твоја интервенција одржува температура над ~5с на вода?
Во спротивно не може да не се погоди некоја зима да нема ниски температури и преку денот, без сонце... И сето тоа и по неколку денови. Тие пар сантиметри изолација не може да спречат да замрзне водата, освен ако активно не се догрева.Сигурен си за ова?
Знаеш за сигурно, или само претпоставуваш?

Озбилно прашувам, ако немаш поставено мерач за потрошувачка од каде знаеш дали нема некакво догревање за да не замрзне водата на подолги периоди со минусни температури.
Da. Ima elektronika koja ja mestis bas po tvoja zelba. Site setinzi se povrzani so vreme i temperatura. Mene vo Bitola nikogas nei padnala temperaturata po 10 vo bilo kakvi uslovi.
 
Член од
6 декември 2013
Мислења
33
Поени од реакции
9
Здраво,

Добив понуда од Euroterm за соларен панел вклучително со цени и количини за монтажа на целиот систем. Во понудата нема внесено ставка за болјер бидејќи веќе имам од Тинг Инокс 100 литарски бојлер. Ме интересира мислење дали цената за понудата е ОК?

solaren panel.jpg

Однапред благодарам!
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Поставив соларно со бојлер на кров, од кинеските 150л со пумпа за притисок и греач, ептем ми е тазе и имам неколку прашања:
Го сетирав да се полни 2 пати на ден, во 06:00 и во 16:00, а дополнително да се догрева во 20:00 часот до 60 степени.

Првото прашање ми е, доколку задржам подолго на копчето heating ми се пали сијаличе на кое пишува constant temperature, предпоставувам дека оваа опција е најдобра за зимно време како би ми ја одржулано температурата на водата на посакуваната температура цело време така што и не би имал проблем со мрзнејне?

Второ прашање ми е доколку ми е сетиран во 20:00 часот да загрева до 60 степени, а температурата е веќе 65 степени, предпоставувам дека нема воошто да се уклучи греачот?

Трето прашање ми е доколку одлучам во зимно време да го користам обичниот бојлер на струја дали е подобро да го испразнам соларниот или пак да си стои полн?

Четврто дали постои опција доколку се испразни на 0% вода да се полни сам до 100% или мора рачно или кога ќе му дојде сетираното време?
 
Член од
6 април 2014
Мислења
132
Поени од реакции
164
Поставив соларно со бојлер на кров, од кинеските 150л со пумпа за притисок и греач, ептем ми е тазе и имам неколку прашања:
Го сетирав да се полни 2 пати на ден, во 06:00 и во 16:00, а дополнително да се догрева во 20:00 часот до 60 степени.

Првото прашање ми е, доколку задржам подолго на копчето heating ми се пали сијаличе на кое пишува constant temperature, предпоставувам дека оваа опција е најдобра за зимно време како би ми ја одржулано температурата на водата на посакуваната температура цело време така што и не би имал проблем со мрзнејне?

Второ прашање ми е доколку ми е сетиран во 20:00 часот да загрева до 60 степени, а температурата е веќе 65 степени, предпоставувам дека нема воошто да се уклучи греачот?

Трето прашање ми е доколку одлучам во зимно време да го користам обичниот бојлер на струја дали е подобро да го испразнам соларниот или пак да си стои полн?

Четврто дали постои опција доколку се испразни на 0% вода да се полни сам до 100% или мора рачно или кога ќе му дојде сетираното време?
Ќе ти пишам јас како го местам кај мене соларното. Исклучени ми се сите програмирани времиња и уклучено ми е само сам да се полни летно време ( држи го неколку секунди копчето за полнење на бојлерот). Тоа за константна температура ми е исклучено, бидејќи летно време ретко да имаш температура под 60 степени. Знам дека не треба да се празни до 0 ( ќе направело штета на цевките, така ми рекоа монтерите). И јас имам резервен бојлер кој многу ретко го користам зимно време, бидејќи во самиот соларен си има греач. Греачот не се уклучува под програмираната програма, така да под 65 нема да уклучува.

Sent from my SM-A105FN using Tapatalk
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.541
Поени од реакции
152
колку кошта да се вгради дополнително пумпа за притисок ?
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Ај пак јас да прашам дали ви се има случено ваква случка:

Во 3 наутро се дополнува до 100% и во 3 и 20 се пали греач да затопли до 55 степени.
Во 6 и 30 наутро гледам дека е стигнат до 53 степени и пуштам топла вода и додека се мијам лице слушам дека се гаси греачот, гледам на екранот 84 степени. Сте имале ваква случкка?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.439
Поени од реакции
6.011
Ставив соларно 200 литарско мислам дека е. Притисокот е многу слаб. Ставив и пумпа дополнително да ствара притисок али исти курац, нема некоја разлика. Башка водата е или врела или ладна, неможам да се истуширам како човек со млака вода. Сакав да прашам дали и кај некој друг е така или само кај мене?
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.204
Ставив соларно 200 литарско мислам дека е. Притисокот е многу слаб. Ставив и пумпа дополнително да ствара притисок али исти курац, нема некоја разлика. Башка водата е или врела или ладна, неможам да се истуширам како човек со млака вода. Сакав да прашам дали и кај некој друг е така или само кај мене?
Ти не ја користиш ваљда водата директно од соларното?
Имаш бојлер со спирала кој ја користи водата од соларното или директ?
Јас имам 400 литра бафер па од него само топлината ја користам, не и водата.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.439
Поени од реакции
6.011
Ти не ја користиш ваљда водата директно од соларното?
Имаш бојлер со спирала кој ја користи водата од соларното или директ?
Јас имам 400 литра бафер па од него само топлината ја користам, не и водата.
Каков бојлер? Тој што е во склоп со соларното горе на кровот само. Друг бојлер немам.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.904
Поени од реакции
41.851
Ставив соларно 200 литарско мислам дека е. Притисокот е многу слаб. Ставив и пумпа дополнително да ствара притисок али исти курац, нема некоја разлика. Башка водата е или врела или ладна, неможам да се истуширам како човек со млака вода. Сакав да прашам дали и кај некој друг е така или само кај мене?
Мора милиметарски точно да наместиш на чешмата за да биде млака.
Или направи го до 60 степени со грејач ако вклучуваш да загрева и ќе ти е тамн.

За пумпа не знам, ама не очекувај притисок како од водовод, слободен пад е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom