Соларни колектори за топла вода за домашна употреба

Член од
14 ноември 2009
Мислења
15.625
Поени од реакции
11.485
Технички може да се грее парното, али тешко се достига температура за парно, за фенкојлери е изводливо и за подно греење.

@аллександар задоволен си од камел солар?
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.231
Поени од реакции
2.306
Технички може да се грее парното, али тешко се достига температура за парно, за фенкојлери е изводливо и за подно греење.

@аллександар задоволен си од камел солар?
од камел солар презадоволен сум до сега.. п.с парно можете да греете од соларни панели кога ке наредите 20 30 панели... тогаш можда ке успеете ама рачунајте дека еден панел е 200 евра плус фитинг што ке ви треба.. па ке видите дали е исплатливо и колку е исплатливо
 
Член од
17 август 2017
Мислења
31
Поени од реакции
11
од камел солар презадоволен сум до сега.. п.с парно можете да греете од соларни панели кога ке наредите 20 30 панели... тогаш можда ке успеете ама рачунајте дека еден панел е 200 евра плус фитинг што ке ви треба.. па ке видите дали е исплатливо и колку е исплатливо
ok , разбрав..
Да можеше барем 3 месеци од грејната сезона да ја грее водата од парното ( која не верувам да е повеќе од 20-30 литри во целиот систем ) , ќе беше исплатливо и поголеми пари да се вложат.. Барем за мене зборувам , зашто сега парното ми е на дрва / струја.
Морам секоја година 600-800 евреи за дрва да се избројам и плус малтретирање..
Затоа се интересирав.

Во една прилика прашував , и од Франц солар ми понудија фотоволтаични панели.
Нивната елаборација беше дека ќе ја покриваат потрошувачката на ел. бојлер , а ќе може да се прават комбинации и околу греење на струја..
Но немам повеќе детали..

Гледав дека во држави со поблага клима од нашата и соларот се користи за греење на радијатори , па затоа побарав мислење..


Sent from my GT-S7390 using Tapatalk
 
Член од
17 август 2017
Мислења
31
Поени од реакции
11
од камел солар презадоволен сум до сега.. п.с парно можете да греете од соларни панели кога ке наредите 20 30 панели... тогаш можда ке успеете ама рачунајте дека еден панел е 200 евра плус фитинг што ке ви треба.. па ке видите дали е исплатливо и колку е исплатливо
ok , разбрав..
Да можеше барем 3 месеци од грејната сезона да ја грее водата од парното ( која не верувам да е повеќе од 20-30 литри во целиот систем ) , ќе беше исплатливо и поголеми пари да се вложат.. Барем за мене зборувам , зашто сега парното ми е на дрва / струја.
Морам секоја година 600-800 евреи за дрва да се избројам и плус малтретирање..
Затоа се интересирав.

Во една прилика прашував , и од Франц солар ми понудија фотоволтаични панели.
Нивната елаборација беше дека ќе ја покриваат потрошувачката на ел. бојлер , а ќе може да се прават комбинации и околу греење на струја..
Но немам повеќе детали..

Гледав дека во држави со поблага клима од нашата и соларот се користи за греење на радијатори , па затоа побарав мислење..Sent from my GT-S7390 using Tapatalk
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
10.823
Поени од реакции
6.814
@Caviroski
Можеш да го користиш соларното како припомош за загревање на водата во котелот но не и целосно да се потпреш на него. Сепак би осетил видна разлика во потрошувачката на дрва струја затоа што ич да не е сепак на убав сончев ден сепак ке ја зголеми температурата на водата во системот за некој степен а со тоа и помалце ке потрошиш дрва струја. Но би требало да имаш и диференцијален термостат ( ако немаш ) за да не го топлиш соларниот панел кога температурата на теченоста во него е помала од тој на котелот. Најверојатно и резервоар за топлина ( како тие на сликте ).
За фотоволтаични панели за да го загреваш бољерот не ни размислувај. Инвестицијата ке си ја повратиш којзнае кога а можи ни тогаш. Еден панел е со снага од околу 250 вати. Еден просечен бољер троши 2-3 кв, што значи ке ти требаат минимум 10 панели за да ја достигниш снагата потребна за еден бољер, башка ке ти треба и инвертор за да го прилагодиш напонот за да биде прикладен за работа на бољерот. Можеби можи и без тој ( немам размислувано за тоа ) па да правиш комбинации помеѓу редно и паралелно врзување на панелите за да добиеш приближно прикладен напон и струја ама не би ти препорачал.
 

aleksandarreal

Sport fanatic
Член од
15 мај 2009
Мислења
889
Поени од реакции
254
Значи се одлучив за затворен систем од камелсолар , 150литри бојлер , 15 вакумски цевки , експанзионен сад , пумпа, плус другата опрема , за цена ми кажаа негде околу 52.000 плус работна рака околу 300евра , дали е ок понудава пред да прифатам ?
 
Последно уредено:
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
507
Значи се одлучив за затворен систем од камелсолар , 150литри бојлер , 15 вакумски цевки , експанзионен сад , пумпа, плус другата опрема , за цена ми кажаа негде околу 52.000 плус работна рака околу 300евра , дали е ок понудава пред да прифатам ?
Panelite - vakumskite cevki na krov, a bojlerot vo poniska prostorija ke go cuvas?
Za ceni, mozes da sporedis, proveri energo sistem, ventil trejd....
 

aleksandarreal

Sport fanatic
Член од
15 мај 2009
Мислења
889
Поени од реакции
254
Panelite - vakumskite cevki na krov, a bojlerot vo poniska prostorija ke go cuvas?
Za ceni, mozes da sporedis, proveri energo sistem, ventil trejd....
Да бојлерот 150 л . на поткровје плус монтажа ми викаат 300 евра, да не е многу за затворен ?
 

aleksandarreal

Sport fanatic
Член од
15 мај 2009
Мислења
889
Поени од реакции
254
Za ceni ke si sporedis so firmite sto gi nabrojav ili kaj nekoi drugi
Горе доле поголемиот дел од фирмиве се снабдуваат од камелсолар како што се распрашав... За експанзиониот сад има разлика у функција и цена или стандард еден е ?
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
507
Горе доле поголемиот дел од фирмиве се снабдуваат од камелсолар како што се распрашав... За експанзиониот сад има разлика у функција и цена или стандард еден е ?
Ekspanzioniot sad sluzi da ja prifati promenata na pritisokot koja se javuva poradi greenje na glikolot,i vo slucajov e finansiski i tehnicki najzanemarliva stavka
 

aleksandarreal

Sport fanatic
Член од
15 мај 2009
Мислења
889
Поени од реакции
254
Прашање до тие што користат отворен систем , има ли можност да се реши некако недостатокот со неусогласувањето на топлата со ладна вода при туширање ?
второ дали системиве отворен или затворен може да се поврзаат со џакузи ,а да го немам горниов проблем /
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2014
Мислења
111
Поени од реакции
141
Прашање до тие што користат отворен систем , има ли можност да се реши некако недостатокот со неусогласувањето на топлата со ладна вода при туширање ?
второ дали системиве отворен или затворен може да се поврзаат со џакузи ,а да го немам горниов проблем /
Имаш пумпа за топлата вода? Доколку имаш пумпа пробај намали го притисокот за топла вода ( вентилот ) или доколку имаш филтри на чешмите извади ги и исчисти ги од бигор.
 

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
493
Поени од реакции
942
Резултати се уште нема за субвенции за инсталација на сончеви колектори?
 

aleksandarreal

Sport fanatic
Член од
15 мај 2009
Мислења
889
Поени од реакции
254
И таман кога бев да решен да земам затворен систем од "камел солар" , се јавив у "теко солар" чисто за еден муабет и за совет плус , па ми понудија нешто невообичаено , комбинација измегу отворен и затворен систем , со тоа што бојлерот ми е на кров како отворениот , а плус вика низ системов циркулира антифриз , си имаш пумпа за притисок , нема опасност од мрзнење зимно време, ниту мешање на топла со ладна вода , е сеа пак, зимно време би требало пак да ја оддава топлината пошо е изложен бојлеров на надворешни услови , што не е како затворениов.
Згора ми дава добра гаранција од 10 години и убава цена накај 28.000 за 150л бојлер и 15 вакум цевки.
Што мислите за понудава стручњаци ?
 
На врв Bottom