Соларни колектори за топла вода за домашна употреба

Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.204
Каков бојлер? Тој што е во склоп со соларното горе на кровот само. Друг бојлер немам.
Затоа ќе имаш проблем со баланс на притисокот и темпетатурата.
Прашај го мајсторот кој ти монтирал подетално.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.439
Поени од реакции
6.011
Затоа ќе имаш проблем со баланс на притисокот и темпетатурата.
Прашај го мајсторот кој ти монтирал подетално.
Па мајсторот ми викаше со пумпата ќе се реши проблемот.
 
Член од
12 март 2010
Мислења
206
Поени од реакции
70
Ставив соларно 200 литарско мислам дека е. Притисокот е многу слаб. Ставив и пумпа дополнително да ствара притисок али исти курац, нема некоја разлика. Башка водата е или врела или ладна, неможам да се истуширам како човек со млака вода. Сакав да прашам дали и кај некој друг е така или само кај мене?
Treba i mesacki ventil za da ima kolku tolku priblizno konstantna temperatura na voda.
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Ставив соларно 200 литарско мислам дека е. Притисокот е многу слаб. Ставив и пумпа дополнително да ствара притисок али исти курац, нема некоја разлика. Башка водата е или врела или ладна, неможам да се истуширам како човек со млака вода. Сакав да прашам дали и кај некој друг е така или само кај мене?
Проблемот ти е во тоа што темпертурата на водата ти е над 70 степени..
Јас овој проблем го имам на лето пошо загрева и до 99 степени 12 сати во денот и многу лесно ќе го регулирав со 300 литарски бојлер што би го држел на 200 литри и пред капење да го дополниш за да се излади водата..

Дали некој знае дали може да се замени греачот со појак и колку е тоа комплицирано, некако не ме задоволува брзината на затоплување во несончевите потопли денови.

Се на се големо замарање, и не го препорачувам никому ваков систем за греење вода, се надевам дека во скоро време ќе го заменам со соларни панели..
 

su

Член од
31 октомври 2005
Мислења
188
Поени од реакции
4
има ли некој проблем со отворен систем. пример температурата е 52 степени и пуштам греач да стопли до 60 степени и не загрева. постојано стои на 52. а во друг слчај 7-8степени загрева за 20 мин ?
 

su

Член од
31 октомври 2005
Мислења
188
Поени од реакции
4
И јас помислив на истото. Но кога температурата е пониска, пример 47, и ако уклучам греач, без проблем загрева до 65.
Исто е чудно што не се случува секогаш(да не загрева).
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
И јас помислив на истото. Но кога температурата е пониска, пример 47, и ако уклучам греач, без проблем загрева до 65.
Исто е чудно што не се случува секогаш(да не загрева).
За да видиш дали ти загрева ќе го пуштиш ноќе, температурата ти е сосем небитна.
99% сум сигурен дека ти расипан поради тоа што и мене ми се деси истото, го сменив на 1 март годинава, кошташе 1400 денари нов, за истиот да ми се расипа пак пред 2 недели.
Веројатно напаметно е да го користам без греач, едино така ќе ја вратам инвестицијата која е тотално промаршување.
 

su

Член од
31 октомври 2005
Мислења
188
Поени од реакции
4
кога температурата е во ранг од 50 до 60 степени како да е заглавено, во друг распон загрева. небитно дали навечер или преку ден.
а за тоа дали е промашена инвестиција е друг муабет. кај мене 200% се исплатеше. за 6-7 год екстремно малку давам за струја за загревање на вода
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
848
Поени од реакции
1.347
кога температурата е во ранг од 50 до 60 степени како да е заглавено, во друг распон загрева. небитно дали навечер или преку ден.
а за тоа дали е промашена инвестиција е друг муабет. кај мене 200% се исплатеше. за 6-7 год екстремно малку давам за струја за загревање на вода
Да се провери сензорот (горе) а и електровентилот, имам искуство со овие работи и некогаш ради загадена вода и електровентилот, и греачот страдааат.

Членот погоре штом 2 пати му гори греачот сигурен сум дека квалитетот на водата е катастрофален.

А и доколку е на една цевка полнењето и празнењето вода тогаш страда електровентилот, не трпи пекол вода.
 

su

Член од
31 октомври 2005
Мислења
188
Поени од реакции
4
Да се провери сензорот (горе) а и електровентилот, имам искуство со овие работи и некогаш ради загадена вода и електровентилот, и греачот страдааат.

Членот погоре штом 2 пати му гори греачот сигурен сум дека квалитетот на водата е катастрофален.

А и доколку е на една цевка полнењето и празнењето вода тогаш страда електровентилот, не трпи пекол вода.
на сензор мислиш тој за температура и количина на вода што стои во резервоарот ?
инаку електор вентилот ми е на посебна линија, не е на иста со топла вода.
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
417
Поени од реакции
618
Imam problem so Solarnata od 100 % napolneta, se tusiras I za 2 minuti pokazuva 20 %, potoa ja pritisnuvas da se napolni do 100% i za pak za 2 minuti pokazuva deka e napolneta....

Fintata e deka ne se polni celosno a pokazuva deka e celosno polna... nekoe resenie?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom