Соларни колектори за топла вода за домашна употреба

su

Член од
31 октомври 2005
Мислења
180
Поени од реакции
2
ова со евтини кинески кои работат повеќе од 6 години ми го спомнаа повеќе пријатели, го зимам со резерва дека го користат не многу интензивно

Sent from my E6553 using Tapatalk
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.231
Поени од реакции
2.308
ова со евтини кинески кои работат повеќе од 6 години ми го спомнаа повеќе пријатели, го зимам со резерва дека го користат не многу интензивно

Sent from my E6553 using Tapatalk
Ti si znaes golem si
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: su

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.325
Поени од реакции
1.151
Како се чистат истите ме интересира ? Имено вграден ми ее од 2012 година отворен тип и од вчера слабо ми тече водата прво мислев дека е чешмата проблем потоа гледам дека на ладна си работи најнормално додека топлата од колектиортот скоро и да не тече.
 
Член од
11 декември 2009
Мислења
278
Поени од реакции
99
Имам прашање за тие што се разбираат повеќе во соларни панели за греење топла вода во бојлерот,вака,дома имам парно греење и бојлер од 120 литри на него има и опција за поврзување со соларно греење,е сега ме интересира какви панели се подобри гледам има разни,има рамни панели,има некој кинески како цевки со бојлер на нив,има некој вакумски цевки,кажете кој се најдобри побрзо ја загреваат водата значи во што е разликата од панел до панел?
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
4
Поени од реакции
0
Здраво имам сонцев болјер со вакумски цевки 200 литри.Направена ми е на програма тајмер да се полни во 8 сабајле и во 15.00 часот. Што се слчи денеска, вчера имав некој измени па так го изклуцив контролерот од струја и ги откачив каблите водата во болјерот беше на ниво од 50% така што денеска контролерот е исклчен и не е дополнет болјерот во 8.00 часот.Во 12.00 забележав како од цевчето што е на горниот дел од болјерот за воздух испаѓа пареа и тао многу често (како парен котел) далие е нормално тоа значи дека водате е премногу загреана е сега дали ќе има проблем ако го дополнам болјетот по што стравувавм од пукање на цевките или може не само моја претпоставка.
И што ке се случи ако до 14.00 часот го уипразнам цел болјер ке останае само вода во вакумските цевки до 15.00 тие може да ја испарат водата до половина а во 15.00 влегува во програма наполнисе уи деркно му иде ладна воода што би се случило и дали имате искуство со воа
 
Член од
6 април 2014
Мислења
111
Поени од реакции
141
Здраво имам сонцев болјер со вакумски цевки 200 литри.Направена ми е на програма тајмер да се полни во 8 сабајле и во 15.00 часот. Што се слчи денеска, вчера имав некој измени па так го изклуцив контролерот од струја и ги откачив каблите водата во болјерот беше на ниво од 50% така што денеска контролерот е исклчен и не е дополнет болјерот во 8.00 часот.Во 12.00 забележав како од цевчето што е на горниот дел од болјерот за воздух испаѓа пареа и тао многу често (како парен котел) далие е нормално тоа значи дека водате е премногу загреана е сега дали ќе има проблем ако го дополнам болјетот по што стравувавм од пукање на цевките или може не само моја претпоставка.
И што ке се случи ако до 14.00 часот го уипразнам цел болјер ке останае само вода во вакумските цевки до 15.00 тие може да ја испарат водата до половина а во 15.00 влегува во програма наполнисе уи деркно му иде ладна воода што би се случило и дали имате искуство со воа
Кај мене исто така прави, но кога ќе достигне температура од 99 степени и нормално врие. Е сега кога е полн бојлерот исфрла самиот по малку на кровот, но бидејќи кај тебе е пола полн најубаво е наполни го до горе и така ќе се олади барем до 60-70 степени.


Sent from my 6055P using Tapatalk
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
15.702
Поени од реакции
11.569
Некој да препорача кој инекс бојлер за соларно да го земам, се уште се мислам дали со еден или два изменувачи. @аллександар ти што бојлер имаш?
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.231
Поени од реакции
2.308
Некој да препорача кој инекс бојлер за соларно да го земам, се уште се мислам дали со еден или два изменувачи. @аллександар ти што бојлер имаш?
Мојот е со 2 изменувачи. РаЛиката во цена е мала а добро е да го имаш и вториот зашто утре ден може ке ставиш и парно па да искористиш топла вода и зимоска...
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
15.702
Поени од реакции
11.569
Мојот е со 2 изменувачи. РаЛиката во цена е мала а добро е да го имаш и вториот зашто утре ден може ке ставиш и парно па да искористиш топла вода и зимоска...
Што марка и цена памтиш?
 
Член од
17 август 2017
Мислења
31
Поени од реакции
11
Може ли да ми објасните што значи тоа со еден или со два изменувачи ? Дали тоа значи дека соларното може да се користи и за загревање на водата во парното ?
И ако може , како ?
Размислувам да ставам , па да се информирам...

Sent from my GT-S7390 using Tapatalk
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.231
Поени од реакции
2.308
Што марка и цена памтиш?
сансистем со 2 изменувачи 200 литра клот бојлер (без греач лонче за обезвоздушување и слично) мислам дека околу 18 000 денара ме кошташе... гледам се користат бајаги а за цена да си прашаш најубаво.. камел солар бими компани еуротерм и еден куп приватни фирми ке најдеш...
Може ли да ми објасните што значи тоа со еден или со два изменувачи ? Дали тоа значи дека соларното може да се користи и за загревање на водата во парното ?
И ако може , како ?
Размислувам да ставам , па да се информирам...

Sent from my GT-S7390 using Tapatalk
двата изменувачи се уствари тие две „змии“ што ги викаат од кои едната (долната) се користи за топла вода од соларните панели и е поголема односно повеќе намотки има за разлика од другата која е во горниот дел на бојлерот и се користи за да добиеш топла вода ако имаш парно.. значи немој да ги мешате работите - горниот изменувач не ви овозможува да имате топла вода ВО парното туку тој ви овозможува од парното да поминува топлината во бојлерот и така добивате топла САНИТАРНА вода ( т.е вода за бањање ).

моја препорака за секој што купува солар од затворен тип е да си земе со 2 изменувачи зашто цената не е голема разлика а утре ден после ИКС години ако имате прилика да ставите парно без разлика дали на дрва струја или пелети ке имате благодет и во зимски денови кога баш и нема сонце....
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
15.702
Поени од реакции
11.569
сансистем со 2 изменувачи 200 литра клот бојлер (без греач лонче за обезвоздушување и слично) мислам дека околу 18 000 денара ме кошташе... гледам се користат бајаги а за цена да си прашаш најубаво.. камел солар бими компани еуротерм и еден куп приватни фирми ке најдеш...


двата изменувачи се уствари тие две „змии“ што ги викаат од кои едната (долната) се користи за топла вода од соларните панели и е поголема односно повеќе намотки има за разлика од другата која е во горниот дел на бојлерот и се користи за да добиеш топла вода ако имаш парно.. значи немој да ги мешате работите - горниот изменувач не ви овозможува да имате топла вода ВО парното туку тој ви овозможува од парното да поминува топлината во бојлерот и така добивате топла САНИТАРНА вода ( т.е вода за бањање ).

моја препорака за секој што купува солар од затворен тип е да си земе со 2 изменувачи зашто цената не е голема разлика а утре ден после ИКС години ако имате прилика да ставите парно без разлика дали на дрва струја или пелети ке имате благодет и во зимски денови кога баш и нема сонце....
Фала на одговорот, Камел Солар ќе ставам, само не знам они дали имаат нивни бојлери, инаку разгледував Тинг Инокс 26 илјади е, со 20 год гаранција на казан.
 
Член од
17 август 2017
Мислења
31
Поени од реакции
11
Значи нема начин соларот да се користи за загревање на водата од спратно парно греење ( затворен систем ) , а не за санитарна вода за туширање, ако добро Ве разбрав...

Мене сепак не ми е јасно , кога веќе имаме грејно тело ( соларот ), зошто водата од парното која работи на притисок од околу 1,8 бари не би можела да циркулира ( влегува изладена, се загрева и излегува загреана ) и низ тоа грејно тело по истиот принцип како што циркулира низ котел на струја или на дрва ? Нормално , со соодветни пумпи и други додатоци кои ја овозможуваат циркулацијата ..
Нели парното греење ,е во суштина греење на топла вода .

Веројатно проблем е соларот да ја топли водата во зима ? Мада , сосема доволно би биле 60 степени температура на водата.. Повторувам, не да се полни со ладна , туку цело време циркулира една иста количина на вода која врти низ радијатори и оди повторно на догревање...

Можеби звучам лаички, ама сепак сметката за греење е многукратно поголема од сметката за ел. енергија за туширање.. На крај краева зошто не би се ставиле два солари ? Еден од отворен тип за санитарна вода, а друг затворен систем поврзан исклучиво со циркулацијата на водата од парното ( или поточно речено - воденото ) греење ?
 
Последно уредено:

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.231
Поени од реакции
2.308
Фала на одговорот, Камел Солар ќе ставам, само не знам они дали имаат нивни бојлери, инаку разгледував Тинг Инокс 26 илјади е, со 20 год гаранција на казан.
они нивни тешко да имаат... јас од кај нив земав 2 панели со по 15 вакумски цевки изолација за цевки иноксни црева вентили за обезвоздушување и така натака.... имаат и електроники и други работи а за бојлери не сум сигурен баш...
Значи нема начин соларот да се користи за загревање на водата од спратно парно греење ( затворен систем ) , а не за санитарна вода за туширање, ако добро Ве разбрав...

Мене сепак не ми е јасно , кога веќе имаме грејно тело ( соларот ), зошто водата од парното која работи на притисок од околу 1,8 бари не би можела да циркулира ( влегува изладена, се загрева и излегува загреана ) и низ тоа грејно тело по истиот принцип како што циркулира низ котел на струја или на дрва ? Нормално , со соодветни пумпи и други додатоци кои ја овозможуваат циркулацијата ..
Нели парното греење ,е во суштина греење на топла вода .

Веројатно проблем е соларот да ја топли водата во зима ? Мада , сосема доволно би биле 60 степени температура на водата.. Повторувам, не да се полни со ладна , туку цело време циркулира една иста количина на вода која врти низ радијатори и оди повторно на догревање...

Можеби звучам лаички, ама сепак сметката за греење е многукратно поголема од сметката за ел. енергија за туширање.. На крај краева зошто не би се ставиле два солари ? Еден од отворен тип за санитарна вода, а друг затворен систем поврзан исклучиво со циркулацијата на водата од парното ( или поточно речено - воденото ) греење ?
неможе така бе другар неможе соларот да постигне температура да ти грее тебе цело време вода за во парно... погледни еден бојлер ВО ПРЕСЕК и мислам дека ке сватиш зашто е невозможно...
 
На врв Bottom