Соживотот во Македонија

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување
Член од
9 декември 2012
Мислења
826
Поени од реакции
893
Германија , Холандија , скандинавските земји, ама баш ги боли уво за верската нишка, тоа да ти е јасно (мада јасно ти е , само сакаш да се вртиш во круг)!
Еве и јас имав колешка католичка, и која беше верена со албанец муслиман, и поради тоа што не им одеше муабетот се разделија (не за верата), и сега е мажена со македонец, тоа ништо не ти докажува. Иако , за ова тема да ти кажам дека во Македонија поради тоа што албанците муслимани се 99 % , затоа и нема толку врски со католици, па уште помалце со православни албанци. Ама како што реков, албанците во Македонија сочинуват едно 10-15 % од вкупното население на албанците, па така тоа не е некоја меродавна слика. Релевантни податоци се земат во Албанија и Косово, а посебно во Косово оди кажи му на некоја од католичка вероисповест да се омажи со македонец , или недај боже со србин.
Вие од Босна неколку скали??? ПФФФФ...босанцит беа меѓу најдобрите математичари во федералните натпревари во бивша Југо... за македонците важеше тоа „што јужније, то тужније“, немој да имаш толку високо мислење за твојата „нација“, ако сметам така да ја викам.
Ти, како и сите овие конспирационисти, што се вртат во нашите простории ,ќе земеш еден полуфакт или гласина, и ќе направиш не хипотеза , туку аксиома, и утредента ќе почнеш , со целата багра од лајкаџии, да им веруваш на твоите лаги. Муслим шоп, абе подебилско размислување нема кај да оди! Милион бутиции, со миничи, полу фармерки, сите скинати , само местото за каиш останато, овој паметниот вика муслим шоп. Па видел во Чаир бурки. Големо чудо, а Во Тетово, Гостивар , Кичево, Дебар , Струга, полуголи одат девојчињата, ама не , игла во дворот на комшијата полесно се гледа.
На крај, за твојот профил, класичен шовиниста од повеќе аспекти (тоа се гледа и во твоите мислења и кон жените), кој што мисли дека е паметен, и треба да ги чита своите мисли , па да се храни со тоа , иначе нема да преживее ниту еден ден. Иначе да сметаше дека како народ сме толку глупи, ќе беше доволно паметен дека не треба да трошиш зборови, за да убедиш таква маса. Ама пуста потреба да се храни, и да преживее уште еден ден, те прави нонстоп некого да убедиш, а во стварност се убедуваш самиот себеси. Сигурно, и во вистинскиот живот (ако го имаш) си нападен, тренираш некој насилен спорт, а команда од арнаут тешко ти дошла во минатото, и највероватно тешки србофил, ако не и српска жила.
Ајде , сега пак, пиши еден куп полуфакти, (од типот на планините на Кавказ - каков дебилизам), па се до педофилот Мухамед (патем речено не ми кажа за Мерјем, како го родила Хазрети Иса, и колку години имала младата цура), па ќе добијеш едно десетина лајка од твоите следбеници, а ти храна за уште еден ден живот.
Ќе ти одговорам За Мерјем, во ниедна света книга не пишува дека имала однос со комшијата, додека за овој твојот идол, убаво си пишува дека бил педофил.
Јас документирано може да ти докажам, види ја твојата дата на раѓање, и види му ја работничката книшка на татко ти...На две ипол години првпат те видел, а 5 години работел во Германија...или појасно да ти биде од 1983-1988 работел во Германија, а ти си роден 1985....
 
Член од
22 декември 2023
Мислења
223
Поени од реакции
204
Германија , Холандија , скандинавските земји, ама баш ги боли уво за верската нишка, тоа да ти е јасно (мада јасно ти е , само сакаш да се вртиш во круг)!
Еве и јас имав колешка католичка, и која беше верена со албанец муслиман, и поради тоа што не им одеше муабетот се разделија (не за верата), и сега е мажена со македонец, тоа ништо не ти докажува. Иако , за ова тема да ти кажам дека во Македонија поради тоа што албанците муслимани се 99 % , затоа и нема толку врски со католици, па уште помалце со православни албанци. Ама како што реков, албанците во Македонија сочинуват едно 10-15 % од вкупното население на албанците, па така тоа не е некоја меродавна слика. Релевантни податоци се земат во Албанија и Косово, а посебно во Косово оди кажи му на некоја од католичка вероисповест да се омажи со македонец , или недај боже со србин.
Вие од Босна неколку скали??? ПФФФФ...босанцит беа меѓу најдобрите математичари во федералните натпревари во бивша Југо... за македонците важеше тоа „што јужније, то тужније“, немој да имаш толку високо мислење за твојата „нација“, ако сметам така да ја викам.
Ти, како и сите овие конспирационисти, што се вртат во нашите простории ,ќе земеш еден полуфакт или гласина, и ќе направиш не хипотеза , туку аксиома, и утредента ќе почнеш , со целата багра од лајкаџии, да им веруваш на твоите лаги. Муслим шоп, абе подебилско размислување нема кај да оди! Милион бутиции, со миничи, полу фармерки, сите скинати , само местото за каиш останато, овој паметниот вика муслим шоп. Па видел во Чаир бурки. Големо чудо, а Во Тетово, Гостивар , Кичево, Дебар , Струга, полуголи одат девојчињата, ама не , игла во дворот на комшијата полесно се гледа.
На крај, за твојот профил, класичен шовиниста од повеќе аспекти (тоа се гледа и во твоите мислења и кон жените), кој што мисли дека е паметен, и треба да ги чита своите мисли , па да се храни со тоа , иначе нема да преживее ниту еден ден. Иначе да сметаше дека како народ сме толку глупи, ќе беше доволно паметен дека не треба да трошиш зборови, за да убедиш таква маса. Ама пуста потреба да се храни, и да преживее уште еден ден, те прави нонстоп некого да убедиш, а во стварност се убедуваш самиот себеси. Сигурно, и во вистинскиот живот (ако го имаш) си нападен, тренираш некој насилен спорт, а команда од арнаут тешко ти дошла во минатото, и највероватно тешки србофил, ако не и српска жила.
Ајде , сега пак, пиши еден куп полуфакти, (од типот на планините на Кавказ - каков дебилизам), па се до педофилот Мухамед (патем речено не ми кажа за Мерјем, како го родила Хазрети Иса, и колку години имала младата цура), па ќе добијеш едно десетина лајка од твоите следбеници, а ти храна за уште еден ден живот.
У чаир брат веќе скоро и да нема бурки младите се се од Косово невести децава женски комај голи идат им викам абе кое куче ве изеде а не така ни се фармерките а за шо селава да може а за у чаир Албанките се ко од Њујорк
Автоматски споено мислење:

Ќе ти одговорам За Мерјем, во ниедна света книга не пишува дека имала однос со комшијата, додека за овој твојот идол, убаво си пишува дека бил педофил.
Јас документирано може да ти докажам, види ја твојата дата на раѓање, и види му ја работничката книшка на татко ти...На две ипол години првпат те видел, а 5 години работел во Германија...или појасно да ти биде од 1983-1988 работел во Германија, а ти си роден 1985....
Ама ти зш замеруеш така кога така ги учам и они не се криви ете тоа е прифаќање на разликата а не убедување како бе ја можам лелее ич не ве сваќам ја зборувам а сите ме слушаат а сите муслимани а никој не се лути
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.057
Поени од реакции
1.977
Ќе ти одговорам За Мерјем, во ниедна света книга не пишува дека имала однос со комшијата, додека за овој твојот идол, убаво си пишува дека бил педофил.
Јас документирано може да ти докажам, види ја твојата дата на раѓање, и види му ја работничката книшка на татко ти...На две ипол години првпат те видел, а 5 години работел во Германија...или појасно да ти биде од 1983-1988 работел во Германија, а ти си роден 1985....
Аууу како ми го напика, значи стварно Ѕвер си! Уште не можам да пресметам за годините, како, што, кога се родив, ама едно ми направи ќејф, ме направи многу помлад. Е тебе ќе те бидува, ми делуваш интелегентен.
Викаш Мејрем не со комшијата, со некој од друго село, а :vrtioci:?
 
Член од
22 декември 2023
Мислења
223
Поени од реакции
204
Аууу како ми го напика, значи стварно Ѕвер си! Уште не можам да пресметам за годините, како, што, кога се родив, ама едно ми направи ќејф, ме направи многу помлад. Е тебе ќе те бидува, ми делуваш интелегентен.
Викаш Мејрем не со комшијата, со некој од друго село, а :vrtioci:?
@Ali Pasha не ти чини муабетот ем вие у Куран ја имате ем тресеш мисли што пишуваш ако си муслиман малку
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.057
Поени од реакции
1.977
@Ali Pasha не ти чини муабетот ем вие у Куран ја имате ем тресеш мисли што пишуваш ако си муслиман малку
Најдрага Лилик, можеби само површински мухабетот ти се чини груб, ама тој е наменет за некоја друга категорија на форумџии, не за тебе. Јас пак мислам дека е господова волја да забремени Мејрем, дури и со некој од комшиите, или од друго село, ама никогаш тоа да не се дознае. Вистина е дека се претпоставува дека Мејрем имала 15-16 години кога го родила хазрети Иса, што по сегашни параметри комшијата го прави педофил, ама не за тогашните параметри. Ама кога некој за 2000 години порано ќе се осудуват да зборат за едниот дека е педофил , а за другата дека со амин на Господ се случило, е тоа мора така на погруб начин да им го кажам. Тие што се попаметни, го сватиле тоа, и си ќутаат, ама некои зелени петели скокаат баш како шпански титинки.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.186
Поени од реакции
5.119
Најдрага Лилик, можеби само површински мухабетот ти се чини груб, ама тој е наменет за некоја друга категорија на форумџии, не за тебе. Јас пак мислам дека е господова волја да забремени Мејрем, дури и со некој од комшиите, или од друго село, ама никогаш тоа да не се дознае. Вистина е дека се претпоставува дека Мејрем имала 15-16 години кога го родила хазрети Иса, што по сегашни параметри комшијата го прави педофил, ама не за тогашните параметри. Ама кога некој за 2000 години порано ќе се осудуват да зборат за едниот дека е педофил , а за другата дека со амин на Господ се случило, е тоа мора така на погруб начин да им го кажам. Тие што се попаметни, го сватиле тоа, и си ќутаат, ама некои зелени петели скокаат баш како шпански титинки.
12-14 години, има и мислење дека имала 11 години или дека тогаш забременила а родила на 12.
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
826
Поени од реакции
893
Аууу како ми го напика, значи стварно Ѕвер си! Уште не можам да пресметам за годините, како, што, кога се родив, ама едно ми направи ќејф, ме направи многу помлад. Е тебе ќе те бидува, ми делуваш интелегентен.
Викаш Мејрем не со комшијата, со некој од друго село, а :vrtioci:?
Еве , најди каде пишува за комшијата...да најдам каде пишува за твојот педофил каде пишува или сам знаеш....во знакот на педофилството ли ми прати Љубов?
Бонус, дали е педер Алах, Мухамед или здружение на педофилите, или како и да се нарекува тоа здружение на умоболни!? Еве тоа не сум го прочитал никаде...
 
Последно уредено:

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.381
Поени од реакции
22.906
Најдрага Лилик, можеби само површински мухабетот ти се чини груб, ама тој е наменет за некоја друга категорија на форумџии, не за тебе. Јас пак мислам дека е господова волја да забремени Мејрем, дури и со некој од комшиите, или од друго село, ама никогаш тоа да не се дознае. Вистина е дека се претпоставува дека Мејрем имала 15-16 години кога го родила хазрети Иса, што по сегашни параметри комшијата го прави педофил, ама не за тогашните параметри. Ама кога некој за 2000 години порано ќе се осудуват да зборат за едниот дека е педофил , а за другата дека со амин на Господ се случило, е тоа мора така на погруб начин да им го кажам. Тие што се попаметни, го сватиле тоа, и си ќутаат, ама некои зелени петели скокаат баш како шпански титинки.
Колку си само отиден пашо. :pos:
Башка и спинувањево добро ти иде, се гледа дека редовен си у штаб.

Како успеа да изедначиш 8 годишно сексуално и репродуктивно незрело дете со 15 годишна девојка која што само што навлегла во најплодните години ?

Освен секако твојата педо - терористчка религија тоа да го оправдува а ти слепо да го следиш.
 
Член од
22 декември 2023
Мислења
223
Поени од реакции
204
Муабетов личи сите Албанци криви македонците прави а највеќе силување меѓи крвно сродство има кај македонците.не потекувајте вие македонците запознајте повеќе албанци а вие Албанците повеќе македонци
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.158
Поени од реакции
21.113
Муабетов личи сите Албанци криви македонците прави а највеќе силување меѓи крвно сродство има кај македонците.не потекувајте вие македонците запознајте повеќе албанци а вие Албанците повеќе македонци
Може доказ за ова тврдење?
 
Член од
22 декември 2023
Мислења
223
Поени од реакции
204
Може доказ за ова тврдење?
Може брат секогаш кажи начин ете ја сум македонка имам стан и во чаир и во аеродром но повеќе сум волаир само сабота дум во аеродром и не гледам проблем со Албанците ниеден ама ниеден најуслужливи на пазар почит и се друго а за соседи има и такви и вакви ама така е и кај македонците како ќе ти се погоди комшијата тоа е за се што те интересира прашај слободно отворено без дилема освен ако ви пречи џамијата знам дека е така ама ние што израснале во чаир не ич верувај оџата 3 минута пее и подобро него болни македонци што викаат гости по 6 часа до 3 сабајле и не се спие
Автоматски споено мислење:

Ако ме прашуваш мене најдобар живот има во куќа некаде подалеку од се друго ама за тоа треба пари па тргни по ќеф
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.351
Поени од реакции
4.790
Муабетов личи сите Албанци криви македонците прави а највеќе силување меѓи крвно сродство има кај македонците.не потекувајте вие македонците запознајте повеќе албанци а вие Албанците повеќе македонци
ииииии неколку реднеци стави во апарати со оваа.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.057
Поени од реакции
1.977
За сите верници форумџии, нека ви е честит и за многу години Велигден. Да сте живи и здрави и многу години да го славите Велигден.
Христос воскресе!!!
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.772
Поени од реакции
22.858
Германија , Холандија , скандинавските земји, ама баш ги боли уво за верската нишка, тоа да ти е јасно (мада јасно ти е , само сакаш да се вртиш во круг)!
Ги боли, ги боли, ама сега кога е касно веќе. А тек че да им буде жао.

Еве и јас имав колешка католичка, и која беше верена со албанец муслиман, и поради тоа што не им одеше муабетот се разделија (не за верата), и сега е мажена со македонец, тоа ништо не ти докажува. Иако , за ова тема да ти кажам дека во Македонија поради тоа што албанците муслимани се 99 % , затоа и нема толку врски со католици, па уште помалце со православни албанци. Ама како што реков, албанците во Македонија сочинуват едно 10-15 % од вкупното население на албанците, па така тоа не е некоја меродавна слика. Релевантни податоци се земат во Албанија и Косово, а посебно во Косово оди кажи му на некоја од католичка вероисповест да се омажи со македонец , или недај боже со србин.
Еве дојди ќе одиме на кафе кај католиците ќе те преставам како каур и ќе слушнеш што имаат да кажат за "своите". Или сакаш сега да ги тагнувам од тука членовите како Ѓокомкд и други кои биле на одмор во Албанија да ти кажат што мислат западно од Елбасан за вас. Ете во подфорум туризам побарај ја темата за патување во Албанија имаш сведоштва.



Вие од Босна неколку скали??? ПФФФФ...босанцит беа меѓу најдобрите математичари во федералните натпревари во бивша Југо... за македонците важеше тоа „што јужније, то тужније“, немој да имаш толку високо мислење за твојата „нација“, ако сметам така да ја викам.
Не заебаваај сега. Стереотипите во Југославија беа за Црногорците дека се мрзливи, за Македонија дека е сиромаштија, тоа е значењето на што јужније то тужније, а за Босанците дека се натпросечно глупи и другиот стеротип дека имаат тврди глави. Тоа и Мујо и Хасо не се за џабе земени стеротипни ликови за вицеви каде темата е глупоќа. А плус они се може и единствените поголеми туркуропушачи од вас. Онака Ердоган сега ако се појави ненајавено таму во било кое село или град ќе му ги лижат кондурите. Таква сервилност и стокхолсми синдром кон газдата немате дури ни вие. Босанци и интелигенција...

Ти, како и сите овие конспирационисти, што се вртат во нашите простории ,ќе земеш еден полуфакт или гласина, и ќе направиш не хипотеза , туку аксиома, и утредента ќе почнеш , со целата багра од лајкаџии, да им веруваш на твоите лаги.
Што е конспирација, полуфакт и лага бе Аљо?

Ова:

who have gone abroad to join the Islamic State, the highest number per capita in Europe.


ова:


ова:


ова:


ова:


ова:


ова:


ова:

1714900611439.png

Како беше оној дечконо 1234 ако прочита нека ги стави статстиките и од другите европски земји која националност доминира по затворите.

Или можеби ова:

In a 2010 statistic, young males of the former Serbia and Montenegro (which to a large extent corresponds to the Kosovar Albanians in Switzerland) were found to have a crime rate of 31% of the young males in Swiss population,

It has been pointed out that the crime rates cannot be the only reason for the group's poor image, as the crime rate of the Sri Lankans in Switzerland was still higher, at 47%, while that group has a much better reputation.

Not infrequently, the Albanian diaspora in Switzerland is affected by xenophobia and racism. Many integration difficulties and criminal offenses of some criminal Albanians has caused many Swiss to be prejudiced against Albanians, which has led to fear, hatred and insecurity.

In contrast, the number of students with Albanian descent is increasing today. In 2008, only 67 people were enrolled at Swiss universities, there are already 460 in 2017.


Кој е тука конспираторот? Њу Јорк Тајмс, Сан, Еуроњуз, Википедија, Тајмс, Мирор? Сите ли овие се конспиратори, антиалбански настроени? Или може Срби се одговорни лица и уредници во сите нив?





Големо чудо, а Во Тетово, Гостивар , Кичево, Дебар , Струга, полуголи одат девојчињата, ама не , игла во дворот на комшијата полесно се гледа.
Тоа е добар почеток. Следен чекор треба да биде тие девојчиња да се мешаат со каури и да почнат да ги преферираат нив наспроти затуцаните шпoнови. Многу се битни жените за едно општество едно заради тоа што се посуцепсивни на оттргнување од традиционалните норми пример мајката ќе биде многу помилостива и емпатична ако ќерката има дечко каур наспроти таткото, а второ затоа што они се носители на сексот и одлучуваат кој ќе ебе, ако почнат да преферираат мажи кои не се муслимански и религиозно затуцани кои ќе ги стваат во 4 ѕида од 3 метра да им раѓаат деца и чуваат свекрва а наспроти тоа преферираат цивилизирани каури тогаш и мажите шиптaри ќе бидат приморани ако сакаат да дојдат до женска да се оттргнат од педомухамеданството или барем да бидат онакви хибридни муслимани кои само на папир ќе биде така, а во реалност ќе мора да прифати дека девојка му нема да носи шамии и да биде послушна како куче. Преку образование рековме не може тоа да се оствари туку само преку дефицит на пичка како примордијална потреба присутна и кај најпростите организми.


На крај, за твојот профил, класичен шовиниста од повеќе аспекти (тоа се гледа и во твоите мислења и кон жените), кој што мисли дека е паметен, и треба да ги чита своите мисли , па да се храни со тоа , иначе нема да преживее ниту еден ден.
Знаеш истиот проблем го имам и со Африм за ова. Живееме во време на политичка коректност каде што вистината мора да се цензурира и преќутува затоа што е расистичка, шовинистичка, антигеј или што ја знам. На пример црнците се диспропоционално повеќе криминалци по глава на жител во Америка. Тоа е факт. Е сега не смееш да го кажеш тоа оти ќе те викаат расист. Истото е и ова, истиот пример му го дадов и на Африм. Ако ти си 150 кила и јас ти речам дека си дебел, контрааргумент на тоа не е да ми вратиш дека сум бил дебелофоб. Еве дури и да сум, како тоа го менува фактот дека ти си дебел? Контрааргумент е да кажеш не сум дебел ради икс ипсилон, 150 кила не значи дека сум дебел поради тоа и тоа.

Еве ти ставив линкови горе еден куп. Контрааргумент е на пример, не е точен тој линк еве тука авторот на таа статија го фатиле дека лажирал податоци, тие во статијата не се точни. Или, еве ти друг линк каде Албанците се најпримерни граѓани и се интегрираат во општеството, еве ти линк дека Албанците купуваат книги и слично. Тоа е аргумент, еве да те научам што е аргумент. Не е аргумент-ти си шовинист. Еве нека сум. Дали тоа ќе го смени фактот дека вие сте проста, нискоинтелигетна, нискообразована, криминогена, педомухамеднаска, долна форма на постоење, каква што има само во арапските земји и Пакистан? Ако те болат работите што ги кажувам енглезите викаат don't shoot the messenger. Јас само ти кажувам како стојат работите. Бесот насочи си го према своите. Оди во Камењање или кај и да си во чајторето и кажи им оти сте бре толку затуцани со сфаќања од 14 век, кога сте прочитале некоја книга, зошто идолизирате криминалци, зошто не се огледувате на паметни луѓе? Срамота е во 21 век да има вакви вести што повеќе ги нема ни во Саудиска Арабија


Во кафулињата низ тетовско Камењане најчесто има само мажи.

„Затоа што таков е обичајот кај нас“, вели Осман Османи, жител на Камењане.

Тоа е причината за отворање на првото кафуле за жени „ФМ“ кое очигледно ќе внесе културолошки промени во овдешното живеење.

„Да се интегрираме некако во модерниот живот, во урбаниот живот“, рече Мелинда Синани, жителка на Камењане.

„Па како мажите што се дружат и ние ќе се дружиме“, вели Сузана Деари.


Жените од Камењане велат дека менталитетот треба да се менува. Сега и тие имаат место во кое ќе можат да се дружат и да разменуваат идеи.

Сопственичката Медина Синани вели дека со ова кафуле ќе се направи баланс меѓу местата кои ги посетуваат мажите и жените.

„Би сакала ова жените да го прифатат, бидејќи е најдобро за нив“, вели Медина Санини, сопственичка на кафулето.

Бај д веј, ова е уште еден доказ зошто е битно да се дејствува врз жените со пропаганда и зошто имаат они клучна улога во вашата дешиптaризација.


Ете оди со твоите оправај се за овие работи. Што сум ти па јас крив што сте такви какви што сте? Не е проблемот што сте затуцани неандерталци, што организирате борби за кучиња, што во Сарај се пукаат како на дивиот запад, што во Чаир возат 200 на саат, јас сум крив и шовинист затоа што го кажувам ова. Па после сакаш да те почитуваат. Не, ќе превземеш одговорност за лајната од твојот двор ако сакаш почит. Ако не сакаш, остани си шиптaр.


Иначе да сметаше дека како народ сме толку глупи, ќе беше доволно паметен дека не треба да трошиш зборови, за да убедиш таква маса. Ама пуста потреба да се храни, и да преживее уште еден ден, те прави нонстоп некого да убедиш, а во стварност се убедуваш самиот себеси.
За овој дел подетално читај тука:

Пред се ми е забавно, тоа е најголемиот дел.

Сигурно, и во вистинскиот живот (ако го имаш) си нападен, тренираш некој насилен спорт, а команда од арнаут тешко ти дошла во минатото, и највероватно тешки србофил, ако не и српска жила.
Од строго антијугословенска, антисрбоманска фамилија сум. Чак што више мислам дека премалку се застапени во учебниците насилствата на Србите врз Македонците од 20 век, иако реално гледано не можам да кажам дека постои некаков анимозитет меѓу двата народа во модерно време.

И така Аљо, на погрешно место го лоцираш проблемот. Не сум ти јас крив што се вакви работите. Така да ти реков, трк до чајторе и објасни им на сограѓаните да не се понашаат како орда дивјаци. И што побрзо да се дислоцираат од педомухамеданството. Дали ќе станат православни, католици, атеисти, вишнуисти, брамаисти не е толку битно.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.792
Поени од реакции
3.989
12-14 години, има и мислење дека имала 11 години или дека тогаш забременила а родила на 12.
„...има мислења...„ ова она...

Во источната православна Црква стои ставот дека Мајката Божја Го раѓа Христа Бога на 16 годишна возраст, што значи дека Он (Христос) Е зачнат во периодот од 15-16 годишнта возраст од Богородица.

Според Законот Мојсеев, секоја девојка, која со денешен речник, ќе влезе во пубертетот, треба да биде верена за идниот сопруг. Во спротивно, би била посочена како „проблематична„ личност, со која „нешто не е во ред„ ако нема свој вереник, односно иден сопруг.

Во најлош случај, женска личност која би останала надвор од Законот Мојсеев, би можела да биде и каменувана до смрт.

Според тоа, јасно е дека живеењето од Мајката Божја е одредено според Божји одлуки, кои Богородица го прифаќа доброволно, а не според нечија (човечка) произволна одлука, наречена „традиционална„, која се наметнува насилно и против својата/нечијата слободна волја.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom