Соживотот во Македонија

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
3.720
Надополни го и со ова:

Ги бидува за таа работа. Ако еден затвориш има други 50 што ќе го вадат, што ке платат за него... Ако некој наш тргне во таков бизнис, ке биде предаден од ближниот и оставен и заборавен да скапува во некој затвор, ке нема кој цигари да му однесе.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.834
Поени од реакции
23.362
Дрндрнјариња, Голубот, Тигар и Африм после 4 денови нејадење, неспиење од таурини и кофеини од голден иглите и постирање на цел time.mk, time.al и time.kos поради ситуацијата во Косово конечно решаваат да поткаснат нешто во локалната вртипиле+halal grill+донер бутка.

 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.426
Поени од реакции
4.922
Можеме со денови и ноќи да набројуваме што тоа е негативно кај грото од Албанците, да им најдеме 1000 мани како народ и како муслимани.... има многу од тие критики што држат вода. Но тоа нема да го смени фактот дека се се помоќни и во економска и политичка смисла па и криминална, полека полека ги освојуваат сите бизниси, ги купуваат сите атрактивни деловни простори, купуваат и градат големи трговски центри, па го држат и грото од криминалот со дрога, бизниси со нафта..... иако почнаа од нула, не учествуваа во приватизацијата ниту со 1 посто. Дали сме се запрашале што тоа кај нас е рѓаво и пропаѓаме а кај нив е добро и економски се издигнуваат многу бргу? Како народ и муслимани имаат една карактерна црта, (што им е и заповед во Куранот иако незнам каде) на која може само да им завидуваме а тоа е што секој ги помага ближните, се грижи за ближните, харам е колку и да имаш ако не се грижиш за ближниот. Еден се издига и со него нагоре повлекува десетици ближни, тие се издигаат повлекуваат други ближни... кој и да падне има кој да го подигне. Ако еден има, имаат и сите браќа и сестри. Само кај нас ,,цивилизираните,, редовно имаме ситуации на луѓе милијардери чии браќа и сестри едвај имаат за леб, возат бентлија а браќата и сестрите јаваат магариња, летуваат на Хаваи а браќата им во Дојран, имаат вреќи со пари а за внуче од брат или сестра се собираат донации за лечење за мочани 10 000 евра, направил фирма вредна милиони а брат му е чувар за минималец како и сестра му чистачка, направил брдо пари во Норвешка а на брат му му донел патики и стариот ајфон и бара дел од трошната куќичка во која живее брат му а останала од татко му.... недај боже па да паднеш затвор, никој со прст нема да мрдне да те вади, или да паднеш болен... ке ти донесат портокали. Затоа, се додека кај нас е јас и само јас, ке се чаталиме како тоа ние сме многу цивилизирани а у ствари сме себични лајна невидени. За каква цивилизираност и за какво ниво можеме да зборуваме додека уживаме во бедата и несреќата на сопствениот брат или сестра? Нели е тоа најтежок вид на лицемерие?
Дискриминацијата ви се врати како бумеранг. Ги држевте за себе државните работни места, приватизацијата, индустрилизацијата општо.
Албанецот или земјата да ја проработи, или гурбет, или криминал.
Во образование уште потешки услови.
Автоматски споено мислење:

Надополни го и со ова:

блиц.рс :vozbud: :vozbud:
Автоматски споено мислење:

Дрндрнјариња, Голубот, Тигар и Африм после 4 денови нејадење, неспиење од таурини и кофеини од голден иглите и постирање на цел time.mk, time.al и time.kos поради ситуацијата во Косово конечно решаваат да поткаснат нешто во локалната вртипиле+halal grill+донер бутка.

Ја бев внатре сакав на раат да јадам, немаше свинско викам ајде некое пиле дај и оп почнаа да викаат, не довршив јадење и испука каурското во мене и избегав.
 
Последно уредено:
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
3.720
Дискриминацијата ви се врати како бумеранг. Ги држевте за себе државните работни места, приватизацијата, индустрилизацијата општо.
Албанецот или земјата да ја проработи, или гурбет, или криминал.
Во образование уште потешки услови.
Автоматски споено мислење:


блиц.рс :vozbud: :vozbud:
Автоматски споено мислење:


Ја бев внатре сакав на раат да јадам, немаше свинско викам ајде некое пиле дај и оп почнаа да викаат, не довршив јадење и испука каурското во мене и избегав.
За да се види начин како да се ,,реши,, албанското прашање најпрво треба да фрлиме поглед на тоа како дојдовме во ситуација да треба да се ,решава албанското прашање. Имено, немаште што многу да се решава кога се осамостоивме, немаше тогаш орли, тепачки по автобуси, оружје, возење 200 ... и ред други работи кои сега еве ги има и треба да се решаваат.
Однесувањето на луѓето, дали се тоа албанци, македонци или било што друго, зависи од тоа кои се нивните водачи, како се однесуваат нивните водачи и какви политики пласираат. Види го врвот на ДУИ и можеш веднаш да препознаеш како ке се однесуаат мнозинството од албанците, види го врвот на вмро и веднаш го гледаш профилот на нивните подржувачи, види го врвот на сдсм одма ги препознаваш нивните подржувачи.... Народот на овие простори нема сопствено мислење било која и да е националност, секогаш слепо подржуваат ставови, мислења и однесување на нивните водачи. Ако сакаш вмровци да јадат гомна нема друг начин освен да го натераш Грујо од Пешта да пиши на фб статус дека јадењето гомна е највисок патриотски чин па уште утре да имаш протест а ако треба и контрапротест да се дозволи да има паковани гомна. Исто и за сдсмовци, тоа што ке им каже Заев тоа е алфа и омега. Кај Албанците ако Али даде изим за дивеење се дивее а ако он забрани забрането е, може некој да не го послуша ама после ке го папа....
Првите години од осамостојувањето Албанците имаа солидни водачи. Беа претставени од ПДП во која имаше луѓе од калибарот на Насер Зибери, Абдурахман Алити, Исмет Рамадани, Абдулменаф Беџети, Абдулади Вејсели, Мерсел Биљали. Луѓе од висок калибар, на ниво, писмен свет, демократски ориентирани. Во тие години немаше дивеење кај албанците, нивните водачи ја држеа состојбата под контрола и беа конструктивен фактор. За жал тие луѓе и нивната работа не беа препознаени од т.н. македонски фактор па најмногу што им се дозволи беше ебено министерство за екологија и социјала.... Беа тотално исклучени од процесот на приватизација (грабежот). За ебана педагошка паралелка на албански се направија невидени протести. Тие сепак беа одговорни политичари и беа конструктивен фактор се додека беа на сцена. Но бидејќи ништо не испорачаа на албанското малцинство кое ги гласаше, односно не им беше дозволено да испорачаат, дури ни во економска смисла, тие ја изгубија довербата и влијанието кај албанците и затоа беа заменети. Албанците се свртеа и дадоа подршка на ДПА (Џафери и Тачи) кои беа порадикални и далеку понеписмени од ПДП, но бидејќи ПДП ништо не испорача видоа и добија простор на картата на национализмот но потоа во пракса се покажаа како добри бизнисмени кои ги интересираат добри парички. Бидејќи имаше бизнис и парички за раководството тие беа конструктивни и не ги интересираа тие што ги гласале. Бидејќи Албанците не видоа фајде ниту од ДПА, се свртија на наредните во кои видоа водачи а тоа е баграта од ДУИ. Апсолутни неписмен, мафијашки, корумпиран, дно од свет. Но, ДУИ им испорачува на нивните гласачи и 20 години се неприкосновени во Албанскиот политички блок, иако тоа испорачување во голем дел е и измама и манипулација. ДУИ нема причина да превземе било што за еманципација на народот, им одговара мнозинство од такви љочки кои ке ги гласаат и тие секогаш ке бидат на власт.... Во случај Албанците повеке да не ги гласаат ДУИ, на сцена го добиваме Села или нему сличен....
Е сега, како да се реши албанското прашање?
Има само едно решение. Да им се дозволи и помогне на писмениот и способен свет од Албанците (како горенаведените од ПДП) да дојдат до израз, да го превземат водството од шалабајзерите и албанците во нив да ги видат своите водачи и урнеци за однесување, тоа ке биде добро за сите а најмногу и за самите албанци. Со такви луѓе ке нема простор за багра, националисти, криминалци и верски фанатици....
Ете читај, одамна имам одговорено и тоа е тоа.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.320
Поени од реакции
36.878
Дрндрнјариња, Голубот, Тигар и Африм после 4 денови нејадење, неспиење од таурини и кофеини од голден иглите и постирање на цел time.mk, time.al и time.kos поради ситуацијата во Косово конечно решаваат да поткаснат нешто во локалната вртипиле+halal grill+донер бутка.

Толку немаат постено ни за курбан бајрам.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.375
Поени од реакции
5.159
Дискриминацијата ви се врати како бумеранг. Ги држевте за себе државните работни места, приватизацијата, индустрилизацијата општо.
Албанецот или земјата да ја проработи, или гурбет, или криминал.
Оооооо тииииии. Албанецот во СФРЈ не беше еманципиран ни во СР.Македонија ни во СР.Србија ни во СР.Црна Гора а уште помалку во СР.Хрватска и СР,Словенија пошто таму сте биле и сте непостоечки битија.
Го збориш ко да ти згрешиле што не си знајл да го бројш до 100!. Па сега се светите со своите велелепни интелектуални способности. Демек чакрите ви се отвориле од ко пропукавте во Косово и Теарце....
Па мислим си го заборавил од каде идеш бре Хеј!
50 години матичната земја ви беше под заробеништво на некој маркс-ленинистички лудак со афинитети кон бункери, атеист кој во заробеништво држел една цела нација.
1991 добивте демократска држава незнаевте како да ја водите од простотилок. 1997 отворивте граѓанска војна, се испоистепавте самите со себеси.
Таа ви била позицијата во општеството. Сакале вие или нејќеле. Ма каде и да одело и да егзистирало албанчето било интелектуално и социо економски осакатено.
Затоа немој да ми лечиш хирови дека Македонија била кочница за реализирање на албанскиот национален капациет. Цела една нација ви беше во заробеништво и ако некаде добивте све и свашта тоа е токму во оваа држава. Најмалку што имаш да се буниш е за некаква си обесправеност
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.320
Поени од реакции
36.878

shto e ova makedonski kompjuter go mestel na albanski kompjuter da go igrat decata tie limuni tamu sto se vertat a toa e haram po nasa vera strogo zabraneto kako droga kocka alkohol jadene svinsko, samo ako ne te fatat ok e togas ama vija deca gi fatile na lice mesto kako go igraat limuni u skolo kauri im go matat umot gi lazat inace nie ne sme takvi
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.954
Поени од реакции
4.122
Дискриминацијата ви се врати како бумеранг. Ги држевте за себе државните работни места, приватизацијата, индустрилизацијата општо.
Албанецот или земјата да ја проработи, или гурбет, или криминал.
Во образование уште потешки услови.
А ми сега, во „севернава„, каква е состојбата и позицијата од Албанците?...Направивте квалитативен скок или?...Или пак е по старо и веќе видено?....
 
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.817
Поени од реакции
6.830
Screenshot_20231002-121235_Chrome.jpg

Се уште не е избрана локацијата каде ќе се гради музејот, додава тој. Вели дека има неколку места, од кои две се гробиштата на паднатите борци и објектот на поранешната општина.

– Сè додека не е избрана локацијата што ми е приоритет, постојат различни форми. Тоа е едно од тие ветувања што ги дадов, на Арачиново му припаѓа музејот на ОНА, Арачиново има историја за големиот придонес што го даде за време на војната – вели Ибрахими.

За УЧК секогаш пари има, а за нова водоводна или струјна мрежа нема никогаш пари.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom