Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Пумпата може да откажи од повеќе работи. Од неквалитетен бензин па се до фабричка маана.. Прво кажи шо модел е...
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Најчеста причина поради која страдаат пумпи и вбризгувачи е горивото, ете и Волксваген пиша веќе... И да е фабрички нешто, тешко дека ќе признаат и покрај гаранцијата, сите се вадат на бензинот.
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
За се има лек. Добар филтер за гориво пред пумпата и филтер за гориво (менуван често - на секои 15000км е идеално), ќе ја заврши работата. Не знам колку од официјалниот сервис ќе се нафатат да стават филтер пред пумпата. Не знам немам баш искуство со новите VW.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Bas pred nekoj den citav za problemite so pumpite. Neznam tocno sea za koj renault megane od koja godina dizel od ponovive ima mana edna koga pocnuva da otkazuva pumpata sitni metalni parcenaca od nea pocnuvaat da odat niz cel sistem i duri i brizgalkite stradaat. Ova go pisuvam cisto onaka da spodelam informacija so vas. I sve ova so pumpava ne podlezi na garancija spored serviserive i treba i brizgalki da se menuvaat a kosta gjavol ipol
 

aLeKsAnDaR-aKi

The Duke
Член од
29 октомври 2007
Мислења
167
Поени од реакции
0
сервисерот кажа дека ќе ја менува без да плаќам ништо зошто е под гаранција..само сакав да ја знам причината зошто е прилично нов и пред неполн месец се менуваше филтер за гориво..дали освен горивото и начинот на возење влијае? (вртежи на моторот итн. итн.) зошто си немам врска од вакви работи... (моделот е Golf mk5 2008 1.4 16v)
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Ако толку често менуваш филтер за гориво изгледа е до горивото. Прашај дали има некаква можност да се стави филтер пред пумпата за бензин. Дали прави проблем горивото што толку често се расипува пумпата.
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Да го тргнеме горивото на страна, да речеме дека е ок. Спомна дека колата е Голф 5, па верувам дека пумпата за гориво е во резерварот. Потопните пумпи исто страдаат и од малку гориво.
 

Warrior

Born to laugh
Член од
15 декември 2005
Мислења
375
Поени од реакции
3
сакав да прашам некој поискусен кој се разбира од автомобили.Кои може да се најчести причини за откажување на пумпата за бензин (се работи конкретно за Golf mk5)...фала однапред
ќе инсистираш да ти вградат Airtex потопна пумпа, мука нема да видиш!
шпански се, идат за прва уградња и не се страшно скапи.
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
264
Поени од реакции
72
Колку чини полномошно за кола за патување во странство, дали знае некој?
И кој ја издава?
 

boban100

brm - brm
Член од
27 октомври 2009
Мислења
3
Поени од реакции
0
Ми се поеба стариот акумулатор :uvo: па каде да купам акумулатор Bosch во Скопје?
Стариот беше таков 55 ah и со него шибав 8 години. Или предложете нешто друго...
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.698
Поени од реакции
288
Денес видов реклама на ТВ за chiptuning, па ме интересираше да не знае некој околу ова - каде е сервисот (телефонче), колку кошта, колку бензин се заштедува, се добива ли на коњажа и сл.

Прашувам за Пежо 307 1,4 90 коња, бензин, 2007
 

Kajgana Shop

На врв Bottom