Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
26 февруари 2007
Мислења
366
Поени од реакции
10
Ај ќе бидам краток: на автопат шофершајбната ми пукна шофершајбната дупката е d=1mm а може и помалце. Колата е осигурана и на стакла па ме интересира да не зане некој како оди процедурата за менњавање со осигурањво и сервисов. Дали треба ја да одам дај а сменам да си ја платам шофершајбната па после парите осигурањето да ми ги врати, дали со некој човек од нив треба да одам таму па да ми го сменат или нешто трето е? Колата е Ауди А4 2009
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Ај ќе бидам краток: на автопат шофершајбната ми пукна шофершајбната дупката е d=1mm а може и помалце. Колата е осигурана и на стакла па ме интересира да не зане некој како оди процедурата за менњавање со осигурањво и сервисов. Дали треба ја да одам дај а сменам да си ја платам шофершајбната па после парите осигурањето да ми ги врати, дали со некој човек од нив треба да одам таму па да ми го сменат или нешто трето е? Колата е Ауди А4 2009
Прво и најбитно:
Оди во осигурителната куќа кајшто е осигурано возилото, каде ќе направат записник за штетата која настанала на возилото (ќе го документираат записникот и со фотографии). Значи, ја пријавуваш штетата.
Таму ќе ти кажат што понатаму да правиш, т.е. дали сервисот ќе ја смени шофершајбната, а директно ним осигурувањето ќе им плати, или ти ќе платиш, па врз основ на фактура, тие тебе ќе ти ги вратат парите.
Тоа зависи од осигурителната куќа, различни куќи работат различно :)
 
Член од
26 февруари 2007
Мислења
366
Поени од реакции
10
Се јавив денеска, ми рекоа утре ќе дошле ќе виделе ќе сликале па ќе видиме. И уште едно прашање, ветробранското ќе го мењаваат во порше или кај сакаат они. Не ми се дава колава во разни сервиси нова е да не иам проблеми со гаранцијата, а и има сензори за дожд и светло во ретровизорот па и тоа да не прави некакво проблеми.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Се јавив денеска, ми рекоа утре ќе дошле ќе виделе ќе сликале па ќе видиме. И уште едно прашање, ветробранското ќе го мењаваат во порше или кај сакаат они. Не ми се дава колава во разни сервиси нова е да не иам проблеми со гаранцијата, а и има сензори за дожд и светло во ретровизорот па и тоа да не прави некакво проблеми.
Нормално дека ќе оди во овластен сервис :)
 

m.marko21

-STR8-
Член од
16 мај 2008
Мислења
1.177
Поени од реакции
75
Радиото од колата Neo (оваа е моделот но не е точната слика од него) ми зуе кога притискам на гаста, некако како да црпи енергија.
Најчесто е кога тргнувам со 1 ва , кога намалувам и пак засилувам , на семафори, лежечки полицајци...
Дали проблемот е до моделот на радиото или грешка во поврзувањето на електрониката?
Инаку во вожња е се во ред:toe:

da ne znae nekoj kade mozam da gi najdam testovite za kola na internet?
Ако мислеше за полагање за возачка, кажи тестовите во боја ќе ти ги пратам.
 
Член од
21 април 2009
Мислења
106
Поени од реакции
1
Се јавив денеска, ми рекоа утре ќе дошле ќе виделе ќе сликале па ќе видиме. И уште едно прашање, ветробранското ќе го мењаваат во порше или кај сакаат они. Не ми се дава колава во разни сервиси нова е да не иам проблеми со гаранцијата, а и има сензори за дожд и светло во ретровизорот па и тоа да не прави некакво проблеми.
mozes da odis vo site ovlasteni servisi sto rabotat so tvojata osiguritelna kompanija i sekako vo servisot na porshe makedonija

Денес видов реклама на ТВ за chiptuning, па ме интересираше да не знае некој околу ова - каде е сервисот (телефонче), колку кошта, колку бензин се заштедува, се добива ли на коњажа и сл.

Прашувам за Пежо 307 1,4 90 коња, бензин, 2007
pa ke ti krene 10ks +5km/h i ke ti namali nekoi 0.5l na 100km potrosuvacka a ke ti naplatat 300 evra sto ne ti se isplati zatoa sto tie 10ks nema da gi osetis samo ke ti krene maksimalen vrtezen moment za 200vrtezi vo minuta. ciptuning najveke doaga do izraz kaj turbo motorite. inaku podatocive mi se od bugarska firma koja vgraduva cipovi od svajcarska firma digitaltuning i davaat 5 godini garancija na cipot.
 

m.marko21

-STR8-
Член од
16 мај 2008
Мислења
1.177
Поени од реакции
75
Kw ли е новата мерка за јачина на моторот сега, замена за коњските сили ?
Како се пресметува Kw во KС, пример 80 KW = __ KC
 
Член од
22 јули 2006
Мислења
1.265
Поени од реакции
36
Kw ли е новата мерка за јачина на моторот сега, замена за коњските сили ?
Како се пресметува Kw во KС, пример 80 KW = __ KC
Киловати не се никаква нова мерка. Ги земаш киловатите, ги множиш со 1,36 и така се добиваат коњските сили. Или пак, користи го ова: http://www.ramair-filters.com/calc.html
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Kw ли е новата мерка за јачина на моторот сега, замена за коњските сили ?
Како се пресметува Kw во KС, пример 80 KW = __ KC
Убаво ти објасна колегата подолу, а јас ќе се потрудам да ти објаснам малку постручно.

Коњските сили (PS) е мерка за јачина на сила изразена според америчко-англиските стандарди. Во нив ти се инч, јард, стапка, галон, паунд и тн.

Киловат (KW) е истата таа мерка изразена според SI системот на стандарди кој се применува насекаде низ светот (освен кај инаетливите Англичани кои за инает возат од грешната страна на патот). Така да правилно треба силата да ја гледаме во киловати, но коњски сили (или коњи) некако ни е попривлечно за изговор па тој назив се одомаќинил кај нас. Зошто, појма немам.
 
Член од
22 јули 2006
Мислења
1.265
Поени од реакции
36
Каде има да се купи и колку чини мал противпожарен апарат за во автомобил?
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Kw ли е новата мерка за јачина на моторот сега, замена за коњските сили ?
Како се пресметува Kw во KС, пример 80 KW = __ KC
Ај види во сообраќајната како ја пишува моќта на колата. :)
 
Член од
22 јули 2006
Мислења
1.265
Поени од реакции
36
Каде има да се купи и колку чини мал противпожарен апарат за во автомобил?
Сам да си одговорам, ги има во Bujoto Home Center во индустриска зона Драчево. Ценовен ранг, од 400 до 700 денари.
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Каква кола би ми препорачале до 75 коња или 75 киловати (како беше законот за до 21 година??)? До кај 12000-13000 евра
 

Kajgana Shop

На врв Bottom