Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
8 февруари 2008
Мислења
693
Поени од реакции
10
Скинат држач???
-кај мене тропаше така кога беше ладна машината,после си работеше убаво...испадна до тоа дека е...
kaj mene tropa i koga ke zagree samo sto pomalku se slusa inace se raboti za lada riva 98 god so 110 000 pominato ako znaci nesto kilometrazata i e na plin
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Треба да менувам акумулатор, Рено Сеник 1.9 дци, која ампеража на акумалтор ?
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Треба да менувам акумулатор, Рено Сеник 1.9 дци, која ампеража на акумалтор ?
Пошто е дизел, а и 1.9 можеш да одиш со 66Ah или евентуално 75Ah. Види каков е стариот, па стави ист. Плус иде и зима, па мислам дека 75ка ќе ти одговара подобро. И би ти препорачал Искра (77Ah). Разликата во цена е ептен мала (2-300 ден), иста големина е со 66ка, но е помоќен.
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
edno prasanje od mene prasuvav desetina majstori, ja palam kolata i se slisa nekoe tropanje koe odi na zivci bezrazlika na kolkava gas e isto si tropa, eden vika ventilite, gi steluvav, eden nekoe lance tamu i toa go smeniv, a tropanjeto pak ne se e izgubilo, go snema malce koja ja zemav od steluvanje no sega povtorno si tropa, posebno sea koga e ladna se slusa poveke a i koga zagree isto si tropa no pomalku se slusa , neka kazuva koj razbira sto e brci kako traktor.
Некој лагер ти има отидено, операција неопходна на моторот!
Може да ја заебеш и радалицата?!
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Пошто е дизел, а и 1.9 можеш да одиш со 66Ah или евентуално 75Ah. Види каков е стариот, па стави ист. Плус иде и зима, па мислам дека 75ка ќе ти одговара подобро. И би ти препорачал Искра (77Ah). Разликата во цена е ептен мала (2-300 ден), иста големина е со 66ка, но е помоќен.
Ти благодарам на информацијата.
 

Biker_boy89

Driver
Член од
17 јануари 2009
Мислења
105
Поени од реакции
0
edno prasanje od mene prasuvav desetina majstori, ja palam kolata i se slisa nekoe tropanje koe odi na zivci bezrazlika na kolkava gas e isto si tropa, eden vika ventilite, gi steluvav, eden nekoe lance tamu i toa go smeniv, a tropanjeto pak ne se e izgubilo, go snema malce koja ja zemav od steluvanje no sega povtorno si tropa, posebno sea koga e ladna se slusa poveke a i koga zagree isto si tropa no pomalku se slusa , neka kazuva koj razbira sto e brci kako traktor.
Види да не е нешто до менувачот оти имам видено лади каде им тропа менувачот па да не е до тоа.
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
И мене ми мириса на отварање на мотор си измерил компресија???
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Скинат држач???
-кај мене тропаше така кога беше ладна машината,после си работеше убаво...испадна до тоа дека е...
Скинатиот држач тропа после давање туража, т.е кога се смирува моторот, особено долниот држач тоа го прави.

Нема врска ова со тоа. Овде се гледа дека е некој лагер бидејќи се работи за метал што ги менува својствата со различна температура т.е кажува самиот дека со зголемена темпертура тропањето помалку се слуша, а на пониска повеќе. Значи се работи за елемент ВО моторот бидејќи има деформација на секој метал на различна температура. Во случајот бидејќи тој дел си прави некое лежиште кога е загреан, затоа помалку се слуша.

Еве ви го одговорот.
 
Член од
16 март 2009
Мислења
2.130
Поени од реакции
183
Скинатиот држач тропа после давање туража, т.е кога се смирува моторот, особено долниот држач тоа го прави.
Грешка си...кога не го турирав моторот,зимаше замав и повеќе вибрираше,а кога ќе го турирав се смируваше значително...1500 рпм беа доволни да се намалат вибрациите...Фала Богу го средив тој проблем...
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
a koj ti kazal lageri deka se kaj mene taka pravese. pa bea izedeni klipovite od strana i kako sto odele mavale po cidot na cilindarot. koa ke se zagreese kolata so shirenje na materijalot ne se primetuvase tolku ama na ladno se slusase ubavo kako shtraka
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Eee до кај ја донесовте работата... можи да тропка од 16436678 причини. А и дечкото згора на тоа не не удостои со ниту еден пост, која марка на возило ја има, што штелувал/чачкал, така да мислам дека понатаму коментирање во тој правец на темата е непотребно.
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Грешка си...кога не го турирав моторот,зимаше замав и повеќе вибрираше,а кога ќе го турирав се смируваше значително...1500 рпм беа доволни да се намалат вибрациите...Фала Богу го средив тој проблем...
Значи не знам дали добро го сфати мојот пост. Не реков на турирање! Реков кога не турираш од високи обртаи моторот кога се смирува нели вибрира (Заради инерционите сили во моторот и лежиштата на држачите). Ако е јаден некој држач тука почнува да тропа (како и при ниска туража т.е кога колата не е загреана па има вибрирање).

Сепак убаво кажа Џиш, не е финтата само вака да погодуваме што е. Единствено што знаеме е дека не се вентили и сл., туку е нешто внатре во моторот. Можат да бидат многу работи. Криви клипњачи, деформација на клип (мада овие двете ептен многу се познаваат за било кој искусен мајстор ама ајде...).

Нема многу што може да ги даде тие симптоми. Мислам на тоа дали се држачи или е моторот. Менувачот како прво прави поинакви звуци кога не е во ред за разлика од моторот. Проблемот за држачите веќе го објаснавме дека неможе да биде. Вентилите биле проверени. Бучавата се намалувала при зголемена температура на мотор (следи дека се од метал и си прават лежиште), ЕРГО...проблемот е некаде во внатрешноста на моторот.
 
Член од
21 април 2009
Мислења
106
Поени од реакции
1
Имам 307 произведена крај на 2007, денес ми стигна писмо да сум отишол да ми сменеле софтвер за да не ми се гаселе светлата. Некој чул за нешто вакво?
najverojatno se raboti za servisen povik vo fabrikata utvrdle deka na nekoja serija na 307 modelot od taa godina ima problem so toj softver i gi povikuvaat sopstvenicite vo servis
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Со Citroen C3 така направија во 2004 година се сеќавам. Цел софтвер за електриката беше променат. Така што убаво е да се оди!
 

aLeKsAnDaR-aKi

The Duke
Член од
29 октомври 2007
Мислења
167
Поени од реакции
0
сакав да прашам некој поискусен кој се разбира од автомобили.Кои може да се најчести причини за откажување на пумпата за бензин (се работи конкретно за Golf mk5)...фала однапред
 

Kajgana Shop

На врв Bottom