Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
16 март 2009
Мислења
2.130
Поени од реакции
183
Шча паре е тоа ПП апаратот?Убава работа е да се снабдам со едно такво...
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
598
Поени од реакции
208
Флуоросцентен елек мислам е дека веќе по закон, како и ПП апарат.

А ПП апаратот е ептен ептен добра работа
...
Како што слушнав го укинале законот за флуоросцентен елек .Некој ги правел елеците во Тетово па фатил "врски" во влада да се напише закон за задолжително носење на таков елек.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Како што слушнав го укинале законот за флуоросцентен елек .Некој ги правел елеците во Тетово па фатил "врски" во влада да се напише закон за задолжително носење на таков елек.
Сеедно, елекот е добар за по темница (ноќе) некој да не те изгази ако менуваш гума или било што да рчкаш во автомобилот. Далеку позабележителни се луѓето со елек (ова го пишувам од искуство подобро се гледаат цајканите на долги светла кога ме сопираат навечер :))
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.346
Флуоросцентниот елек НИКОГАШ НЕ БИЛ ЗАКОНСКИ ОБВРЗАН!

Чисто за да не се шират шпекулации, ама како што реков, препорачливо е да се носи заради сопствена сигурност...а 150 ден. е ебаго!
 
Член од
16 март 2009
Мислења
2.130
Поени од реакции
183
Флуоросцентниот елек НИКОГАШ НЕ БИЛ ЗАКОНСКИ ОБВРЗАН!

Чисто за да не се шират шпекулации, ама како што реков, препорачливо е да се носи заради сопствена сигурност...а 150 ден. е ебаго!
100 денара е :)
 

m.marko21

-STR8-
Член од
16 мај 2008
Мислења
1.177
Поени од реакции
75
Ме интересира, каде и која цена е поставувањето на централно заклучување...:toe:
 
Член од
24 август 2009
Мислења
535
Поени од реакции
72
Neznam dali bas za tuka e prasanjevo, ama me interesirase vo vrska so taa zabranata za vozac pocetnik sto nesmee da se vozi od 23 do 5 casot nasabalje, e sea prasanjeto mi e dali vozacot pocetnik ne smee vo nikoj slucaj da vozi vo toj period ili samo vozilo koe e pomalo od 1300 kubni santimetri? Edni vikaat edno edni drugo... :toe:
 
Член од
22 јули 2006
Мислења
1.265
Поени од реакции
36
Neznam dali bas za tuka e prasanjevo, ama me interesirase vo vrska so taa zabranata za vozac pocetnik sto nesmee da se vozi od 23 do 5 casot nasabalje, e sea prasanjeto mi e dali vozacot pocetnik ne smee vo nikoj slucaj da vozi vo toj period ili samo vozilo koe e pomalo od 1300 kubni santimetri? Edni vikaat edno edni drugo... :toe:
Возач почетник не смее да вози во периодот од 23-5 часот било какво возило, освен ако до него нема искусен возач (возач кој што има возачка дозвола веќе 2 години или пак доколку положил на 18 годишна возраст, се додека не наполни 21 година). Во останатиот дел од денот смее да вози автомобил со моќност до 75KW (што би дошло околу 100 коњски сили).
 
Член од
24 август 2009
Мислења
535
Поени од реакции
72
Возач почетник не смее да вози во периодот од 23-5 часот било какво возило, освен ако до него нема искусен возач (возач кој што има возачка дозвола веќе 2 години или пак доколку положил на 18 годишна возраст, се додека не наполни 21 година). Во останатиот дел од денот смее да вози автомобил со моќност до 75KW (што би дошло околу 100 коњски сили).
Ok fala, dosega 2 pati rizikuvav mislejki deka moze da se vozi so pomala kola..:uvo:
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.698
Поени од реакции
288
Имам 307 произведена крај на 2007, денес ми стигна писмо да сум отишол да ми сменеле софтвер за да не ми се гаселе светлата. Некој чул за нешто вакво?
 
Член од
8 февруари 2008
Мислења
693
Поени од реакции
10
edno prasanje od mene prasuvav desetina majstori, ja palam kolata i se slisa nekoe tropanje koe odi na zivci bezrazlika na kolkava gas e isto si tropa, eden vika ventilite, gi steluvav, eden nekoe lance tamu i toa go smeniv, a tropanjeto pak ne se e izgubilo, go snema malce koja ja zemav od steluvanje no sega povtorno si tropa, posebno sea koga e ladna se slusa poveke a i koga zagree isto si tropa no pomalku se slusa , neka kazuva koj razbira sto e brci kako traktor.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
edno prasanje od mene prasuvav desetina majstori, ja palam kolata i se slisa nekoe tropanje koe odi na zivci bezrazlika na kolkava gas e isto si tropa, eden vika ventilite, gi steluvav, eden nekoe lance tamu i toa go smeniv, a tropanjeto pak ne se e izgubilo, go snema malce koja ja zemav od steluvanje no sega povtorno si tropa, posebno sea koga e ladna se slusa poveke a i koga zagree isto si tropa no pomalku se slusa , neka kazuva koj razbira sto e brci kako traktor.
Кажи што кола имаш и каков мотор носи...

Имаше случај на Audi 1.8 бензин да тропа така, испадна дека е подизач на вентил (Audi моторите се OHC) па само се промена подизачот и готово. Но како што кажуваш ти, веќе си ја носел на штелување вентили, е сега или вентилите не се OHC кај тебе, или ако се OHC си (извини на изразот) глуп па ти наплатиле ѓоа за штелување a уствари тие вентили сами се штелуваат.
 
Член од
16 март 2009
Мислења
2.130
Поени од реакции
183
edno prasanje od mene prasuvav desetina majstori, ja palam kolata i se slisa nekoe tropanje koe odi na zivci bezrazlika na kolkava gas e isto si tropa, eden vika ventilite, gi steluvav, eden nekoe lance tamu i toa go smeniv, a tropanjeto pak ne se e izgubilo, go snema malce koja ja zemav od steluvanje no sega povtorno si tropa, posebno sea koga e ladna se slusa poveke a i koga zagree isto si tropa no pomalku se slusa , neka kazuva koj razbira sto e brci kako traktor.
Скинат држач???
-кај мене тропаше така кога беше ладна машината,после си работеше убаво...испадна до тоа дека е...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom