Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
На моето браво му сменив нова електронската дизна за 50 евра,а одговара и од мареа.
Половна имаш расипана ако земеш половнаа од кај знаеш колку колку има поминато и колку ќе трае.
Мој совет ти е да си ги смениш греачитеи не чини жива нафта да оди во цилиндрите и да си ставиш нова електронска дизна.
Зимото уште не поминало.(y)

А и тебе ли ти светеше сијаличката?Кога ја смени дизната,престана ли да свети?Колата како се понашаше со нова дизна?Мајсторов гарантира за тоа,до сега што ми средил,се е како што треба,веќе 2 години ми ја одржува колата.Пасува од било кој Фиат што го носи 1.9TD100 моторот.И од Браво можев да најдам,само он рече и да не преправам,нека намести,да ја запалиме и крај.Греачите понатака,летоска чекав по 4-5 секунди да се изгасат,сега сигурно дупло повеќе,за првото палење викам.Лит сум со пари да ги сменам.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
А и тебе ли ти светеше сијаличката?Кога ја смени дизната,престана ли да свети?Колата како се понашаше со нова дизна?Мајсторов гарантира за тоа,до сега што ми средил,се е како што треба,веќе 2 години ми ја одржува колата.Пасува од било кој Фиат што го носи 1.9TD100 моторот.И од Браво можев да најдам,само он рече и да не преправам,нека намести,да ја запалиме и крај.Греачите понатака,летоска чекав по 4-5 секунди да се изгасат,сега сигурно дупло повеќе,за првото палење викам.Лит сум со пари да ги сменам.
Кога ја замав со компензација немаше ламела,не беше регистрирана и ел.дизна не работеше па не знам дали светеше црвената сијаличка,откога ја сменив дизната не светеше.Многу ретко знаеше да светне кога подолг период ја возев на резерва.
Жолтата сијачичка за греачи ти трепка ли откога ќе го стартуваш моторот некое време
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Кога ја замав со компензација немаше ламела,не беше регистрирана и ел.дизна не работеше па не знам дали светеше црвената сијаличка,откога ја сменив дизната не светеше.Многу ретко знаеше да светне кога подолг период ја возев на резерва.
Жолтата сијачичка за греачи ти трепка ли откога ќе го стартуваш моторот некое време

Трепка,сега во зимо кога е поладно трепка пократко,во лето трепкаше подолго.Ти сам ли ја смени,или викна механичар?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Трепка,сега во зимо кога е поладно трепка пократко,во лето трепкаше подолго.Ти сам ли ја смени,или викна механичар?
Сам ја купив и сам ја сменив
И не сите не одговараат од 1.9 TD. Има исти ел. дизни ама џековите не се исти
--- надополнето: 11 декември 2013 во 01:55 ---
Кај Реното беше интересно тоа што по ПС ако работиш треба таблата да излезе... така и по форуми објаснуваа и се тоа...
Ама кој ќе вади бре се тоа, а го гледам казанчето???
Затоа, малце нагоре ја бутнав таблата, па маневрирав малце со педалата за гас и некако го извадив, средив, и пак назад... а можеби попаметно ќе ми беше ако ја извадев педалата за гас..
Абе 1300 е најзакон за тоа. Излегува оздола цело парно хехе... за 3 минути :)
На 101 е најлесно и од надвор
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.081
Поени од реакции
15.002
Кај Реното беше интересно тоа што по ПС ако работиш треба таблата да излезе... така и по форуми објаснуваа и се тоа...
Ама кој ќе вади бре се тоа, а го гледам казанчето???
Затоа, малце нагоре ја бутнав таблата, па маневрирав малце со педалата за гас и некако го извадив, средив, и пак назад... а можеби попаметно ќе ми беше ако ја извадев педалата за гас..
Абе 1300 е најзакон за тоа. Излегува оздола цело парно хехе... за 3 минути :)
pred edno 17-18godini srediv eden tristać na nad 90 ks,no ne izdrža mnogu.no sepak beše uživanje ds se vozi (za makite i da ne zboruvam)
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Сам ја купив и сам ја сменив
И не сите не одговараат од 1.9 TD. Има исти ел. дизни ама џековите не се исти
--- надополнето: 11 декември 2013 во 01:55 ---

На 101 е најлесно и од надвор

Комплицирано ли е да се смени?После од прва ли ја запали?
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Ако имаш ацепумпа лесно е

Незнам каква е таа пумпа,ја сменивме дизната,само малку тешко ја запаливме оти воздух имала примено.Двапати пробав ја запалив,пред тоа ја убивме од верглање.1300 денари ја намести,нова ја извади од мало кутиче.Сега не свети тоа сијаличето,па за понатаму ќе видиме.Битно дефектот откриен,саниран и тоа.
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Многу души сум слушнал опел и дизел не одет заедно, ме интересират колку е вистина и зошто е така?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Многу души сум слушнал опел и дизел не одет заедно, ме интересират колку е вистина и зошто е така?
Да посебно не опеловите дизели, постарите дизелаши 1.5 и 1.7 обичен и турбо се на исузу, поновите 1.3 и 1.9 цдти се всушност на фиат групација јтд
Општо кажано нечинат, проблематични се доста итн
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Дечки ај ве молам за помош, прееска менував диода на долниот дел (конкретно диодата на пепељарата) арно ама кога ја ставав новата ми се скрши фасонката или како да кажам конекнтор или незнам што :D и сега се скапав секаде низ град барање ама немаат нигде и ми велат половно да барам, па кажете ми каде да најдам и колку чини, се раоти за Вектра 98г. и еве слика од делот заебан.
2013-12-12 23.10.14.jpg 2013-12-12 23.09.59.jpg
--- надополнето: 12 декември 2013 во 23:32 ---
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Дечки ај ве молам за помош, прееска менував диода на долниот дел (конкретно диодата на пепељарата) арно ама кога ја ставав новата ми се скрши фасонката или како да кажам конекнтор или незнам што :D и сега се скапав секаде низ град барање ама немаат нигде и ми велат половно да барам, па кажете ми каде да најдам и колку чини, се раоти за Вектра 98г. и еве слика од делот заебан.
Прегледај го приврзокот 79332Прегледај го приврзокот 79333
--- надополнето: 12 декември 2013 во 23:32 ---
Комплет е 50 денари,само сијаличката е 20 денари.
Во секоја продавница за авто делови и козметика ги има.
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Комплет е 50 денари,само сијаличката е 20 денари.
Во секоја продавница за авто делови и козметика ги има.
изглеа овие во БТ го пропуштиле овај дел кога правеле набавка :D
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
изглеа овие во БТ го пропуштиле овај дел кога правеле набавка :D
Нема во цел град?Има и сини,не одговараат не купувај ако случјано најдеш.Ако си ептен зорт можеш да купиш ама треба сијаличката многу нежно да ја извадиш
 
Член од
7 ноември 2012
Мислења
16
Поени од реакции
0
знае ли некој кај се наоѓа аутоматчето за рикверц светло на бмв 320?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom