Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
14 декември 2013
Мислења
8
Поени од реакции
1
http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/1504529-VW-Golf-4-1-9-TDI--FULL-OPR--00-AUTO-IMPORT

http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/1538575-OPEL-VECTRA-2-0-DTI--99

Кое е подобро? Нормално според цената.. Знам превме муабет дека дизеливе од опел не се баш, ама ме влечат у пичку матер..
Зависи каков дизел мотор ако е 1.7 dti isuzu имам слушано дека се докажани ама ако треба нешто да смениш тешко дека ќе најш евтин дел, а пак 2.0. dti не се докажани како isuzo и бајги трошат за разлика од isuzo :D
--- надополнето: 16 декември 2013 во 19:39 ---
http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/1504529-VW-Golf-4-1-9-TDI--FULL-OPR--00-AUTO-IMPORT

http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/1538575-OPEL-VECTRA-2-0-DTI--99

Кое е подобро? Нормално според цената.. Знам превме муабет дека дизеливе од опел не се баш, ама ме влечат у пичку матер..
Кое е подобро? Нормално според цената.. Знам превме муабет дека дизеливе од опел не се баш, ама ме влечат у пичку матер..[/quote]


Зависи каков дизел мотор ако е 1.7 dti isuzu имам слушано дека се докажани ама ако треба нешто да смениш тешко дека ќе најш евтин дел, а пак 2.0. dti не се докажани како isuzo и бајги трошат за разлика од isuzo :D
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Зависи каков дизел мотор ако е 1.7 dti isuzu имам слушано дека се докажани ама ако треба нешто да смениш тешко дека ќе најш евтин дел, а пак 2.0. dti не се докажани како isuzo и бајги трошат за разлика од isuzo :D
--- надополнето: 16 декември 2013 во 19:39 ---


Кое е подобро? Нормално според цената.. Знам превме муабет дека дизеливе од опел не се баш, ама ме влечат у пичку матер..

2.0 e DTI,1.7 TD е стариот јапански
 
Член од
5 август 2008
Мислења
6.008
Поени од реакции
5.324
Да прашам нешто.. Има некој од вас искуство со Пежо 306 1.4 бензинец 94 год
Да ми кажете како идат за одржување потршоња на бензин плин, дали се исплати да се земе. цена 1000е
 
Член од
7 ноември 2012
Мислења
16
Поени од реакции
0
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.082
Поени од реакции
588
Луѓе што мислите за моторот на БМВ 5 ( 525 Д, 120 KW од 2006-2007). Дали е добар како серија или е подобро да земам со некој друг мотор?
И уште едно прашање. Колата кај што сакам да ја земам, сензорот за издувни гасови покажува зголемена емисија. Тоа може да е од неквалитетна нафта, ама и поради некој дефект? Дали може некако да се открие дали моторот троши улје. Инаку досега автомобилот досега има поминато 250 000.
Секое мислење е добредојдено!!! Поздрав,
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Луѓе што мислите за моторот на БМВ 5 ( 525 Д, 120 KW од 2006-2007). Дали е добар како серија или е подобро да земам со некој друг мотор?
И уште едно прашање. Колата кај што сакам да ја земам, сензорот за издувни гасови покажува зголемена емисија. Тоа може да е од неквалитетна нафта, ама и поради некој дефект? Дали може некако да се открие дали моторот троши улје. Инаку досега автомобилот досега има поминато 250 000.
Секое мислење е добредојдено!!! Поздрав,

Дали троши масло може да ти каже само газдата ако е поштен,никој друг.Околу маслото,види дали има пуштено некаде кај диктоните,извади ја таа заштитна пластика,дали е масно во моторот,од долна страна од кај картерот провери.Обично колите капат масло од кај штопната,освен ако не е пукнат некаде.Може да капе,тече,шприца од милион места маслото,али тебе ти е битно дали го троши во моторот.Еми ако троши многу пробај со погусто,15-50,или 20-50,ништо нема да му биде.Сите коли што се во поодминати години,или со поодминати км трошат,за турбодизелите нормално е и литар масло на 5000 км,мајсторот кај мене така вика.А тоа за издувни гасови,катализатор има ли?Ваљда негова задача е да ги прочистува тие штетни гасови.Може да не те пуштат на технички кога ќе ја минеш ако има зголемена емисија,незнам колку е нормалата,ама и незнам дали законот е донесен.
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Koga ke mu gi turis davackite preku 3000 ke iskoci. za luksuznite modeli carinata e ogin. Na zapad sve sto e preku 2500ccm3 nema cena i brgu se rasprodava,za jaki kubikazi i konjazi tamu se plaka mnogu skapa registracija.
Плус плински уред за 6- цилиндарски мотор... околу 4000? Вреди да се има в предвид :)
 
Член од
22 октомври 2011
Мислења
1.281
Поени од реакции
798
Ке менам ребрест,затегачи,филтри на Ауди 3 1.9тди 110коња,совет шо да зеам шо е најдобро?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom