Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
30 ноември 2013
Мислења
2
Поени од реакции
0
att on ми се појавува на радото во колата, дали некој знае како можам да го исклучам страшно ме нервира ми го намалува звукот.
Радиото e Sony cdx-gt240. Фала однапред.
 
Член од
14 декември 2013
Мислења
8
Поени од реакции
1
Здраво!
Имам голф 4 1.9тди 90кс. Го имам купено пред повеќе од 1 година. Пред неколку дена при брзина од 30-40km/h при стапнување на кумплуг се појавува некаков звук. Бев во овластен сервис е свозавме заедно ништо немат. Само ми рекоја дека можит да е нешто замаецот. Дали некој можи да даде совет ?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Здраво!
Имам голф 4 1.9тди 90кс. Го имам купено пред повеќе од 1 година. Пред неколку дена при брзина од 30-40km/h при стапнување на кумплуг се појавува некаков звук. Бев во овластен сервис е свозавме заедно ништо немат. Само ми рекоја дека можит да е нешто замаецот. Дали некој можи да даде совет ?
А кога работи во место и стиснеш кумплуг се слуша истиот звук
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Здраво!
Имам голф 4 1.9тди 90кс. Го имам купено пред повеќе од 1 година. Пред неколку дена при брзина од 30-40km/h при стапнување на кумплуг се појавува некаков звук. Бев во овластен сервис е свозавме заедно ништо немат. Само ми рекоја дека можит да е нешто замаецот. Дали некој можи да даде совет ?

Абе вози таму,некаков звук се слушало.Ако има дефект тоа само ќе ти каже.Што очекуваш ти од кола стара 12-15 години.Убаво ли влегува во брзина?Ти избацува ли?Може не го стискаш до доле кумплугот и се слуша како крчење.Или проверете улје у мењач,да не менуваш брзини на суво.Кумплугот до доле стискај го кога менуваш.
 
Член од
14 декември 2013
Мислења
8
Поени од реакции
1
Абе вози таму,некаков звук се слушало.Ако има дефект тоа само ќе ти каже.Што очекуваш ти од кола стара 12-15 години.Убаво ли влегува во брзина?Ти избацува ли?Може не го стискаш до доле кумплугот и се слуша како крчење.Или проверете улје у мењач,да не менуваш брзини на суво.Кумплугот до доле стискај го кога менуваш.
Abe kumplug ubavo rabotam ulje samo so go kupiv mu smenav
--- надополнето: 14 декември 2013 во 20:49 ---
А кога работи во место и стиснеш кумплуг се слуша истиот звук
Ne najveke se zaprimetuva togas kako so napisav i koga e u rikverc koga trgnuvas
 
K

Kiko

Гостин
Не ми се уклучуваат греачите и климата во астрата Г. Дали некој имал сличен проблем?
понекогаш знаат да се уклучат кога ќе стоплиш во кола, ама не ми треба откако ќе стоплам туку додека е ладно.Што би можело да биде?
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Ни првото ни второто.И двете коли се увезени.Вектрата ја познавам,мислам дека подолго време е е на пазар3.А Голфот сигурно нема 190.000 км поминати,туку многу повеќе.Нема логика 13 години стара кола да нема гребаница,мало чукнување,или нешто слично.Неможе да е како од фабрика излезена.Нема да те кошта ништо да ги ѕирнеш,мада ја не би земал ни една.Тој мотор во Опелот не е баш баш погоден,2.2 ДТИ тој мислам е повеќе фален.Мој другар царинеа Вектра,со ист мотор,само понова 2 години и караван.Царината ја платија мислам околу 60.000 денари,мада тоа беше пред 2 години.Овој ти ја дава за 2000 евра со платена царина,значи тој од кај што ја довлечкал ја платил 700-800 евра,па после трошковите да ги подмири,и за да му останат 100-200 евра ќар.Едноставно не иде.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Carina za ovakva vektra so eur1 ili izjava sega e okolu 550 evra. Cenata e gore dole realna, nikoj gi nejke ovie ni kaj nas ni tamu. Od opel dizel begaj,i vrapcite veke znaat za toa. :) Golfot za tie pari sigurno ne moze da bide nekoj biser. Garant e nekoj BG reeksport od 3 praven 1.
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Е ај дајте идеа шо да зеам на старо до 2500 евра не сакам мали коли, сакам нешто по стабилно, не барам да е брзо со незнам колку којнски сили, барам да е комотно и удобно со мала потрошна.
 

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.216
Поени од реакции
7.277
Е ај дајте идеа шо да зеам на старо до 2500 евра не сакам мали коли, сакам нешто по стабилно, не барам да е брзо со незнам колку којнски сили, барам да е комотно и удобно со мала потрошна.
Ако сакаш нешто колку толку зачувано, и да не го шеташ по мајстори за тие пари едноставно мора super mini да земиш, Корса, Поло, Пунто..
А за тие пари, класа нагоре (Голф, Фокус, Астра) е мачка во вреќа а да не зборуваме за Вектри од 2000 евра..

Ти си знаеш, јас за 2500 лапам Корса Ц 2003 бензинче и не се мислам :)
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Ако сакаш нешто колку толку зачувано, и да не го шеташ по мајстори за тие пари едноставно мора super mini да земиш, Корса, Поло, Пунто..
А за тие пари, класа нагоре (Голф, Фокус, Астра) е мачка во вреќа а да не зборуваме за Вектри од 2000 евра..

Ти си знаеш, јас за 2500 лапам Корса Ц 2003 бензинче и не се мислам :)
Нее, немат шанси пубо ќе ја чувам вектрава стара, приоритет ми е колата да не е мала, мразам мали коли, најмало шо мојт голф 4, ете и опел астра мојт, но вектриве ми се нај нај.. Друго и не ми теквит, волво имат убај ама над 3500-4000 се, пасати имат ама ги редам во исти кош со голф 4.. Незнам и сам...
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Е ај дајте идеа шо да зеам на старо до 2500 евра не сакам мали коли, сакам нешто по стабилно, не барам да е брзо со незнам колку којнски сили, барам да е комотно и удобно со мала потрошна.

Можеш Вектра,Астра,али со 1.7 мотор,Фиат Брава JTD,Алфа Ромео 156,Сеат Ибица,Фокус,Мондео,не кажа дали бензин или дизел.Коли има колку сакаш,се донесоа од увозот,дилерите мислеа ќе одат како локуми,така скапуваат по плацовите,ги продаваат испод цена.Пари што се нема,тука е болката.
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Можеш Вектра,Астра,али со 1.7 мотор,Фиат Брава JTD,Алфа Ромео 156,Сеат Ибица,Фокус,Мондео,не кажа дали бензин или дизел.Коли има колку сакаш,се донесоа од увозот,дилерите мислеа ќе одат како локуми,така скапуваат по плацовите,ги продаваат испод цена.Пари што се нема,тука е болката.
Овие да, дизел нормално..
Абе се знајт сиромавиот два пати плаќат, тие увозените шо лежат по плацојте сите знаме дека се крш и дек ќе се одајме од пари по мајстори дур се средит ама пак ги бареме и ги купиме.. Пак на крај краева шо мојш да очеквиш од кола стара 15 години, се си имат рок на трање, ако беше така ко ќе купвевме нова кола ќе ни даваа гаранција 20 години.
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Овие да, дизел нормално..
Абе се знајт сиромавиот два пати плаќат, тие увозените шо лежат по плацојте сите знаме дека се крш и дек ќе се одајме од пари по мајстори дур се средит ама пак ги бареме и ги купиме.. Пак на крај краева шо мојш да очеквиш од кола стара 15 години, се си имат рок на трање, ако беше така ко ќе купвевме нова кола ќе ни даваа гаранција 20 години.

Епа кога се нема пари да се искешира за нова кола,дај 10.000-12.000 евра за нова кола,со солидна опрема и само масло и филтри ќе и менуваш во наредните 5-6 години,ни дефекти,ни мајстори,ни поправки,турај гориво и вози.И ти како ќе си ја чуваш,така ќе ја имаш.Ако имаш гаража кој е како тебе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom