Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Tocno covekot samo gi sproveduva zakonite i pravilnicite kako sto se napisani, nejkje da podzamizi da progleda niz prsti tuku ko so pisuva taka...
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
еј... немој да ми го тука оправдувате “господин“ соколов (ако воопшто може така да се нарече тоа старо прдало) бара во јајцето влакно. значи ти кога идеш на атест кај него за нешто од сам старт те гледа и ти бара причина да не те пушти на атестот... од спроведување закони до она што он го прави е север и југ на земјинава топка во однос на закони споведување... самиот он се става над законите...

што има тешко да се свати дека ако сум отшол да атестирам плин, он треба да го атестира плинот а не да ми кажува дали ми се фаровите прениски или сменети и заради тоа неможе да ме пушти на атест? па за тоа си има орган во државава кој е задолжен да те казнува ако не си исправен... а тој орган има и име МВР т.е. министерство за внатрешни работи...

истото срање и јас го имав со него и затоа на едната кола и ден денес не ми е атестиран плинот, иако се си е уредно платено и заверено и во мвр и на технички и на се дури и на машински платено и за нова сообраќајна е платено... ми вика неможе ова вака да ти стои... ама чекај бе... јас дојдов да атестирам плин а не да атестирам спојлер...???? да да ама така си е... и добро, дали е во ред плинот? дали е во ред со него се? правилно поствен, документи ово оно... ДА ДА СЕ ТИ Е ВО РЕД СО ПЛИНОТ АМА НЕ ТИ ДАВАМЕ АТЕСТ ДОДЕКА НЕ ГО СРЕДИШ СПОЈЛЕРОТ????? ааааааааааааааааааааааллллллллллллллллллллоооооооооооооооооооо атестирам плин а не физички изглед... ако ми е грешен спојлерот, ке ме запре полицаец и ке ми пише казна... кој кур си ти тука да се ставаш над законите?

или како бе може он да знае повеке од еден гигант каков што е фијат? абе стига увоз на возила со фабрички плин, од фабрика монтиран, дури и на шалт таблата има посебна сказалка за ниво на плин во боцата, пројден на сите европски тестови и он ти вика, неможе овој плин да пројде на атест??????:tapp: он подобро знае како треба од еден тим и куп инжинери во фијат?????


И ПОСЛЕДНО БОНУС ПРАШАЊЕ:

кој ги прави правилата за нивото на атест за било што за што се атестира на машински факултет?
за тие што незнаат бонус одговор:
лично прдалото старо и никој друг.... ова не се доверливи информации, туку информации кои се достапни... за плин, за фолии, за штопови, за фарови, гуми, мотори и за се, ама баш се лично и персонално соколов ги одредува правилата под кои може да пројде атестот... е па сега видете вие сами со кого си имате работа... соколов е еден ненајаден и не напиен и вечно жеден за пари, а изиграва еден курац ипол кој једини во државава јебе кеву на лугето како сака...
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
дечки ај едно прашање... на колава ми се ближи регистрација ама не планирам да ја регистрирам пошо кнап сум со пари .. е сега слушнав дека таблиците шо ги имам треба да ги вратам најкасно еден месец по истекот на регистрацијата - во спортивно добивам казна на наредна регистрација.. незнам дали е нов или е стар законов ама стварно е глуп како и повеќето... ако некој знае нешто повеќе околу ова ве молам кажете на време да не го папам...
 

<K A F E R>

I love my MACEDOIA!
Член од
20 ноември 2010
Мислења
54
Поени од реакции
12
дечки ај едно прашање... на колава ми се ближи регистрација ама не планирам да ја регистрирам пошо кнап сум со пари .. е сега слушнав дека таблиците шо ги имам треба да ги вратам најкасно еден месец по истекот на регистрацијата - во спортивно добивам казна на наредна регистрација.. незнам дали е нов или е стар законов ама стварно е глуп како и повеќето... ако некој знае нешто повеќе околу ова ве молам кажете на време да не го папам...
Уживај и свиркај, нема врска сето тоа со ти го кажале, изгледа некој добро те нафурал! Кога ке имаш кеш ке си отидеш и ке си ја регистрираш, без никакви проблеми и се разбира со истите таблици!
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
;3907464 напиша:
Уживај и свиркај, нема врска сето тоа со ти го кажале, изгледа некој добро те нафурал! Кога ке имаш кеш ке си отидеш и ке си ја регистрираш, без никакви проблеми и се разбира со истите таблици!
абе ја така си напраив лани него знаеш како е.. кај неам за регистрација па коа ке отидам следен пат намео да си ја регистиррам кењ треба да си платам казна и па со не регистрирана кола да одам.. да си прашам ја на време
 

<K A F E R>

I love my MACEDOIA!
Член од
20 ноември 2010
Мислења
54
Поени од реакции
12
абе ја така си напраив лани него знаеш како е.. кај неам за регистрација па коа ке отидам следен пат намео да си ја регистиррам кењ треба да си платам казна и па со не регистрирана кола да одам.. да си прашам ја на време
Абе нема никаква казна што ти е, само осигурувањето ке ти биде малку поскапо, затоа што имаш прекин, ништо друго, ни казни ни па некакви заебанции!
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
дечки ај едно прашање... на колава ми се ближи регистрација ама не планирам да ја регистрирам пошо кнап сум со пари .. е сега слушнав дека таблиците шо ги имам треба да ги вратам најкасно еден месец по истекот на регистрацијата - во спортивно добивам казна на наредна регистрација.. незнам дали е нов или е стар законов ама стварно е глуп како и повеќето... ако некој знае нешто повеќе околу ова ве молам кажете на време да не го папам...
тоа нема врска... според новиот закон, едни регистраски таблици се на една кола и крај со муабетот. порано беше ако ти пројдат 30 дена од регистрација,ке треба нови таблици и сообракајна... денес више не. ако сакаш и 10 години не ја регистрирај, после 10 години идеш на технички со истите таблици и истата сообракајна и ти остануваат исти.

а осигурањето ке биде поскапо за за некои 300 до 400 денари заради како што рече кафер изгубен континуитет...

сепак, поубаво би било да си прибереш пари и да ја регистрираш... попаметно е, немој да возиш не регистрирано возило...
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
тоа нема врска... според новиот закон, едни регистраски таблици се на една кола и крај со муабетот. порано беше ако ти пројдат 30 дена од регистрација,ке треба нови таблици и сообракајна... денес више не. ако сакаш и 10 години не ја регистрирај, после 10 години идеш на технички со истите таблици и истата сообракајна и ти остануваат исти.

а осигурањето ке биде поскапо за за некои 300 до 400 денари заради како што рече кафер изгубен континуитет...

сепак, поубаво би било да си прибереш пари и да ја регистрираш... попаметно е, немој да возиш не регистрирано возило...
фала ти и тебе шо ме посоветува инаку не ја ни возам. ке ја остаам на страна :)
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Инаку казната за нерегестрирано возило е 500 EUR. За малку ќе ме спружеа, ама пројдов на комисијата!
Совет: Не возете со нецелосни документи. Имав потврда од технички, имав сообраќајна со помината регистрација, имав осигурување ама не ми беше внесена колата во МВР и сакаа 500 евра казна, оти типот не работи во сабота од МВР на технички. Пишаа налог, ама падна на комисија кога им ги ископирав документите.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Инаку казната за нерегестрирано возило е 500 EUR. За малку ќе ме спружеа, ама пројдов на комисијата!
Совет: Не возете со нецелосни документи. Имав потврда од технички, имав сообраќајна со помината регистрација, имав осигурување ама не ми беше внесена колата во МВР и сакаа 500 евра казна, оти типот не работи во сабота од МВР на технички. Пишаа налог, ама падна на комисија кога им ги ископирав документите.
да, 500 евра, ама ако возиш, а ако си сопственик на нерегистрирано возило, кое не го возиш нема казна... кој може со закон да те натера да регистрираш кола која не ја возиш? нема таков закон нити казна...
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
да, 500 евра, ама ако возиш, а ако си сопственик на нерегистрирано возило, кое не го возиш нема казна... кој може со закон да те натера да регистрираш кола која не ја возиш? нема таков закон нити казна...
Како ќе те застанат да те пишат ако не ја возиш колата :pos: ?

А дома можи имам и бомби, ај за нив се ој затвор. Ама за некој крш турен в гаража и остаен 10 години не ти велат ништо. Битно да не е надвор, ќе го кренат за старо железо.
 
Член од
9 јануари 2009
Мислења
235
Поени од реакции
0
Сакам да прашам каде може да купам SPARCO опрема во скопје ? Каде се наоѓа продавницата ?
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
459
Поени од реакции
48
Утре треба да носам на прва регистрација колата е сеа прашањето ми е , дали кје мозе да ја возам дур чекам таблички , дали кје ми дадат некој пробни дур чекам или кје јадам казна ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom