Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
3.760
Поени од реакции
2.728
Што опел возиш ?
1.7 CDTI
Автоматски споено мислење:

Gm masloto e preporacano od samiot proizvidel na kolata poso e napraveno za nivnite koli, skoro isto ko audi sho preporacuva castrol edge. Spored nivnite inzineri dava podobri performansi u nivniot motor, sea kolku e tocno toa e druga rabota. Tuka kaj mene e preporacano za Vauxhall(opel) i u upatstvo go pise samo nego. Ali GM gi prodade opel/vauxhall pred nekoa godina taka da sea moze vekje ne e preporacano :D
Битно е да ги исполнува условите и стандардите за DEXOS 2 другото е небитно. Не мора да е ГМ масло. Исто и со другите производители. Секој проиводител си бара определен стандард да има маслото
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.554
Поени од реакции
2.457
Брат ми е заинтересиран за Шкода SuperB на старо, 1.4 TSI (125 KS), 2009г, неувезена, 142 000км, втор сопственик околу 5300 евра. Некои мислења, совети?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
3.760
Поени од реакции
2.728
Брат ми е заинтересиран за Шкода SuperB на старо, 1.4 TSI (125 KS), 2009г, неувезена, 142 000км, втор сопственик околу 5300 евра. Некои мислења, совети?
Тешка кола со 1.4 бензин мотор на 140 000 ми изгледа дека животниот век на моторот е при крај. Провери убаво дали моторот не испушта душа.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
6.835
Поени од реакции
1.732
Тешка кола со 1.4 бензин мотор на 140 000 ми изгледа дека животниот век на моторот е при крај. Провери убаво дали моторот не испушта душа.
Не е ова тој со 80 коња
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
907
Поени од реакции
599
Брат ми е заинтересиран за Шкода SuperB на старо, 1.4 TSI (125 KS), 2009г, неувезена, 142 000км, втор сопственик околу 5300 евра. Некои мислења, совети?
Eden drugar ima 1.8tsi od ista godina. Golema kola e taka da ne znam so 1.4tsi motor kako ke bide. On imase i seuste ima problem so gubenje moknost,nekoe minimalno gubenje ali nieden servis ne mozese da go najde problemot. Udobna kola e ali plastikata vnatre pocna da se 'topi' i toa tuka ne e taka zesko ko vo Mk.
Dobra e za tovaranje , uspeavme dupli dusek da stavime vo nea.:D
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
6.835
Поени од реакции
1.732
Брат ми е заинтересиран за Шкода SuperB на старо, 1.4 TSI (125 KS), 2009г, неувезена, 142 000км, втор сопственик околу 5300 евра. Некои мислења, совети?
Тси во превод директ коморно вбризгување
Плинот е околу 1300 евра и троши мешавина 30-40% бензин и другото плин и има доста проблеми на плин
Ако сакаш на бензин да ја возиш колата е лимузина ... тој мотор се става и на тигуан што е мини suv
Не очекувај перформанси да влече од него ... но има и турбо не е толку млитав
Градска околу 9-10
 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
3.760
Поени од реакции
2.728
Не е ова тој со 80 коња
Уште полошо што не е од 80 коња. 125 коња на 1.4 мотор со тешка каросерија плус турбина и голема компресија на клипот ќе страдат дихтонзите, клипот и животниот век соодветно му е пократок.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
6.835
Поени од реакции
1.732
Уште полошо што не е од 80 коња. 125 коња на 1.4 мотор со тешка каросерија плус турбина и голема компресија на клипот ќе страдат дихтонзите, клипот и животниот век соодветно му е пократок.
Само 120 кила е потешка од голф 5 не е тенк
Како и да е јас не сум за тој мотор
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
3.760
Поени од реакции
2.728
Само 120 кила е потешка од голф 5 не е тенк
Како и да е јас не сум за тој мотор
120 килограми плус 1.4 мотор, и голф 5 2.0 TDI споредбата е смешна. Голф 5 со најслабиот мотор тежи 1155 kg. Споредуваш различни генерации ( "нормални" и "даунсајзинг")на мотори и тоа се два различни света.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
10.968
Поени од реакции
11.443
Под 11л градска со неа тешко, кој рече 9 му трошела мало морген
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
6.587
Поени од реакции
6.081
Во принцип сум против големи коли со мал мотор, макар и со турбо. историјата кажува дека ниеден мотор не го преживеал тоа ,,цунами,,
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
129
Поени од реакции
25
Во принцип сум против големи коли со мал мотор, макар и со турбо. историјата кажува дека ниеден мотор не го преживеал тоа ,,цунами,,
Epa ae limuzina kako Skoda superB ne e adekvatna so toj 1.4tsi, dali hatchback primer kako Golf, Astra, Gulieta, i slicno mozat so 1.4turbo benzin motor?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.158
Поени од реакции
671
skoda superb 1.4tsi ima snaga kako da vozis golf so 90ks e tolku vleci. 1500 kg za 125konja e malku. 1.8tsi e vejke drugo. Supeb e mnogu skapa za odrzuvanje ali octavia 2.0tsi kako zamena za superb e ok.
 
На врв Bottom