Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
22 април 2020
Мислења
4
Поени од реакции
1
Имам vw polo 1.4 mpi 6n2 1999 кога го палам ладно пали одм аи гасне после неколку секунди. Палам втор пат исто пали одма и со мал гас успева да се воздржи и можес слободно да возиш цел ден. Да напоменам има и плин дизна пали на бензин па префрлува автоматски на плин и на додавање гас се гуши на мали вртежи а над 2500 иде нормално додека да се здобие. Кабли нови свекици нови. Порано кога резервоарот за бензин беше над половина проблемот исчезнуваше но веќе не резервоарот е речиси полн и сеупте проблемот е тука. Би ве замолил за мислење и благодарам однапред
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Можно е пумпата за бензин да е ослабена да не дава притисок доволно. Треба да се мери со манометар колку е притисокот при палење на ладно.

Типично пумпата за бензин страда при возење на плин оти сите возат на резерва кога имаат плин и прегрева пумпата.
Автоматски споено мислење:

Ваше мислење за проблемов

Opel Corsa C 1.3 CDTI зимно време термостатот воопшто не се поместуваше и ептен слабо греење - скоро воопшто,сега на потопло време едвај достига 80 степени, слабо лади.

Втор проблем е што колата вози ко да е задушена, нема моќност и на мала брзина оди на повеќе обрти. И зимно време трошеше на 100km 9 литри Што би можело да е проблемот?

Тешко дека е само термостатот. 9 на 100 со тој мотор ако троши и друго е нешто пореметено гарант. Првин дијагностика да направиш кај добар мајстор за тоа.
 
Последно уредено:
Член од
11 октомври 2017
Мислења
412
Поени од реакции
153
Ве молам за мислење и за совет од поискусните членови на форумов,имам Голф 5 и сакам да купам радио на тач со блутут,навигација,интернет таму све,АМА немам доволно иксуство несум имал никогаш,совети мислења,гледав нешто на интернет,ама не сфаќам како работи со интернет,како со навигацијата,со блутут,какво производство,или претежно сите кинески се.Сретнав една страна од Скопје беа Дог сеќурити се викаат,совети мислења за нив,има некој земено од таму,што производство се,дали се квалитетни?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Ве молам за мислење и за совет од поискусните членови на форумов,имам Голф 5 и сакам да купам радио на тач со блутут,навигација,интернет таму све,АМА немам доволно иксуство несум имал никогаш,совети мислења,гледав нешто на интернет,ама не сфаќам како работи со интернет,како со навигацијата,со блутут,какво производство,или претежно сите кинески се.Сретнав една страна од Скопје беа Дог сеќурити се викаат,совети мислења за нив,има некој земено од таму,што производство се,дали се квалитетни?
Купи од дог барем ќе имаш гаранција
Инаку сите се кинески освен кенвуд и слично 2 дин коцка па со маска ама ги нема тир функции нема андроид нави итн
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.377
Ве молам за мислење и за совет од поискусните членови на форумов,имам Голф 5 и сакам да купам радио на тач со блутут,навигација,интернет таму све,АМА немам доволно иксуство несум имал никогаш,совети мислења,гледав нешто на интернет,ама не сфаќам како работи со интернет,како со навигацијата,со блутут,какво производство,или претежно сите кинески се.Сретнав една страна од Скопје беа Дог сеќурити се викаат,совети мислења за нив,има некој земено од таму,што производство се,дали се квалитетни?
Originalnite ti se 9000 denari a kineskite 4000
vo dog i vo zec electronic ti se so garancia i nivna montaza.
 
Член од
24 февруари 2012
Мислења
132
Поени од реакции
7
Може ли некој да сподели искуства со купено возило без разлика марка затоа што продават од се по нешто не увезено од тојота центар скопје?
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
907
Поени од реакции
588
Originalnite ti se 9000 denari a kineskite 4000
vo dog i vo zec electronic ti se so garancia i nivna montaza.
Евтино е тоа. Мене кинеско радио ме фати 300 евра без царина.
Интернет или ќе му ставиш сим картичка како за мобилен, или од твој мобилен хотспот ќе му дадеш. За навигацијата не ти треба интернет

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
 
Член од
23 август 2015
Мислења
13
Поени од реакции
0
Ваше мислење за проблемов

Opel Corsa C 1.3 CDTI зимно време термостатот воопшто не се поместуваше и ептен слабо греење - скоро воопшто,сега на потопло време едвај достига 80 степени, слабо лади.

Втор проблем е што колата вози ко да е задушена, нема моќност и на мала брзина оди на повеќе обрти. И зимно време трошеше на 100km 9 литри Што би можело да е проблемот?
Често се случива некое вакуум црево да се откачи ичи да натпукне па да губи притисок и затоа е како загушена а за термостатот обавезно смени го што најбрзо
Автоматски споено мислење:

Имам vw polo 1.4 mpi 6n2 1999 кога го палам ладно пали одм аи гасне после неколку секунди. Палам втор пат исто пали одма и со мал гас успева да се воздржи и можес слободно да возиш цел ден. Да напоменам има и плин дизна пали на бензин па префрлува автоматски на плин и на додавање гас се гуши на мали вртежи а над 2500 иде нормално додека да се здобие. Кабли нови свекици нови. Порано кога резервоарот за бензин беше над половина проблемот исчезнуваше но веќе не резервоарот е речиси полн и сеупте проблемот е тука. Би ве замолил за мислење и благодарам однапред
Ако проблемов е само на не загреана тогаш може да е TPS сензорот за гаста или електричниот саук, а ако е проблемот поврзан со нивото на разерварот може да е и капачето за резерварот, провери вакуум црева и дали ти дими колата, дали ти сецка само на плин или и на бензин може треба да смениш филтер за бензин и плин, измери компресија, многу причини може се
Ве молам за мислење и за совет од поискусните членови на форумов,имам Голф 5 и сакам да купам радио на тач со блутут,навигација,интернет таму све,АМА немам доволно иксуство несум имал никогаш,совети мислења,гледав нешто на интернет,ама не сфаќам како работи со интернет,како со навигацијата,со блутут,какво производство,или претежно сите кинески се.Сретнав една страна од Скопје беа Дог сеќурити се викаат,совети мислења за нив,има некој земено од таму,што производство се,дали се квалитетни?
имаш голем избор на квалитетни реплики и оригинални мултимедии во аутолидер на јаја паша и во аутокинг таму има од пиле млеко
 
Последно уредено:
Член од
22 август 2016
Мислења
80
Поени од реакции
19
Леон 1.4 бензин плин на бензин е беспрекорен а на плин сецка на ниски обртаи.У Плимонт сменети сите филтри.Дали може да е бомбината пошто свеќици сменив.Искуства некој?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Чекај сега, плин чинел, WV 1.4 мотор чинел...


Да појдеш сега на мајстор од плинот е, да се вратиш во Плимонт не е до плинот, до моторот е...и така во круг.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
На Mercedes E200 CDI ми јавува инфо да се провери сијаличката од табличката за регистрација ама таа си свети. :ROFLMAO: Нуб сум за коли, пред расипување е сијаличката или нешто лажен аларм од електрониката?
 
Член од
6 ноември 2017
Мислења
84
Поени од реакции
26
Здраво. Ве предупредувам на долг текст, но искрено ми треба мислење.

Имав сообраќајка на 30.04. Не беше некоја штета(крилото, браникот и бандажот),но мораше да се оди преку полиција ради тоа што колата не беше во возна состојба ради гумата и бандажот.
После тоа поднесов записник во полиција и во осигурителна и требаше 2-3 дена да чекам да дојде проценител да ја види колата. Во меѓувреме прашував по мајсториве, сите рекоа дека цената би била 200-300 евра. Потоа најдов мајстор, почнавме да збориме, за сообраќајката,во која осигурителна сум итн.. премногу се беше пријателски, изгледаше уверливо. Ми вети дека има луѓе во осигурителна и дека ќе среди се, пошто ми беше страв да не ми дадат помалце пари од што е штетата. Се понуди да ја земе колата кај него и он се знаел со директорот и проценителите и место кај мене дома, кај него во сервис да напраат проценка и да пишат се што треба и рече да не се секирам, колата ќе ја напраел како што била предходно и нема да доплатам ни денар, па дури и ќе остане нешто. Исто вети дека ќе ја напраи за 3-4 дена и ќе му платам од коа ќе ги земам парите од осигурување.
После тоа се слушавме повеќе пати и ми рече утре оди и потпиши во осигурителна за цената и барај ме. Отидов наредниот ден, кога на листот гледам 79 fucking илјади. За штета од 200-300 евра, они ми даваат 79 000.
Се слушнавме после тоа со него, пошто он имаше пишано фар, гума, ракавец, казанче за прскалка, амортизер итн.. ми се јави и ми рече ти пишав дека гумата е за мењање ама гумата ти е здрава па затоа 100евра за тебе.Ти ќе добиеш 79 000, а мене 73 000 ќе ми дадеш. Си мислам океј, знам дека ми ќари многу, али битно ми колата да добра па и 100 евра плус. Вика колата уште денес ќе ти е готова(еден ден порано од договореното) дојди накај 3 да си ја земеш. Викам супер, ама коа ќе бидат париве(ветуваше ќе среди и таму за побрзо да се земат) викам ти супер ја напраи колава, ама викам незгодно ми е да ти ги должам парите, вика уживај не се секирај, за 3 дена ќе ургираме ќе ги земеме. Ок викам супер.
Доаѓа 3 саат, му се јавувам дека тргам.. вика оди земи ја колата од сервис,а после ќе се најдеме во Центар за парите пошто не сум таму. Викам аман бе како толку брзо стигнаа? Вика не бе не стигнале ама ти ќе ми платиш. Што бе викам да ти платам. Па како вика да ти ја дадам колата...се јавувам пак, викам друже ајде вака, ќе смениме трансакциска место кај мене, кај тебе нека стигнат парите. Не може вика, епа добро викам ајде ќе напраиме договор на нотар, исто неќеше. Вика или плати па земи ја, или чекај ги парите. Се распрашував после тоа, записникот од увидна се чекал со месеци, а без тој не пуштаат пари. Се слушнав пак му викам друже ја те остсив да ќариш, со проценителот сте напраиле дубари и сеа на штета од 300 евра ти ми бараш 1200 евра. Викам ако пишевте 300 000 денари, зарем 300 000 ќе требаше да ти платам јас? Зарем парите од дубарата од мене сакате да ги наплатите? После наредниот ден пак зборевме, бараше да се консултира со адвокат за договор. Па бараше вработен човек да гарантира пошто ја не сум вработен. Реков нема проблем и пак рече ќе збори со адвокат. После тоа не сакаше. Ангажирав адвокат и отидовме таму кај него. Тогаш почна да се праи будала, дека сменил се што е пишано на листот. Мојата кола освен браник, крило и бандаж немаше никакви други штети. Викам другар пак ќе ти кажам, не ми е воопшто криво, ако си можел и 5000 евра ќари, јас ја сакам колата и викам не ме праи будала дека си мењавал ракавец , амортизер, браник, ФАР ... си праиме отворен муабет кажи ми што праеше. Искрено чисто сумјам дека нешто и е сменето на колата, едино крилото можеби, браникот беше само изгребан. Фарот се познаваше дека е мојот и не глеав причина да ме лаже коа двајџата бевме свесни плус зошто би сменил здрав фар. По инсистирање на адвокатот,старите делови не ги покажа, а исто така му побара и влез на роба т.е делови и фактура што а тпа следеше "кој си бе ти да ми бараш фактури"... се нафати да симне од 73 на 58 000, но сепак да се плати цената. Мене мојот ќар воопшто не ме интересира, ми треба само колата. Адвокатот си ја накриви опашката, искрено мкслам се уплаши при односот на мајсторот и се вративме дома бе кола, и со задоволен адвокат што мисли дека напраил добро што спуштил на цена, а знаеше дека по колата сме отидени..па по пат ми идеше да го претепам. Адвокатот ми вети дека ќе најде човек во увидна и ќе средиме работа, а за тка ќе треба да подмачкам убаво. А таму ме убедуваше дека договор не е паметно од причина што е 7000 денари, а ја сега со се друго имам повеќе трошоци и плус без кола.
Адвокатот и денес на телефон ме убедува дека може да не ми ја даваат колата, иако не знам како кола од 8000 евра ми држи за цена од 58 000, иако реалната цена е 300евра.
Сеа за сеа и да го платам записникот и се тоа, уште 2-3 недели па и до месец ќе сум без кола. Некој идеја што би можел да направам, освен да отворам deep web, и да нарачам некој калаш и ги утепам од мајстор, до проценител и адвокат. Фала и извинете на долг текст.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
На Mercedes E200 CDI ми јавува инфо да се провери сијаличката од табличката за регистрација ама таа си свети. :ROFLMAO: Нуб сум за коли, пред расипување е сијаличката или нешто лажен аларм од електрониката?
Da ne se smeneti sijalickite u skoro vreme i staveni razlicni sijalicki? Primer ako original e 5w a mu stavis 10w mozno e da ti pojave info na dash ali sijalickata ke si sveti. Pogotovo ako se smeneti od obicni sijalicki so LED.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Da ne se smeneti sijalickite u skoro vreme i staveni razlicni sijalicki? Primer ako original e 5w a mu stavis 10w mozno e da ti pojave info na dash ali sijalickata ke si sveti. Pogotovo ako se smeneti od obicni sijalicki so LED.
Да, менувани се ама скроз исти купив :D Ќе проверам, можеби некоја од нив е со фрабричка грешка.
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Леон 1.4 бензин плин на бензин е беспрекорен а на плин сецка на ниски обртаи.У Плимонт сменети сите филтри.Дали може да е бомбината пошто свеќици сменив.Искуства некој?
Може да се кабли,може фалш воздух да прима а доколку сумљаш на бомбина замоли некого со исти таков Леон кај мајстор да ја извади неговата исправна бомбина на 10 мин и да ја стави на твојата и ке видиш дали е до неа.Јас имав таква ситуација само за проверка мајсторот ја извади од својата кола и си ја врати,не беше до неа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom