Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Ja licno ne sum go koristel poso sum nemal potreba ali prijateli moi go koristea i mirizbata iscezna. Ova mu e najverojatno najeftina varijanta da proba pred da pravi nesto drugo.
 
Член од
23 август 2015
Мислења
13
Поени од реакции
0
Јас имав користено средство како пена се прска и треба да те е пуштена климата на макс плава боја беше лименката и мислам дека ја земав од автокоманда на бензинската на лукоил негде 500-600 ден беше и има ефект еве може има година и не мириса лошо.
 
H

HoT _iCe

Гостин
На Mercedes E200 CDI ми јавува инфо да се провери сијаличката од табличката за регистрација ама таа си свети. :ROFLMAO: Нуб сум за коли, пред расипување е сијаличката или нешто лажен аларм од електрониката?
Извади минус на акумулатор, остави га 20 секунде и ќе ти се рестартира. За било што знае да покаже грешку, и мене исто ме рецка, само сас предњо лево светло, работи а покажуе дека не, рестартирам га на овј начин и се среди. :D
Автоматски споено мислење:

Од куде зимате уље?
Овија autofilter.mk проверени ли су или и они продавав брендирано уље од Косово..
До сга све сам користија репсол 10в40 од Макпетрол ама мајстор ми вика за Корсу само ГМ да користу, ниедно друго, а не су ми за верување други препродавачи на уље.
Или да си ставу репсол 10в40 у корсичку за свак случај, не сфаќам зашто не е добро, едну годину гу имам, сга ву дојде ред за сервис да ву направу, првпут ву мењам уље, пред тој 7 године на алфу сам користија стриктно репсол без проблем..
 
Последно уредено од модератор:

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
И репсол и тотал се каде каде подобри од ГМ масло. Јас уште не сфатив кој и што го прави ГМ маслото па толку специјално да биде само за опел. Демек ферари возиш па ти треба упм некое масло кизнај какво.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
784
Поени од реакции
263
Јас користам Kroon oil веќе подолго време. Холандско уље е. Презадоволен сум, едно од подобрите на нашиот пазар.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.230
Поени од реакции
7.039
И репсол и тотал се каде каде подобри од ГМ масло. Јас уште не сфатив кој и што го прави ГМ маслото па толку специјално да биде само за опел. Демек ферари возиш па ти треба упм некое масло кизнај какво.
Јас само во овластен за опел ја носев и ставаа GM масло. Одкако почнав да ставам кастрол еџ, колата преде ко маче. Тоа ГМ масло некој зејтин ќе да е.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
188
Поени од реакции
43
Јас само во овластен за опел ја носев и ставаа GM масло. Одкако почнав да ставам кастрол еџ, колата преде ко маче. Тоа ГМ масло некој зејтин ќе да е.
Што опел возиш ?
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
И репсол и тотал се каде каде подобри од ГМ масло. Јас уште не сфатив кој и што го прави ГМ маслото па толку специјално да биде само за опел. Демек ферари возиш па ти треба упм некое масло кизнај какво.
Gm masloto e preporacano od samiot proizvidel na kolata poso e napraveno za nivnite koli, skoro isto ko audi sho preporacuva castrol edge. Spored nivnite inzineri dava podobri performansi u nivniot motor, sea kolku e tocno toa e druga rabota. Tuka kaj mene e preporacano za Vauxhall(opel) i u upatstvo go pise samo nego. Ali GM gi prodade opel/vauxhall pred nekoa godina taka da sea moze vekje ne e preporacano :D
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.230
Поени од реакции
7.039
Што опел возиш ?
1.7 CDTI
Автоматски споено мислење:

Gm masloto e preporacano od samiot proizvidel na kolata poso e napraveno za nivnite koli, skoro isto ko audi sho preporacuva castrol edge. Spored nivnite inzineri dava podobri performansi u nivniot motor, sea kolku e tocno toa e druga rabota. Tuka kaj mene e preporacano za Vauxhall(opel) i u upatstvo go pise samo nego. Ali GM gi prodade opel/vauxhall pred nekoa godina taka da sea moze vekje ne e preporacano :D
Битно е да ги исполнува условите и стандардите за DEXOS 2 другото е небитно. Не мора да е ГМ масло. Исто и со другите производители. Секој проиводител си бара определен стандард да има маслото
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
Брат ми е заинтересиран за Шкода SuperB на старо, 1.4 TSI (125 KS), 2009г, неувезена, 142 000км, втор сопственик околу 5300 евра. Некои мислења, совети?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.230
Поени од реакции
7.039
Брат ми е заинтересиран за Шкода SuperB на старо, 1.4 TSI (125 KS), 2009г, неувезена, 142 000км, втор сопственик околу 5300 евра. Некои мислења, совети?
Тешка кола со 1.4 бензин мотор на 140 000 ми изгледа дека животниот век на моторот е при крај. Провери убаво дали моторот не испушта душа.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Тешка кола со 1.4 бензин мотор на 140 000 ми изгледа дека животниот век на моторот е при крај. Провери убаво дали моторот не испушта душа.
Не е ова тој со 80 коња
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Брат ми е заинтересиран за Шкода SuperB на старо, 1.4 TSI (125 KS), 2009г, неувезена, 142 000км, втор сопственик околу 5300 евра. Некои мислења, совети?
Eden drugar ima 1.8tsi od ista godina. Golema kola e taka da ne znam so 1.4tsi motor kako ke bide. On imase i seuste ima problem so gubenje moknost,nekoe minimalno gubenje ali nieden servis ne mozese da go najde problemot. Udobna kola e ali plastikata vnatre pocna da se 'topi' i toa tuka ne e taka zesko ko vo Mk.
Dobra e za tovaranje , uspeavme dupli dusek da stavime vo nea.:D
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Брат ми е заинтересиран за Шкода SuperB на старо, 1.4 TSI (125 KS), 2009г, неувезена, 142 000км, втор сопственик околу 5300 евра. Некои мислења, совети?
Тси во превод директ коморно вбризгување
Плинот е околу 1300 евра и троши мешавина 30-40% бензин и другото плин и има доста проблеми на плин
Ако сакаш на бензин да ја возиш колата е лимузина ... тој мотор се става и на тигуан што е мини suv
Не очекувај перформанси да влече од него ... но има и турбо не е толку млитав
Градска околу 9-10
 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.230
Поени од реакции
7.039
Не е ова тој со 80 коња
Уште полошо што не е од 80 коња. 125 коња на 1.4 мотор со тешка каросерија плус турбина и голема компресија на клипот ќе страдат дихтонзите, клипот и животниот век соодветно му е пократок.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom