Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
25 февруари 2019
Мислења
199
Поени од реакции
103
менувај филтер на клима...многу често на ,,редовен сервис,, сервисерите не го менуваат поради лошиот пристап. кај многу коли треба еж да родиш за да го мениш(италијанските на пример), а преќутуваат дека не го смениле

од процесот на многу ладно што го прави климата, се собира мувла на филтерот и мириса лошо

која кола е?
Не е кај сите италијански тежок за менување. Ама да, има и полесни без отштрафување.
Автоматски споено мислење:

Сменет е филтерот, пред мене лично го менуваа. Се работи за Бмв е90
Дали ти е исчистен одводниот канал, што ја испушта водата од долна страна?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
11.007
Поени од реакции
11.498
Има едно апаратче се вика озон генератор, тоа ќе очисти све што има бактерии во климата и нема да смрди. Ми искочи пред некој ден оглас за некое хемиско кај што имаат такво нешто, али заборавив.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
3.761
Поени од реакции
2.729
На два сервиса ја носам колата и као демек праеле нешто со озон ама не гледам ефект. Се ми се чини дека немаат ништо направено. Сеа едем вели имало некое средство на ликви моли и со пења ќе се дезинфицирало све. У вторник ќе видам што како. Иначе не е до филтерот за полен, тој е редовно менуван. Проблемот е во користењето н климата и после тоа искучување и гасење на моторот при што се кондензира вода и прави мувла во цефките. Треба климата да се гаси 10 минути пред да стигнеш до целта за да не се дешаваат вакви глупости. Ум за друг пат.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
6.627
Поени од реакции
6.281
Највероватно мувла е нафатена на жлебовите од внатрешното казамче/радиатор. Тоа треба некако хемиски да се исчисти...а како????
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
3.761
Поени од реакции
2.729
Највероватно мувла е нафатена на жлебовите од внатрешното казамче/радиатор. Тоа треба некако хемиски да се исчисти...а како????

Не сум механичар иначе сам би го направил ова.
 
Последно уредено:
Член од
25 ноември 2013
Мислења
914
Поени од реакции
604
Baraj nekade sprej za cistenje klimi, kaj mene gi vikaat aircon bomb. Ja pustas klimats ds go vrte istiot vozduh, pritiskas sprejot(avtomatski sam se ispusta), zatvaras vrati i cekas 10ina minuti.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
3.761
Поени од реакции
2.729
Здраво момци, колава ја имам веќе 7 години и сакам да ја исчистам климата зашто почна да се чувствува некој чуден мирис кога ја пуштам да дува. Немам искуство со ова, до сега не сум ја чистел. Може ли некој да ми каже како иде процедурата, и кој чистач да го земам? Климатроник е, ако е битно.
Baraj nekade sprej za cistenje klimi, kaj mene gi vikaat aircon bomb. Ja pustas klimats ds go vrte istiot vozduh, pritiskas sprejot(avtomatski sam se ispusta), zatvaras vrati i cekas 10ina minuti.
[/QUOTE]
Тоа не врши работа. Мирисот трае само една недела, после е се по старо.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
914
Поени од реакции
604
Ja licno ne sum go koristel poso sum nemal potreba ali prijateli moi go koristea i mirizbata iscezna. Ova mu e najverojatno najeftina varijanta da proba pred da pravi nesto drugo.
 
Член од
23 август 2015
Мислења
13
Поени од реакции
0
Јас имав користено средство како пена се прска и треба да те е пуштена климата на макс плава боја беше лименката и мислам дека ја земав од автокоманда на бензинската на лукоил негде 500-600 ден беше и има ефект еве може има година и не мириса лошо.
 
Член од
31 јануари 2018
Мислења
470
Поени од реакции
1.015
На Mercedes E200 CDI ми јавува инфо да се провери сијаличката од табличката за регистрација ама таа си свети. :ROFLMAO: Нуб сум за коли, пред расипување е сијаличката или нешто лажен аларм од електрониката?
Извади минус на акумулатор, остави га 20 секунде и ќе ти се рестартира. За било што знае да покаже грешку, и мене исто ме рецка, само сас предњо лево светло, работи а покажуе дека не, рестартирам га на овј начин и се среди. :D
Автоматски споено мислење:

Од куде зимате уље?
Овија autofilter.mk проверени ли су или и они продавав брендирано уље од Косово..
До сга све сам користија репсол 10в40 од Макпетрол ама мајстор ми вика за Корсу само ГМ да користу, ниедно друго, а не су ми за верување други препродавачи на уље.
Или да си ставу репсол 10в40 у корсичку за свак случај, не сфаќам зашто не е добро, едну годину гу имам, сга ву дојде ред за сервис да ву направу, првпут ву мењам уље, пред тој 7 године на алфу сам користија стриктно репсол без проблем..
 
Последно уредено:

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
736
Поени од реакции
724
И репсол и тотал се каде каде подобри од ГМ масло. Јас уште не сфатив кој и што го прави ГМ маслото па толку специјално да биде само за опел. Демек ферари возиш па ти треба упм некое масло кизнај какво.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
547
Поени од реакции
97
Јас користам Kroon oil веќе подолго време. Холандско уље е. Презадоволен сум, едно од подобрите на нашиот пазар.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
3.761
Поени од реакции
2.729
И репсол и тотал се каде каде подобри од ГМ масло. Јас уште не сфатив кој и што го прави ГМ маслото па толку специјално да биде само за опел. Демек ферари возиш па ти треба упм некое масло кизнај какво.
Јас само во овластен за опел ја носев и ставаа GM масло. Одкако почнав да ставам кастрол еџ, колата преде ко маче. Тоа ГМ масло некој зејтин ќе да е.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
156
Поени од реакции
29
Јас само во овластен за опел ја носев и ставаа GM масло. Одкако почнав да ставам кастрол еџ, колата преде ко маче. Тоа ГМ масло некој зејтин ќе да е.
Што опел возиш ?
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
914
Поени од реакции
604
И репсол и тотал се каде каде подобри од ГМ масло. Јас уште не сфатив кој и што го прави ГМ маслото па толку специјално да биде само за опел. Демек ферари возиш па ти треба упм некое масло кизнај какво.
Gm masloto e preporacano od samiot proizvidel na kolata poso e napraveno za nivnite koli, skoro isto ko audi sho preporacuva castrol edge. Spored nivnite inzineri dava podobri performansi u nivniot motor, sea kolku e tocno toa e druga rabota. Tuka kaj mene e preporacano za Vauxhall(opel) i u upatstvo go pise samo nego. Ali GM gi prodade opel/vauxhall pred nekoa godina taka da sea moze vekje ne e preporacano :D
 
На врв Bottom