Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
22 ноември 2017
Мислења
1.327
Поени од реакции
1.866
Здраво дечки. Имам Голф 5, 1,4 бензин-плин 2008ма. Сега брзо го купив и ја чистев клапната за гас, се чувствуваше дека е за чистење. Мајсторот што ми ја чистеше запримети дека на врвот од клапната фали некока гумица која требело да се наоѓа таму и служела за да убаво дихтува и да не влегува фалш воздух во клспната. Се јавив на многу места, и по авто делови и на плацови кај што се продаваат растурени коли, ништо. Дали некој знае да ме упати кај да побарам ваква работа?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
727
Поени од реакции
701
Ако ја бараш само гумицата логично е никој да не ти ја дава. Да не ја даваат комплет сосем клапна?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
3.760
Поени од реакции
2.728
Дали глицеринот за кочниците и глицеринот за хидрауликата на кумплугот имаат исти резервоар или се одделени?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
6.587
Поени од реакции
6.081
Дали глицеринот за кочниците и глицеринот за хидрауликата на кумплугот имаат исти резервоар или се одделени?
секоја е засебно....дури и кај стариот легендарен ,,тристаќ..
 
Член од
25 март 2012
Мислења
155
Поени од реакции
29
Треба масло да менувам па што е подобро кажете 5w-30 или 5w-40, се работи за корса Д 1.4 бензин плин 100 кс..
Гледам за ГМ викате да се избегнува , па предложете нешто :)
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
6.835
Поени од реакции
1.732
Треба масло да менувам па што е подобро кажете 5w-30 или 5w-40, се работи за корса Д 1.4 бензин плин 100 кс..
Гледам за ГМ викате да се избегнува , па предложете нешто :)
Likvi moli od automakedonija ili autofilter
Kakvo maslo odi po specifikacija?
Spored godina kilometri moze treba 10-40
 
Член од
25 март 2012
Мислења
155
Поени од реакции
29
Likvi moli od automakedonija ili autofilter
Kakvo maslo odi po specifikacija?
Spored godina kilometri moze treba 10-40
do sega 5w-30 e koristeno, 2010 godina e so 180 000 km, plin jas i staviv ja imam od 158.000 km i do sega 2 pati e smeneto od mene 5w-30 na GM Genuine , cim i automakedonija ne koristi gm mi padna cudno pa zatoa prasuvam dali pak gm da stavam ili liqui moly i koe potocno gledam ima poveke vidovi 5w-30 ? https://autofilter.mk/index.php?route=product/category&path=33_72&page=2

edit: na net pisuva samo ova Top Tec 4600 e dexos2 , taka da ova pretpostavuvam 2700 den 5l e vo autofilter.

2020-05-24 10_59_56-dexos®.png
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2015
Мислења
173
Поени од реакции
45
Треба масло да менувам па што е подобро кажете 5w-30 или 5w-40, се работи за корса Д 1.4 бензин плин 100 кс..
Гледам за ГМ викате да се избегнува , па предложете нешто :)
Оди у Аутофилтер и земи си го тој Тотал од сликата или ако сакаш поевтино земи си Елф


Sent from my VTR-L09 using Tapatalk
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
3.760
Поени од реакции
2.728
Треба масло да менувам па што е подобро кажете 5w-30 или 5w-40, се работи за корса Д 1.4 бензин плин 100 кс..
Гледам за ГМ викате да се избегнува , па предложете нешто :)
Земи со ликви моли 5w-40со Дехос 2 стандард, мислам дека се најдобри.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
6.835
Поени од реакции
1.732
do sega 5w-30 e koristeno, 2010 godina e so 180 000 km, plin jas i staviv ja imam od 158.000 km i do sega 2 pati e smeneto od mene 5w-30 na GM Genuine , cim i automakedonija ne koristi gm mi padna cudno pa zatoa prasuvam dali pak gm da stavam ili liqui moly i koe potocno gledam ima poveke vidovi 5w-30 ? https://autofilter.mk/index.php?route=product/category&path=33_72&page=2

edit: na net pisuva samo ova Top Tec 4600 e dexos2 , taka da ova pretpostavuvam 2700 den 5l e vo autofilter.

Прегледај го приврзокот 252594
Тоа
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
760
Поени од реакции
804
што би можело да биде проблемот при давање по остро на гас стрелката на брзинометарот паѓа иако колата забрзува ако се отпушти се враќа, пр. возиш 40 даваш поостро гас стрелкаа паѓа на 10/15 испушташ гас се враќа на 40/45, и ова не е секогаш.

инаку се работи за службена кола шевролет матиз 0,8 2004 год. но да не не остави некаде на пат иако најчесто се вози локал.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
727
Поени од реакции
701
Сензорот за брзина (давачот) или пак самата шал табла.


Дали километражот е со дигитални бројки или онакви што се вртат механички?
 
На врв Bottom