Совети околу мотоцикли

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Не менувај ништо... 4 тактен беше твојот така? Маслото сега ти е при крај со издржливоста, што значи има помала густина а на ниски температури додатно се згустува. Така да нека ја презими зимата со тоа масло, па ќе менуваш се на пролет.
Да 4 тактен е, а ќе треба да го штелувам вентилот, пошто некаде читав дека ги штелуваат на втор сервис.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Да 4 тактен е, а ќе треба да го штелувам вентилот, пошто некаде читав дека ги штелуваат на втор сервис.
2 вентили има... усисен и издувен и двата се проверуваат како се после разработувањето на машината :)

На пролет таа работа.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Да 4 тактен е, а ќе треба да го штелувам вентилот, пошто некаде читав дека ги штелуваат на втор сервис.
Зш бе штелување на втор серис ?

dex дај бе стај слика/и од моторот :)
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Е па супер е бе :wink: што мотор/модел е ? претпоставувам Regal ? 50-ka? и што пари го купи ?
Regal Raptor DD-50
Мислам дека беше 1150 евра некаде, топ моторче, да не го урочам досега немав никаков проблем, освен еднаш кога го возев по дожд па не палеше еден ден (најверојатно свеќицата се навлажна)
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Regal Raptor DD-50
Мислам дека беше 1150 евра некаде, топ моторче, да не го урочам досега немав никаков проблем, освен еднаш кога го возев по дожд па не палеше еден ден (најверојатно свеќицата се навлажна)
Чиви се овие ? кинески или ?
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Чиви се овие ? кинески или ?
Хммм, по тоа што го пише на нивната страна газдата е англичанец кој има фабрика во кина, најверојатно се реплика на хонда џез чоперите од 50 кубици, користат јапонски делови (карбураторот е јапонски пишува на него) и пасуваат сите делови од хондата

Зирни го сајтот има стварно добри модели
http://www.regal-raptor.com/eng/main.asp
 

filipmakedonski

Македонец
Член од
25 ноември 2007
Мислења
1.278
Поени од реакции
31
Го имам моторот прва сезона па можда би ви звучело глупо прашањево. Како може да запали моторот ако акумулаторот е изваден ? (дали на курбла , дали на копче, светла)
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Го имам моторот прва сезона па можда би ви звучело глупо прашањево. Како може да запали моторот ако акумулаторот е изваден ? (дали на курбла , дали на копче, светла)
Јас денес ја запалив веспата без акумулатор....4 месеци не беше запален едно 5-6 минути пробував на курбла и запали :)
 

filipmakedonski

Македонец
Член од
25 ноември 2007
Мислења
1.278
Поени од реакции
31
Јас денес ја запалив веспата без акумулатор....4 месеци не беше запален едно 5-6 минути пробував на курбла и запали :)
Лошо ме разбра ...Бидејки имам Кивеј Матрикс од новите со дигитална километража , дали кога ке го запалам ке ми се упали дисплејот , дали можам да упалам светла итн или пак ке работи само моторот без дисплејот....?
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Лошо ме разбра ...Бидејки имам Кивеј Матрикс од новите со дигитална километража , дали кога ке го запалам ке ми се упали дисплејот , дали можам да упалам светла итн или пак ке работи само моторот без дисплејот....?
Јас имам Sym Jet Sport со дигитална километража...во моментот дур го палиш кај мене ништо не се појавува ама кога ќе почне да работи се пали дисплејот си работи најнормално, светрлата работат нормално само што свирката многу слабо работи и жмигавците обично не работат (некогаш работат некогаш не)
 

filipmakedonski

Македонец
Член од
25 ноември 2007
Мислења
1.278
Поени од реакции
31
Јас имам Sym Jet Sport со дигитална километража...во моментот дур го палиш кај мене ништо не се појавува ама кога ќе почне да работи се пали дисплејот си работи најнормално, светрлата работат нормално само што свирката многу слабо работи и жмигавците обично не работат (некогаш работат некогаш не)
Фала многу за одговорите , морам да побарам совети од поискусни за да не поебам нешто. Кога отвараш сезона за вожња (месец) ?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
koga gi rabotite bez akumulator ne palete svetla takvi raboti toa so digitalnata kilometraza neznam moze da i se skrati taka vekot zatoa sto strujata na punenje varira vo zavistnost od vrtezi akumulatorot e toj koj sto ja skladira i e stabilna bez varijacii
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Го имам моторот прва сезона па можда би ви звучело глупо прашањево. Како може да запали моторот ако акумулаторот е изваден ? (дали на курбла , дали на копче, светла)
И ја купив нов keeway F-Act Racing и го палев на курбла зошто несакав да го формирам акумулаторот зошто и така не го возам сеа ... иначе откако ќе го запалиш на курбла екранот ќе почекаш и ќе добие светло ... или дај малце гас да разработи да загрее и ќе свети :) сепак акумулатор мора
 

Kajgana Shop

На врв Bottom