Совети околу мотоцикли

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Што би било најдобро за скутер од 50кубика за зимата што престои ? Да го чувам во гаража , но дали е подобро да го оставам акумулаторот и еднаш неделно да го палам или пак да го извадам акумулаторот ?
Акумулаторот ОБАВЕЗНО извади го и чувај го дома ... на ладно акумулаторот не :nenene: ... ако имаш гаража супер
 

filipmakedonski

Македонец
Член од
25 ноември 2007
Мислења
1.278
Поени од реакции
31
Акумулаторот ОБАВЕЗНО извади го и чувај го дома ... на ладно акумулаторот не :nenene: ... ако имаш гаража супер
Ок , денеска го извади акумулаторот го ставив на топло . Тоа е се или пак има уште некои работи што треба да се направат ?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Ок , денеска го извади акумулаторот го ставив на топло . Тоа е се или пак има уште некои работи што треба да се направат ?
Па тоа е тоа ... и ја мислев како тебе да го разработувам да го палам ама се распрашав и нечинело :helou:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Па тоа е тоа ... и ја мислев како тебе да го разработувам да го палам ама се распрашав и нечинело :helou:
Пали го де... на курбла. Не ти треба акумулатор. Инаку, добро е да го палиш еднаш на 2-3 недели.
 
Член од
3 декември 2008
Мислења
816
Поени од реакции
22
Пали го де... на курбла. Не ти треба акумулатор. Инаку, добро е да го палиш еднаш на 2-3 недели.
Лелее,на мене моторот ми стои можеби 1 месец у подрум затворен но акумулаторот не му е изваден го палам еднаш неделно и пали..Да го извадам или да стои ?
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Лелее,на мене моторот ми стои можеби 1 месец у подрум затворен но акумулаторот не му е изваден го палам еднаш неделно и пали..Да го извадам или да стои ?
Ти си знаеш... добро е да го извадиш, ама и немора ако мислиш дека така е подобро.

п.с. нов акумулатор е 1200-1500 денари.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Пали го де... на курбла. Не ти треба акумулатор. Инаку, добро е да го палиш еднаш на 2-3 недели.
Зашто да го палам ? и што има разлика ако не го палам што ако го палам ? у магацин кај што стоел мислиш го палеле ? ако ги палат сите мотори на 2-3 недели кај ќе им биде крајот ... иначе мојов е нов со 5-10 км, 2 тактен
 
V

VeniVidiVici

Гостин
Зашто да го палам ? и што има разлика ако не го палам што ако го палам ? у магацин кај што стоел мислиш го палеле ? ако ги палат сите мотори на 2-3 недели кај ќе им биде крајот ... иначе мојов е нов со 5-10 км, 2 тактен
Јас имам YZF600 2000год. и цела зима ми стои во лимена гаража и на минус температури, не го палам по 4-5 месеци па напролет немам никаков проблем. Се зависи од квалитет на акумулаторот и на моторот пред се, а за скутерите би требало да е исто.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
sto znam mene eden decko sto se bafta so motori mi vika akumulatorite na godina dena gi menjal kaj nas ic ne cinele vika tera godina dena i tolku mu e
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Зашто да го палам ? и што има разлика ако не го палам што ако го палам ? у магацин кај што стоел мислиш го палеле ? ако ги палат сите мотори на 2-3 недели кај ќе им биде крајот ... иначе мојов е нов со 5-10 км, 2 тактен
Нема разлика, само што едно е нов а друго е возен со 20, 50 или 4.000 км. Магацинот каде што стоел, гарант има и сервисер, па ако не пали некоја машина, знае што да чачни, има тон резервни делови на лагер и лесно ја оправа.

Не верувам дека ти ги имаш истите услови како сервисерот, затоа добро е да се стартува повремено. Сега сепак, секој засебе си одговара. Немора да го палиш ако сметаш дека е непотребно. Ама ако не ти пали на пролет... ќе го посетиш горенаведениот магацин и сервисерот па ќе те избричат барем 500-ки за промена на свеќичка и чистење на карбуратор.
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Палете ги не си играјте баска интересно е еве на другарот ресив малце да му го разработам моторчето :vozbud:

овде само што почнав да го возам дур го научам на снег после тоа го возев и до 45Km/h ама на снег изгледа ко да возиш 100
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Палете ги не си играјте баска интересно е еве на другарот ресив малце да му го разработам моторчето :vozbud:

овде само што почнав да го возам дур го научам на снег после тоа го возев и до 45Km/h ама на снег изгледа ко да возиш 100
Совет од лично искуство... стави кацига.

И јас се правев мангуп како тебе, возев мотор во јануар месец без кацига (јебига чеша крастата) но немаше толку снег, а времето беше сончево, мотив + за да го мрднам моторот. Паднав на бизарен и смешен начин со 15 км/ч. Никаде ништо не удрив, но десната страна од лицето ми беше тотално изгребана. Од тогаш излезе мајтапот што ми го тераат и ден денес, мотор со кацига, секс со кондом.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Јас го запалив после два месеца, по малце верглање на суво за да крене ујље одма запали на прва, го издував 10тина минути и го вратив.

Требаше да праам сервис за 30-40 километри ама како што залади и не стигнав, добро ќе е сега да напраам или да чекам да се запролети? Ова ќе треба да е втор сервис
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
И јас се имам рендано по глава ја имам и ја научено лекцијата ама ова испадна не очекувано на другаров му работеше во место моторот а кацигата на некој другар му ја дал така да немаше спас опасно беше и да загаинеш колку можеш ке се спасиш :pos2:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Јас го запалив после два месеца, по малце верглање на суво за да крене ујље одма запали на прва, го издував 10тина минути и го вратив.

Требаше да праам сервис за 30-40 километри ама како што залади и не стигнав, добро ќе е сега да напраам или да чекам да се запролети? Ова ќе треба да е втор сервис
Не менувај ништо... 4 тактен беше твојот така? Маслото сега ти е при крај со издржливоста, што значи има помала густина а на ниски температури додатно се згустува. Така да нека ја презими зимата со тоа масло, па ќе менуваш се на пролет.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom