Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

 • ВМРО-ДПМНЕ

  Гласови: 64 19,0%
 • СДСМ

  Гласови: 41 12,2%
 • ЛЕВИЦА

  Гласови: 58 17,2%
 • БЕСА

  Гласови: 1 0,3%
 • ДУИ

  Гласови: 8 2,4%
 • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

  Гласови: 1 0,3%
 • ДПА

  Гласови: 0 0,0%
 • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

  Гласови: 5 1,5%
 • ИНТЕГРА

  Гласови: 8 2,4%
 • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

  Гласови: 3 0,9%
 • Некоја друга

  Гласови: 9 2,7%
 • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

  Гласови: 139 41,2%

 • Вкупно гласачи
  337
Статус
Затворена за нови мислења.

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.376
Има 2 случаи, дали ти или твојата фирма работи во/со тие странски инвеститори, или работата на тие фирми придонесуваат за подобрување на економијата. Ако ти работиш во таква фирма, или твојата фирма каде што работиш директно работи и добива пари од таква фирма, пак влијае директно на твојата плата.
Од друга страна, такви фирми вработуваат работници кои добиваат плати, па тие плати ги трошат во продавници, за комуналии, ресторани... мислам дека плаќаат персонален данок, па индиректно влијаат врз џебот на целокупното население... демек, се вртат нивните пари во државата. Грубо кажано, економистите би требало подетално да објаснат.
Начелно си во право па еве и едно мало дополнување од моја страна.

Странските инвестиции (зборувам за Севердонија...) подразбираат:
- добивање готова инфраструктура (пристапни патишта, инсталациони приклучоци...),
- добивање/најмување земјиште на децениски рок за багатела,
- користење евтина домашна работна рака, енергија и евентулано некои репро-материјали.

Странскиот инвеститор соработува (!) со домашни фирми само во почетокот од инвестицијата, додека објектот се гради на парцелата/земјиштето па тоа повлекува ангажирање на домашната градежна оператива.

И тоа е се‘!

Штом странецот почне со производство, целото (производство), засновано на речиси целосен увоз на репро-материјали, се извезува, така да странецот не е интегрален дел од домашната економија и само ја исцрпува, а се‘ извезува и наплаќа по белосветски цени, а на домашната евтина работна рака и‘ нуди плата која е нешто (ако е!) повисока од домашниот просек.

Така, главнината од заработката се „претура„ надвор од земјава, преку банкарски канали, а „дома„ останува само ситнежот, во облик од плата (која не е моја) и во облик од некој придонес (ако истиот не го плаќа државата, т.е. сите ние од џебот).

Ете зашто странските инвестиции не го полнат мојот џеб; затоа што не се дел од домашната екомонија, туку, како што претходно наведов, се работи за економски „енклави„, кои се во релација само со своите матични фирми, не со домашните.

Сосема спротивен случај се Кинезите, кои имаат поинаков однос кон странските инвеститори па токму од тој однос, Кинезите имаат реална економија, која се одразува реално на нивните приходи, кои растат на годишно ниво‘ со за нас незамисливи проценти...
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2015
Мислења
7.004
Поени од реакции
1.979
А кој го објавил ако не новинар? Можеби некој пајтонџија? Пред објавување некој требало да го редактира текстот.
Го посетив линкот само да видам дали во оригиналот се истите грешки.
Ако се занимаваш со правопис, граматика... многу време ќе трошиш на тоа. Милиони забелешки би нашол. И на србизми, и правопис, итн...
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.004
Поени од реакции
1.979
Начелно си во право па еве и едно мало дополнување од моја страна.

Странските инвестиции (зборувам за Севердонија...) подразбираат:
- добивање готова инфраструктура (пристапни патишта, инсталациони приклучоци...),
- добивање/најмување земјиште на децениски рок за багатела,
- користење евтина домашна работна рака, енергија и евентулано некои репро-материјали.

Странскиот инвеститор соработува (!) со домашни фирми само во почетокот од инвестицијата, додека објектот се гради на парцелата/земјиштето па тоа повлекува ангажирање на домашната градежна оператива.

И тоа е се‘!

Штом странецот почне со производство, целото (производство), засновано на речиси целосен увоз на репро-материјали, се извезува, така да странецот не е интегрален дел од домашната економија и само ја исцрпува, а се‘ извезува и наплаќа по белосветски цени, а на домашната евтина работна рака и‘ нуди плата која е нешто (ако е!) повисока од домашниот просек.

Така, главнината од заработката се „претура„ надвор од земјава, преку банкарски канали, а „дома„ останува само ситнежот, во облик од плата (која не е моја) и во облик од некој придонес (ако истиот не го плаќа државата, т.е. сите ние од џебот).

Ете зашто странските инвестиции не го полнат мојот џеб; затоа што не се дел од домашната екомонија, туку, како што претходно наведов, се работи за економски „енклави„, кои се во релација само со своите матични фирми, не со домашните.

Сосема спротивен случај се Кинезите, кои имаат поинаков однос кон странските инвеститори па токму од тој однос, Кинезите имаат реална економија, која се одразува реално на нивните приходи, кои растат на годишно ниво‘ со за нас незамисливи проценти...
Соработката со домашни фирми не значи дека мора да заврши со завршување на инфраструктурата. Во текот на работата, ќе ангажира фирма за обезбедување (чувари), фирма за набавка на храна, разни канцелариски материјали, потреба од адвокати, нотари, превоз на работници, фирми за клими, за греење, за поправки, за варосување, итн, итн...
Платата дали е мала или голема, тоа не е вина на „инвеститорот“. Тој ќе е најсреќен ако има работници кои за без пари ќе работат. Тоа е пазар. Како што на тезга пазарџијата се труди да добие што поголема цена, а купувачот што помала, така и овде... „ко воли нек изволи“. Ама, ако на пазарот нема доволно (квалитетни) работници, платите ќе се дигаат. Впрочем, тоа важи и за домашните фирми. Оние кои се нафатиле да работат за одредена плата, платата им одговара, дали од што мора или не... сеедно. Јас мислам дека основната цел од странскиве инвеститори треба да е сериозно намалување на невработеноста. Потоа би биле во поинаква ситуација, особено за висината на платите.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
2.760
Поени од реакции
4.258
Љупче имаше желба вечера и тој бомбаш - војвода да стане, ама војвода без кубур не бидуе...
Бомбата му тушна, барем засега


"Документирани докази за кривично дело кое го сторил Јон Фрчкоски, син на универзитетскиот професор Љубомир Фрчкоски ќе објави утре во 10:00 часот „Економски Лидер”.
Со документите ќе откриеме финанска малверзација на директорот на правната служба во АД за Стопанисување со станбен и деловен простор кој во исто време е и потпретседател на подмладокот на владејачката СДСМ.
По документите кои ќе посведочат за криминалот, очекуваме ОЈО да преземе мерки, затоа што буџетот е оштетен за огромна сума."
Автоматски споено мислење:

Љупче имаше желба вечера и тој бомбаш - војвода да стане, ама војвода без кубур не бидуе...
Бомбата му тушна, барем засега


"Документирани докази за кривично дело кое го сторил Јон Фрчкоски, син на универзитетскиот професор Љубомир Фрчкоски ќе објави утре во 10:00 часот „Економски Лидер”.
Со документите ќе откриеме финанска малверзација на директорот на правната служба во АД за Стопанисување со станбен и деловен простор кој во исто време е и потпретседател на подмладокот на владејачката СДСМ.
По документите кои ќе посведочат за криминалот, очекуваме ОЈО да преземе мерки, затоа што буџетот е оштетен за огромна сума."
Апдејт - Пукна бомбулето на Љупче
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2013
Мислења
547
Поени од реакции
1.616

Детево гмизаво не цела година е поставено за директор и одма проневера направило.Ми текнува кога еднашка неќеше да си плати карта у диско,па беше џогирано со него:)
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
2.666
Поени од реакции
4.217
Судот ги одби барањата за изземање на Јанева и Стефанова за „Траекторија“

Судењето за постапката за избор на компанија за изградба на автопатиштата Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид „Траекторија“ на СЈО продолжува на 16 септември.
Претходно Судот ги одби барањата на одбраната за изземање на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и Лиле Стефанова за случајот и постапката продолжи со изведување на материјални докази.
Значи ли ова дека Катица ќе доаѓа од Шутка да го застапува делото? :pos: :pos:
Што ќе се случи ако (не)дај боже умре. Од Бутел ќе ја носат???
:pos::pos::pos::pos:
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
1.621
Поени од реакции
3.989
Соработката со домашни фирми не значи дека мора да заврши со завршување на инфраструктурата. Во текот на работата, ќе ангажира фирма за обезбедување (чувари), фирма за набавка на храна, разни канцелариски материјали, потреба од адвокати, нотари, превоз на работници, фирми за клими, за греење, за поправки, за варосување, итн, итн...
Платата дали е мала или голема, тоа не е вина на „инвеститорот“. Тој ќе е најсреќен ако има работници кои за без пари ќе работат. Тоа е пазар. Како што на тезга пазарџијата се труди да добие што поголема цена, а купувачот што помала, така и овде... „ко воли нек изволи“. Ама, ако на пазарот нема доволно (квалитетни) работници, платите ќе се дигаат. Впрочем, тоа важи и за домашните фирми. Оние кои се нафатиле да работат за одредена плата, платата им одговара, дали од што мора или не... сеедно. Јас мислам дека основната цел од странскиве инвеститори треба да е сериозно намалување на невработеноста. Потоа би биле во поинаква ситуација, особено за висината на платите.
Се убаво кажано..
Како ќе се намалува невработеноста така и странскиве инвестиции дополнително ќе бидат приморани да ги качуваат платите, иако и сега рака на срце добар дел и за работниците а поготово за оние со високо образование нудат подобри плати. Не знам од каде е овој Мики ама ова пред/после странските инвестиции најдобро се гледа во помалите градови каде што почнаа да се полнат автобуси за работа, луѓе почнаа да мењаваат работни места (не дека сега има ептен има голем избор ама сигурно повеќе од предходно) бонус е тоа што и на домашниве им направија конкуренција па и они пополека почнаа да качуваат плати.

Во огромен дел од домашниве се работеше прекувремено, трети смени итн без зголемена саатнина што не е случај со странските инвестиции, додај тука и дека во странскиве скоро сите имаат кујни па само тоа јадење плус (што го нема кај нашите) качува во најмала рака 3000-4000 денари плус кај работниците.
Само јас лично знам 20тина луѓе со високо образование кои откако дојдоа странскиве инвестиции зимаат за 50% па и повеќе поголеми плати, а рачунај да немаше подобрување во тој поглед огромен дел од нив веќе ќе беа во странство и ќе допринесуваа во економијата на Германија наместо тука
За воведување на технологии, стандарди, обуки што ги донесоа со нив странскиве инвестиции воопшто и да не пишувам..

Математиката е јасна, ако државата дала 150 милиона евра помош на странскиве инвестиции а сега само на име на данок на добивка (една ставка од многуте што ги има) годишно зима толкава сума. Само на лаик и некој инат папагал како овој погоре ќе смета дека е направена грешка..
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.004
Поени од реакции
1.979
Математиката е јасна, ако државата дала 150 милиона евра помош на странскиве инвестиции а сега само на име на данок на добивка (една ставка од многуте што ги има) годишно зима толкава сума. Само на лаик и некој инат папагал како овој погоре ќе смета дека е направена грешка..
Види, ако ние тоа го можеме сами, ако домашните фирми тоа го можат, јас секако дека не сум за вакви субвенционирања... но, не можеме, да сме искрени. СДСМ плукаше по овие субвенционирани инвестиции (што генерално реков дека и јас не би поддржал во нормална и добра економска ситуација), а сега се фали со големи странски инвестиции, од кои огромен дел се реинвестирани добивки токму на овие фирми. Секако, тие тоа го прават за да избегнат данок. А Заев се фали дека некој им го овозможил тоа, демек... Им овозможил Грујо, само не сака да каже. Ако чека(в)ме на Заев, ќе биде никогаш.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.645
Поени од реакции
3.206

Детево гмизаво не цела година е поставено за директор и одма проневера направило.Ми текнува кога еднашка неќеше да си плати карта у диско,па беше џогирано со него:)
Мислам дека имаше тепачка пред 4-5 години во Мистик во Штип, каде што тој ја почнал и тој тепал. Па полицијата беше немоќна да направи нешто. Памтам уште беа дпсмне и паторот на власт.
Иначе ова дете на Фрчко му е од првиот брак.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
12.042
Поени од реакции
17.963
ова е со кладилничарски говор - кец у два :angel:
ептен многу пари се иначе можел да каже дека му испаднал новчаник и боки и фросина го нашле.
Лично разочаран сум од заташкувањево, за толку месеци нечкање очекував малце покреативни да бидат.
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
1.621
Поени од реакции
3.989
Не се разбирам многу во правниве работи ама вака лаички не ме изненадува сведочењево на Мицевски. Не за друго следен изјава ќе дава и Боки, а он комотно може да се отвори и да ја каже целава работа околу парите па на крај да се открие вистината дека Мицевски давал мито кај Боки за вториов да изврши влијание врз градоначалничката на Битола и да ги ослободи од комуналии за старечките домови. А давањето мито е кривично дело што значи ќорка и за Мицевски
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.677
Поени од реакции
1.355
А што зарем некој очекуваше дека оваа власт која дојде со насилство туку така ќе падне!
Па и Зоран и Заев јасно рекоа не може некој суетен новинар пеер и ... да ја срушат оваа влада, владата не е дојдена легално и со легални и легитимни средства така да се знае кој може да ја смени, или македонскиот народ или оној што ја иснталирал, трето нема.

Еве на пример што писмени новинари пишуваат, треба да им се верува само на писмените и на онаа што ќе го изјави Зоран и Заев....


Сега откако ќе се подготви теренот со 3 дневно перење на мозок, се си мислам дека со вака писмени новинари и уште пописмено пучанство како ќе му исконструираат ново обвинување на оној тајкунот Камчев... своевремнео спинуваа и дека Мицкота рекетирал преку пеер-рект и СЈО ама се виде апла дека не поминува па се повлекоа. Сега следува спин како Камчев насилно им ги бутал парите во тоа џебовите ама чесната влада на чело со Аболитико не сакала па морал да интервенира Бојко за да ги земат парите :toe:

Треба да сме благодарни ваков политичко-криминален театар да гледаме без да ни се бара карта, оваа е нешто феноменално вакво сценарио и Оливудските сценаристи не би можеле да создадат.
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom