Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

 • ВМРО-ДПМНЕ

  Гласови: 64 19,0%
 • СДСМ

  Гласови: 41 12,2%
 • ЛЕВИЦА

  Гласови: 58 17,2%
 • БЕСА

  Гласови: 1 0,3%
 • ДУИ

  Гласови: 8 2,4%
 • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

  Гласови: 1 0,3%
 • ДПА

  Гласови: 0 0,0%
 • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

  Гласови: 5 1,5%
 • ИНТЕГРА

  Гласови: 8 2,4%
 • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

  Гласови: 3 0,9%
 • Некоја друга

  Гласови: 9 2,7%
 • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

  Гласови: 139 41,2%

 • Вкупно гласачи
  337
Статус
Затворена за нови мислења.

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
81.949
Поени од реакции
184.353
Да способна е ама шефот и уште поспособен, нели?

Во што ја гледаш способноста на министерката, де сподели ги тие сознанија.
И зошто ја оцрнуваат вака невоспитано, дека имала сообраќајка со тешки последици; те заедно со онаја Цветанка-снаа и имале неколку фирмички па си лапнале “иновација“ од преку 300.000 евриќи; па уште и дека отворила сајт за тргување преку интернет за кој велат дека бил плагијат а дека паричките биле токму за тој инвентивен подвиг!!!
Многу зошто малку одговори, ама способна е!
Затоа што да не беше таа во Македонија уште ќе се плаќаа сметки на шалтер ебате, народов ќе мислеше дека е - трговија е cena imbox како ретардине на ФБ и инспекториве од УЈП ќе замараа на онлајн порачан/платен сервис да им испраќаш на муштериите и фискална наместо само фактура.. Лани бев на нејзината конференција за е-трговија и имаше викнато доста добри гости од МастерКард, СпортВижн Србија, еден Јапонец што со гејмификација ја ремоделирал е-трговијата и имаше панел дискусија на наши исклучително добри бизниси paket.mk, pazar3.mk, kupikniga итн. од кои може многу да се научи. Од тие што се во sales или работат во фирма која зависи од sales никој нема да ви каже дека е глупава, неспособна или не знам каква. За мене на пример големо олеснување е само што ми ги тргна неписменине инспектори од УЈП од грб. Гледаш, Групер не го ни коментирам ;) Нина заслужува секакви пофалби за дигитализацијата на општеството, идиотон Манчевски на нејзин грб се шлепа откако е дојден на власт.

За тоа дека не е за министер затоа што нема апсолутно никакво искуство од макроекономија и дека е пиун, се согласувам и сто пати пишав на темава, немам намера на секое да се повторувам.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
6.973
Поени од реакции
7.078
,,зли језици,, тврдат дека баш ОЈО за организиран од Вилма ги одблокирала тие 720 000 евра кои биле блокирани по барање на финансова :toe:
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
21.004
Поени од реакции
54.948

Ќе го разгледуваат законот за двојазичност, а тој веќе се спроведува низ цела земја... :facepalm: башибозук држава
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.675
Поени од реакции
1.354
Затоа што да не беше таа во Македонија уште ќе се плаќаа сметки на шалтер ебате, народов ќе мислеше дека е - трговија е cena imbox како ретардине на ФБ и инспекториве од УЈП ќе замараа на онлајн порачан/платен сервис да им испраќаш на муштериите и фискална наместо само фактура.. Лани бев на нејзината конференција за е-трговија и имаше викнато доста добри гости од МастерКард, СпортВижн Србија, еден Јапонец што со гејмификација ја ремоделирал е-трговијата и имаше панел дискусија на наши исклучително добри бизниси paket.mk, pazar3.mk, kupikniga итн. од кои може многу да се научи. Од тие што се во sales или работат во фирма која зависи од sales никој нема да ви каже дека е глупава, неспособна или не знам каква. За мене на пример големо олеснување е само што ми ги тргна неписменине инспектори од УЈП од грб. Гледаш, Групер не го ни коментирам ;) Нина заслужува секакви пофалби за дигитализацијата на општеството, идиотон Манчевски на нејзин грб се шлепа откако е дојден на власт.

За тоа дека не е за министер затоа што нема апсолутно никакво искуство од макроекономија и дека е пиун, се согласувам и сто пати пишав на темава, немам намера на секое да се повторувам.
Не требаше да се повторуваш само ако сакаше да одговориш на прашањата ама, не е важно. На позиција министер треба човек кој има пошироки интердисциплинарни знаења макроекономиа, микроекономија, царини, даноци со еден збор се што спаѓа во ФИНАНСИИ (па дури и монетарнокредитна политика) или поинаку речено треба да креира политика како овците да се стрижат а тоа да не се почуствува (првото нешто што го учевме е дека даночната политика треба да овозможи економијата да живее, овците да не се колат за месо туку да се стрижат и тиа подоцна ќе дадат и волна и млеко и месо), оваја со нејзините 30 години може само да води интернет бизнис и ништо друго!
Но ете ако е способна нека немам ништо против.

Денес цел ден гледам се врти оваа фотка

пред да коментирам, знае ли некој оваааа слика веродостојна е за Македонија се работи или е уште една вешто спакувана...
А имам многу што да да коментирам верувајте, и за социјални служби и за способни моинистерки за социјала и.....
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
81.949
Поени од реакции
184.353
Не требаше да се повторуваш само ако сакаше да одговориш на прашањата ама, не е важно. На позиција министер треба човек кој има пошироки интердисциплинарни знаења макроекономиа, микроекономија, царини, даноци со еден збор се што спаѓа во ФИНАНСИИ (па дури и монетарнокредитна политика) или поинаку речено треба да креира политика како овците да се стрижат а тоа да не се почуствува (првото нешто што го учевме е дека даночната политика треба да овозможи економијата да живее, овците да не се колат за месо туку да се стрижат и тиа подоцна ќе дадат и волна и млеко и месо), оваја со нејзините 30 години може само да води интернет бизнис и ништо друго!
Но ете ако е способна нека немам ништо против.

Денес цел ден гледам се врти оваа фотка

пред да коментирам, знае ли некој оваааа слика веродостојна е за Македонија се работи или е уште една вешто спакувана...
А имам многу што да да коментирам верувајте, и за социјални служби и за способни моинистерки за социјала и.....
Ти ме праша што направила чим пишувам дека е способна и ти одговорив, а дека не е за министер за финансии мислам дека бев јасна кога пишав дека влезе пренаивно во авантурава.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
5.842
Поени од реакции
9.414
Не требаше да се повторуваш само ако сакаше да одговориш на прашањата ама, не е важно. На позиција министер треба човек кој има пошироки интердисциплинарни знаења макроекономиа, микроекономија, царини, даноци со еден збор се што спаѓа во ФИНАНСИИ (па дури и монетарнокредитна политика) или поинаку речено треба да креира политика како овците да се стрижат а тоа да не се почуствува (првото нешто што го учевме е дека даночната политика треба да овозможи економијата да живее, овците да не се колат за месо туку да се стрижат и тиа подоцна ќе дадат и волна и млеко и месо), оваја со нејзините 30 години може само да води интернет бизнис и ништо друго!
Но ете ако е способна нека немам ништо против.

Денес цел ден гледам се врти оваа фотка

пред да коментирам, знае ли некој оваааа слика веродостојна е за Македонија се работи или е уште една вешто спакувана...
А имам многу што да да коментирам верувајте, и за социјални служби и за способни моинистерки за социјала и.....
Сликава е стара и не е во Македонија.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
755
Поени од реакции
405

Е не :D:D Али на 8:25 мораше да му исочи она ‘катиљ’ Охридското
I na Ovaj mu se krivi komunistite , cak i Kristijan Golubovic e pokulturen od nego,na nekoj mu e smesno ama ,covekot se gleda deka e agresiven i seriozen ako deluva smesno mozi da napraj nekoja pizdarija.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.675
Поени од реакции
1.354
Како минува летото рекетот кај нас како да зема замав.

Дали обвинителот кој ги "одмрзнал" 720.000 евра реферирал по предметот кај Вилма Русковска или сам ја донел длуката?

Еве како Миленко гледа на работите,
И во обвинителството има АКМИС систем кој се состои од римски бројки на обвинителот. Како шефицата Вилма го добила предметот еден ден ќе си одговараат и тие што заведувале и тие што давале наредби! Шеф на обвинителство до сега не застапувал предмет!

Обвинителот е Наум Пановски, заменикот на Вилма, кој по реферирање добил насока да ги одмрзне парите кои Сиљан Мицевски ги исплатил на бабата. Вилма била во тек со се.

Повеќе обвинители што не се согласуваат со делувањето, работата и дволичноста на Рускоска и Јовески, тврдат дека Вилма била во тек со сите активности на Боки.

Загашните викања на распит се циркуз за спасување на сопствениот газ.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.001
Поени од реакции
937
I na Ovaj mu se krivi komunistite , cak i Kristijan Golubovic e pokulturen od nego,na nekoj mu e smesno ama ,covekot se gleda deka e agresiven i seriozen ako deluva smesno mozi da napraj nekoja pizdarija.
Ако овој човек не влезе во парламент на наредни избори, јас нема да гласам никогаш пивеќе.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
5.842
Поени од реакции
9.414
I na Ovaj mu se krivi komunistite , cak i Kristijan Golubovic e pokulturen od nego,na nekoj mu e smesno ama ,covekot se gleda deka e agresiven i seriozen ako deluva smesno mozi da napraj nekoja pizdarija.
A што лошо кажа човекот?
Заради тоа што нема пиздари до овде стасавме оти да имаше за секое срање на властите(локални или државни) превртени контејнери и молотови коктели денес ќе живеевме многу поубаво.
Комуњарите ги кажува како во жаргон за главни виновници(а реално и се тоа)
Култура се употребува каде што треба а не кон властите во Македонија.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
755
Поени од реакции
405
A што лошо кажа човекот?
Заради тоа што нема пиздари до овде стасавме оти да имаше за секое срање на властите(локални или државни) превртени контејнери и молотови коктели денес ќе живеевме многу поубаво.
Комуњарите ги кажува како во жаргон за главни виновници(а реално и се тоа)
Култура се употребува каде што треба а не кон властите во Македонија.
Не треба да бидиме селективни.можи во афект на револт рече. Комунисти рече.не е важно ама без разлика дали ни одговара не го рече коректно за да го фалиме и оправдаме бидејќи ни одговара да ја критикува владата.некој да речеше вмровци наместо комунари .одма ќе скокневте као увреѓени.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
5.842
Поени од реакции
9.414
Не треба да бидиме селективни.можи во афект на револт рече. Комунисти рече.не е важно ама без разлика дали ни одговара не го рече коректно за да го фалиме и оправдаме бидејќи ни одговара да ја критикува владата.некој да речеше вмровци наместо комунари .одма ќе скокневте као увреѓени.
Епа нас комуњарите не ебеле 50 години и плус овие 30 години независност.Кога вмровците имале власт па да му наштетат на народот.ВМРО згаснува некаде пред втората светска војна и никогаш повеќе не се обновило a никогаш во нивното постоење немале можност да воспостават свој систем, за разлика од комуњарите кои ја уништуваат Македонија почнувајќи од '45 па се до ден денешен.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.675
Поени од реакции
1.354
Не треба да бидиме селективни.можи во афект на револт рече. Комунисти рече.не е важно ама без разлика дали ни одговара не го рече коректно за да го фалиме и оправдаме бидејќи ни одговара да ја критикува владата.некој да речеше вмровци наместо комунари .одма ќе скокневте као увреѓени.
О море чекај мало. Твојата реакција е затоа што некој си таму изјавил дека ќе ги ... комунистите, па што има ново во тоа? Кумунистите се дежурни виновници и секој има право да ги напаѓа. Еве нпр. ако на ДПСНЕ не му оди виновни му се комунистите, ако на СДСС не им оди повторно виновни се комунистите, тоа што 99,99% не знаат што значи тоа и каква идеологија претставува не е причина комунистите да не се запалат.
Туку ти правиш замени на тези или само така изгледа. Да не сакаш да речеш дека овие од сДСС имаат нешто врска со комунизмот!?
Во основа и ВМРО и Комунизмот се борба за слобода со тоа што комунизмот малкуцка тоа го “проширува како пандорина кутија“ па вметнува и корпус на економски слободи, додека ВМРО е со фокус на национални и политички слободи! (99.9999% од оние кои велат дека се ВМРО не знаат дека постоела и ВМРО-Обединета од која подоцна настанува комунистичкото движење во Македонија, ама тоа не е причина да не се плука по своите корени, затоа што е ин!)

Инаку не треба да се наметнува дека СДСС се Комунисти а ДПСНЕ се ВМРО затоа што е тоа само уште една шарена манипулација, овие две имаат многу повеќе сличности одколку што се мисли и двете се партии, а манипулираат со движења и идеологии.
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom