Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

 • ВМРО-ДПМНЕ

  Гласови: 64 19,0%
 • СДСМ

  Гласови: 41 12,2%
 • ЛЕВИЦА

  Гласови: 58 17,2%
 • БЕСА

  Гласови: 1 0,3%
 • ДУИ

  Гласови: 8 2,4%
 • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

  Гласови: 1 0,3%
 • ДПА

  Гласови: 0 0,0%
 • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

  Гласови: 5 1,5%
 • ИНТЕГРА

  Гласови: 8 2,4%
 • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

  Гласови: 3 0,9%
 • Некоја друга

  Гласови: 9 2,7%
 • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

  Гласови: 139 41,2%

 • Вкупно гласачи
  337
Статус
Затворена за нови мислења.

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
81.943
Поени од реакции
184.339
Што да пишеме, гајле им е, ќешки човек мозокот да им го имаме, ќе си живеат тие до 101 и назад.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
547
Поени од реакции
1.616
Дај нешто за Силјан Мицески И Лила Ф напишете актуелно , шо му се уплашивте .
Многу безобразно понашање само Judge ДРЕД za ovie
Што да кажам за Лила, освен 500 евра вечер у Палас,дрско како на видеото:)
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
2.760
Поени од реакции
4.258
Што да кажам за Лила, освен 500 евра вечер у Палас,дрско како на видеото:)
500 евра за баба? Него Орце даде/смени нов исказ, Силјан исто, прашањето е во чија полза ги менуваат исказите?
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
755
Поени од реакции
405
Зошто Рускоска не одржа пресс денес .или има утре уште некој за испитување .
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.675
Поени од реакции
1.354
Со Интегра до Дезинтеграција - време беше да го покаже своето лице.

Волкот во јагнешка кожа го покажа вистинското лице-Љупчо Ристовски со помош на Америка ќе правел нов референдум за името(Видео)
Претседателот на партијата Интегра,Љупчо Ристовски,за Macedonia Newspaper даде изјава во која го покажа своето вистинско лице.Човекот кој глуми патриот и наводно се спротиставува на преспанскиот договор вели дека со помош на Америка,Францускиот амбасадор и организацијата Конрад Аденауер ќе организирал задолжителен реферндум за тоа дали името северна Македонија треба да се користи за внатрешна употреба.Со самото тоа тој го легитимира името северна за меѓународна употреба а внимавајте,тој вели дека доколку над еден милион македонци излезат и гласаат против ,тогаш, придавката северна би се поништила за внатрешна употреба.Тој со тоа подметнува кукавичко јајце бидејќи еден милион граѓани е бројка која е повеќе од нереална и во услови на прочистен избирачки список и под услов таков референдум да биде совршено организиран.Да бараш подршка за таков обврзувачки референдум од истите надворешни фактори (САД,Франција и Германија) кои буквално на сила ни го наметнаа преспанскиот договор е поразителен факт и за секој слободомислечки Македонец е само уште една потврда за каков човек се работи во случајот на Љупчо Ристовски.Најтрагично од се е што овој човек кој очигледно располага со големи финансиски средства со сомнително потекло,ги користи за одење на секаде по светот да ги замајува нашите браќа и сестри од дијаспората и да внесува забуна кај нив истовремено нанесувајќи штета на вистинските македонски патриотски здруженија и организации.Во дел од интервјуто тој експлицитно признава дека САД го интересира само вклучувањето на Македонија во НАТО и дека нив буквално не ги засега тоа што Македонците го губат својот идентитет и историја.Ако и после овие неоспорни факти било кој Македонец или здружение од Македонија или дијаспората продолжи да соработува со Ристовски и неговата партија Интегра,тогаш сите тие ќе бидат означени како предавници и по ништо нема да се разликуваат од Зоран Заев и неговата хунта која работи на изчезнување на Македонија и Македонскиот народ.

 
Член од
5 август 2017
Мислења
698
Поени од реакции
855
Posto tuka bev baniran tuka I ke prasam, ke moze nekoj da mi kaze zosto bev baniran mesec dena od forumov, blagodaram odnapred.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.376
Не ми е јасно кој дел не го разбираш. Избегнувале плаќање данок...па да ги нема нема ни да имаат можност да платат данок. Во најголем дел, фирмите дел реинвестираат, дел одлучуваат да ги исплатат во форма на дивиденда спрема матичната компанија (и на овие плаќаат данок).
Тоа како СДИ го полнат твојот џеб зависи што работиш, за индиректно веќе ти одговорив.
И мене не мие јасно што не ти е јасно, така да...Трај си.
Да не се повторуваме при јасно поставени прашања.
Автоматски споено мислење:

Најдобро оди ти дискутирај си таму во темите за религија, батали темите каде што се дискутира за економија премногу интелегентен си за такви работи.
Еве де, ти си стручен на темава па дај одговори што те питуват...
 
Член од
16 април 2014
Мислења
5.038
Поени од реакции
5.928
До кај сме со ЕУ? Кога влегуваме?
Платава до кај е? 480 стаса?
Судство, здравство итн одамна знаеме дека е исправено. Нема што да прашувам за тоа. А и странциве се вратија, нема иселување повеќе.
А и најново инфо е дека почнале да идат туристи во Скопје, поради здравиот воздух.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
12.170
Поени од реакции
16.869
Еве де, ти си стручен на темава па дај одговори што те питуват...
Ти немаш прашања, туку во најмала рака сумљиви ставови, неподдржани од никаков факт или бројка и сакаш сите да тргнеме со претпоставка дека тоа што го збориш е вистина што треба да ја демантираме. Не функционира тоа баш така во економија. Ти тврдиш нешто, ти треба да докажеш со бројки.

Во спротивно, фино ти викаат, оди во религија барај им да ти докажат дека Госпот не постои.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.376
Ти немаш прашања, туку во најмала рака сумљиви ставови, неподдржани од никаков факт или бројка и сакаш сите да тргнеме со претпоставка дека тоа што го збориш е вистина што треба да ја демантираме. Не функционира тоа баш така во економија. Ти тврдиш нешто, ти треба да докажеш со бројки.

Во спротивно, фино ти викаат, оди во религија барај им да ти докажат дека Госпот не постои.
Inglourious Basterd,

не сум стретнал вака празен и безмислен пост, иако моето прашање веќе е поставено неколку пути...

Да ти помогнам и да го повторам, на кој начин странските директни инвестиции го полнат мојот џеб? Ваљда разбираш просто прашање поставено на македонски јазик...

Ај сега, напни го умо‘ и одговори ми...
 
Член од
24 март 2010
Мислења
12.170
Поени од реакции
16.869
Inglourious Basterd,

не сум стретнал вака празен и безмислен пост, иако моето прашање веќе е поставено неколку пути...

Да ти помогнам и да го повторам, на кој начин странските директни инвестиции го полнат мојот џеб? Ваљда разбираш просто прашање поставено на македонски јазик...

Ај сега, напни го умо‘ и одговори ми...
Мики,

искрено, кур ме боли за твојот џеб. Странските директни инвестиции помагаат на македонската економија, и тоа е тема на која би дискутирал. Твојот џеб е твој проблем, застани пред огледало и збори за него.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.376
Мики,

искрено, кур ме боли за твојот џеб. Странските директни инвестиции помагаат на македонската економија, и тоа е тема на која би дискутирал. Твојот џеб е твој проблем, застани пред огледало и збори за него.
Inglourious Basterd,

рукот ме заболе за твоето мислење. Вакви „генијални„ одговори упатуј ги само кон себе...

И да, странските директни инвестиции, како гледам, ги полнат твоите џебови до невидени размери, а твоите приходи растат со годишна стапка од 12500%...
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
2.639
Поени од реакции
4.165
Со Интегра до Дезинтеграција - време беше да го покаже своето лице.
Јасно е како ден дека секоја партија и квазипартија се бори да грабне дел од колачот. Интегра не е исклучок.
А оној што го напишал текстот треба да се врати во прво или второ одделение и да научи дека после точка и после запирка се остава прразно место. Дојде време и неписмени да изигруваат новинари.
А и најново инфо е дека почнале да идат туристи во Скопје, поради здравиот воздух.
Заради чистиот воздух Александар (Македонски) дојде во Скопје. Како Хелен, не како Македонец.
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
767
Поени од реакции
1.273
бракот е застарена институција :duel:
...така праам муабет со една млада жена и дојде тема деца па таа прашува, а сакаш ли деца јас како од топ да, само не сум во брак, а таа -па што врска имаат децата со бракот! :toe:
Сите знаеме дека многу бракови започнале поради бременост. Знаеме и дека многу бракови опстануваат само заради децата: штом овие пораснат следи развод. А знаеме и колку се хендикепирани деца кои растат во растурен брак. И знаеме колку е тешко да се одгледа дете како самохран родител.

Бракот има толку многу врска со деца што прашањето е а што ќе ти брак ако нема деца?
 
Член од
23 март 2015
Мислења
6.987
Поени од реакции
1.969
Да ти помогнам и да го повторам, на кој начин странските директни инвестиции го полнат мојот џеб? Ваљда разбираш просто прашање поставено на македонски јазик...
Има 2 случаи, дали ти или твојата фирма работи во/со тие странски инвеститори, или работата на тие фирми придонесуваат за подобрување на економијата. Ако ти работиш во таква фирма, или твојата фирма каде што работиш директно работи и добива пари од таква фирма, пак влијае директно на твојата плата.
Од друга страна, такви фирми вработуваат работници кои добиваат плати, па тие плати ги трошат во продавници, за комуналии, ресторани... мислам дека плаќаат персонален данок, па индиректно влијаат врз џебот на целокупното население... демек, се вртат нивните пари во државата. Грубо кажано, економистите би требало подетално да објаснат.
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom