Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.630
Поени од реакции
4.929
Море тоа и не збунува толку, колку фактот што инвестира на берзите во западов, ама е против НАТО и ЕУ :pos:
Ако гледам себично ЕУ и НАТО ништо не ми значат зошто не зависам од Македонската Економија. А ако ми е грижа за Македонија тогаш би бил против ЕУ и НАТО бидејќи наспроти 30 години перење мозок дека ЕУ/НАТО е добро за економијата...доволно знам за да знам дека ЕУ и НАТО ќе имаат негативни ефекти а не позитивни особено на долг и среден рок.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Ма не се секирај се ќе биде Океј, слободно користи ги официелните имиња, само биди доследен па тогаш и за Северџистан користи го официелното име.
А што ти менува тоа?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.124
Поени од реакции
17.913
бракот е застарена институција :duel:
...така праам муабет со една млада жена и дојде тема деца па таа прашува, а сакаш ли деца јас како од топ да, само не сум во брак, а таа -па што врска имаат децата со бракот! :toe:
Арно ти рекла. :)
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.196
Decata na prv pogled nemaat vrska so brakot ama vo brakovi najgolem del od decata se ragjaat. Pa odlucete vie kolku ima vrska edno so drugoto.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Имаш ли податок колку од странските инвестиции кои ги истакнува владата се всушност реинвестирани добивки од овие фирми? (за да не плаќаат данок)
Тоа е клучното прашање, а воедно и „кваката„ со која белосветските мангупи (сосема „легално„) избегнуваат плаќање данок!...
Автоматски споено мислење:

Ќе си земам за право јас да ти реплицирам. Како и во колкав џеб од тие 30 милиони доаѓаат во твој џеб зависи Власта како ќе ги потроши. Фактот дека тие пари влегуваат во буџетот е неспорен. Дали Владата ќе одлучи да ги инвестира во болници, патишта, да отплати кредити, да ги подели на партиски вработени или подели како грантови или тендери на блиски луѓе зависи само од луѓето кои владеат.
Многу е полесно да владеете во држава или општина со поголем буџет, видете ги општините што имаат по неколку илјади жители со многу мали буџети.
Не е проблем што реплицираш, иако неповикан, но проблем е што во репликата не пишуваш ништо конкретно...На пример, како СДИ („странски директни инвестиции„) го полнат мојот џеб.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
бракот е застарена институција :duel:
...така праам муабет со една млада жена и дојде тема деца па таа прашува, а сакаш ли деца јас како од топ да, само не сум во брак, а таа -па што врска имаат децата со бракот! :toe:
Можеби во Германија е застарена институција, ама кај нас сеуште не е. Колку деца се родени без брак, со планирано зачнување?
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Тоа е клучното прашање, а воедно и „кваката„ со која белосветските мангупи (сосема „легално„) избегнуваат плаќање данок!...
Не ми е јасно кој дел не го разбираш. Избегнувале плаќање данок...па да ги нема нема ни да имаат можност да платат данок. Во најголем дел, фирмите дел реинвестираат, дел одлучуваат да ги исплатат во форма на дивиденда спрема матичната компанија (и на овие плаќаат данок).
Тоа како СДИ го полнат твојот џеб зависи што работиш, за индиректно веќе ти одговорив.
 
M

Macedon1um

Гостин
Тоа е клучното прашање, а воедно и „кваката„ со која белосветските мангупи (сосема „легално„) избегнуваат плаќање данок!...

Не е проблем што реплицираш, иако неповикан, но проблем е што во репликата не пишуваш ништо конкретно...На пример, како СДИ („странски директни инвестиции„) го полнат мојот џеб.
Најдобро оди ти дискутирај си таму во темите за религија, батали темите каде што се дискутира за економија премногу интелегентен си за такви работи.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Не сум ултралибертаријанец...според политикал компас сум десно и на средина
Укинување на социјално пензиско јавно здравство и образование...тоа не се центар десно ставови.

Дури у Хајек бил за задржување на основни социјални служби
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
б.т.в., па мислам Латас во времето на Бране беше со СДСМ, кога ја палеа УС ембаси во Карпош
Латас беше со Ѕинго, а Ѕинго беше со Бранко против Љубчо, тогаш. Кога Ѕинго се здружи со Груевски, Латас стана груевец, вмровец...
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.511
Поени од реакции
4.133
Арно ти рекла. :)
разбра или само глумиш?
:oleee::oleee:
Автоматски споено мислење:

Decata na prv pogled nemaat vrska so brakot ama vo brakovi najgolem del od decata se ragjaat. Pa odlucete vie kolku ima vrska edno so drugoto.
не, не, не стана збор каде се раѓаат децата друга беше поентата, а кога е збор каде се раѓаат тоа е во болница најчесто.
но да не должам кога ќе потикне некој друг таква тема таму ќе се објаснам.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.709
Поени од реакции
15.578
Последно уредено:
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
743
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom