Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Ќе си земам за право јас да ти реплицирам. Како и во колкав џеб од тие 30 милиони доаѓаат во твој џеб зависи Власта како ќе ги потроши. Фактот дека тие пари влегуваат во буџетот е неспорен. Дали Владата ќе одлучи да ги инвестира во болници, патишта, да отплати кредити, да ги подели на партиски вработени или подели како грантови или тендери на блиски луѓе зависи само од луѓето кои владеат.
Многу е полесно да владеете во држава или општина со поголем буџет, видете ги општините што имаат по неколку илјади жители со многу мали буџети.
Абе оти коментираш со глупи коментари?

Прашањето е колку пари влегуваат од индиструските зони во буџетот, а колку излегуваат за нив во вид на грант на државата, плаќање на приденоси за вработените итн...

Значи плус и минус просто е ...
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
сакаше да речеш сдсс и дпсне?
Јас не мислам така, премногу зло му нанесоа на македонскиот народ, мислам дека и двете заедно би имале помеѓу 40-50 пратенички места, а 50-60 би биле нови субјекти, како што реков треба трпение, а трпение е спасение!
Ги користам нивните официјални имиња.
Сепак, мислам дека овие 2 партии ќе освојат заедно околу 100 пратеници, како коалиции. Ако ги одземеме пратеничките места кои ќе им ги дадат на коалиционите партнери, тогаш бројката ќе е помала за тие места. Но, тие пратеници се од нивните „банди“.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Ги користам нивните официјални имиња.
Сепак, мислам дека овие 2 партии ќе освојат заедно околу 100 пратеници, како коалиции. Ако ги одземеме пратеничките места кои ќе им ги дадат на коалиционите партнери, тогаш бројката ќе е помала за тие места. Но, тие пратеници се од нивните „банди“.
Како што стојат на анкети и како што е изборниот модел. Изборот е СДСМ/ВМРО...со СДСМ 99/100 не се согласувам со ВМРО 90/100 така да ќе гласам за 10/100, а ако се појави некој поблиска партија на мене со шанси за земање на неколку пратенички места би променил „лојалност“
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Поразителни податоци. Од 2001-2019, за 18 години има 60000 помалку основци, 25%.
Не е точна пресметката заради воведувањето на деветолетката што вештачки го крена бројот на ученици. Нормирано тие 188к во 9 одделенија сега еквивалент на 167к во осмолетка. Падот е катастрофални 33% за само 2 децении, а ако споредиме со деведесетите кога имаше над 300к ученици, падот е 50%
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Не е точна пресметката заради воведувањето на деветолетката што вештачки го крена бројот на ученици. Нормирано тие 188к во 9 одделенија сега еквивалент на 167к во осмолетка. Падот е катастрофални 33% за само 2 децении, а ако споредиме со деведесетите кога имаше над 300к ученици, падот е 50%
Голем дел од младите касно настапуваат во брак, се разведуваат, не сакаат брак или имаат само по едно дете...малку имаат 2 деца а знам само еден пар кој има повеќе од 2 деца (овие имаат 5 ама се во некоја рабегана христијанска секта и од религиозни побуди праваат ракометен тим)
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
.. знам само еден пар кој има повеќе од 2 деца (овие имаат 5 ама се во некоја рабегана христијанска секта и од религиозни побуди праваат ракометен тим)
Мислиш, сосе резерви?
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Абе оти коментираш со глупи коментари?

Прашањето е колку пари влегуваат од индиструските зони во буџетот, а колку излегуваат за нив во вид на грант на државата, плаќање на приденоси за вработените итн...

Значи плус и минус просто е ...
За таква cost-benefit анализа немаме доволно податоци. Во секој случај сигурно е +.
При промена на власта излезе податок дека се потрошени 225 милиони евра. Тука покрај директните трошоци се вклучени и потенцијалните (што значи без странски инвестиции ќе нема ни приливи).
Да не ти давам „глупи“ коментари, ќе те оставам да пресметаш колку државата врз основа на нето плати со пазарен мултипликатор заработува од нив. Плус транспорт и логистика... Доколку мислите дека Македонија е доволно моќна без странски инвестиции да успееме во оваа пазарна економија дефинитивно имаме различни мислења. Со мотика и со машини од 70тите нема економски напредок и подобар живот.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
... Доколку мислите дека Македонија е доволно моќна без странски инвестиции да успееме во оваа пазарна економија дефинитивно имаме различни мислења.
Имаш ли податок колку од странските инвестиции кои ги истакнува владата се всушност реинвестирани добивки од овие фирми? (за да не плаќаат данок)
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Нешто што ме чуди со овие од бојкотирам, зошто би бојкотирале парламентарни избори со оглед на законот кој колку што знам е без оглед на излезеноста, изборите се успешни. Или грешам за законот?
Законот е таков. Ама ако не излезе ниту еден гласач, ќе мора да ги прогласат изборите за неуспешни. :) :)
Мојот став околу избори и излегување е: доколку нема политички субјект на изборите кој децидно како прва точка ќе стави поништување на сите акти декларации и се друго што е донесено по државниот удар од 27 април 2017г, јас БОЈКОТИРАМ. Пред се и над се името и идентитетот Македонски!
И така ќе биде се додека не излезе субјект со таква понуда!
Како што гледам, јас и ти на избори ќе излеземе некаде околу 2050 година. А можеби ни тогаш. Можеби ти имаш шанси и на некои подоцнежни избори, ама за мене овие се последни.
ПС
Јас имам сосема други услови за да гласам на избори, ама не верувам дека во следните 30 години ќе бидат исполнети. А така се едноставни...
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Јас сум за укинување на минимална плата, јавно здравство и образование, намалување и укинување на даноци,целосна приватизација на образовани и здравство, укинување на ПИОМ, укинување на сите субвенции од ова може да се заклучи дека сум подесен економски од ВМРО ама за нијанса поблизок од СДСМ...
На други теми, против двојазичност сум, против промена на име, против членство во ЕУ и НАТО, против Грчки и Бугарски договор, сум за славење на нашето античко минато и идентификација со него. Така да ВМРО се преумерни за мене ама СДСМ е тотален во 99% антипод на тоа што го сакам јас.
Не сум задоволен од ВМРО ама за СДСМ никогаш не сум гласал и нема да гласам идеолошки и на дела би сакал речиси сите да им се поништат.
Ме буни само отпорот против двојазичноста. Ако си ултралибертаријан, би требало да си ЗА двојазичност
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
За таква cost-benefit анализа немаме доволно податоци. Во секој случај сигурно е +.
При промена на власта излезе податок дека се потрошени 225 милиони евра. Тука покрај директните трошоци се вклучени и потенцијалните (што значи без странски инвестиции ќе нема ни приливи).
Да не ти давам „глупи“ коментари, ќе те оставам да пресметаш колку државата врз основа на нето плати со пазарен мултипликатор заработува од нив. Плус транспорт и логистика... Доколку мислите дека Македонија е доволно моќна без странски инвестиции да успееме во оваа пазарна економија дефинитивно имаме различни мислења. Со мотика и со машини од 70тите нема економски напредок и подобар живот.
Не мора да правам анализа, со сигурност сме во плус, нели.

Но, како што велиш пазарната економија си го прави своето, па сега нема работници за странските инвестиции. Така да тие веќе го имаа направено својот cost benefit, и се ми се чини наместо да покачат плати, ќе фатат џаде во друга вукујебина.
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Ме буни само отпорот против двојазичноста. Ако си ултралибертаријан, би требало да си ЗА двојазичност
Не сум ултралибертаријанец...според политикал компас сум десно и на средина
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Голем дел од младите касно настапуваат во брак, се разведуваат, не сакаат брак или имаат само по едно дете...малку имаат 2 деца а знам само еден пар кој има повеќе од 2 деца (овие имаат 5 ама се во некоја рабегана христијанска секта и од религиозни побуди праваат ракометен тим)
А голем дел воопшто не стапуваат во брак. Познавам многу „млади“ ергени, со над 50 години кои никогаш не стапиле во брак.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Ме буни само отпорот против двојазичноста. Ако си ултралибертаријан, би требало да си ЗА двојазичност
Море тоа и не збунува толку, колку фактот што инвестира на берзите во западов, ама е против НАТО и ЕУ :pos:
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.659
Поени од реакции
4.318
Ги користам нивните официјални имиња.
Ма не се секирај се ќе биде Океј, слободно користи ги официелните имиња, само биди доследен па тогаш и за Северџистан користи го официелното име.
За останатото ќе видиме, ќе дојдат избори, а како што сега стојат работите мислам дека дебелео грешиш во проценките.

Падот е катастрофални 33% за само 2 децении, а ако споредиме со деведесетите кога имаше над 300к ученици, падот е 50%
Не се работи за катастрофален пад туку за демократизација и развој на демократскиот светоглед, тоа се плодовите, сега само се видливи.
Треба да се цени демократизацијата а не вака да се напаѓа...
Автоматски споено мислење:

А голем дел воопшто не стапуваат во брак. Познавам многу „млади“ ергени, со над 50 години кои никогаш не стапиле во брак.
бракот е застарена институција :duel:
...така праам муабет со една млада жена и дојде тема деца па таа прашува, а сакаш ли деца јас како од топ да, само не сум во брак, а таа -па што врска имаат децата со бракот! :toe:
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom