Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.705
Поени од реакции
4.373
Како анкетата од ТИМ со 1000 испитаници, овде 236 votes, кој видел кој не видел, кој уопште нема акаунт, кој тројни профили и каде секој од тие 236 треба да замени 7600 гласачи, значи cv миљон. Греота што пак ќе го бомбардираат народот со вакви анкети. Забава за високи политики
еве да повторам, интерна анкета спроведена преку твитко на сопствен налог, гласале оние што сакаат, не може да се земе како готова работа, но и понатаму останува фактот дека од оние корисници на твитко кои се изјасниле, резулататите се:
71% од испитаниците имаат одбојност кон сдссс и дпсне!
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
еве да повторам, интерна анкета спроведена преку твитко на сопствен налог, гласале оние што сакаат, не може да се земе како готова работа, но и понатаму останува фактот дека од оние корисници на твитко кои се изјасниле, резулататите се:
71% од испитаниците имаат одбојност кон сдссс и дпсне!
јасно ми е. Овде па вели 46% се за овие 2 партии, 56% во старт би гласале, нема да гласаат 12% итн итн...што со оглед на примерокот па и методите е малку наивно да се зема здраво за готово.
Имаше порано еден т.н. институт Павел Шатев и неколку невладини мцмс и слични, сите правеа "анкети", секој за своите. Па ги објавуваа, едните во курир, другите во народен глас...Има наивни на кои сеуште влијаат вакви информации. Друга работа е што во овој твит има грешка -две исти категории се разделени, случајно или намерно (бојкотирам и нема да гласам, во крајна линија е исто).

Нешто што ме чуди со овие од бојкотирам, зошто би бојкотирале парламентарни избори со оглед на законот кој колку што знам е без оглед на излезеноста, изборите се успешни. Или грешам за законот?
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.278
Поени од реакции
792
Аиииииииииииии па овде имало и такви кои мислат со своја глава, а не само да истураат демагогија!
Признавам благопријатно изненаден! :bravobe: ( не е во прашање омраза туку манипулација)

Кога имаме поранешен премиер кој повикуваше на самостојна Македонија и кој со трчање стана Болгарин и кој вели дека во тој блок што и да се, се преку 50% бугарофили, кога имаме сегашен премиер кој ту е Бугарин ту е Грек а всушност е изрод и кој ги избриша Македонците и кој е уште поголем Бугарин од оној премеир-Болгарин, да ги обвинуваш луѓето за носталгија за нивната младост е невкусно!
Или можеби се работи за примитивен антикомунизам, ... но како и да е вешто се избегнува да се говори дека, идеологијата исто како и спорт и религија и се друго се само алатки за манипулација за слугите да не се разбудат и да бидат под контрола, и така дојде време децата да ви учат албански и бугарска историја.
Преку таа манипулација со идеолошки флоскули едните се за Русите другите се за Американците, никој не остана да биде за Македонија, мамето му го расплакаа на македонскиот народ!

Туку да видиме што има ново на пазарот.
Вчера Пази ЛЕЏА #ДвижењеБојкотирам објави резултати од своја интерна анкета (на твитко се разбира) со прашање за кого би гласале... ова се резултатите кои говорат дека ќе треба нов интервентен увоз на лубриканти...


можеби ова се причините зошто праламентарната опозиција не бара избори (ги бара формално и моли бога да нема), а од друга страна Црпко вели ќе има предвремени избори во октомври 2020 (може и 2050г.) се додека Македонците не го прифатат новото име за Северџистан!
Со Filip Petrovski имате иста реторика
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.705
Поени од реакции
4.373
Со Filip Petrovski имате иста реторика
Благодарам за комплиментот!

Нешто што ме чуди со овие од бојкотирам, зошто би бојкотирале парламентарни избори со оглед на законот кој колку што знам е без оглед на излезеноста, изборите се успешни. Или грешам за законот?
И мене ми беше чудно зошто не праша кое било прашањето туку се фати за резултатот ама тоа е.
Инаку прашањето е:
За кого би гласале на следни избори ако #ДвижењеБојкотирам направи листа од #120Апостоли ( 120 неизвалкани луѓе, познати и ценети во своите кругови, професии ) и излезе со листата на избори?
затоа резултатите се такви какви што се, можеби е сега појасно. НЕМА повик за бојкот на праламентарни туку најава за учество на нив преку своја листа!
Во право си за законските одредби, нема цензус. Држава може и да нема ама власт мора да се избере!

П.С.

Мојот став околу избори и излегување е: доколку нема политички субјект на изборите кој децидно како прва точка ќе стави поништување на сите акти декларации и се друго што е донесено по државниот удар од 27 април 2017г, јас БОЈКОТИРАМ. Пред се и над се името и идентитетот Македонски!
И така ќе биде се додека не излезе субјект со таква понуда!
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Бојкотирам треба да формираат партија, ќе имаат барем 5 пратеници, а ништо чудно и десетина да соберат.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Благодарам за комплиментот!


И мене ми беше чудно зошто не праша кое било прашањето туку се фати за резултатот ама тоа е.
Инаку прашањето е:
За кого би гласале на следни избори ако #ДвижењеБојкотирам направи листа од #120Апостоли ( 120 неизвалкани луѓе, познати и ценети во своите кругови, професии ) и излезе со листата на избори?
затоа резултатите се такви какви што се, можеби е сега појасно. НЕМА повик за бојкот на праламентарни туку најава за учество на нив преку своја листа!
Во право си за законските одредби, нема цензус. Држава може и да нема ама власт мора да се избере!
Е не сум знаел. Ова е веќе добра информација оти ја барем нешто не следам до толку све, можеби и некој друг не знаел па еве можност да се информира.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.705
Поени од реакции
4.373
Бојкотирам треба да формираат партија, ќе имаат барем 5 пратеници, а ништо чудно и десетина да соберат.
Не им се дозволува.
Отворена е сезона на лов против нив, како да се вештерки.
Тешко дека ќе успеат без финасиика потпора од дијаспора или друго место да сторат нешто, сепак политиката е сериозна работа и за неа се потребни ресурси и капацитет.
Многу поголеми изгледи се да дојде до формирање на Македонски Фронт од вонпарламентарни партии, сојузи, групи и поединци кои би ги прифатиле барњата на Бојкотирам и со тоа еднаш за секогаш да се симнат овие од власт...
Да почекаме времето ќе покаже!
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Не им се дозволува.
Отворена е сезона на лов против нив, како да се вештерки.
Тешко дека ќе успеат без финасиика потпора од дијаспора или друго место да сторат нешто, сепак политиката е сериозна работа и за неа се потребни ресурси и капацитет.
Многу поголеми изгледи се да дојде до формирање на Македонски Фронт од вонпарламентарни партии, сојузи, групи и поединци кои би ги прифатиле барњата на Бојкотирам и со тоа еднаш за секогаш да се симнат овие од власт...
Да почекаме времето ќе покаже!
Мислам дека повторно истите партии како и досега ќе се во Собранието, со доминација на СДСМ и ВМРО ДПМНЕ.. па партиите на Албанците.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Благодарам за комплиментот!


И мене ми беше чудно зошто не праша кое било прашањето туку се фати за резултатот ама тоа е.
Инаку прашањето е:
За кого би гласале на следни избори ако #ДвижењеБојкотирам направи листа од #120Апостоли ( 120 неизвалкани луѓе, познати и ценети во своите кругови, професии ) и излезе со листата на избори?
затоа резултатите се такви какви што се, можеби е сега појасно. НЕМА повик за бојкот на праламентарни туку најава за учество на нив преку своја листа!
Во право си за законските одредби, нема цензус. Држава може и да нема ама власт мора да се избере!

П.С.

Мојот став околу избори и излегување е: доколку нема политички субјект на изборите кој децидно како прва точка ќе стави поништување на сите акти декларации и се друго што е донесено по државниот удар од 27 април 2017г, јас БОЈКОТИРАМ. Пред се и над се името и идентитетот Македонски!
И така ќе биде се додека не излезе субјект со таква понуда!
Јас ќе гласам за тие што се најкрупни и против СДСМ...99% испаѓаат ВМРО како такви. Хипотетички да има десничарска партија со значен рејтинг и поцврсти ставови од ВМРО би гласал и за таа ама нема и најверојатно никогаш нема да има. До тогаш сум „вмровец“ а најверојатно ви додека сум жив ќе гласам за нив зошто нема избор.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.705
Поени од реакции
4.373
Мислам дека повторно истите партии како и досега ќе се во Собранието, со доминација на СДСМ и ВМРО ДПМНЕ.. па партиите на Албанците.
сакаше да речеш сдсс и дпсне?
Јас не мислам така, премногу зло му нанесоа на македонскиот народ, мислам дека и двете заедно би имале помеѓу 40-50 пратенички места, а 50-60 би биле нови субјекти, како што реков треба трпение, а трпение е спасение!
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.705
Поени од реакции
4.373
Јас ќе гласам за тие што се најкрупни и против СДСМ...99% испаѓаат ВМРО како такви. Хипотетички да има десничарска партија со значен рејтинг и поцврсти ставови од ВМРО би гласал и за таа ама нема и најверојатно никогаш нема да има. До тогаш сум „вмровец“ а најверојатно ви додека сум жив ќе гласам за нив зошто нема избор.
Убаво само уште ДПСНЕ да има допирни точки со ВМРО, но за жал немаме такво нешто. Не би сакал да ти го расипувам расположението и твојата определба за ВМРО, но погледни ги постапките-политиката на ДПСНЕ последниве неколку години и самиот ќе видиш дека тие се многу далеку од ВМРО дури би рекол спротивно од едно движење кое е познато меѓу Македонците по борбата за слобода и Македонија.

Да прашам, што подразбираш под поимот десничарска партија (знаеш тоа е прилично растеглив поим, сепак во десница е и еден нацизам и фашизам) ако подразбираш негување на традиционални вредности и патриотизам, хм, тоа е веќе прифатливо за многу голема популација ама оние екстремите се проблематични!
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Поразителни податоци. Од 2001-2019, за 18 години има 60000 помалку основци, 25%.
Затоа квалитетот на образованието е зголемен со поголем број на наставници.
2001 - 2019 зголемен е за 4916 или за 36.8%
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Macedon1um,

јас сум познат поддржувач на статистички податоци, кои важат за најголема и најмасовна можна измама.

Ајде сега, покажи ми со конкретен пример, ама без безвези апстракции и без бесмислени податоци, како тие 30 милиони од „Џ.М„ доаѓаат во мојот џеб односно во колкава количина/процент, оф корс...

Ќе можеш, нели?...
Ќе си земам за право јас да ти реплицирам. Како и во колкав џеб од тие 30 милиони доаѓаат во твој џеб зависи Власта како ќе ги потроши. Фактот дека тие пари влегуваат во буџетот е неспорен. Дали Владата ќе одлучи да ги инвестира во болници, патишта, да отплати кредити, да ги подели на партиски вработени или подели како грантови или тендери на блиски луѓе зависи само од луѓето кои владеат.
Многу е полесно да владеете во држава или општина со поголем буџет, видете ги општините што имаат по неколку илјади жители со многу мали буџети.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Убаво само уште ДПСНЕ да има допирни точки со ВМРО, но за жал немаме такво нешто. Не би сакал да ти го расипувам расположението и твојата определба за ВМРО, но погледни ги постапките-политиката на ДПСНЕ последниве неколку години и самиот ќе видиш дека тие се многу далеку од ВМРО дури би рекол спротивно од едно движење кое е познато меѓу Македонците по борбата за слобода и Македонија.

Да прашам, што подразбираш под поимот десничарска партија (знаеш тоа е прилично растеглив поим, сепак во десница е и еден нацизам и фашизам) ако подразбираш негување на традиционални вредности и патриотизам, хм, тоа е веќе прифатливо за многу голема популација ама оние екстремите се проблематични!
Јас сум за укинување на минимална плата, јавно здравство и образование, намалување и укинување на даноци,целосна приватизација на образовани и здравство, укинување на ПИОМ, укинување на сите субвенции од ова може да се заклучи дека сум подесен економски од ВМРО ама за нијанса поблизок од СДСМ...
На други теми, против двојазичност сум, против промена на име, против членство во ЕУ и НАТО, против Грчки и Бугарски договор, сум за славење на нашето античко минато и идентификација со него. Така да ВМРО се преумерни за мене ама СДСМ е тотален во 99% антипод на тоа што го сакам јас.
Не сум задоволен од ВМРО ама за СДСМ никогаш не сум гласал и нема да гласам идеолошки и на дела би сакал речиси сите да им се поништат.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom