Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

 • ВМРО-ДПМНЕ

  Гласови: 64 19,0%
 • СДСМ

  Гласови: 41 12,2%
 • ЛЕВИЦА

  Гласови: 58 17,2%
 • БЕСА

  Гласови: 1 0,3%
 • ДУИ

  Гласови: 8 2,4%
 • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

  Гласови: 1 0,3%
 • ДПА

  Гласови: 0 0,0%
 • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

  Гласови: 5 1,5%
 • ИНТЕГРА

  Гласови: 8 2,4%
 • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

  Гласови: 3 0,9%
 • Некоја друга

  Гласови: 9 2,7%
 • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

  Гласови: 139 41,2%

 • Вкупно гласачи
  337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.100
Поени од реакции
2.233
Ефтов, Миленко, Јанко се одлични ... Најинтересните емисии беа нивни, убедливо. Сега кога дојде демократијата... ги стопира. Дојде живот, со цензура.
Заев в очи не гледа и лаже дека сега нема да било недемократски... Па човекот речиси за се значајно излажа. Ретко да си стоел на зборот, а со тоа се фали. А најголемата лага беше кога со име и презиме ветуваше оставка, ако изгуби... Барем своето име не го валкај... ако си намислил државното... да виткаш „кичма“.
(Миленко сеуште има некаква емисија, мислам)
Велиш дека Миленко е одличен а после дека Заев лажел.... погледни на Дудинка што пишува Миленко: се што кажа Груевски- излажа, се што кажа Заев- така излезе.... почнавте да си признавате.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.912
Поени од реакции
31.191
Не бил. Така се бараат оправдувања. Бил домаќин, за разлика од некои други. Кои станале домаќини кога им украле на домаќините. Е тоа е твојата партија. Треба да се срамиш, а не да ги возвишуваш.
Не бе каков домаќин, за време на окупација тој соработувал со фашистите, им плаќал данок со кои пари е финансирана окупацијата на Македонија.
Дедоти да си го избришиш од семејното стебло и да не го споменуваш.
 
Член од
26 април 2012
Мислења
187
Поени од реакции
112
Сериозен си?
А Јанко не заслужува коментар, он е обичен газолижач, којшо мора да лиже гз за да остане на функцијата која шо му е стекната со лижење гз, а такви се 90% од вработените во мкд.
Повредно за зборување ми се идиотските програми, кандидати и се' останато.
Моментално сме протекторат на еу тие управуваат со нелигитимно избрана власт и странски полицајци во државава,не смееме да го користиме нашето име, знаме и грб со којшто се идентификувале нашите предци повеќе од 2000 години,а имаме најчиста вода, храна и воздух во ЕУ, најдолга историја и најбогати сме со археолошки наоѓалишта, имаме средно-добра локација и глупи комшии. Колку сме глупи како народ?
:facepalm::facepalm::facepalm:
Ова сериозно го мислиш??
За да незнаеш дека докажано имаме најзагаден воздух во цела Европа треба или да имаш 10 години или живееш во некоја пештера, трето нема. Ајде да видиме за храната
Дебарско поле се наводнува со фекалии
Наместо вода, фекалии течат во Виничко Поле
Тетовските ниви се наводнуваат со фекалии
А доказ дека јадеме отпад со децении е Кочани
ова е од 2007 година Фекалии во кочанскиот ориз
ова е од 2017 година Тука некаде треба да се зафати вода за 30 хектари, од кои дел се посеани со пченка, компир и други култури, така што со ова ќе се направи една огромна штета на луѓето кои секојдневно доаѓаа кај нас и не прашаа дали ќе биде под ориз или не. Ние им кажавме дека површините се к`рски и слободно можат да ги сеат нивите. Оваа вода што ја гледате и од самите снимки, е од фекалиите што се испуштаат во самата река
Слободно продолжи да си живееш во својот измислен свет. така е поинтересно ;)
 
Член од
5 јуни 2012
Мислења
4.452
Поени од реакции
5.304
Нема. Случајно го нема ни Латас? Ех.. од филозофирање нема аир државава.. земи нешто работи.
Да повторам по Х-ти пат: Латас воопшто не ми е омилен водител, напротив...
Има силни сомнежи за уцени. Се дадоа многу снимки на „џукели“ и сега можат да уценуваат. Како што и правеа, па беа ослободувани од партиското обвинителство.
Имало силни сомнежи за уцени? А дали се повеќе или помалку силни сомнежите? И кон кој би биле насочени? Ѕинго? Латас? На првиот за К не можат да му се фатат и најверојатно ќе им биде коалиционен партнер, знаеш самиот да не си наруши континуитет во власта. За вториот веќе има поднесено обвиненија и најверојатно по службена дејност ќе добие грасиси најмалку за "учество во толпа".

Кажи слободно како стојат работите. Латас доби клоца од раководството на Сител бидејќи 10 години беше главен "гомнојадец". Се смени власта и Ѕинго нема желба да биде сменет. Затоа Латас го нема.

Силни сомнежи за уцена. Машала шо би рекле другарите.:LOL:
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
11.291
Поени од реакции
7.433
Велиш дека Миленко е одличен а после дека Заев лажел.... погледни на Дудинка што пишува Миленко: се што кажа Груевски- излажа, се што кажа Заев- така излезе.... почнавте да си признавате.
И сега Миленко чини или нечини? Или да почекаме уште некоја негова колумна каде го куди Груевски и го фали Заев па да прочини а? Обично така тоа оди. Дури некој сереше против режимот го воспевавте тука како народен херој. А збор кажа лошо за Заев и комуњарите одма ненормален, не е тој битен, кој беше овој и така нешто во тој стил. Па затоа да си прашаме посовреме Миленко чини или не ?
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
20.092
Поени од реакции
49.970
Нема. Случајно го нема ни Латас? Ех.. од филозофирање нема аир државава.. земи нешто работи.
Да повторам по Х-ти пат: Латас воопшто не ми е омилен водител, напротив...
Има силни сомнежи за уцени. Се дадоа многу снимки на „џукели“ и сега можат да уценуваат. Како што и правеа, па беа ослободувани од партиското обвинителство.
Латас е сеуште уредник на Сител, самошто овојпат неговата Ленче што ја бараше по медиуми она да му суди, му начука неколку кривични што моментално ни самиот Драган Павловиќ Латас незнае кај му е гзот.
Да ти кажам, сите у ДПМНЕ го прежалија човеков, сите веќе го видоа зад решетки, али ете ни тој самиот незнае како успеа да се задржи на слобода само со одземен пасош.
Тој ако сака може уште утре да се појави на Сител и да продолжи со монолозите на Вестите, али знае дека му гори под нозе па затоа сега работи позади камерите во телевизијата. Од друга страна Ивончето ни срам ни перде, маме ебавала со прошлава власт, ама ете прва се појавува на Дневникот во 16:00 часот.

За Јанко е посебна прича, него да можат и од дома би го избркале, а не пак од телевизија.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
1.787
Поени од реакции
776
Страшна логика. Да ти пуштам слика од Грујо како игра баскет со америчка амбасада во Форца пред да им згази на жуљ со руски пари и перење кеш без да го пријави кај нив? Што ќе ти пуштам на насловна беше на сите новини тогаш ваљда си го видел. Ама тогаш никој не смееше за империјата да каже ништо. Се си течеше како треба.
Jas od koga gi pametam, na primer Milenko i Mirka, nishto ulizuvachki za Imperijata osobeno posle 2001 i agresijata od NATO.
Ti si opsednat so Gruevski chudo edno. Priberi se, Gruevski e minato, svitka kichma i se posra. Ne vredi ni da se spomnuva.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
3.494
Поени од реакции
9.070
Jas od koga gi pametam, na primer Milenko i Mirka, nishto ulizuvachki za Imperijata osobeno posle 2001 i agresijata od NATO.
Ti si opsednat so Gruevski chudo edno. Priberi se, Gruevski e minato, svitka kichma i se posra. Ne vredi ni da se spomnuva.
Груевски свиткал кичма...само што не ни имал кичма никогаш. Се што правеше беше на грбот на луѓето и како таков ќе биде запаметен, како политичар што го фрли народот во оган за да си го спаси шупакот. Такви пичкетини стварно не вредат да се спомнуваат.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
28.675
Поени од реакции
35.692
Jas od koga gi pametam, na primer Milenko i Mirka, nishto ulizuvachki za Imperijata osobeno posle 2001 i agresijata od NATO.
Ti si opsednat so Gruevski chudo edno. Priberi se, Gruevski e minato, svitka kichma i se posra. Ne vredi ni da se spomnuva.
Груевски е контрол фрик, кој ја држеше целокупната власт во свои раце, лично негови раце, цел правен, економски систем, полиција... Он е убедливо најодговорен за сите срања што се десија, од амнестија на воени злосторства до еколошка пропаст на државава за сметка на лично негов ситен ќар.
Навикнати ви се ушињата вас на него. Ќе му го слушате името уште многу, но во поинакви рољи.[DOUBLEPOST=1507564119][/DOUBLEPOST]
:facepalm::facepalm::facepalm:
Ова сериозно го мислиш??
За да незнаеш дека докажано имаме најзагаден воздух во цела Европа треба или да имаш 10 години или живееш во некоја пештера, трето нема. Ајде да видиме за храната
Дебарско поле се наводнува со фекалии
Наместо вода, фекалии течат во Виничко Поле
Тетовските ниви се наводнуваат со фекалии
А доказ дека јадеме отпад со децении е Кочани
ова е од 2007 година Фекалии во кочанскиот ориз
ова е од 2017 година Тука некаде треба да се зафати вода за 30 хектари, од кои дел се посеани со пченка, компир и други култури, така што со ова ќе се направи една огромна штета на луѓето кои секојдневно доаѓаа кај нас и не прашаа дали ќе биде под ориз или не. Ние им кажавме дека површините се к`рски и слободно можат да ги сеат нивите. Оваа вода што ја гледате и од самите снимки, е од фекалиите што се испуштаат во самата река
Слободно продолжи да си живееш во својот измислен свет. така е поинтересно ;)
На куче од улица да му ја дадев целата судска власт у раце, полицијата, пратениците и сите пари од народов, десет години да ги држи, барем 50% од проблемиве ќе ги решеше, а не да ги усерува повеќе.
 
S

silmarillion

Гостин
Jas od koga gi pametam, na primer Milenko i Mirka, nishto ulizuvachki za Imperijata osobeno posle 2001 i agresijata od NATO.
Ti si opsednat so Gruevski chudo edno. Priberi se, Gruevski e minato, svitka kichma i se posra. Ne vredi ni da se spomnuva.
А не извини, има од гз да ви го извадам на сите пушачи негови.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
1.787
Поени од реакции
776
Груевски свиткал кичма...само што не ни имал кичма никогаш. Се што правеше беше на грбот на луѓето и како таков ќе биде запаметен, како политичар што го фрли народот во оган за да си го спаси шупакот. Такви пичкетини стварно не вредат да се спомнуваат.
Krivo da sedime, pravo da zborime, vo momentot na makedonskata politichka scena nema nitu eden politichar so kichma, "not one". "Sve su to pizde".[DOUBLEPOST=1507566264][/DOUBLEPOST]
Груевски е контрол фрик, кој ја држеше целокупната власт во свои раце, лично негови раце, цел правен, економски систем, полиција... Он е убедливо најодговорен за сите срања што се десија, од амнестија на воени злосторства до еколошка пропаст на државава за сметка на лично негов ситен ќар.
Навикнати ви се ушињата вас на него. Ќе му го слушате името уште многу, но во поинакви рољи.[DOUBLEPOST=1507564119][/DOUBLEPOST]
На куче од улица да му ја дадев целата судска власт у раце, полицијата, пратениците и сите пари од народов, десет години да ги држи, барем 50% од проблемиве ќе ги решеше, а не да ги усерува повеќе.
Eve be, Bejli go srushi Gruevski, chitaj vladata na Makedonija i ja donese opozicijata na vlast. Da vidime do kade ke stignat. Pochnaa da troshat k'o pijani mornari i do kade ke stignat samo gospod znae.
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom