Слободната воља и религиите!

Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
Се според потреба. На пример ако муабетот е религиска пропаганда, тогаш исламот е најбројна религија, ако муабетот се делата на муслиманите, тогаш муслиманите можеш на прсти да ги броиш.
ако мислите на соул, барем тој е многу поискрен од останатите
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
ако мислите на соул, барем тој е многу поискрен од останатите
Незнам дали и колку е искрен, знам само дека е крајно ограничен. Не пропушта можност да ми припише секс со животни и инцести само поради тоа што јас не осудувам никого поради начинот како некој решил да си го живее животот, а тоа е крајно ниско и подло. Дали тоа го прави намерно или поради својата ограниченост не ме интересира, но факт е дека тоа е случај кај повеќето муслимани на форумов. Кога неможат да одговорат со аргументи, се служат со адхоминем.
 
Член од
16 јуни 2013
Мислења
436
Поени од реакции
65
Незнам дали и колку е искрен, знам само дека е крајно ограничен. Не пропушта можност да ми припише секс со животни и инцести само поради тоа што јас не осудувам никого поради начинот како некој решил да си го живее животот, а тоа е крајно ниско и подло. Дали тоа го прави намерно или поради својата ограниченост не ме интересира, но факт е дека тоа е случај кај повеќето муслимани на форумов. Кога неможат да одговорат со аргументи, се служат со адхоминем.
Можеби само го користи твојот метод на прашување и припишување на разни работи само затоа што сме муслимани во кои најчесто Исламот нема ништо со постапките на муслиманите.
Но тоа тебе не ти смета да го припишеш на Исламот и на муслиманите овде на форум :)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Можеби само го користи твојот метод на прашување и припишување на разни работи само затоа што сме муслимани во кои најчесто Исламот нема ништо со постапките на муслиманите.
Но тоа тебе не ти смета да го припишеш на Исламот и на муслиманите овде на форум :)
Јас диксутирам за исламот, не за тебе или за Омер или за било кој конкретен муслиман. Така да, не е баш тоа во прашање.
Најди ми еден мој пост каде сум зборувал за постапки на муслимани.
 
Член од
21 декември 2012
Мислења
924
Поени од реакции
452
Јас диксутирам за исламот, не за тебе или за Омер или за било кој конкретен муслиман. Така да, не е баш тоа во прашање.
Најди ми еден мој пост каде сум зборувал за постапки на муслимани.
Доволно е да се спомнам себеси и да ти текне кон што целам?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Доволно е да се спомнам себеси и да ти текне кон што целам?
Целиш на твоите изјави за хомосексуалците, твоите клевети за О.Т.О и ред слични ситуации. Добро што се препознаваш, лошо што тоа се обидуваш да го поистоветиш со другар ти Соул.
Ако веќе сакаш споредби, за да биде иста ситуацијата јас би требало да тврдам дека ти лично си учествувал во ликвидирање на хомосексуалци.
 
Член од
11 август 2011
Мислења
83
Поени од реакции
34
Слободната волја е роб на религијата во секој поглед. А ако религијата и Господ итн. не постојат, туку се само измислици на човекот, тогаш човекот е тој што ја држи слободната волја во потчинетост и тоа ПО СЛОБОДНА ВОЛЈА. Хах, комплицирани сме ние луѓето. :D
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Незнам дали и колку е искрен, знам само дека е крајно ограничен. Не пропушта можност да ми припише секс со животни и инцести само поради тоа што јас не осудувам никого поради начинот како некој решил да си го живее животот, а тоа е крајно ниско и подло. Дали тоа го прави намерно или поради својата ограниченост не ме интересира, но факт е дека тоа е случај кај повеќето муслимани на форумов. Кога неможат да одговорат со аргументи, се служат со адхоминем.
Ogranicenosta da si ja pobaras kaj tebe,da se zaprasas dali mozebi si ti toj ograniceniot koj ne gi svaka nitu argumentite nitu analogijata ako e sprotivna na tvoeto mislenje ?
Koga soul tuka so golem moral i trpenie pisuvase i gi ignorirase site navredi upateni kon nego,se storivte "da go izvadite" od kontakt. No gresite ako mislite deka e izvaden od kontakt. Soul samo se spusti na nivoto vase nisko za da mozete da go razberete na vas jazik sto saka da kaze. Soul od mnogu visoko nivo porano vi zboruvase ama ne mozevte da go slusnete.
Bi ti napisal sto se slucilo so orelot koga se spustil i im se pridruzil na kokoskite,ama radi toa sto jas vo tebe ogromna ogranicenost gledam,smetam deka od toa nisto nema da svatis.

Ipsissimus,jas i ti terame dva razliciti patista,za mojov pat ti si ogranicen i nisto ne znaes,za tvojot pat jas sum. Kade e tuka slobodnata volja koja ja spomnuvas vo sekoja tema ?
Za tebe ovosvetskite |uzivanja" se UZIVANJA pa uzivaj i ne se sekiraj dali i zosto ke bides kaznet i onaka ne veruvas vo Nego (neka e Vozviseno imeto Negovo). Jas poinaku gi gledam rabotite i nie Muslimanite opsto.
Koga Ebu Hamid El-Gazali go prasale vo sto e razlikata pomegju onie koi go sakaat ovoj svet i onie koi gi isbegnuvaat negovite "uzivanja" toj go prasal prasuvacot: Ako vidis deka majstorot sto pravi alva pluka vo nea,ke jades li od taa alva ? Ovoj veli NE. A ako mu ja dades istata alva na onoj koj ne znae deka majstorot pluknal vo nea ke ja jade li ? DA. Toa e razlikata. Onie koi gi izbegnuvaat uzivanjata na ovoj svet se tie na koi im e jasno deka ovoj svet e valkan. Da bese cist posle smrtta nemase da ne kapat pred zakopot a da bese dobar nemase da placeme koga se ragjavme. Razlikata e vo toa sto Jas i nie Muslimanite ja gledame i zamkata koja e sokriena pozadi mamkata a ti teraj si po sekoj zalak. Nikogas ne mozes da ja razberes i svatis mojata neogranicenost i sirok pogled kon svetot,Ipsissimus,se' sto postoi na ovoj svet mene mi sluzi PRIMER,ogranicenosta baraja kaj tebe i vo tebe bidejki da ne bese ogranicen nemase ogranicen drug da gledas. Nitu vo ludnica ima LUDI gi ima samo onie koi ne gi razbiraat.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Ogranicenosta da si ja pobaras kaj tebe,da se zaprasas dali mozebi si ti toj ograniceniot koj ne gi svaka nitu argumentite nitu analogijata ako e sprotivna na tvoeto mislenje ?
Koga soul tuka so golem moral i trpenie pisuvase i gi ignorirase site navredi upateni kon nego,se storivte "da go izvadite" od kontakt. No gresite ako mislite deka e izvaden od kontakt. Soul samo se spusti na nivoto vase nisko za da mozete da go razberete na vas jazik sto saka da kaze. Soul od mnogu visoko nivo porano vi zboruvase ama ne mozevte da go slusnete.
Bi ti napisal sto se slucilo so orelot koga se spustil i im se pridruzil na kokoskite,ama radi toa sto jas vo tebe ogromna ogranicenost gledam,smetam deka od toa nisto nema da svatis.

Ipsissimus,jas i ti terame dva razliciti patista,za mojov pat ti si ogranicen i nisto ne znaes,za tvojot pat jas sum. Kade e tuka slobodnata volja koja ja spomnuvas vo sekoja tema ?
Za tebe ovosvetskite |uzivanja" se UZIVANJA pa uzivaj i ne se sekiraj dali i zosto ke bides kaznet i onaka ne veruvas vo Nego (neka e Vozviseno imeto Negovo). Jas poinaku gi gledam rabotite i nie Muslimanite opsto.
Koga Ebu Hamid El-Gazali go prasale vo sto e razlikata pomegju onie koi go sakaat ovoj svet i onie koi gi isbegnuvaat negovite "uzivanja" toj go prasal prasuvacot: Ako vidis deka majstorot sto pravi alva pluka vo nea,ke jades li od taa alva ? Ovoj veli NE. A ako mu ja dades istata alva na onoj koj ne znae deka majstorot pluknal vo nea ke ja jade li ? DA. Toa e razlikata. Onie koi gi izbegnuvaat uzivanjata na ovoj svet se tie na koi im e jasno deka ovoj svet e valkan. Da bese cist posle smrtta nemase da ne kapat pred zakopot a da bese dobar nemase da placeme koga se ragjavme. Razlikata e vo toa sto Jas i nie Muslimanite ja gledame i zamkata koja e sokriena pozadi mamkata a ti teraj si po sekoj zalak. Nikogas ne mozes da ja razberes i svatis mojata neogranicenost i sirok pogled kon svetot,Ipsissimus,se' sto postoi na ovoj svet mene mi sluzi PRIMER,ogranicenosta baraja kaj tebe i vo tebe bidejki da ne bese ogranicen nemase ogranicen drug da gledas. Nitu vo ludnica ima LUDI gi ima samo onie koi ne gi razbiraat.
Една од особините на ограниченоста е да се биде слеп и глув пред аргументите, како во твојот пример. Да се игнорира нивната поента и суштина и да се користи адхоминем стратегијата, гаејќи надеж дека со дискредитација на личноста на дискутантот ќе се дискредитираат и неговите ставови и аргументи.
Друга особина е самовеличењето и самофалењето во стилот - јас ви зборувам од многу високо ниво ама неможе да ме разберете. Уште една класична и комична особина на суетата на која дел од нејзините квалитети е глупоста.
Трета особина е неможноста да се најдат сопствени зборови и аналогии, па се користат смешни детски приказни од типот - орелот и кокошката. Најчесто аналогии кои немаат никаква поврзаност со суштината и поентата чиј коментар треба да бидат.
Може вака да продолжам уште три - четири страници, но залудно.

Како констатација само ќе потсетам на промашените аргументи и обиди да се даде одговор и објаснување на прашањето кое е суштина на оваа тема од самиот почеток - Ако врховно и семоќно битие дава слободна волја во чиј опсег се вклучени сите на нас познати особини и ситуации, нема зошто потоа да се поставува како судија кон својата креација! Бидејќи судењето како акт ги дели нештата на потребни и непотребни! А ако тоа врховно битие е совршено, од каде непотребни нешта и ситуации ако не од него самиот? Што значи, самиот акт на судење, би значел акт со кој тоа битие би ја докажало својата несовршеност.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Ipsissimus,ti si slep za rabotite sto jas gi znam. Ti si kako bebe vo majcinata utroba na koe isto taka tesko e da mu se objasni deka eden den ke se hrani kroz ustata a ne niz popokot. Ti si kako edna drvena kuklicka na koja tesko e da i se objasni deka covekot egzistira sam,bez da go pridvizuva nekoj so konec i pruzina.
Ti ne mozes da svatis deka voopsto ne treba da komuniciras i raspravas so luge koi go pominale ovoj svet,za tebe,sekako,sekoe nivno tvrdenje bi bilo "glupost". Argumentite tvoi,Ipsissimus,se za onie koi ziveat vo tvojot svet,nizok. Ti ne go gledas ona sto nekoi go gledaat. Ne go cuvstvuvas ona sto nekoi go cuvstvuvaat.Svati samo tolku deka ne mozes da gi svatis a ne deka gluposti kazuvaat. Tebe za cuda dokazi ti trebaat a mene ne mi trebaat. Vo cuda ili se veruva ili ne se veruva,zatoa i se cuda.
Ipsissimus,dete masko,ne sudi mu na nikogo i na nisto,taa ti bese omilena od Rumi. Manata tvoja,nemoj da ja gledas kaj drugi licnosti. Daleku si ti od nivniot um i razum... Ti si uste detence ne dozreano,koe bescenet kamen prodava za grst lesnici. Vrednosta ne mu ja znae a ako ostane cel zivot dete,nema ni da mu ja doznae. Ti velam jas,ti si uste kako volot koj ne e zapoznat so kasapot,pa go prati do kasapnica. Da znae volot za kasapot,dali bi prifatil mekica od negovite race ? No sepak,gledajki ja i jas tvojata tolkava zaostanatost,so golemo sozaluvanje,nbo bez nekoi komentari ke te preskoknam.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Ipsissimus,ti si slep za rabotite sto jas gi znam.
Темава не е за работи што ти си ги знаел а јас не. Темава има наслов и ако имаш аргументи да дискутираш за тоа на што се однесува оваа тема, дискутирај, во спротивно никој не те тера да пишуваш тука.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Темава не е за работи што ти си ги знаел а јас не. Темава има наслов и ако имаш аргументи да дискутираш за тоа на што се однесува оваа тема, дискутирај, во спротивно никој не те тера да пишуваш тука.
Milion pati na istava tema a Boga mi i na sekoja,Argumentirano ti e,no sto vredi koga silno si gi zatvoril ocite ?
Sekogas vaka begas od argumentite i koga ke pomine 2 strani temata,povtorno istoto prasanje go postavuvas i sekogas taka....
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Milion pati na istava tema a Boga mi i na sekoja,Argumentirano ti e,no sto vredi koga silno si gi zatvoril ocite ?
Sekogas vaka begas od argumentite i koga ke pomine 2 strani temata,povtorno istoto prasanje go postavuvas i sekogas taka....
Кој аргументи? Волот и касапот? Или конобарот и локумот? Уствари не, знам - кокошката и орелот нели?
Еве, повели објасни на кој начин ова со волот и касапот е аргумент и одговор на прашањето кое е суштина на темава од почеток?
Дали касапот го создал волот? Дали касапот му ги дал особините на волот? Дали касапот е совршен? Која е поврзаноста на касапот со конкретнава тема?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.689
Дали Ipsissimus извршувајќи ја својата слободна волја греши во однос на некоја религија и нејзините слободи, што мислиш Soul-of-Space ?
Дали човекот со својата слободна волја греши во очите на богот или во очите на верникот?

Тоа е битно прашање...
Бидејќи судот на верникот кон друг верник е небитен кога зборуваме за богот кој што е судија на слободната волја на човекот и неговото дејствување!
Богот не бара религии нели... еден е, што ќе ти требаат поеќе философии и пракси и комплицирани закони кога еден бог - еден закон?
Како може верник да толкува божји збор на некој друг?
Чудно е тоа малку.
Нели?
Или грешам некаде... дај поправете ме ако некаде грешам.

П.С. И доста со вашето бедно расправање по форумов. Гледајте си чергата и не галамете многу. Нема секако да се разубедите меѓусебно и да смирите топка... за тоа треба религиозно почитување на соговорникот и почитување на религијата на својот непријател, што би рекле :facepalm:
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Кој аргументи? Волот и касапот? Или конобарот и локумот? Уствари не, знам - кокошката и орелот нели?
Еве, повели објасни на кој начин ова со волот и касапот е аргумент и одговор на прашањето кое е суштина на темава од почеток?
Дали касапот го создал волот? Дали касапот му ги дал особините на волот? Дали касапот е совршен? Која е поврзаноста на касапот со конкретнава тема?
Tokmu toa e toa za sto ti oko nemas,slep si a seto toa sluzi za primer. Sto e za tebe dokaz ? Toa sto LaVey ke ti go kaze vo negovata satanska biblija ?
--- надополнето: 18 септември 2013 во 23:34 ---
Дали човекот со својата слободна волја греши во очите на богот или во очите на верникот?
Ednostavno,
Toa sto e pomegju mene (vernikot) i nego,gresi vo ocite na vernikot. Toa sto e pomegju nego i Boga,za toa ima drug sud.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom