Слободната воља и религиите!

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Дали религиите ја почитуваат слободната воља на луѓето?
Што претставува таа за религиите?
Дали е во ред да се ограничува и укинува слободната воља на луѓето само врз основа на принципи и правила стари повеќе илјади години?
Ако е погрешно да ја употребуваме слободната воља во одредени ситуации, тогаш зошто воопшто сме создадени со слободна воља?

--- надополнето ---

Ќе ја коментирам следнава изјава на Soul-of-Space:
Ti si zapnat za tvojata slobodna volja i nemozes da svatis deka slobodnata volja tvoja na nekogo moze da mu smeta,kolku god ti da ja smetas za ubava. Po tvoe,voopsto togas ni drzavni zakoni ne treba da postojat. Nekade ograniceno e vozenje 60 a tebe ti e volja 160.... ama ti ne svakas deka na drugi im smetas so toa,mozes drug da povredis itn. Zatoa postoi zakon i ako e po pravilo i kaznata ti e pomala i voopsto nema ni da odgovaras.
http://forum.kajgana.com/showthread.php?52847-%D0%9F%D1%80%D0%B0%D1%88%D0%B0%D1%9A%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%98%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%BC%D0%BE%D1%82-II&p=4037567&viewfull=1#post4037567
Во врска со првиот болд! Јас мојата слободна воља ја практикувам со едно многу едноставно правило кое гласи: "Прави што ти е воља, но не повредувај никого без причина и не нанесувај штета" Ако некому сметаат моите постапки и начин на живот во рамките на ова правило кое го нагласив, тогаш тоа е негов проблeм а не мој! Мислам дека е ова јасно и едноставно за да се свати!
Во врска со вториот болд! Воопшто не е точно дека според мене не треба да постојат државни закони и правила од проста причина што јас ја практикувам мојата слободна воља според правилото кое го посочив! Ако мене ми е воља да возам 160, тоа може да ме повреди мене и останатите и да нанесе штета!
Сите демократски општества се засноваат на демократија! А таа се темели на правилото кое го посочив: "Прави што ти е воља, но не повредувај никого без причина и не нанесувај штета"
 
Член од
4 август 2010
Мислења
318
Поени од реакции
188
Дали ја почитуваат? Никако. Велат Бог го создал човекот со слободна волја, сам да одлучува по кој пат ќе оди. Од друга страна, патот ти е „наложен“, или ќе одиш по тој или ќе бидеш „казнет“. Каде што владее религијата (денес само Шеријатот во некои земји), нема ниту С од слободна волја - напротив, тотално покорување на Бога и „божјата“ волја (ставив во наводници зошто таа волја е измислена и тумачена од луѓе-не од Бога). Што претставува? - мисловна именка. Како што напоменав-слободна волја нема, така да тоа е само празен збор во религијата.
Дали е во ред? - никако. Таа секако се ограничува (со разни закони), но на принципи кои се соодветни со денешното општество. Не може да се ограничува со закони од пред 1500 години кога нормално било да се каменува и камшикува затоа што немало друг начин на казна, наместо да се прати во затвор и да го одлежи своето (или во крајни случаи да се „успие“ на похуман начин). Не може девојче да го мажат од 6 години и да нема никаква слободна волја (и да нема ни Д од детство), или да тврдат дека е зрело од 9 години - кога се знае дека се развива до 20тина години.
Дали е погрешно да ја употребуваме слободната волја во одредени ситуации? - не е погрешно, се додека нашата волја не прави лошо на некој друг. Според религиите, погрешно е - затоа што слободната волја е нешто сосема спротивно од целосната покорност на бога и неговата волја. А сме создадени со слободна волја за да ја следиме и да имаме можност да не веруваме во секое срање кое му текнало на некого пред 1500-2000 години.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Ipsissimus velis:
"Прави што ти е воља, но не повредувај никого без причина и не нанесувај штета"
Koga znaes deka so ona sto si go storil po svoja volja ne si povredil na nikogo ? Ti velis zosto e zabraneto da imam intimen odnos so devojka i ako ne sum vo brak. Ova ti e po volja... no zarem ja cuvstvuva voljata tvoja bolkata na nekoj roditel cija kerka si ja obescestil ?
Ja cuvstvuva li podmiteniot sudija bolkata na siromaviot koj go obvinil na pravdi boga. Mnogu raboti koi ni se po volja,nasa volja,moze sekoj da zamisli kako e koga e po nasa volja,ne ja cuvstvuvaat bolkata na drugite,na onie na koi so istata nasa volja sme gi povredile.

Во врска со вториот болд! Воопшто не е точно дека според мене не треба да постојат државни закони и правила од проста причина што јас ја практикувам мојата слободна воља според правилото кое го посочив! Ако мене ми е воља да возам 160, тоа може да ме повреди мене и останатите и да нанесе штета!
Сите демократски општества се засноваат на демократија! А таа се темели на правилото кое го посочив: "Прави што ти е воља, но не повредувај никого без причина и не нанесувај штета"

Spored ova,nie treba da razgovarame za kakov vid na slobodna volja stanuva zbor. Te. koja sloboda religijata ti ja odzema a da ti steti tebe i na drugite ? Toa sto nemozes da da imas intimen odnos so nekoja druga so koja ne si vo brak ?
Navedi mi nekolku primeri,ke zboruvame za toa. Bidejki i religijata veli: "Pravigo ona so sto korist i drugite ke imaat" I Religiite ucat deka covek treba po volja da pravi i po kejf,pritoa da ne im nasteti na drugite i sebesi. Ova ne go osporuva ni religijata.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Тоа што речиси сите верници не го сваќаат е дека моралот е културолошка креација, а не апсолутно и вродено чуство! Врз основа на ова, ги прогласуваат своите традиции и култури за морални на сметка на останатите! Човекот кога се раѓа е табула раса, незнае од што да се срами, единствена вродена емоција му е стравот! На пример во Африка постојат племиња кај кои е нормално домаќинот да му ја понуди сопругата на гостинот доколку е дојден на ноќевање! Во таа култура тоа не е табу, така било одсекогаш! Затоа сметам дека мора да се разграничи и да се свати дека слободната воља е најсветото нешто кај луѓето, и таа несмее да се ограничува за сметка на култури кои своите практики, традиции и верувања ги прогласиле за апсолутна и единствена вистина! Ако вашата религија, култура и традиција смета нешто за погрешно, не го практикувајте, но не им го забранувајте и на останатите!
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Dali Ipsissimus za tebe postoi VOZDRZUVANJE od nesto ? Ako postoi Vozdrzuvanje od nesto,od sto bi mozelo da bide toa vozdrzuvanje,a da ne e po tvoja volja ? Ako ne e po tvoja volja ne se ni vozdrzuvas... a ako se vozdrzuvas od nesto nekogas toa od sto se vozdrzuvas ti e po volja.
Dali si se vozdrzal nekogas od nesto i od sto ? Ako za tebe ne postoi Vozdrzuvanje,togas povtorno ne e normalno. Ako postoi situacija da se vozdrzis od nesto ke mozeme nekako na kraj da izlezeme so ovaa nasa dooolga "raspravija"

--- надополнето ---

Тоа што речиси сите верници не го сваќаат е дека моралот е културолошка креација, а не апсолутно и вродено чуство! Врз основа на ова, ги прогласуваат своите традиции и култури за морални на сметка на останатите! Човекот кога се раѓа е табула раса, незнае од што да се срами, единствена вродена емоција му е стравот! На пример во Африка постојат племиња кај кои е нормално домаќинот да му ја понуди сопругата на гостинот доколку е дојден на ноќевање! Во таа култура тоа не е табу, така било одсекогаш! Затоа сметам дека мора да се разграничи и да се свати дека слободната воља е најсветото нешто кај луѓето, и таа несмее да се ограничува за сметка на култури кои своите практики, традиции и верувања ги прогласиле за апсолутна и единствена вистина! Ако вашата религија, култура и традиција смета нешто за погрешно, не го практикувајте, но не им го забранувајте и на останатите!
Eeee... vo Amsterdam mozes i so kucka da se ozenis ! Ama dali e toa normalno... kako dojde vremeto,sinot ne ke znaeme,snaa ke ni donese ili toj nekade kako snaa ke ti pojde..... kolku e seto toa normalno i vo ramkite na normalnite luge.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Koga znaes deka so ona sto si go storil po svoja volja ne si povredil na nikogo ? Ti velis zosto e zabraneto da imam intimen odnos so devojka i ako ne sum vo brak. Ova ti e po volja... no zarem ja cuvstvuva voljata tvoja bolkata na nekoj roditel cija kerka si ja obescestil ?
Ja cuvstvuva li podmiteniot sudija bolkata na siromaviot koj go obvinil na pravdi boga. Mnogu raboti koi ni se po volja,nasa volja,moze sekoj da zamisli kako e koga e po nasa volja,ne ja cuvstvuvaat bolkata na drugite,na onie na koi so istata nasa volja sme gi povredile.
[/COLOR][/LEFT]
А дали родителот не ја чуствува болката на неговата ќерка која сака да живее слободно, да има дечковци....? Дали таа ќерка е сопственост на таткото, па тој има право да го води нејзиниот живот? Ако некого сакаш, ќе го прифатиш со сите негови особини, а не само со тие што тебе ти одговараат!
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
А дали родителот не ја чуствува болката на неговата ќерка која сака да живее слободно, да има дечковци....? Дали таа ќерка е сопственост на таткото, па тој има право да го води нејзиниот живот? Ако некого сакаш, ќе го прифатиш со сите негови особини, а не само со тие што тебе ти одговараат!
Ne mi odgovori dali za tebe postoi VOZDRZUVANJE?

Tatkoto poveke od svetot videl. Znae toj od deckovci deka sidata i prostitucijata ti e naj blisku.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Dali Ipsissimus za tebe postoi VOZDRZUVANJE od nesto ? Ako postoi Vozdrzuvanje od nesto,od sto bi mozelo da bide toa vozdrzuvanje,a da ne e po tvoja volja ? Ako ne e po tvoja volja ne se ni vozdrzuvas... a ako se vozdrzuvas od nesto nekogas toa od sto se vozdrzuvas ti e po volja.
Dali si se vozdrzal nekogas od nesto i od sto ? Ako za tebe ne postoi Vozdrzuvanje,togas povtorno ne e normalno. Ako postoi situacija da se vozdrzis od nesto ke mozeme nekako na kraj da izlezeme so ovaa nasa dooolga "raspravija"

Па јас веќе кажав, ама очигледно не ме читаш! Јас единствено се воздржувам од тоа што може некого да повреди без причина, или да нанесе штета! Се останато кое ми носи задоволство го практикувам!
Eeee... vo Amsterdam mozes i so kucka da se ozenis ! Ama dali e toa normalno... kako dojde vremeto,sinot ne ke znaeme,snaa ke ni donese ili toj nekade kako snaa ke ti pojde..... kolku e seto toa normalno i vo ramkite na normalnite luge.
Ако некој се реши на такво нешто негово право! На кој начин тоа тебе или мене би не тангирало? Јас си имам мој живот и воља која ја следам, ти си имаш твој, а некој друг си има негова!:toe: Ако тоа го прави среќен, нека се ожени!:)
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Па јас веќе кажав, ама очигледно не ме читаш! Јас единствено се воздржувам од тоа што може некого да повреди без причина, или да нанесе штета! Се останато кое ми носи задоволство го практикувам!
Pa se snajdovme... od sega ke prajme muabet sto zabranuva religijata a da e stetno za tebe i za okolinata. Znaeme deka nekogas voljata ne nosi vo pogresna nasoka te. da mu nastetime na nekogo.
Ако некој се реши на такво нешто негово право! На кој начин тоа тебе или мене би не тангирало? Јас си имам мој живот и воља која ја следам, ти си имаш твој, а некој друг си има негова!:toe: Ако тоа го прави среќен, нека се ожени!:)
E pa jas mislam deka na sekoj od momentov mu e jasno. Dali e celta ti da bides samo sreken ? Subahanallah... ako covek veruva vo Boga,budala e,glupav e sto mu robuva,ako se venca so kucka,negova volja... taka im e poubavo. Znaes li deka se poremetuva prirodniot zakon ? Znaes li kolku bakterii kuce moze da ti prenese samo da te dushne a kamo li odnos so nego da imas. Mozes li da zamislis prema sto si ramnodusen i sto sakas normalno da ni prestavis... za vakva li slobodna volja religiite gi negiras ? Do kade se' covek moze da stigne.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
E pa jas mislam deka na sekoj od momentov mu e jasno. Dali e celta ti da bides samo sreken ? Subahanallah... ako covek veruva vo Boga,budala e,glupav e sto mu robuva,ako se venca so kucka,negova volja... taka im e poubavo. Znaes li deka se poremetuva prirodniot zakon ? Znaes li kolku bakterii kuce moze da ti prenese samo da te dushne a kamo li odnos so nego da imas. Mozes li da zamislis prema sto si ramnodusen i sto sakas normalno da ni prestavis... za vakva li slobodna volja religiite gi negiras ? Do kade se' covek moze da stigne.
Верувај дека кучињата во Амстердам се далеку почисти од многумина кој живеат во Македонија! Пријателе, нормално е тоа што те прави среќен! Мене ми е одвратна и помислата на секс со куче, но има процент луѓе кој и тоа го сакаат! Како што кажав, секој има подеднакво право да си го живее животот како што сака! На пример за мазохистите задоволство е некој да им нанесува болка! Неможеш да им судиш на останатите врз основ на сопствените гледишта.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Дали религиите ја почитуваат слободната воља на луѓето?


Што подразбираш под слободна волја и дали воопшто постои некој нерелигиски систем или уредување кој е продуктивен а да не ја ограничува слободната волја на луѓето?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Што подразбираш под слободна волја и дали воопшто постои некој нерелигиски систем или уредување кој е продуктивен а да не ја ограничува слободната волја на луѓето?
Јас многу јасно кажав што подразбирам под слободна воља! Се што не повредува некого без причина и не предизвикува штета! И да, постојат нерелигиски системи на уредување кој не ја ограничуваат слободната воља а се продуктивни! Toa се сите демократии кој се темелат на правилото кое го посочив на самиот почеток: - "Прави што ти е воља, но не повредувај никого без причина и не нанесувај штета"


 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Организираните религии во никој случај не поштуваат слободна воља! Зборат за неа, а ја ограничуваат дури и во нивните свети книги. Така да, непостоечка е.

И да кажам за коментари од тип - не е нормално. За вас тоа не е нормално! За некого е. Тоа е толку релативен поим.

И многу луѓе не разбираат колку е тешко да се ѓивее под идеалот - Живеј како ти е воља, само не повредувај никого и ништо. Размислете само колку е сеопфатлив овој идеал!
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Родителите се криви, они ги измислија сите овие глупи правила.
Kill them all !
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
И да, постојат нерелигиски системи на уредување кој не ја ограничуваат слободната воља а се продуктивни!
Кои се тие системи и во кои држави е ваков поредокот на слободна волја? Низ историјата немам слушнато за ваков поредок.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom