Слободната воља и религиите!

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Tokmu toa e toa za sto ti oko nemas,slep si a seto toa sluzi za primer. Sto e za tebe dokaz ?
Твоите примери немаат врска со суштината за која се дискутира тука, и што е најтрагикомично, твојата неспособност да го сватиш тоа, ми ја префрлаш мене како моја маана! :facepalm:

Ајде уште еднаш, наједноставно што може:
Судење - акт со постапките се делат на потребни и непотребни, корисни и штетни, добри и зли итн, итн!
Е сега, ако бог е совршен, ако се што постои е негова креација, тогаш кој ги создал и допуштил тие непотребни, штетни, зли постапки и особини?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.659
Поени од реакции
11.691
Ednostavno,
Toa sto e pomegju mene (vernikot) i nego,gresi vo ocite na vernikot. Toa sto e pomegju nego i Boga,za toa ima drug sud.
За тоа дали има или нема суд, е прашање на вера, не на знаење. За тоа дали има бог и тоа е пак прашање на вера, кој бог е пак „вистинскиот“ е најголемата дилема сеуште на оваа планета.


Темата е слободната волја и религијата - организирани верници кои изградиле систем на хиерархијиа и правила со кои го обожуваат богот во кој веруваат и бараат и другите кои што не веруваат да ги почитуваат тие правила бидејќи ќе бидат казнети... така да тука треба да се разгледува богот и оној што има слободна волја или верникот во однос на оној што има слободна волја?
Верникот вели дека слободната волја е дадена од богот во кој верува...
Како може некој што не верува во богот за кој зборува верникот да дејствува според законите кои ги следи самиот верник и својата волја да е по урнек на законите дадени според религијата која проповеда за дадениот бог?
Како може некој да биде суден според законот на некоја религија која е изградена од верници кои се согласиле околу начелата на еден начин на живот тука, на Земјата?

Ако јас речам дека ја извршувам божјата волја, но таа ја нема никаде во Коранот, дали сум јас во грешка и твојата религија ќе ме ограничи во моето дејствување?
Што правиме со христијанската слободна волја која не е баш по урнек на исламската слободна волја?
Сите сте грешни - сите ќе горите е муабетот?


Дали имаме ние бесконечно многу религии на Земјата?
Слободната волја кај човекот не мислиш дека е премногу ограничувана со ова?

Може да правиш што ти е волја но мојата религија вели тоа е погрешно и не смееш така...
Другите пак велат, ок е тоа, но не е ок ова и може да правите ова и ова што другите не смеат, од другата религија...

Сега, ние се заморуваме тука со богот или со лолитиката на верниците на Земјата?
 

kralot

Вистина!!
Член од
9 април 2008
Мислења
466
Поени од реакции
72
Твоите примери немаат врска со суштината за која се дискутира тука, и што е најтрагикомично, твојата неспособност да го сватиш тоа, ми ја префрлаш мене како моја маана! :facepalm:

Ајде уште еднаш, наједноставно што може:
Судење - акт со постапките се делат на потребни и непотребни, корисни и штетни, добри и зли итн, итн!
Е сега, ако бог е совршен, ако се што постои е негова креација, тогаш кој ги создал и допуштил тие непотребни, штетни, зли постапки и особини?


Брат Ајнштајновиот пример ти е одговор на ова прашање:

Не постои темнината, таа претставува недостаток на светлина,
Не постои студ, тоа е недостаток на топлина,
Не постои зло, тоа е недостаток на Добрина!!

Бог дал упатство, пат по кој се доаѓа до Божјото задоволство и ти дал разум, кој ќе ти помогне да избираш, а ти избираш помеѓу дадените можности, Ќе бидеш верник или нема да бидеш верник, Ако бидеш верник добиваш награда, ако не добиваш казна, Одбираш морал или неморал, моралот те води до спокојство и мир, доколку секој се држи до моралните вредности пропишани од бог, тогаш на светот нема да има неред, војни, мрѓња, нетрпејливост.

Тоа ти е Мудроста Божја!!
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Брат Ајнштајновиот пример ти е одговор на ова прашање:

Не постои темнината, таа претставува недостаток на светлина,
Не постои студ, тоа е недостаток на топлина,
Не постои зло, тоа е недостаток на Добрина!!

Бог дал упатство, пат по кој се доаѓа до Божјото задоволство и ти дал разум, кој ќе ти помогне да избираш, а ти избираш помеѓу дадените можности, Ќе бидеш верник или нема да бидеш верник, Ако бидеш верник добиваш награда, ако не добиваш казна, Одбираш морал или неморал, моралот те води до спокојство и мир, доколку секој се држи до моралните вредности пропишани од бог, тогаш на светот нема да има неред, војни, мрѓња, нетрпејливост.

Тоа ти е Мудроста Божја!!
Па токму ова е аргумент против исламскиот концепт! Ако непостои зло, туку само недостаток на добро која е логиката да постои Судија кој и суди на својата креација?
Непостои зло а постои суд за оние што правеле зло?!
 

kralot

Вистина!!
Член од
9 април 2008
Мислења
466
Поени од реакции
72
Па токму ова е аргумент против исламскиот концепт! Ако непостои зло, туку само недостаток на добро која е логиката да постои Судија кој и суди на својата креација?
Непостои зло а постои суд за оние што правеле зло?!


постои суд за недостатокот на добрина, кој направил доволно а кај кога била малку!
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
постои суд за недостатокот на добрина, кој направил доволно а кај кога била малку!
Тој што има потреба да суди - не е совршен, затоа што со судењето посочува особини и ситуации кои се непотребни или кои се недостаток.
Во совршенството нема место за недостатоци.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Твоите примери немаат врска со суштината за која се дискутира тука, и што е најтрагикомично, твојата неспособност да го сватиш тоа, ми ја префрлаш мене како моја маана! :facepalm:

Ајде уште еднаш, наједноставно што може:
Судење - акт со постапките се делат на потребни и непотребни, корисни и штетни, добри и зли итн, итн!
Е сега, ако бог е совршен, ако се што постои е негова креација, тогаш кој ги создал и допуштил тие непотребни, штетни, зли постапки и особини?
Ipsissimus,Kreatorot NEMA DA TE KAZNI za tvoite zli postapki,zakonot e takov i tvoite zli postapki ke te kaznat na toj svet. Ne e BOG (NEKA E VOZVISEN) Toj koj ke te izmacuva vo pekolot,NE. Ednostavno ke se pronajdes vo mesto kade sto uslovite za "zivot"se mnogu teski,kade sto maka e sekoj "sekund".
Ke se najdes vo mesto kade sto lavina ke ti bide pijalokot so koj zed ke gasis i zekum za hrana ke jades. Nema ni tamu Bog so tebe da se rasprava,tuku delata tvoi ke te kaznat.
Zatoa ti vikam,jas i ti sme na sosema razliciti patista. Mene se' mi sluzi za primer a ti vo svetot gi gledas samo sarenilata i boite. Allah dz.s vo Kur'anot veli deka se' e sozdadeno so nekakva cel pa zemajte pouka. Kako sto onoj koj napravil lazica,ne ja napravil lazicata za samata lazica tuku za supata. Kako sto vo sahot sekoj poteg koj ke go napravis go pravis zaradi onoj sokrien,sleden poteg koj go planiras. Kako sto prvata stepenica sluzi za vtorata a taa za tretata i taka da dojdes do krovot.... Taka po zadi se' vo svetot nesto se sokriva i sluzi za primer taka onie koi go nadminale zivotinskiot instinkt i od zivotnite,od patkata,od glusecot od zabata izvlekuvaat pouka a onie koi seuste se naogjaat vo toj zivotinski svet,pa kako od toa pouka ke izvlecat ?

Odgovorot za tebe ednostavno ti go kazav deka Bog ne go sozdal zloto,ama ne go ni zabranil,od MUDROST.
Ako te prasam dali ti so toj um bi sakal da bides Musliman ? Ke kazes NIKAKO. A dokolku ne ja imase ovaa sloboda koja ja imas a koja ti e dadena od Boga togas ke trebase da bides Musliman a toa za tebe so ovoj um bi znacelo odzemanje na slobodnata volja i prisiluvanje. Jas vikam pak sukjur i sto ima takvi kako tebe,od kade poinaku bi znael kolkava e slasta vo verata moja ? Temninata da ne e kako mesecinata ke si ja pokazese ubavinata i sjajot ?

Sudot e cisto da ne pomislis deka nepravedno si frlen vo pekolot i toj sud ne zamisluvajgo bukvalno.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Ipsissimus,Kreatorot NEMA DA TE KAZNI za tvoite zli postapki,zakonot e takov i tvoite zli postapki ke te kaznat na toj svet..
И повторно вртење во круг. Проблемот не е за што ќе те казнува или каде ќе те казнува или кога....или за што ќе те суди! За било што и да те суди или да те казнува - поентата е таа! Дека не е совршен, бидејќи за него постојат нешта кои тој самиот ги креирал или допуштил а сепак ги смета за непотребни.
Се останато е само матење вода да небиде бистра.
Не е мој проблем што немаш доволен интелектуален капацитет да сватиш која е поантава.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
И повторно вртење во круг. Проблемот не е за што ќе те казнува или каде ќе те казнува или кога....или за што ќе те суди! За било што и да те суди или да те казнува - поентата е таа! Дека не е совршен, бидејќи за него постојат нешта кои тој самиот ги креирал или допуштил а сепак ги смета за непотребни.
Се останато е само матење вода да небиде бистра.
Не е мој проблем што немаш доволен интелектуален капацитет да сватиш која е поантава.
Ne se znae koj tuka nema dovolen kapacitet.... daleku sum jas od tebe. Ti si seuste vo zivotinskiot svet.

Poentata ti e zosto Bog ke ti sudi za ona sto toj ti go odredil. Neli ?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Poentata ti e zosto Bog ke ti sudi za ona sto toj ti go odredil. Neli ?
Поентата е дека судот воопшто, за што и да било, е несоодветен за битие кое по дефиниција треба да биде совршено и битие кое е создател на сите нешта, на сите ситуации и можности.
Зошто? Веќе аргументирав - затоа што судењето ги дели нештата на потребни и непотребни, на соодветни и несоодветни, добри и зли...итн, итн!
Е сега за совршеноста не постојат непотребни, несоодветни, зли нешта и ситуации, затоа што ако некој или нешто е совршено во неговата промисла се има своја цел и функција! Постоењето на нешта кои се непотребни ја имаат оние чија промисла не е совршена - промисла во која потојат недостатоци, грешки, несоодветности и слично.
Поаргументирано, појасно и попросто од ова тешко дека може некој да ти објасни. Ако неможеш да го сватиш, не замарај понатака.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Веќе видено, немоќ пред аргументите по што следи обид за дискредитација на личноста со надеж дека тоа ќе ги дискредитира и неговите ставови. Бедно и мизерно. Сето ова зачинето со двојни стандарди. Кога некој ќе го нарече Hattab1 убиец на деца поради смислковското езеро, тогаш тоа е провокација, но кога тој се служи со термини како "интернет секташи" тогаш тоа е нормална комуникација.

Каква врска има Шведска со темава? И што тебе те тангира во животот каде и како некој ќе маструбирал? :tapp:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.659
Поени од реакции
11.691
Значи религиите денес го ограничуваат дејствувањето на човекот со проповедање дека после смртта ќе го суди бог ако не прави според пропосите на дадената религија во која избрал да верува верникот?
Како тоа го ограничува атеистот, или некој што не припаѓа на таа религија?
Ќе му проповедаме како иако не верува ќе биде осуден за својата слободна волја од бог кој што верува дека постои, но не знае? :vozbud:
Ма секако... мислам, што има тука да се дебатира... Нема потреба од муабети.

Човекот ја ограничуваат слободната волја на друг човек - никој друг. :)
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Во бомбашки напад врз христијани во Пакистан 75 мртви

Во напад на бомбаш-самоубиец врз христијани во Пакистан загинале 75 лица а 110 се ранети. Експлозијата се случила пред црква во Пешавар на северозападот на Пакистан. Ова е најголемиот напад врз христијанското малцинство во таа земја во последните години, јавува Франс прес.



Бомбашот-самоубиец го активирал експлозивот кога верниците излегувале од црква по неделната богослужба, изјавил полицаецот Мохамад Нор Кан. Сѐ уште не се знае дали нападот го извршиле еден или двајца самоубијци. Сведоците изјавиле дека слушнале две експлозии, при што втората била посилна од првата.

Меѓу загинатите има и неколку жени и деца, изјавил лекар од болницата во Пешавар во која биле превезени повредените. Сѐ уште никој ја нема преземено одговорноста за нападот, но властите се сомневаат дека е изведен од една од многубројните исламистички групи кои дејствуваат во Пакистан.


Христијаните сочинуваат околу два отсто од 180-те милиони жители на Пакистан. Денешниот напад ги засилува стравувањата дека христијаните, кои инаку во Пакистан се традиционално најсиромашни, се жртви на дискриминација и ги работат најтешките и најмалку платени работи, наскоро ќе станат жртви на напади од големи размери.

Досега најголемиот чин на насилство врз христијани се случил во покраината Пунџаб каде во 2009 бесна толпа муслимани запалила 77 христијански куќи и убила седум лица по гласините дека го осквернавиле Куранот.

Пакистан е една од најопасните земји на светот за малцинствата, а пакистанските христијани, шиитските муслимани и ахмади се сѐ почесто жртви на жестоки напади од исламистичките терористи, пишува Франс прес.
http://www.mkd.mk/svet/vesti/vo-bombashki-napad-vrz-hristijani-vo-pakistan-75-mrtvi

За Слободна воља на религиозно изразување можеме да зборуваме само во христијанските и будистичките земји а можеби на некој начин и Турција. Во Муслиманска земја ако не си со нив тогаш си во погрешна религија и автоматски леташ во воздух. Не викам дека сите муслимани се такви и тие се поделени на групи. Но за жал никогаш не се дигат против радикализмот туку го премолчуват.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom