Слободната воља и религиите!

Член од
16 јуни 2013
Мислења
436
Поени од реакции
65
и во реалноста уште една морбидна ( секојдневна) новост од исламската традиција

Осумгодишно девојче од Јемен, кое било принудно омажено со многу постар маж од неа, починало поради внатрешното крварење добиено поради сексот на првата брачна ноќ.
Девојчето, именувано само како Рауан, починало во Хардх, северозападниот дел на Јемен, на границата со Саудиска Арабија.


Активистите за човекови прва се кренаа на нозе – бараат младоженецот, за кој се верува дека има околу 40 години, како и членовите на семејството на починатото девојче да се уапсат и да им биде судено за убиство.
На тој начин се надеваат дека ќе прекине оваа одвратна практика која ја негуваат локалните жители од сиромашните области – семејствата поради својата сиромаштија и обичаи ги продаваат и мажат своите деца.
Сепак, ситуацијата во Јемен многу тешко може да биде променета, бидејќи под „велот“ на традицијата повеќе од една четвртина од жените во Јемен се мажат пред 15. година. Сиромаштијата игра исто така голема улога бидејќи за секое девојче дадено за мажење на постар маж семејството добива пари и семејствата не можат да „одолеат“ да не ги продадат ќерките.
Како резултат на ваквите практики во Јемен се воведе закон за девојки помлади од 15 години да не можат да се мажат, но во 1990 година овој закон беше поништен. Според новиот закон само родителите може да одлучат кога ќе се омажи ниванта ќерка.
Немој со сила глуп да се правиш.

http://vijestiummeta.com/islamofobicni-balkanski-mediji-su-se-utrkivali-prenoseci-gnusne-lazi-koje-su-demantovane/

Musleh el-Azzani, direktor Kriminalističke istrage u okrugu Harrad gdje se sklopio navodni brak, izjavio je putem telefona za Gulf News da je lično poslao po djevojčicu i njenog oca kako bi ih ispitao o incidentu. Djevojčica se naime zove Rawan.
„Kada sam čuo glasine pozvao sam djevojčinog oca. On je došao sa kćerkom i porekao brak kao i smrt kćerke. Imam fotografije djevojčice i pokazaću ih svima“, kazao je on.
Zvaničnik navodi da je djevojčica stara osam godina dok je otac u kasnim četrdesetim.
„Čovjek se preselio prije 20 dana u Harad. Pored Rawan ima još jednu udatu kćerku i sina. Spreman sam da ih opet pozovem ukoliko bilo koji novinar želi istražiti to pitanje“, kazao je on dodajući da nije dobio nikakve informacije iz bolnice o smrti djevojčice.
Također Aziz Saleh, novinar koji vodi lokalnu internet stranicu u Hajji, navodi da je kontaktirao ured lokalnih vlasti koji su negirali vijest.
„Oni tvrde da do braka kao ni do smrti nije došlo“, kaže on.
U glavnom gradu Jemena, Ahmed el-Kuriši, direktor SEYAJ Organizacije za zaštitu djetinjstva, nezavisne nevladine organizacije koja se zalaže za prava djece, izjavio je za Gulf News da su vlada kao i pravosudni službenici provincije Hajja negirali informacije o braku i smrti.
„U kontaktu sam sa direktorom kriminalističke istrage, tužiocem Hajje i šefom sigurnosti provincije i oni svi negiraju priču“, dodaje on.
El-Kuriši kaže da njegova organizacija poslala svoje aktiviste na teren kako bi proveli vlatitu istragu o incidentu.
„Preliminarni rezultati pokazuju da je priča neistinita“,kaže on.
El-Kuriši je otpužio pojedine osobe da koriste kontraverzno pitanje maloljetnih brakova u Jemenu radi vlastitih interesa.
„Pojedinci kreiraju takve priče da bi dobili publicitet i pažnju i pomoć međunarodnih humanitarnih organizacija“, kaže on.

 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Ako ova nesto,sto go objavi "mi se moze" za devojceto,go mesa so religijata,togas za greota. Nema nikakva vrska so religiite,takvi manijaci ima na sekade.
A onoj "sejhot" ako navistina tvrdi deka pedofilijata e ok,togas i toj e za ubivanje.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Ako ova nesto,sto go objavi "mi se moze" za devojceto,go mesa so religijata,togas za greota. Nema nikakva vrska so religiite,takvi manijaci ima na sekade.
A onoj "sejhot" ako navistina tvrdi deka pedofilijata e ok,togas i toj e za ubivanje.
Зошто тогаш ти истото го постираше во верски вести:
ZLOČIN BEZ PRESEDANA: Nevjesta (8) preminula prve bračne noći!


Sirota djevojčica umrla je od unutrašnjeg krvarenja poslije udaje za pet puta starijeg muškarca.


Osmogodišnja jemenska nevjesta umrla je u mukama od unutrašenjg krvarenja koje je zadobila poslije prve bračne noći sa pet puta starijim mužem.
Nesrećna djevojčica po imenu Ravan preminula je u području gdje uglavnom žive plemena, na sjeverozapadu zemlje, prema granici sa Saudijskom Arabijom. Tamo je običaj da se tako mlade djevojke i djevojčice zbog nemaštine udaju za izuzetno starije muškarce.
Aktivisti koji se u toj zemlji bore za ljudska i prava žena zahtijevaju da se mladoženja i porodica djevojčice kazne zatvorom jer su ugovorili taj brak.
Jedan od aktivista je poručio i da “životinju treba surovo kazniti za ovakav zločin”.

http://www.sandzacke.rs/vijesti/svijet/zlocin-bez-presedana-nevjesta-8-preminula-prve-bracne-noci/
?
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
да припазеше малку на зборовите ке покажеше повеке памет

веста моја е од македонски портал, извини што не чепкам и по босанските за да тебе ти угодам
што е тука е
не е прв ни единствен случај на малолетен брак, а јас секогаш сум против таквите без разлика на религија и традиција
ок е да си го браниш своето со сите можни опции, само пак ке ти кажам, повнимавај на зборовите, дека ова е форум и немора никој да те трпи ;)
--- надополнето: 10 септември 2013 во 20:51 ---
Ako ova nesto,sto go objavi "mi se moze" za devojceto,go mesa so religijata,togas za greota. Nema nikakva vrska so religiite,takvi manijaci ima na sekade.
A onoj "sejhot" ako navistina tvrdi deka pedofilijata e ok,togas i toj e za ubivanje.
соул многу јасно и читко имам напишано за веста исламска традиција или како што кажа ти слободна воља на родителите со испран мозок баш од такви ко тој педофилот од видеото
а тоа што некој не дочитува, не е мој проблем
слободно може да се врати 1 страна назад и да се види мојот пост
--- надополнето: 10 септември 2013 во 20:52 ---
прво треба родителите да се казнат, па после гнидата од маж и тоа на ист начин како и девојчето, па на крај сите што ја практикуваат традицијава
идиоти, кретени, имбецили
бог нека ја прости, ако има што да и простува
колку да бидеме на чисто, еве што имам пишано
--- надополнето: 10 септември 2013 во 20:54 ---
и во реалноста уште една морбидна ( секојдневна) новост од исламската традиција

Осумгодишно девојче од Јемен, кое било принудно омажено со многу постар маж од неа, починало поради внатрешното крварење добиено поради сексот на првата брачна ноќ.
Девојчето, именувано само како Рауан, починало во Хардх, северозападниот дел на Јемен, на границата со Саудиска Арабија.

.
еве го почетниот пост и воведот во постот кој е болдиран
колку да не се буни оној без речник
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
Cisto da vidite deka Muslimanite se protiv toa i deka istata vest se naogja na islamski sajtovi i mnogu islamski grupi po fb.
точно
муслиманите како тебе се против , се гледа и по останатите верски постови дека ти не би сакал нешто вакво за својата керка
 
W

Werther

Гостин
Значи и тој не е муслиман?
Не разбираш, ако муслиман направи некој гнасен чин, како силување или убиство, тој не е муслиман повеќе.
Но, ако било кој припадник на останатите религии направи нешто слично, веднаш го користат тоа во пропагандните памфлети со цел да ги оцрнат останатите и го претстават Исламот како вистинската религија. М-И-З-Е-Р-И-Ј-А
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
точно
муслиманите како тебе се против , се гледа и по останатите верски постови дека ти не би сакал нешто вакво за својата керка
ne za mojata,tuku za nicija,ne bi sakal ni za tvojata nitu za bilo cija... iako ipsissimus bi rekol da ne im se mesam,ama ona sto ja zagaduva okolinata mora da se pobuni nekoj koj moze da spreci.
Ne moze sekoj da si pravi ona sto mu e po kejf i po volja. Jas mu se mocam na secija vakva gnasna volja,kako god da se vika,aSAN ili Riste,seedno mi e ako e necovek i bolen psihopat.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Не разбираш, ако муслиман направи некој гнасен чин, како силување или убиство, тој не е муслиман повеќе.
Во случајов овој суратов зборува за исламски правила кои се однесуваат на брак. Тој лично незнам што направил, работава е дали тоа што го зборува е точно или не.
Муслиманиве на форумов тврдеа дека Мухамед немал секс со Ајше кога таа имала 9 години, овој вели дека имал. Муслиманиве тврдеа дека жената сама одлучувала дали сака да се мажи или не, овој вика дека и на 1 годишна возраст таткото можел да ја омажи. Е сега се поставува прашањето, кој лаже, затоа што очигледно дека неможе да бидат во право и едниве и другите.
 
W

Werther

Гостин
Во случајов овој суратов зборува за исламски правила кои се однесуваат на брак. Тој лично незнам што направил, работава е дали тоа што го зборува е точно или не.
Муслиманиве на форумов тврдеа дека Мухамед немал секс со Ајше кога таа имала 9 години, овој вели дека имал. Муслиманиве тврдеа дека жената сама одлучувала дали сака да се мажи или не, овој вика дека и на 1 годишна возраст таткото можел да ја омажи. Е сега се поставува прашањето, кој лаже, затоа што очигледно дека неможе да бидат во право и едниве и другите.
Изгледа во право е Изгубената Вселенска Душа, искрен си е тој. :)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Изгледа во право е Изгубената Вселенска Душа, искрен си е тој. :)
Се според потреба. На пример ако муабетот е религиска пропаганда, тогаш исламот е најбројна религија, ако муабетот се делата на муслиманите, тогаш муслиманите можеш на прсти да ги броиш.
 
Член од
16 јуни 2013
Мислења
436
Поени од реакции
65
да припазеше малку на зборовите ке покажеше повеке памет

веста моја е од македонски портал, извини што не чепкам и по босанските за да тебе ти угодам
што е тука е
не е прв ни единствен случај на малолетен брак, а јас секогаш сум против таквите без разлика на религија и традиција
ок е да си го браниш своето со сите можни опции, само пак ке ти кажам, повнимавај на зборовите, дека ова е форум и немора никој да те трпи ;)
До кога да се пази? Со сила идеш со главата во зид.
Темата Верски Вести ја претвори во Анти-Исламски вести.
Јас да постирам се што ќе најдам на интернет ќе немавте што друго да прочитате.
И тоа од кого,од македонски портали,ептен јаки и доверливи.
Ама само да се пишувало против исламот,не знам како не ви здосади.
Полесно се шири една лоша вест за исламот отколку 1000 добри.
А Папата кога ќе се помоча,докторите му ја проверуваат урината и ако е добра,одма иде тоа на интернет и одма светец се прави.
Ете затоа не припазив на зборовите, кога друг пат ќе постираш нешто ќе внимаваш што постираш,колку е издржана и вистинита веста.
А не само да најдуваш некои бедни порталчиња,со по 2 реда текст и одма залепи го.
Поздрав.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
До кога да се пази? Со сила идеш со главата во зид.
Темата Верски Вести ја претвори во Анти-Исламски вести.
Јас да постирам се што ќе најдам на интернет ќе немавте што друго да прочитате.
И тоа од кого,од македонски портали,ептен јаки и доверливи.
Ама само да се пишувало против исламот,не знам како не ви здосади.
Полесно се шири една лоша вест за исламот отколку 1000 добри.
А Папата кога ќе се помоча,докторите му ја проверуваат урината и ако е добра,одма иде тоа на интернет и одма светец се прави.
Ете затоа не припазив на зборовите, кога друг пат ќе постираш нешто ќе внимаваш што постираш,колку е издржана и вистинита веста.
А не само да најдуваш некои бедни порталчиња,со по 2 реда текст и одма залепи го.
Поздрав.
види ваму мета, ептен отиде офф топик ама се надевам нема да замерат за тоа
незнам кој ветер те дувнал денеска, па незнаеш што пишуваш
Од кој портал се вестите мене не ми е важно, што е тука е битно не се од христијански портал. А ако има нешто контра од тоа слободно објавиго како што направи за веста со босанката и вахабистот и ке нема проблем
ЈАС значи ЈАС објавувам секакви вести во тема ВЕРСКИ ВЕСТИ ама ти изгледа го читаш само тоа што сакаш да го прочиташ
Тоа дали папата моча и дали некој оџа е педофил и дали некоја црна секта силува и убива деца и дали некое девојче е продадено т.е омажено за некој насилен стареец, или англиска црква финансира фабрика за оружје или некој оџа помагал терористички напад, мене ми е важно да го споделам со останатите, за да се види до кај е отиден светот и на ниедна вест немам оставено свој коментар ко што практикуваат другите ( знаеш на кого се однесува) и се придржувам до правилата
За разлика од тебе и останатите на верски вести (со исклучок на соул) го прикажувате лошото само кај останатите - со различно верување од вас
Значи се што кажа во постов за мене се однесува за тебе/вас. Погледни ги само постовите на бисерот на мудроста.
И терај си ти натака дека неам намера повеке да ти објаснувам, само ке ти кажам да ги погледнеш барем последните две страни од верски вести ама да ги ПОГЛЕДНЕШ и ке ти се разјасни
позз и убава нок
 

Kajgana Shop

На врв Bottom