Скутерчиња: Се за и околу нив

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.075
Се расчитав на интернет сега и гледам дека 2т повеќе се расипувале? Колку е точно тоа незнам, него ако се модифицира 4-тактниот мотор да се направи 80кубуци да му се смени ауспух ова она ќе биде подобро или?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
6.908
Поени од реакции
1.772
Се расчитав на интернет сега и гледам дека 2т повеќе се расипувале? Колку е точно тоа незнам, него ако се модифицира 4-тактниот мотор да се направи 80кубуци да му се смени ауспух ова она ќе биде подобро или?
Абе неможе да се споредува 2 тактно и 4 тактно, различни машини се сосема, нема врска дека 2 тактните повеќе се расипувале, точно е дека повеќе трошат ама затоа и имаат побрз старт и побрза крајна, 4 тактно ти е за обично возење, е сега 80 ка може да го направиш ама ќе треба да смениш и радилица и други работи, после кочниците ќе ти бидат слаби итн итн ...
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.680
Абе неможе да се споредува 2 тактно и 4 тактно, различни машини се сосема, нема врска дека 2 тактните повеќе се расипувале, точно е дека повеќе трошат ама затоа и имаат побрз старт и побрза крајна, 4 тактно ти е за обично возење, е сега 80 ка може да го направиш ама ќе треба да смениш и радилица и други работи, после кочниците ќе ти бидат слаби итн итн ...
и ќе потрошиш многу појќе од да си купиш 4тактно 125-че. А 80-ката никогаш нема да ја бидни, од искуство зборувам. Комшија мој купи JiJing 50 цц (шасиски голема како мојата 150-ка). Прво и основно таа шасија е голема за 50цц. На средни угорнини застанува, особено ако е еден потежок качен. Двајца не иди во предвид. И реши да ја направи 80 кубици. Се уби од пари давање, 3 пати менува радилица до сега, и пак моторот има мака. Нервозите гратис.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.075
и ќе потрошиш многу појќе од да си купиш 4тактно 125-че. А 80-ката никогаш нема да ја бидни, од искуство зборувам. Комшија мој купи JiJing 50 цц (шасиски голема како мојата 150-ка). Прво и основно таа шасија е голема за 50цц. На средни угорнини застанува, особено ако е еден потежок качен. Двајца не иди во предвид. И реши да ја направи 80 кубици. Се уби од пари давање, 3 пати менува радилица до сега, и пак моторот има мака. Нервозите гратис.
И ова е малце поголемко и баш затоа ми се свиѓа. Бидејќи сум висок и не секое моторче можам да го возам комотно. Гледав тежина е иста со помалите, сепак кинеско е и има многуууу пластики :)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.680
И ова е малце поголемко и баш затоа ми се свиѓа. Бидејќи сум висок и не секое моторче можам да го возам комотно. Гледав тежина е иста со помалите, сепак кинеско е и има многуууу пластики :)


Вакво е на комшијата, а ако си одбрал такво, мој совет ти е да не го купуваш...
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.680
Вака добро изгледа + не е многу големо. Ако го купиш, ќе кажи шо како. Битно не е како на комшијата, дефинитивно.
 
Член од
14 август 2010
Мислења
104
Поени од реакции
22
abe luge da ve prasam neso. eden drugar ima edna kineska vespa 50ccm zongshen. e pa rabotata e toa so treba da blago da ja stisne zadnata kocnica i da dade gas za da vozi a koga ke ja pusti kocnicata pocnuva da gusi i se gasi. da ne znae nekoj do sto bi mozelo da e ova celata vespa ja rasklopivme ali ne primetivme nesto so bi go pravel ovoj problem ako znae nekoj neka pise fala na site
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
710
abe luge da ve prasam neso. eden drugar ima edna kineska vespa 50ccm zongshen. e pa rabotata e toa so treba da blago da ja stisne zadnata kocnica i da dade gas za da vozi a koga ke ja pusti kocnicata pocnuva da gusi i se gasi. da ne znae nekoj do sto bi mozelo da e ova celata vespa ja rasklopivme ali ne primetivme nesto so bi go pravel ovoj problem ako znae nekoj neka pise fala na site
задната кочница е со барабанче т.е. на гуртни. потрошени му се и допира механизмот за самозатегнување на барабанот обратно. сменете гуртни и проблемот е решен...
 
Член од
17 јануари 2011
Мислења
560
Поени од реакции
329
Знае некој во Струмица кај можам да го однесам мојот за да му наштелуват карбураторот?
--- надополнето: Jul 3, 2011 8:28 PM ---
П.С Продавам Gianelli ауспух.
Понуди по ПП.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.680
Која е разликата помеѓу веспа и скутер? :unsure:
Која е разликата измеѓу џип и теренец?
Џип = американски произведувач на теренци.

Веспа = италјански скутер од марката пијаџо:
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
710
Која е разликата помеѓу веспа и скутер? :unsure:
веспа е бренд на скутер... и како и се кај нас, продуктот добива општо име по првиот што е донесен... во мојата бранша на пример за торк бормашина се вели хилта, или за пекс цевки се вели рехау цевки...
 
Член од
5 јули 2009
Мислења
1.123
Поени од реакции
205
Некој предлог за веспа 50цц до 1200 1300 евра и дали genericXOR ги бива ?
 
На врв Bottom