Скутерчиња: Се за и околу нив

Rifle

E da beee!!!!!!!
Член од
25 ноември 2010
Мислења
45
Поени од реакции
2
ај дај линк некој од тој тип на издуви... оригинален да видиме како изгледа..
eptem se ludnica licat na onoj mitrolez(sto i dae) sto ima mnogu cevki i ppuka ogromno kolicestvo na metci u minuta i e bas interesen za gledanje eve denes pocnav da pravam samo neam idea kako da se vrtat cefkite mislam celiot auspuh e pot golema temperatura taka da obicnen lager ke pocne da ispusta nevkusni zvuci :uvo:
eve nekoi sliki
Tailgunner1.jpg tailgunner_assort.jpg
eve nesto i klipce
i ova
:vozbud:
 

Rifle

E da beee!!!!!!!
Член од
25 ноември 2010
Мислења
45
Поени од реакции
2
значи вака за месец два сакам да зеам некој скутер и моментално бест бај ми е Sym fiddle II во динамикс цената му е 1190 евра 4-тактен со две години гаранција што би ми предложиле до таа сума максимални 1200 евра:smir: еве го симот Прегледај го приврзокот 37436
Sym e dobar posto e pokvaliteten od kinezite a i cenata ne mu e golema a ako si za "Kinez" onie hamachi sr 50 dvotakten kopija na aprilija cenata e okolu 900e 1 god garancija odi 75km/h trosi okolu 3 do 3.5 l na 100 a i likot mu e dobar znaci standarden e za malku pobrz u start od aprilia sr 50 r. a okolu kvalitetot ne se na najvisoko nivo na mojot drugar dvapati celata instalacija mu gori po 30e go kostase i kilometrazata mu pregore 50e ama masinate e grom stvarno se brzi
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
значи вака за месец два сакам да зеам некој скутер и моментално бест бај ми е Sym fiddle II во динамикс цената му е 1190 евра 4-тактен со две години гаранција што би ми предложиле до таа сума максимални 1200 евра:smir: еве го симот Прегледај го приврзокот 37436
Јас имав Sym Jet Sport X 2 тактен ама мислам дека веќе не ги продаваат кај нас, или може да се нарачаш па да чекаш да ти донесат. Лани го продадов скутерот (од причини што не живеам во Македонија повеќе) и човекот што го купи претходно имал Sym Fiddle и рече дека не е задоволен од тоа како идеше скутерчево (сепак тоа е 4-тактно). Мој совет побарај нешто друго да не се разочараш
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Sym e dobar posto e pokvaliteten od kinezite a i cenata ne mu e golema a ako si za "Kinez" onie hamachi sr 50 dvotakten kopija na aprilija cenata e okolu 900e 1 god garancija odi 75km/h trosi okolu 3 do 3.5 l na 100 a i likot mu e dobar znaci standarden e za malku pobrz u start od aprilia sr 50 r. a okolu kvalitetot ne se na najvisoko nivo na mojot drugar dvapati celata instalacija mu gori po 30e go kostase i kilometrazata mu pregore 50e ama masinate e grom stvarno se brzi
Машината е гром, а една не видов да издржи повеќе од 7000 km.
 

Rifle

E da beee!!!!!!!
Член од
25 ноември 2010
Мислења
45
Поени од реакции
2
Машината е гром, а една не видов да издржи повеќе од 7000 km.
mojot Baotian izdrza 13000 i za tie 13 ijade 4 pati ujle menuvav ednas u sizona:nenene:
a toj hamachi sr50 ima odeno (Skopje-Kumanovo-Sveti nikole-Stip-Velespauza 2 casa i nazad preku-Sveti nikole-Kumanovo-Skopje) so dvaica celo vreme okolu 60-70 odevme u prosek bevme dvaica na motor i potrosuvacka pokaza 5.5l na 100 a so nas odea dvaica so APN 6 koj pokaza 2.5l na 100
i momentalno za dve godini ima pominato 6478 kilometri i seuste e top.:toe:
mislam 7000 odat ama ako nekoj misli deka cetiritakten e dvotakte i ne se menuva ujle
ili ako misli dvotakten e cetritakten i koristi cist benzin a ne mesavina
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
mojot Baotian izdrza 13000 i za tie 13 ijade 4 pati ujle menuvav ednas u sizona:nenene:
a toj hamachi sr50 ima odeno (Skopje-Kumanovo-Sveti nikole-Stip-Velespauza 2 casa i nazad preku-Sveti nikole-Kumanovo-Skopje) so dvaica celo vreme okolu 60-70 odevme u prosek bevme dvaica na motor i potrosuvacka pokaza 5.5l na 100 a so nas odea dvaica so APN 6 koj pokaza 2.5l na 100
i momentalno za dve godini ima pominato 6478 kilometri i seuste e top.:toe:
mislam 7000 odat ama ako nekoj misli deka cetiritakten e dvotakte i ne se menuva ujle
ili ako misli dvotakten e cetritakten i koristi cist benzin a ne mesavina
Денешните скутери, па и 5 години уназад сами прават мешавина, така да тоа го исклучуваме како опција.
А тоа дека можеш да заборавиш да го смениш на четиритактен, се дешава.
 

Rifle

E da beee!!!!!!!
Член од
25 ноември 2010
Мислења
45
Поени од реакции
2
Денешните скутери, па и 5 години уназад сами прават мешавина, така да тоа го исклучуваме како опција.
А тоа дека можеш да заборавиш да го смениш на четиритактен, се дешава.
Nesum znael deka pocnale Denesnite skuteri da pravat masini . :pos2:

A za cetritaktnite ako sakas do go povozis nekoja ijadarka+ pozelno e bar na 800-1000km da go smenis uljeto i da se stava kvalitetno posto ono i taka 500ml sobira
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Денешните скутери, па и 5 години уназад сами прават мешавина, така да тоа го исклучуваме како опција.
А тоа дека можеш да заборавиш да го смениш на четиритактен, се дешава.
аааааа хахахаххааааааа.......:vozbud::vozbud::vozbud::vozbud: денешните скутери не прават мешавина:nenene::nenene::nenene: што мислиш зашто се викаат ЧЕТИРИТАКТНИ:tapp::tapp::tapp:
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Најглупа работа е да се купи 4-тактен 50 кубичен мотор. Се знае, 50 кубика двотактен треба да е.
 

Rifle

E da beee!!!!!!!
Член од
25 ноември 2010
Мислења
45
Поени од реакции
2
Најглупа работа е да се купи 4-тактен 50 кубичен мотор. Се знае, 50 кубика двотактен треба да е.
e da za cetritakten motor sto bi se koristel na skuter treba najmalku da e 125cc posto dvotaktno e dvotaktno pravi pogolemi vrtezi a za skuter se bitni vrtezite na motorot :toe:
 

--N-SOUND--

Street Dragster
Член од
22 февруари 2009
Мислења
252
Поени од реакции
6
денес бев во динамикс и во око ми падна Keeway Hacker 50cc 2t модел-2010 диск позади стоп светло со диоди за 1190 евра па мислам дека нема подобар избор моментално Hacker_1.jpg Hacker_3.jpg Hacker_2.jpg
 

Rifle

E da beee!!!!!!!
Член од
25 ноември 2010
Мислења
45
Поени од реакции
2
денес бев во динамикс и во око ми падна Keeway Hacker 50cc 2t модел-2010 диск позади стоп светло со диоди за 1190 евра па мислам дека нема подобар избор моменталноПрегледај го приврзокот 37640Прегледај го приврзокот 37641Прегледај го приврзокот 37642
solidno solidni za taa cena a i keewey kako marka ne se losi a ova bas mi se dopadja likot 5/5
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Најглупа работа е да се купи 4-тактен 50 кубичен мотор. Се знае, 50 кубика двотактен треба да е.
Од кај го ископа ова??? Четиритактните веќе дојдоа на рамниште со двотактните во сила. Единствено се пократки за 1500-2000 вртежи.

Двотактните се загадувачи, не исполнуваат еуро норми и тоа е најголемата причина за нивно изумирање, размисли колку пари чини катализатор за такво чудо... а колку за четиритактно.
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Од кај го ископа ова??? Четиритактните веќе дојдоа на рамниште со двотактните во сила. Единствено се пократки за 1500-2000 вртежи.

Двотактните се загадувачи, не исполнуваат еуро норми и тоа е најголемата причина за нивно изумирање, размисли колку пари чини катализатор за такво чудо... а колку за четиритактно.
Од самата конструкција на моторот. Никогаш четиритактен мотор неможе да биде појак од двотактен. Зошто? Во една револуција на моторот има две палења повеќе во споредба со четиритактниот. Моторот е полесен, значи заштеда и на тежина. Бидејќи се работи за мала зафатнитна, разликата во потрошувачката не толку голема.

Е сега, за загадување и сл. тука си во право.
 

Rifle

E da beee!!!!!!!
Член од
25 ноември 2010
Мислења
45
Поени од реакции
2
za 49cc masina + stavena na vespa e cetritaknoto vajda trosi pomalku zagaduva pomalku a i ide pomalku poteska e samata masina a i ima poveke delovi pravi pomal broj na vrtezi.
a dvotaknoto si e dvotaktno sega mozda ima nekoi modeli na cetritaktni koi mozat ramo so ramo da se drzat so dvotaktna 49cc masina ama tie bi trosele poveke od dvotaktno i bi bile poskabi a i gledam..... gledam..... nevidov 4t 50cc motor so vodno ladenje od prosta pricina sto so vodna pumpa gubis na snaga a pak katalizator da ne zborime on avtoto go gusi kamali prpalo
a kaj dvotaktni ima mnogu modeli so vodno ladenje gledam i kinezite smislile "kinez 49cc 2t" so vodno ladenje e sega toa sto gledam po net se zalat demek 4-5 ijadi tera pumpata(crknue) to e kvalitet za 4t motor staven na vespa samo nad 150cc
a dvotaktni gledam nad 125 skoro i da nema( ima ama kako da nema)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom