Скршен Пасош

Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Мене минатото лето ми се скрши пасошот а на листот веќе имав печат резервиран за литванска виза, само требаше да одам во Софија (Литванска амбасада) да ми ја стават визата. И се скрши во меѓувреме и идам во МТВ и ми вика тој дечко ти намерно си го скршил зошто овие ти ставиле црн печат дека не смееш да добиеш виза, а уствари тој лист е резервиран за литванска виза затоа што не беше готова(ДЕБИЛ). И се расправав пола саат, ми вика ќе си платиш казна ова она, се расправав, после неколку дена отидов на разговор ама со различен човек(кој ми кажа дека овие пасоши се со ТАПА квалитет и многу лесно може да се скрши пластиката) и ми рече ајде прв пат ти е да не ти се повтори и ништо не платив :)
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
да не ти падне само сапунчето, ќе преферираш после и секс од позади :) :) :)
 

C R E S

Chelsea Fan!
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.515
Поени од реакции
1.266
Беља си напраил друже..незнам како си успеал да го скршиш..Изгледа нов ќе треба да си вадиш и пак пари да даваш а за казни неверувам..
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.895
Поени од реакции
717
Сестра ми имаше некоја мала дамка на сликата (се се познаваше), и кога беше во странство и рекле "ептен оти треба да се враќаш назад, иначе нема да те примат никаде со ваков пасош". Кога се врати тука, си плати мислам казна околу 1500 - 2000 денари, и и дадоа нов пасош.

Не ми се верува да прават за дамка толкав проблем,јас со другарката имаше 2 големи флеки од кафе на пасошот па ги поминавме мк-срб,срб-хр,хр-сло,сло-авс.........немаше никакви проблеми ниту пак и рекоа да мењава :/ Тоа беше март годинава.....
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
^ Абе тоа како ќе ги начекаш цариниците верувај.
 
Член од
27 јули 2008
Мислења
72
Поени од реакции
6
Сум слушнал дека некој го скршил законот, а.к.а. напраил прекршок... ама да скршиш пасош прв пат слушам. Проба да го залепиш со некое лепило?
Пробав... многу се познава лепакот. од слика се до чипот е скршен. ( слика немам моментално иначе кога ке извадам нов ке ставам слика од овој скршениот за да се уверите )
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.440
Поени од реакции
13.849
Не ми се верува да прават за дамка толкав проблем,јас со другарката имаше 2 големи флеки од кафе на пасошот па ги поминавме мк-срб,срб-хр,хр-сло,сло-авс.........немаше никакви проблеми ниту пак и рекоа да мењава :/ Тоа беше март годинава.....
Сепак тоа е балканот, навикнати сме на такви работи, на сестра ми ова и се случи во Америка. :)
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
на крај краева не можеш само да извадиш нов пасош без да им кажеш дека ти е скршен?
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
неможе, кога вадиш нов, задолжително го носиш стариот...
може да го пријави како изгубен, но за тоа може да не добие пасош подолго време.
За испран пасош, поради негрижа следи 1 година казна. парично не сум сигурен.
има заебанции еден куп, зависи како ќе ти се погоди..
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
неможе, кога вадиш нов, задолжително го носиш стариот...
може да го пријави како изгубен, но за тоа може да не добие пасош подолго време.
За испран пасош, поради негрижа следи 1 година казна. парично не сум сигурен.
има заебанции еден куп, зависи како ќе ти се погоди..

Е шо негрижа да не треба ко домашно милениче да го глеам...едноставно одиш го носиш вој си праиш нов си плаќаш се наново и фураш...шо има казни мазни...божее
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
Е шо негрижа да не треба ко домашно милениче да го глеам...едноставно одиш го носиш вој си праиш нов си плаќаш се наново и фураш...шо има казни мазни...божее
Иди тоа во мвр да им го објасниш. Ќе те гледаме на вести како вчера жената, им викам ја хелп хелп а он ме влече како у рикверц! :)
Зашто да го чуваш... епа еве зашто, како прво НЕ е твоја сопственост. Убаво си пишува СОПСТВЕНОСТ НА РМ. А чим оштетуваш туѓа сопственост која ти е дадена на користење, се знае што следи... казна. МВР неможе да стигне да извади пасоши за сите, се чека по месеци, па уште да остави така кој што сака да прави со пасошот, страни да кине газот да брише со нив...
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
1.360
Поени од реакции
2.175
Што не ми го плати РМ пасошот штом е нивна сопственост? А не да се јавуваме и да закажуваме по брза постапка за 2012, да плаќаме дупло и на крај нивна сопственост била. Казни за испран пасош еј, страшно.
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
Они да ти платат што ја користиш нивната сопственост ? смешно ми е некако.
Кога изнајмуваш стан, газдата ти плаќа да седиш во него ?
Едноставно нели.. буџетот мора да се полни
 

Kajgana Shop

На врв Bottom